Connect with us

Društvo

33 GODINE REPUBLIKE SRPSKE Sve spremno za proslavu Dana Republike

Dan Republike – 9. januar i 33. po redu rođendan Srpske ove godine se obilježava pod sloganom “Za vječnost rođena”, a premijerno će biti izvedena nova, patriotska pjesma koja govori o borbama naroda i tome kakav je on i u miru i kada ga napadaju.

Srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH proglasili su 9. januar 1992. godine Srpsku Republiku BiH kao odgovor na namjeru Muslimana i Hrvata da se izdvoje iz Jugoslavije i na stalno preglasavanje Srba na svim nivoima u BiH.

Srpska svake godine brojnim aktivnostima obilježava Dan Republike, a iz do sada dostupnih informacija vidljivo je da će i ove godine u Banjaluci program obilježavanja trajati dva dana.

Svečana akademija u Sportskom centru “Borik” i svečani prijem u Vladi Srpske planirani su 8. januara u poslijepodnevnim časovima, a za naredni dan je predviđen svečani defile sa početkom u 17 časova, a u 20 časova trebalo bi da počne muzički program na banjalučkom Trgu Krajine.

– Ključni događaji biće kao i prethodnih godina, a ovogodišnji slogan je odgovor na pritiske i takav da jasno pokazuje kakve su naše namjere, a to je da ne odustajemo od Republike, ni od njene imovine, institucija i da nam ne može biti oduzeto pravo da sami donosimo odluke – rekao je za “Glas” predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i dodao da će na akademiji biti predstavnici državnog vrha Srbije.

Za “Glas Srpske” je potvrđeno da će na svečanoj akademiji biti premijerno izvedena pjesma Miroslava Janjanina, jednog od najpoznatijih banjalučkih muzičara i kompozitora.

Pjesmu pod nazivom “Časna i ponosna – zastave naše dušmane plaše” će izvesti, uz samog Janjanina još četiri muzičara iz raznih krajeva Srpske.

– To su Slaviša Guja, Mirko Grubišić, Jana Čolović i Siniša Pajić. Ja sam autor muzike i teksta. Pjesma je napravljena iz dva čina. Nekako su na Srbe kroz istoriju stalno nasrtali, kidisali na nas. Pri kraju pjesma kaže: “Ali nisu znali, iako mali, mi smo narod častan, ponosan. Niste vi prvi koji bi krvi, ali mi smo narod hrabar, prkosan”. Govori se o tome kako nas ponovo proganjaju, kako nam sude, nameću zakone. Pjesma je aktuelna, ali i veoma emotivna. Mami puno, puno emocija – rekao je Janjanin za “Glas Srpske”.

Dan Republike Srpske – 9. januar godinama je na udaru, prvenstveno Bošnjaka.

Na jednom od prvih sastanaka predstavnika institucija Republike Srpske na temu proslavljanja i organizovanja 9. januara rečeno je da će ovaj praznik, osim u najvećem gradu Srpske, biti obilježen u lokalnim zajednicama od Trebinja do Novog Grada, uključujući i u Brčko distriktu.

Mnoge rođendane Republika Srpska je svečano proslavila, između ostalih, pod sloganima “Simbol slobode”, “Ponosna i vječna”, “Za sva vremena”, a pune tri decenije postojanja simbolično pod parolom “Naših prvih 30”.

Iz republičkog rukovodstva su lani poručili da će Srpska, uz 9. januar da slavi i 15. februar – Sretenje te da bi taj datum trebalo definisati kao dan svesrpske državnosti i proslavljati zajedno sa Republikom Srbijom.

Odgovor Salkiću

Nenad Stevandić je odgovorio i na pitanje koje je postavio poslanik iz reda Bošnjaka u Narodnoj skupštini Srpske Ramiz Salkić, koji je još u januaru 2024. podnio krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH protiv organizatora proslave 9. januara kao Dana Srpske, a ovih dana traži informaciju kakva je sudbina tog akta.

– Kada prestane da prima platu iz Republike Srpske i kada mu se budu gadile pare, kao što mu se gadi Republika Srpska, moći ću da ga komentarišem – poručio je Stevandić.

Neki od dosadašnjih slogana

* Slavimo Republiku

* PRAVOnaSLAVLjE

* Ponosna i vječna

* Za sva vremena

* Naših prvih 30

* Republika slavi

* Simbol slobode

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno