Connect with us

Politika

POSTOJI LI SNSD BEZ DODIKA Čovjek – stranka, bez čijeg prisustva je najjača politička partija tek blijeda sjenka

Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, uspješno je operisan prije mjesec dana na jednoj klinici u Beogradu.

Nakon navedene operacije, koja je dovela i do odgađanja Dodikovog pojavljivanja pred Sudom BiH, na političkoj sceni Republike Srpske i BiH došlo je do uočljivog vakuuma zbog Dodikovog nepojavljivanja u javnom životu.

Iako se povremeno, preko društvenih mreža, aktuelni predsjednik Srpske oglasi o najvažnijim političkim temama koje opterećuju život u Republici Srpskoj i BiH, Dodikovo upadljivo odsustvo sa političke scene ponovo je aktuelizovalo pitanje da li SNSD, kao već godinama najjača politička partija u Republici Srpskoj, ima bilo kakve perspektive bez Milorada Dodika na njegovom čelu i šta bi se, na primjer, desilo ako bi, hipotetički, Dodik morao da napusti čelo te stranke.

Politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo, između ostalog, kaže da je SNSD sa Miloradom Dodikom i bez njega na čelu partije, potpuno druga priča.

– SNSD bez Dodika bio bi blijeda kopija stranke i upitno je da li bi isti opstali u jačini i snazi koju imaju kada je tu Dodik – kaže Topićeva za naš portal.

Generalno, kako dodaje, to je problem kako u strankama, tako i u institucijama koje, prema njenim riječima, počivaju na jednom snažnom vođi i većini pristalica koje klimaju glavom, misle po vođinim instrukcijama i nastoje da se istaknu kroz poltronstvo.

Politički analitičar Nebojša Tojagić takođe smatra da stranke koje su zasnovane na harizmi, moći, dominaciji ili čak diktaturi vođe, najčešće traju tek nešto duže od njihovih lidera.

– Ako se vratimo u prošlost, vidjećemo da poslije Tita nije bilo Tita, već da se Komunistička partija raspala brže od države. Nakon ubistva Zorana Đinđića, Demokratska stranka se raspala po svim šavovima poput kule od karata. Slično je bilo i sa Socijalističkom partijom Slobodana Miloševića, koja je bila pred nestankom. Sunovrat radikala nakon odlaska Vojislava Šešelja u Hag je epskih razmjera. Kod nas takve primjere možemo pronaći kod SDS, čiji raspad traje decenijama, ili u skorije vrijeme sa DNS, nakon odlaska Marka Pavića – ističe Tojagić.

SNSD je, htjeli to priznati ili ne, Milorad Dodik lično, smatra on.

– Dodik je Alfa, Beta i Gama SNSD. Njegova je i prva, ali i posljednja. On je svakako izuzetno sposoban političar koji godinama opstaje, onaj koji svojim lukavstvom i pregovaračkim sposobnostima mnoštvo interesnih grupa unutar stranke i dalje uspješno održava na okupu – navodi naš sagovornik.

Dodikov rejting je, dodaje Tojagić, bez obzira na sve i dalje veći od rejtinga SNSD.

– Bez njega (Dodika) SNSD bi se raspao na najsitnije čestice i u par godina postao marginalna politička partija odbačena od svih sadašnjih partnera. Naredni izbori, ako na njih opozicija izađe, vjerovatno su njegovi posljednji izbori na koje bi izašao, sa dosta manjim šansama nego inače – kaže Tojagić.

Da li će uzrok političkog kraja Dodika biti godine, bolest, presuda ili gubitak izbora, dodaje on, manje je bitno.

– Slabljenje Dodika povećaće unutrašnje sukobe i iznošenje prljavog veša u obračunima koji će tek uslijediti. Početak kraja SNSD je blizu. Članstvo neće čekati drugog lidera u borbama za prevlast koje će uslijediti. Članstvo će mahom otići u druge stranke da bi ostali dio vlasti i zadržali približno iste pozicije koje su stekli u SNSD – smatra Tojagić.

Politika

“NEĆE HELEZ NIŠTA SPRIJEČITI” Goganović odlučan “Rukovodstvo Vlade Srbije DOLAZI U BANJALUKU”

Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović izjavio je za Srnu da medijskim istupima na najradosniji hrišćanski praznik Božić, ministar odbrane Zukan Helez pokazuje i dokazuje da nije dorastao da bude dio multietničkog sistema.

“Saopštenje je moglo biti objavljeno juče ili sutra, ali Helez ga je namjerno plasirao danas kako bi pokušao ponoziti srpski narod sa obje strane Drine na Božić. Ipak, podsjetiću kolegu Heleza, da je on prolazni političar iz Federacije BiH, a Republika Srpska je trajna kategorija zagarantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom”, rekao je Goganović za Srnu povodom izjave Heleza da je odbio da izda saglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera Srbije preko teritorije BiH 8. i 9. januara.

Goganović je naglasio da njegov Kabinet nije dao saglasnost na ovu Helezovu odluku i time je ministar prekršio Zakon o odbrani koji jasno definiše da ministar rukovodi Ministarstvom u saradnji sa zamjenicima ministra.
“Mogu samo još da potvrdim da će rukovodstvo Vlade Srbije prisustvovati 8. i 9. januara u Banjaluci na obilježavanju Dana Republike i to Helez neće i ne može spriječiti. Ujedno, koristim priliku da čestitam svim stanovnicima Srpske dan rođenja naše Republike. Neka nam je vječna Republika Srpska”, poručio je Goganović.

Nastavi čitati

Politika

CVITANOVIĆ POTVRDIO “HDZ 1990 će podržati SMJENU Nenada Nešića”

Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović izjavio je u utorak u Mostaru kako će u Domu naroda podržati smjenu ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića.

Cvitanović je pojasnio kako je održan Kolegij HDZ-a 1990 nago što je održan sastanak s predsjednikom Hrvatskog nacionalnog pomaka Ivanom Vukadinom vezano za njihov stav oko hapšenja ministra Nešića.

„Naš stav je vrlo jasan. Kada zahtjev za smjenom Nenada Nešića dođe u Dom naroda mi ćemo podržat smjenu ministara sigurnosti BiH Nenada Nešića. Smatramo da je u normalnim demokracijama Nešić trebao sam podnijeti ostavku kada je se sve to dogodilo, a kad već nije podnio ostavku predsjedateljica Vijeća ministara BiH treba pokrenuti proces smjene ministra sigurnosti jer je neprihvatljivo i nemoguće da u normalnoj demokratskoj državi na poziciji ministra sigurnosti imate osobu koja je u pritvoru“, kazao je Cvitanović.
Govoreći o mogućoj rekonstrukciji Savjeta ministara BiH, Cvitanović je rekao kako se rekonstrukcijom može zvati i smjena jednog ministra.

„Rekonstrukcijom se može zvat čak i kada se smjeni jedan ministar u Vijeću ministara i to će vjerojatno biti ta rekonstrukcija koja će se vrlo skoro dogoditi jer po onom što vidimo iz medija, i ono što vidim u konzultacijama sa ostalim predstavnicima političkih strankama jasno je da postoji oba doma većina koja će podržati smjenu ministra Nešića“, rekao je Cvitanović.

Naglasio je i kako, što se tiče rekonstrukcije Savjeta ministara, to može ići podnošenjem ostavke predsjedateljice Savjeta ministara ili pokretanjem iz predsjedništva BiH, većinom glasova. Što god dolazi od Željka Komšića HDZ-u 1990 je vrlo teško prihvatljivo, poručio je Cvitanović.
„Ali nisam siguran da postoji kapacitet u ovom trenutku s obzirom na odnose u oba doma Parlamentarne skupštine BiH za nekom brzom rekonstrukcijom Vijeća ministara“, rekao je i dodao ako dođe do toga da će njihova stranka biti proaktivna.

Po Cvitanovićevim riječima, ne može se rekonstruirati nešto na način da se samo rekonstruiše, te da ako neko želi nešto rekonstruisati i ”želi našu potporu za to, onda moramo vidjeti što su ciljevi te rekonstrukcije.”

„Je li to rekonstrurkcija radi rekonstrukcije i novih fotelja za neke nove ljudi koji će nastavit isto raditi. Je li to rekonstrukcija koja će držati zarobljen europski put BiH, u takvim rekonstrukcijama nećemo sigurno sudjelovati“, poručio je Cvitanović.

Naveo je i to kako hapšenje ministra Nešića pokazuje u obrisima da se pravna država pokušava boriti.

„Vjerujte mi, kad bi se pravna država izborila, da bi bilo puno uhićenja, visoke korupcije i istaknutih političkih aktera u BiH“, zaključio je Cvitanović.

Nastavi čitati

Politika

ODBIO DATI SAGLASNOST! Helez zabranio prelet vojnih aviona i helikoptera iz Srbije

Ministar odbrane BiH Zukan Helez odbio je dati suglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera iz Srbije preko BiH.

– Odbio sam da dam saglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera Republike Srbije preko teritorije Bosne i Hercegovine, a prema planu leta dostavljenom od ambasade R Srbije u Bosni i Hercegovini na dane 8. i 9. januar 2025. godine. O svome odgovoru na ovaj zahtjev obavijestio sam OHR, NATO Štab u Sarajevu, EUFOR i Delegaciju EU u BiH. Ovaj prelet helikoptera Srbije i posjeta delegacije Ministarstva odbrane Srbije nedvojbeno upućuje na zaključak da je namjera prisustva događajima vezanim za obilježavanje 9. januara, kojeg je 2015. i 2019. godine Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojim odlukama proglasio neustavnim danom Republike Srpske – kaže Helez, objavio je Raport.
On je rekao da je nedopustivo nepoštivanje odluka Ustavnog suda u bilo kojoj demokratskoj državi.

– Nepoštivanje odluka Ustavnog suda u svim demokratskim državama predstavlja podrivanje vladavine prava, a osim toga u Bosni i Hercegovini i potencijalno činjenje krivičnog djela. Sve strane potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma i svjedoci su svojim potpisom garantirali poštivanje Dejtonskog sporazuma u svim njegovim dijelovima, uključujući i Aneks 4. u kome se osim nadležnosti uređuju i organizaciono ustrojstvo i procedure te konačnost i obaveznost odluka Ustavnog suda. Nepoštivanje konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda u konačnici implicira kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, što može imati nesagledive posljedice za mir i stabilnosti – naveo je Helez.

On je dalje naveo da Srbija osporava odluke Ustavnog suda BiH odlukama koje je ratificirala u dekleraciji svesrpskog sabora.
– Podsjećam da je Republika Srbija ratificirajući ‘Deklaraciju svesrpskog sabora’ u dijelu: ‘Svesrpski sabor očekuje da Republika Srpska nastavi da obilježava 9. januar kao Dan nastanka Republike Srpske i krsnu slavu’ osporava Odluke Ustavnog suda BiH te smatram da najavljena posjeta može izazvati političke i bezbjednosne implikacije. Također, u ‘Deklaraciji svesrpskog sabora’ u dijelu: ‘Svesrpski sabor podržava politiku vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na sve postojeće vojne saveze, a sa takvim političkim opredjeljenjem potpuno je saglasna Republika Srpska, koja će se boriti za očuvanje vojne neutralnosti u Bosni i Hercegovini’, direktno krši Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine, člana 84 te su izvršili direktno miješanje u unutrašnji i vanjski suverenitet BiH. Nadalje, davanjem saglasnosti Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, ja kao ministar odbrane i službeno lice u instituciji Bosne i Hercegovine ne bih poštovao konačnu i obavezujuću odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a u konačnici bi bio i saučesnik u ometanju poštivanja i provođenja odluke Ustavnog suda, čime bih prekršio član 239. krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, u kojemu je propisana kazna za sprečavanje odnosno na drugi način ometanje primjene, provođenja ili izvršenja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Tražim od vlasti Republike Srbije da poštuju parlamentarne, sudske i druge odluke institucija i organa države BiH i da shodno Dejtonskom mirovnom sporazumu poštuju ustavni poredak BiH – zaključio je Helez.

Nastavi čitati

Aktuelno