Politika
SISTEM NA ISPITU! Kako je slučaj “Nešić” otkrio slabosti vlasti i pravosuđa
Hronologija je sljedeća: predmet kojim je obuhvaćen nedavno uhapšeni Nenad Nešić formiran je još 2019. Četiri godine kasnije, u januaru 2023, on sjeda u fotelju ministra bezbjednosti BiH. Takve stvari ne smiju se dešavati, smatraju stručnjaci, iz čijih se izjava može zaključiti da na putu do funkcije bezbjednjaka ne bi smjela biti nijedna mrlja.
I ne samo oni – nedavno je i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić direktno, bez ikakvog okolišanja, ukazao na ovaj problem.
“Smatramo da bezbjednosne provjere koje se vrše tokom imenovanja lica u bezbjednosnom sektoru treba da izvrše korjenite promjene, one ne treba da budu formalne, nego stvarne, jer samo tako možemo spriječiti ovakva krivična djela i boriti se protiv njih”, rekao je Kajganić, govoreći o akciji u kojoj su uhapšeni Nešić i još šest osoba, zbog sumnje u milionski kriminal u “Putevima Republike Srpske”, u kojim je još aktuelni ministar bezbjednosti BiH svojevremeno bio direktor.
Kada je Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, trebalo da dođe na tu funkciju, provjere su bile, sudeći po njegovim riječima, najblaže rečeno, temeljne.
“To je bilo, ja mislim, 2001. godine. Ja sam morao proći sve provjere. Traženo je od suda da li imam ikakav predmet, tražili su od tužilaštava, pa i od Poreske da li imam ikakva dugovanja, odnosno neplaćeni porez”, prisjetio se Pećanac u izjavi za “Nezavisne novine”.
Bila je to, kaže, korjenita provjera u nizu nadležnih institucija i cijeli taj proces trajao je 10-15 dana.
“Međutim, kasnije, kako je vrijeme odmicalo, to je sve popuštalo. Mi sad vidimo da su neka mjesta maltene postala sigurna kuća za ljude koji su, blago rečeno, kompromitovani”, ističe Pećanac.
Prije 10-15 godina se, dodaje, nije moglo desiti da budete dva puta pravosnažno presuđeni i da obavljate funkciju ministra unutrašnjih poslova, te potvrđuje da pri tome misli na aktuelnog ministra Ramu Isaka.
“Jednostavno, sada te sigurnosne provjere ništa ne znače. Sve se radi reda radi”, naveo je Pećanac.
Stručnjak za bezbjednost Safet Mušić, koji je, kako kaže, učestvovao u izradi bezbjednosnih upitnika, po kojima se radi bezbjednosna provjera, ukazuje na dva segmenta – taj upitnik je potrebno doraditi, a pritom je neophodna njegova dosljedna primjena.
“Nažalost, mislim da Nešićev slučaj nije jedini. On je više došao u fokus javnosti, ali imali smo mi u zadnjem periodu još neke slične situacije, gdje i po onim procedurama, koje se sada moraju ispoštovati kada govorimo o Zakonu o zaštiti tajnih podataka, neki od visokih dužnosnika, koji trenutno obavljaju funkcije, pogotovo u sigurnosnom sektoru, ne bi zadovoljili tu sigurnosnu provjeru”, rekao je Mušić za “Nezavisne novine”.
Generalno, kako dodaje, stav glavnog tužioca Tužilaštva BiH je potpuno tačan, s tim što je Tužilaštvo trebalo, smatra, i ranije reagovati.
“I ovakav kakav jeste upitnik, on, ako se radi temeljito i profesionalno, može odgovoriti na svoju osnovnu namjenu, a to je da se izvrše detaljne provjere, pogotovo za lica na najodgovornijim funkcijama, prvenstveno u sigurnosnom sektoru, odnosno u policijskim i sigurnosnim agencijama. Ja mislim da, kada bi se radilo i po trenutnim upitnicima za sigurnosne provjere, dobar dio aktuelnih funkcionera ne bi zadovoljio detaljne sigurnosne provjere”, rekao je Mušić za “Nezavisne novine”.
Kajganić je, podsjetimo, uz Nešića, nedavno spomenuo i Bojana Cvijetića, bivšeg savjetnika nekadašnjeg ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića.
“Imamo značajne probleme s neovlaštenim curenjem informacija iz svih sigurnosnih institucija na visokom nivou. Podigli smo nekoliko akcija i protiv dvadesetak osoba iz Sky grupa, gdje su oni dijelili informacije s organizovanim kriminalnim grupama. Zato se trenutno sudi savjetniku bivšeg ministra sigurnosti”, naveo je Kajganić.
Kako to sve (ne) funkcioniše u BiH, svjedoči niz primjera. Podsjećanja radi, Sadik Ahmetović, koji je bio ministar u periodu 2009-2012, pravosnažno je osuđen za zloupotrebu položaja na šest mjeseci zatvora, Selmo Cikotić je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i nalazi se u zatvoru u Vojkovićima, a Dragan Mektić je i dalje pod istragom.
Politika
“NEĆE HELEZ NIŠTA SPRIJEČITI” Goganović odlučan “Rukovodstvo Vlade Srbije DOLAZI U BANJALUKU”
Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović izjavio je za Srnu da medijskim istupima na najradosniji hrišćanski praznik Božić, ministar odbrane Zukan Helez pokazuje i dokazuje da nije dorastao da bude dio multietničkog sistema.
“Saopštenje je moglo biti objavljeno juče ili sutra, ali Helez ga je namjerno plasirao danas kako bi pokušao ponoziti srpski narod sa obje strane Drine na Božić. Ipak, podsjetiću kolegu Heleza, da je on prolazni političar iz Federacije BiH, a Republika Srpska je trajna kategorija zagarantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom”, rekao je Goganović za Srnu povodom izjave Heleza da je odbio da izda saglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera Srbije preko teritorije BiH 8. i 9. januara.
Goganović je naglasio da njegov Kabinet nije dao saglasnost na ovu Helezovu odluku i time je ministar prekršio Zakon o odbrani koji jasno definiše da ministar rukovodi Ministarstvom u saradnji sa zamjenicima ministra.
“Mogu samo još da potvrdim da će rukovodstvo Vlade Srbije prisustvovati 8. i 9. januara u Banjaluci na obilježavanju Dana Republike i to Helez neće i ne može spriječiti. Ujedno, koristim priliku da čestitam svim stanovnicima Srpske dan rođenja naše Republike. Neka nam je vječna Republika Srpska”, poručio je Goganović.
Politika
CVITANOVIĆ POTVRDIO “HDZ 1990 će podržati SMJENU Nenada Nešića”
Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović izjavio je u utorak u Mostaru kako će u Domu naroda podržati smjenu ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića.
Cvitanović je pojasnio kako je održan Kolegij HDZ-a 1990 nago što je održan sastanak s predsjednikom Hrvatskog nacionalnog pomaka Ivanom Vukadinom vezano za njihov stav oko hapšenja ministra Nešića.
„Naš stav je vrlo jasan. Kada zahtjev za smjenom Nenada Nešića dođe u Dom naroda mi ćemo podržat smjenu ministara sigurnosti BiH Nenada Nešića. Smatramo da je u normalnim demokracijama Nešić trebao sam podnijeti ostavku kada je se sve to dogodilo, a kad već nije podnio ostavku predsjedateljica Vijeća ministara BiH treba pokrenuti proces smjene ministra sigurnosti jer je neprihvatljivo i nemoguće da u normalnoj demokratskoj državi na poziciji ministra sigurnosti imate osobu koja je u pritvoru“, kazao je Cvitanović.
Govoreći o mogućoj rekonstrukciji Savjeta ministara BiH, Cvitanović je rekao kako se rekonstrukcijom može zvati i smjena jednog ministra.
„Rekonstrukcijom se može zvat čak i kada se smjeni jedan ministar u Vijeću ministara i to će vjerojatno biti ta rekonstrukcija koja će se vrlo skoro dogoditi jer po onom što vidimo iz medija, i ono što vidim u konzultacijama sa ostalim predstavnicima političkih strankama jasno je da postoji oba doma većina koja će podržati smjenu ministra Nešića“, rekao je Cvitanović.
Naglasio je i kako, što se tiče rekonstrukcije Savjeta ministara, to može ići podnošenjem ostavke predsjedateljice Savjeta ministara ili pokretanjem iz predsjedništva BiH, većinom glasova. Što god dolazi od Željka Komšića HDZ-u 1990 je vrlo teško prihvatljivo, poručio je Cvitanović.
„Ali nisam siguran da postoji kapacitet u ovom trenutku s obzirom na odnose u oba doma Parlamentarne skupštine BiH za nekom brzom rekonstrukcijom Vijeća ministara“, rekao je i dodao ako dođe do toga da će njihova stranka biti proaktivna.
Po Cvitanovićevim riječima, ne može se rekonstruirati nešto na način da se samo rekonstruiše, te da ako neko želi nešto rekonstruisati i ”želi našu potporu za to, onda moramo vidjeti što su ciljevi te rekonstrukcije.”
„Je li to rekonstrurkcija radi rekonstrukcije i novih fotelja za neke nove ljudi koji će nastavit isto raditi. Je li to rekonstrukcija koja će držati zarobljen europski put BiH, u takvim rekonstrukcijama nećemo sigurno sudjelovati“, poručio je Cvitanović.
Naveo je i to kako hapšenje ministra Nešića pokazuje u obrisima da se pravna država pokušava boriti.
„Vjerujte mi, kad bi se pravna država izborila, da bi bilo puno uhićenja, visoke korupcije i istaknutih političkih aktera u BiH“, zaključio je Cvitanović.
Politika
ODBIO DATI SAGLASNOST! Helez zabranio prelet vojnih aviona i helikoptera iz Srbije
Ministar odbrane BiH Zukan Helez odbio je dati suglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera iz Srbije preko BiH.
– Odbio sam da dam saglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera Republike Srbije preko teritorije Bosne i Hercegovine, a prema planu leta dostavljenom od ambasade R Srbije u Bosni i Hercegovini na dane 8. i 9. januar 2025. godine. O svome odgovoru na ovaj zahtjev obavijestio sam OHR, NATO Štab u Sarajevu, EUFOR i Delegaciju EU u BiH. Ovaj prelet helikoptera Srbije i posjeta delegacije Ministarstva odbrane Srbije nedvojbeno upućuje na zaključak da je namjera prisustva događajima vezanim za obilježavanje 9. januara, kojeg je 2015. i 2019. godine Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojim odlukama proglasio neustavnim danom Republike Srpske – kaže Helez, objavio je Raport.
On je rekao da je nedopustivo nepoštivanje odluka Ustavnog suda u bilo kojoj demokratskoj državi.
– Nepoštivanje odluka Ustavnog suda u svim demokratskim državama predstavlja podrivanje vladavine prava, a osim toga u Bosni i Hercegovini i potencijalno činjenje krivičnog djela. Sve strane potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma i svjedoci su svojim potpisom garantirali poštivanje Dejtonskog sporazuma u svim njegovim dijelovima, uključujući i Aneks 4. u kome se osim nadležnosti uređuju i organizaciono ustrojstvo i procedure te konačnost i obaveznost odluka Ustavnog suda. Nepoštivanje konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda u konačnici implicira kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, što može imati nesagledive posljedice za mir i stabilnosti – naveo je Helez.
On je dalje naveo da Srbija osporava odluke Ustavnog suda BiH odlukama koje je ratificirala u dekleraciji svesrpskog sabora.
– Podsjećam da je Republika Srbija ratificirajući ‘Deklaraciju svesrpskog sabora’ u dijelu: ‘Svesrpski sabor očekuje da Republika Srpska nastavi da obilježava 9. januar kao Dan nastanka Republike Srpske i krsnu slavu’ osporava Odluke Ustavnog suda BiH te smatram da najavljena posjeta može izazvati političke i bezbjednosne implikacije. Također, u ‘Deklaraciji svesrpskog sabora’ u dijelu: ‘Svesrpski sabor podržava politiku vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na sve postojeće vojne saveze, a sa takvim političkim opredjeljenjem potpuno je saglasna Republika Srpska, koja će se boriti za očuvanje vojne neutralnosti u Bosni i Hercegovini’, direktno krši Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine, člana 84 te su izvršili direktno miješanje u unutrašnji i vanjski suverenitet BiH. Nadalje, davanjem saglasnosti Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, ja kao ministar odbrane i službeno lice u instituciji Bosne i Hercegovine ne bih poštovao konačnu i obavezujuću odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a u konačnici bi bio i saučesnik u ometanju poštivanja i provođenja odluke Ustavnog suda, čime bih prekršio član 239. krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, u kojemu je propisana kazna za sprečavanje odnosno na drugi način ometanje primjene, provođenja ili izvršenja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Tražim od vlasti Republike Srbije da poštuju parlamentarne, sudske i druge odluke institucija i organa države BiH i da shodno Dejtonskom mirovnom sporazumu poštuju ustavni poredak BiH – zaključio je Helez.
-
Hronika2 dana ago
POŽAR KOD BANJALUKE! Vatrogasci gasili krov kuće više od dva sata (FOTO)
-
Politika2 dana ago
PRVA FOTOGRAFIJA POSLIJE OPERACIJE: Dodik vidno mršaviji (FOTO)
-
Banjaluka2 dana ago
DRINIĆ NA BADNJE JUTRO “Na ognjištu moje bake, jutros sam sa MAJKOM, BRATOM I NJEGOVOM DJECOM USJEKAO BADNJAK”
-
Svijet2 dana ago
SUKOB ISPRED MANASTIRA! Mladić izgubio život, trojica povrijeđena
-
Svijet2 dana ago
Poznato koliko su KVADRATNIH KILOMETARA Rusi zauzeli prošle godine
-
Hronika2 dana ago
EPILOG SAOBRAĆAJNE NESREĆE! Mijatović će biti testiran na alkohol i narkotike
-
Banjaluka3 dana ago
BANJALUKA NA MAPI TURISTA! Grad na Vrbasu za 11 mjeseci posjetilo 111.650 turista
-
Hronika2 dana ago
TEŽAK UDES U BEOGRADU! Fudbaler naletio na ženu, ljekari joj se bore za život