Connect with us

Svijet

ŠTA SE DEŠAVA SA NJEMAČKOM? Najavljeno ukidanje brojnih radnih mjesta

​Njemačka privreda suočava se sa značajnim izazovima koji utiču na tržište rada. Prema podacima Savezne agencije za zapošljavanje (BA), očekuje se da će broj nezaposlenih u zemlji do 2025. godine prvi put premašiti tri miliona.

Jedan od ključnih faktora koji doprinosi ovom trendu je zelena transformacija, koja zahtijeva ogromna ulaganja. Pored toga, visoke cijene energije u poređenju sa drugim zemljama i odlazak kvalifikovanih radnika u penziju dodatno opterećuju privredu. Kao rezultat toga, mnoge kompanije razmatraju smanjenje broja zaposlenih kako bi smanjile troškove.

Prema istraživanju Instituta Ifo, 43 odsto kompanija planira smanjenje broja zaposlenih do 2025. godine. Istovremeno, 43 odsto firmi ima poteškoća u popunjavanju radnih mjesta zbog manjka kvalifikovanih radnika, što predstavlja pad od 7 procentnih poena u odnosu na prethodnu godinu.

Međutim, prognoze za smanjenje nezaposlenosti do 2030. godine ukazuju na pad stope nezaposlenosti u svim saveznim zemljama Njemačke. Najveći pad očekuje se u Saskoj, gdje bi nezaposlenost mogla opasti za 49 procenata. S druge strane, Saarland bi mogao zabilježiti najmanji pad od 11 odsto.

Iako se očekuje pad nezaposlenosti, demografski faktori, poput starenja stanovništva, mogu uticati na tržište rada. U istočnom dijelu Njemačke, gdje je svaki treći stanovnik stariji od 65 godina, predviđa se smanjenje broja stanovnika do 25 odsto do 2045. godine.

U isto vrijeme, otvaraju se nova radna mjesta, posebno u gradovima poput Drezdena, Magdeburga, Lajpciga i Erfurta, zahvaljujući projektima kao što su izgradnja nove fabrike čipova TSMC u Saskoj i moguća fabrika Intela u Saskoj-Anhaltu. Međutim, za popunjavanje tih radnih mjesta biće ključno privući nove radnike, što može zahtjevati povećanje useljavanja.

U zaključku, Njemačka se suočava sa izazovima na tržištu rada, ali postoje i pozitivni trendovi koji ukazuju na mogućnost smanjenja nezaposlenosti u narednim godinama, prenosi “Telegraf“.

Svijet

NAKON STRAŠNOG ZEMLJOTRESA NA TIBETU, Kina zadrhtala još 515 puta!

Kineski seizmolozi registrovali su 515 naknadnih potresa nakon zemljotresa magnitude 6,8 stepeni po Rihterovoj skali koji je pogodio Autonomnu oblast Tibet, saopštio je Kineski centar za zemljotrese.

U saopštenju se navodi da je magnituda 488 potresa bila ispod tri stepena, dok je kod 27 bila iznad tog intenziteta, uključujući tri potresa između četiri i 4,9 stepeni po Rihterovoj skali.

Prema informacijama koje je objavila Sinhua i koje su potvrdili nadležni organi, u zemljotresu je poginulo 126 i povrijeđeno 188 ljudi.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP IZNENADIO “Ne isključujem mogućnost upotrebe vojne sile”

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.

Na pitanje novinara tokom obraćanja u svojoj rezidenciji Mar-a-Lago da li bi isključio korišćenje „vojne ili ekonomske prinude“ da bi ostvario cilj da osvoji te teritorije, novoizabrani predsjednik je odgovorio sa “ne”.

On je rekao da su obje teritorije potrebne SAD zbog ”ekonomske sigurnosti” zemlje.

Tramp je ponovio da planira da uvede ”ozbiljne carine” na proizvode iz Kanade i Meksika i najavio da će promijeniti ime Meksičkog zaliva u Američki zaliv, prenosi Rojters.

On je istakao da smatra da svaka država članica NATO treba da izdvoji 5 odsto budžeta na odbranu, u poređenju sa najmanje dva odsto prema aktuelnom ugovoru.

Istovremeno, republikanac je upozorio da će opozvati zabranu bušenja nafte i gasa na moru koju je najavio odlazeći demokratski predsjednik Džo Bajden u cilju borbe protiv zagađenja.

„Odmah ću to poništiti. Poništiću zabranu bušenja nafte i gasa u velikim područjima prvog dana”, rekao je on, prenosi tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

LUKAŠENKO PORUČIO “Bjelorusija ne bi opstala ako bi ušla u rat”

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko izjavio je da njegova zemlja možda ne bi opstala kao država ako bi bila uvučena u rat.

“Ako uđemo u rat, biće teška situacija. Možda nećemo moći da opstanemo kao država. Zato sve radim sa strpljenjem i istrajnošću, kako nas uče Gospod i crkva”, rekao je Lukašenko.

On je naveo da strani “zlobnici” pokušavaju da uvuku Bjelorusiju u sukob i da ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski “dobija naređenja da učini sve da bi ovu zemlju uvukao u rat”, prenosi bjeloruska novinska agencija Belta.
Pored toga, Lukašenko je podsjetio da je Zelenski nedavno uzviknuo “Živjela Bjelorusija!”

“Iskreno govoreći, rekao je da će te parole uskoro biti izgovarane širom Bjelorusije. Nekako je nagovijestio da će situacija ovdje biti kao u Ukrajini. To sam pomislio kada sam ga čuo. I mislio sam, ne daj Bože”, rekao je Lukašenko.

Bjeloruski predsjednik je ocijenio da će vrijeme donijeti sud o svakome, te da je “bolje imati diktaturu kao u Bjelorusiji nego demokratiju kao u Ukrajini”.
Lukašenko je početkom decembra zvanično zatražio od ruskog predsjednika Vladimira Putina da u Bjelorusiji rasporedi najnaprednije ruske raketne sisteme, uključujući “orešnik”, na šta je Putin odgovorio da je to moguće u drugoj polovini 2025. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno