Društvo
ZLOČIN BEZ KAZNE! 32 godine od stradanja Srba u Kravici

Parastosu kod spomen-krsta, koje je služilo lokalno sveštenstvo, prisustvovali su i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, delegacije opština i udruženja logoraša iz regije Birač, organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunca, Srebrenice i Zvornika.
Pomen se služio za 163 Srba iz Kravice i susjednih zaselaka nastradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice, 7. januara 1993. godine.
Odata je počast i položeno cvijeće uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.
Etničko čišćenje u srednjem Podrinju započeto je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.
Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja nastavile su progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.
Ni 32 godine od srpskog stradanja niko nije odgovarao za ubistva i zločine u Kravici, kao ni za ostale zločine u velikom broju srpskih sela u srednjem Podrinju, izuzimajući dvojicu Bošnjaka koji su osuđeni za tri pojedinačna ubistva na području Bratunca.
Višković: Zločin nad zločinima
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Sud i Tužilaštvo BiH ponovo vrše zločin nad Srbima ubijenim u svojim domovima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine, jer su ih proglasili legitimnim vojnim ciljem i nikoga za to nisu procesuirali.
Višković je istakao da je je ubistvo Srba u bratunačkom selu Kravica zločin nad zločinima.
“Doći ljudima na Božić i pobiti ih u njihovim domovima, a to onda Sud i Tužilaštvo BiH proglase legitimnim vojnim ciljem je još jedna uvreda i zločin nad tim istim ljudima”, rekao je Višković novinarima u Kravici, gdje je prisustvovao parastosa za stradale Srbe.
On je podsjetio da su zločine nad Srbima dva mjeseca vršile njihove komšije koje su se vraćale iz dana u dan da pale i pljačkaju imovinu i da se iživljavaju.
“Ono što je porazno za takav gnusni zločin je da već 32 godine za to niko nije odgovarao”, naglasio je Višković.
Egić: Zločin ne smije biti zaboravljen
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da ratni zločin počinjen nad Srbima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine nikada ne smije da bude zaboravljen i da iz njega srpski narod treba da izvuče pouku da može da vjeruje samo sebi.
“Simptomatično je to što su zločine nad Srbima na velike pravoslavne praznike činile njihove komšije muslimani”, rekao je Egić novinarima u Kravici, gdje danas prisustvovao obilježavanju 32 godine od velikog srpskog stradanja u Kravici.
On je istakao da se iz ovoga mora izvući pouka da srpski narod ne smije nikome da vjeruje i da može vjerovati samo sebi.
“Moramo biti saborni, moramo se čuvati i paziti kao narod. Sa druge strane, o ovome što se desilo u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine moramo da pričamo mladim naraštajima radi izgradnje kulture sjećanja”, rekao je Egić.
On je naveo da se danas u Kravici odaje pošta svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča.
“Dolazićemo ovdje svake godine, jer ovo ne smije da se zaboravi”, poručio je Egić.
Filipović: Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović istakla je da je Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku, te poručila da zločini ne smiju ostati nekažnjeni i da se zločinci ne smiju kretati slobodni ovim prostorima ako se želi mir, suživot i tolerancija u BiH.
“Tokom cijelog 20. vijeka postojala je genocidna namjera da Srbi nestanu sa ovih prostora. Sama činjenica da je Kravica napadnuta na najveći pravoslavni praznik Božić govori u prilog tome”, rekla je Filipovićeva novinarima u Kravici, gdje je prisustvovala pomenu Srbima ubijenim u ovom bratunačkom selu.
Ona je ispričala da su Srbe tada ubijali redom i da su među žrtvama njena baka, Krstina Erić /79/ koja je bila nepokretna i njen supruga Negoslav /81/, Mara Božić /84/, kao djeca Vladira Gajića od pet godina, Biljana Nikolić od sedam, Mikajlo Pavlović 12 i Zorica Božić 12.
Prema njenim riječima, Kravicu su pljačkali i palili dva i po mjeseca, a 24. marta kada je oslobođena zatečen je stravičan prizor.
“Nijedna kuća nije bila uspravno, leševi su bili na sve strane, kosti nekompletne, sedam Srba je taj dan nestalo, za pet se još traga, od kojih su dvije žene”, navela je ona.
Filipovićeva je rekla da predmet Kravica nije ugledao svjetlost dana da bude podignuta optužnica iako su Srbi svjedočili da su se učesnici pokolja u Kravici javno hvalili šta su radili Srbima na Božić 1993. godine.
Ona je naglasila da pravosuđe ne radi svoj posao, što znači da čini još jedan zločin, ali u miru, protiv Srba i ne radi Institut za traženje nestalih BiH jer prikrivaju zločine počinjene na ovim prostorima.
“O zločinima nad Srbima, ne samo u Kravici, govorićemo svaki dan u godini”, poručila je ona.
Društvo
AKO PUTUJETE DOBRO JE DA ZNATE! Kolone na tri granična prelaza u BiH

Na graničnim prelazima Deleuša, Doljani i Aržano formirane su kolone vozila na izlazu iz BiH, saopštio je Auto-moto savez (AMS) Republike Srpske.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta.
Iz AMS-a navode da se stanje na graničnim prelazima konstantno mijenja, te savjetuju vozače da se prije polaska na put informišu na njihovoj internet stranici.
Nezavisne
Društvo
Olujno nevrijeme na PRAGU Evrope! Aktiviran STEPEN UPOZORENJA

Gornja Korzika i Južna Korzika stavljene su pod narandžasti stepen upozorenja zbog oluja, saopštila je danas, u nedjelju 13. jula, francuska meteorološka služba Météo-France.
Početak olujnog fenomena očekuje se između 9 i 12 časova.
“Oluje mogu biti praćene udarima vjetra koji lokalno mogu prelaziti 100 km/h na obali i u planinskim predelima, kao i gradom”, navodi Météo-France.
Korzika je već bila pogođena snažnim olujama.
Tokom septembra ostrvo Ljepote bilo je zahvaćeno žestokim nevremenom.
Meteorološki institut tada je zabilježio količine padavina između 30 i 60 mm u najpogođenijim oblastima, a lokalno i do 100 do 130 mm (120 mm zabilježeno u mjestu Oleta), posebno u oblastima oko Kastanjike i istočne ravnice.
U subotu su departmani Istočni Pirineji i Od takođe bili stavljeni pod narandžasti meteoalarm zbog oluja.
Prema podacima Francuskog opservatorijuma za tornada i jake oluje Keraunos, u toj zoni je u roku od jednog sata zabilježeno više od 5.500 munja, prenosi bfmtv.
Društvo
NI 85 NIJE DOVOLJNO! Najstariji učenik u zemlji ponovo pao maturu – “BAR JE UNUK PROŠAO”

Jozef Peruga (85) iz grada Kališa u Poljskoj doživio je veliko razočaranje nakon što je po drugi put zaredom pao završne srednjoškolske ispite, odnosno maturu. Iako je Peruga već prošle godine postao poznat u zemlji kao najstariji poljski maturant, njegova borba za diplomu i dalje traje – i čini se da još nije završena.
Peruga se ove godine ponovo suočio s izazovom pisanja ispita iz poljskog jezika i matematike, koje prošle godine nije uspio da položi zbog problema s vidom nakon operacije. Iako je tada bez problema položio njemački i geografiju i usmene ispite, upravo su mu pisani testovi predstavljali nepremostivu prepreku. Nade je položio u drugi pokušaj – ali rezultati objavljeni ove srijede donijeli su novu dozu razočaranja.
“Srećan sam zbog unuka”
“Pomiješana su mi osjećanja. Srećan sam, ali i tužan”, izjavio je Peruga za poljske medije.
Sreću mu je, kaže, donijela vijest da je njegov unuk položio maturu, dok je svoj neuspjeh teško primio.
“Šteta što nisam uspio”, rekao je.
Na pitanje hoće li pokušati i treći put, Peruga je dao protivrječne odgovore. Za Poljsku novinsku agenciju PAP rekao je: “Kažu da je treća sreća, ali ja odustajem – neću pokušati ponovo.” Međutim, u razgovoru za tabloid Super Еxpress ostavio je otvorenu mogućnost novog pokušaja, dodavši kako bi možda iduće godine ponovo pristupio ispitima, ali u drugom gradu.
Perugina životna priča svjedoči o neobičnoj istrajnosti. Rođen je 1939. u Tureku, neposredno nakon izbijanja Drugog svjetskog rata. Kao dijete proveo je neko vrijeme u njemačkom logoru. Nakon rata školovao se za tehničara u Kališu, a kasnije je radio kao bravarski majstor, vozač autobusa i radnik u fabrici tepiha. Prije 16 godina, podstaknut prijateljima, završio je školu za odrasle koja danas više ne postoji.
Inspiraciju za polaganje mature pronašao je u školskim prijateljima, naročito u prijatelju koji je u svojim šezdesetim uspješno položio ispite.
“Pomislio sam – ako može on, mogu i ja”, prisjetio se Peruga.
-
Region3 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika3 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region2 dana ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika3 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Politika19 sati ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Politika2 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Banjaluka3 dana ago
BEZ UCJENA I PRITISAKA: Grad će isplatiti puni regres svim zaposlenima u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD MIROSLAV BOJIĆ PRIZNAO! Banjalučka raskrsnica kao primjer uređenja za Laktaše