Društvo
ZLOČIN BEZ KAZNE! 32 godine od stradanja Srba u Kravici
Parastosu kod spomen-krsta, koje je služilo lokalno sveštenstvo, prisustvovali su i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, delegacije opština i udruženja logoraša iz regije Birač, organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunca, Srebrenice i Zvornika.
Pomen se služio za 163 Srba iz Kravice i susjednih zaselaka nastradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice, 7. januara 1993. godine.
Odata je počast i položeno cvijeće uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.
Etničko čišćenje u srednjem Podrinju započeto je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.
Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja nastavile su progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.
Ni 32 godine od srpskog stradanja niko nije odgovarao za ubistva i zločine u Kravici, kao ni za ostale zločine u velikom broju srpskih sela u srednjem Podrinju, izuzimajući dvojicu Bošnjaka koji su osuđeni za tri pojedinačna ubistva na području Bratunca.
Višković: Zločin nad zločinima
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Sud i Tužilaštvo BiH ponovo vrše zločin nad Srbima ubijenim u svojim domovima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine, jer su ih proglasili legitimnim vojnim ciljem i nikoga za to nisu procesuirali.
Višković je istakao da je je ubistvo Srba u bratunačkom selu Kravica zločin nad zločinima.
“Doći ljudima na Božić i pobiti ih u njihovim domovima, a to onda Sud i Tužilaštvo BiH proglase legitimnim vojnim ciljem je još jedna uvreda i zločin nad tim istim ljudima”, rekao je Višković novinarima u Kravici, gdje je prisustvovao parastosa za stradale Srbe.
On je podsjetio da su zločine nad Srbima dva mjeseca vršile njihove komšije koje su se vraćale iz dana u dan da pale i pljačkaju imovinu i da se iživljavaju.
“Ono što je porazno za takav gnusni zločin je da već 32 godine za to niko nije odgovarao”, naglasio je Višković.
Egić: Zločin ne smije biti zaboravljen
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da ratni zločin počinjen nad Srbima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine nikada ne smije da bude zaboravljen i da iz njega srpski narod treba da izvuče pouku da može da vjeruje samo sebi.
“Simptomatično je to što su zločine nad Srbima na velike pravoslavne praznike činile njihove komšije muslimani”, rekao je Egić novinarima u Kravici, gdje danas prisustvovao obilježavanju 32 godine od velikog srpskog stradanja u Kravici.
On je istakao da se iz ovoga mora izvući pouka da srpski narod ne smije nikome da vjeruje i da može vjerovati samo sebi.
“Moramo biti saborni, moramo se čuvati i paziti kao narod. Sa druge strane, o ovome što se desilo u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine moramo da pričamo mladim naraštajima radi izgradnje kulture sjećanja”, rekao je Egić.
On je naveo da se danas u Kravici odaje pošta svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča.
“Dolazićemo ovdje svake godine, jer ovo ne smije da se zaboravi”, poručio je Egić.
Filipović: Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović istakla je da je Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku, te poručila da zločini ne smiju ostati nekažnjeni i da se zločinci ne smiju kretati slobodni ovim prostorima ako se želi mir, suživot i tolerancija u BiH.
“Tokom cijelog 20. vijeka postojala je genocidna namjera da Srbi nestanu sa ovih prostora. Sama činjenica da je Kravica napadnuta na najveći pravoslavni praznik Božić govori u prilog tome”, rekla je Filipovićeva novinarima u Kravici, gdje je prisustvovala pomenu Srbima ubijenim u ovom bratunačkom selu.
Ona je ispričala da su Srbe tada ubijali redom i da su među žrtvama njena baka, Krstina Erić /79/ koja je bila nepokretna i njen supruga Negoslav /81/, Mara Božić /84/, kao djeca Vladira Gajića od pet godina, Biljana Nikolić od sedam, Mikajlo Pavlović 12 i Zorica Božić 12.
Prema njenim riječima, Kravicu su pljačkali i palili dva i po mjeseca, a 24. marta kada je oslobođena zatečen je stravičan prizor.
“Nijedna kuća nije bila uspravno, leševi su bili na sve strane, kosti nekompletne, sedam Srba je taj dan nestalo, za pet se još traga, od kojih su dvije žene”, navela je ona.
Filipovićeva je rekla da predmet Kravica nije ugledao svjetlost dana da bude podignuta optužnica iako su Srbi svjedočili da su se učesnici pokolja u Kravici javno hvalili šta su radili Srbima na Božić 1993. godine.
Ona je naglasila da pravosuđe ne radi svoj posao, što znači da čini još jedan zločin, ali u miru, protiv Srba i ne radi Institut za traženje nestalih BiH jer prikrivaju zločine počinjene na ovim prostorima.
“O zločinima nad Srbima, ne samo u Kravici, govorićemo svaki dan u godini”, poručila je ona.
Društvo
POSLUŠAJTE SAVJET! Evo šta treba da uradite sa badnjakom i pšenicom nakon Božića
Badnjak je jedan od simbola Božića, a hrast za Slovene predstavlja sveto drvo.
Nakon praznika ga mnogi bacaju u kontejner, pored, na ulicu i slično, a isto se dešava i sa božićnom pšenicom.
Međutim, nikako ovo ne bi trebalo da radite.
– Trebalo bi da zadržimo nešto malo od tog badnjaka. Badnjak da spalimo, prije svega, na Badnje veče, zato što se tokom spaljivanja badnjaka u u stvari izvršava taj ritual, kada se kaže ‘koliko varnica, toliko parica, toliko srećica’. Tako da, oni koji su to uradili dobro su uradili, pretpostavljam, po toj nekoj narodnoj tradiciji, ali ima i onih koji zagovaraju da badnjak treba čuvati i onda ga stavljaju na, ne znam, plodonosno drveće, da bi bilo još plodonosnije, a da bi se energija tog drveća prenijela na taj njihov badnjak i da bi oni imali plodove tog rada – objašnjava etnolog i novinar Jasna Jojić, prenosi TV Prva.
– Sve ostalo, slamu, pšenicu, to isto tako ili treba negdje posaditi – pšenicu da dalje niče, a slamu negdje spakovati, kukuruzna zrnca i slično, da služe kao amajlija. Možda nešto staviti u novčanik, te sitne stvari kao što su zrnca kukuruza, pšenica i ostalo, kažu da privlače sreću, kao privlače sitne parice, pa ih onda ljudi često nose u novčaniku.
Koji se običaji vezuju za drugi dan Božića?
– Drugi dan Božića bi trebalo možda da odemo negdje u goste. Juče se nigdje nije išlo, mada mi već malo kršimo tu tradiciju i vidim da su mnogi pravili nekakve zabave… Ali Božić je porodični praznik i trebalo bi da se provede u okviru porodice, a drugog dana je u redu otići negdje u goste ili primiti goste – poručila je ona.
Društvo
NAJLJEPŠE VIJESTI! Srpska bogatija za 18 beba
– U Republici Srpskoj u posljednja 24 časa rođeno je 18 beba.
U UKC Republike Srpske u Banjaluci rođeno je osam beba.
Bijeljina i Doboj bogatiji su za po tri nova stanovnika, a po jedna beba rođena je u Prijedoru, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Gradišci.
Društvo
VELIKI PRAZNIK! Danas je Sabor Presvete Bogorodice
Pravoslavni vjernici danas obilježavaju drugi dan Božića, koji je posvećen Saboru Presvete Bogorodice.
Dan nakon rođenja Isusa Hrista vjernici saborovanjem odaju zahvalnost Bogorodici što je rodila Mesiju – spasitelja ljudskog roda.
Ovaj praznik naziva se Saborom Presvete Bogorodice zato što se tog dana sabiraju svi vjerni, da proslave Bogorodicu i što se toržestveno, saborno, služi u Njenu čast.
Božić se u domovima slavi tri dana. Trećeg dana se slavi spomen na Svetog arhiđakona i prvomučenika Stefana, koga Republika Srpska i brojne srpske porodice praznuju kao krsnu slavu.
-
Hronika3 dana ago
POŽAR KOD BANJALUKE! Vatrogasci gasili krov kuće više od dva sata (FOTO)
-
Politika3 dana ago
PRVA FOTOGRAFIJA POSLIJE OPERACIJE: Dodik vidno mršaviji (FOTO)
-
Banjaluka2 dana ago
DRINIĆ NA BADNJE JUTRO “Na ognjištu moje bake, jutros sam sa MAJKOM, BRATOM I NJEGOVOM DJECOM USJEKAO BADNJAK”
-
Svijet3 dana ago
SUKOB ISPRED MANASTIRA! Mladić izgubio život, trojica povrijeđena
-
Svijet3 dana ago
Poznato koliko su KVADRATNIH KILOMETARA Rusi zauzeli prošle godine
-
Hronika3 dana ago
EPILOG SAOBRAĆAJNE NESREĆE! Mijatović će biti testiran na alkohol i narkotike
-
Banjaluka3 dana ago
BANJALUKA NA MAPI TURISTA! Grad na Vrbasu za 11 mjeseci posjetilo 111.650 turista
-
Hronika3 dana ago
TEŽAK UDES U BEOGRADU! Fudbaler naletio na ženu, ljekari joj se bore za život