Connect with us

Društvo

ZLOČIN BEZ KAZNE! 32 godine od stradanja Srba u Kravici

U bratunačkom selu Kravica obilježene su 32 godine od stravičnog zločina nad Srbima koji su na pravoslavni Božić 1993. godine počinili pripadnici muslimanskih snaga pod vođstvom Nasera Orića.

Parastosu ubijenim Srbima prisustvovali su porodice žrtava, premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić, potpredsjednik Narodne skupštine Petko Rankić.

Parastosu kod spomen-krsta, koje je služilo lokalno sveštenstvo, prisustvovali su i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, delegacije opština i udruženja logoraša iz regije Birač, organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunca, Srebrenice i Zvornika.

Pomen se služio za 163 Srba iz Kravice i susjednih zaselaka nastradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice, 7. januara 1993. godine.

Odata je počast i položeno cvijeće uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.

Etničko čišćenje u srednjem Podrinju započeto je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.

Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja nastavile su progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.

Ni 32 godine od srpskog stradanja niko nije odgovarao za ubistva i zločine u Kravici, kao ni za ostale zločine u velikom broju srpskih sela u srednjem Podrinju, izuzimajući dvojicu Bošnjaka koji su osuđeni za tri pojedinačna ubistva na području Bratunca.

Višković: Zločin nad zločinima

Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Sud i Tužilaštvo BiH ponovo vrše zločin nad Srbima ubijenim u svojim domovima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine, jer su ih proglasili legitimnim vojnim ciljem i nikoga za to nisu procesuirali.
Višković je istakao da je je ubistvo Srba u bratunačkom selu Kravica zločin nad zločinima.

“Doći ljudima na Božić i pobiti ih u njihovim domovima, a to onda Sud i Tužilaštvo BiH proglase legitimnim vojnim ciljem je još jedna uvreda i zločin nad tim istim ljudima”, rekao je Višković novinarima u Kravici, gdje je prisustvovao parastosa za stradale Srbe.

On je podsjetio da su zločine nad Srbima dva mjeseca vršile njihove komšije koje su se vraćale iz dana u dan da pale i pljačkaju imovinu i da se iživljavaju.

“Ono što je porazno za takav gnusni zločin je da već 32 godine za to niko nije odgovarao”, naglasio je Višković.

Egić: Zločin ne smije biti zaboravljen

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da ratni zločin počinjen nad Srbima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine nikada ne smije da bude zaboravljen i da iz njega srpski narod treba da izvuče pouku da može da vjeruje samo sebi.
“Simptomatično je to što su zločine nad Srbima na velike pravoslavne praznike činile njihove komšije muslimani”, rekao je Egić novinarima u Kravici, gdje danas prisustvovao obilježavanju 32 godine od velikog srpskog stradanja u Kravici.

On je istakao da se iz ovoga mora izvući pouka da srpski narod ne smije nikome da vjeruje i da može vjerovati samo sebi.

“Moramo biti saborni, moramo se čuvati i paziti kao narod. Sa druge strane, o ovome što se desilo u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine moramo da pričamo mladim naraštajima radi izgradnje kulture sjećanja”, rekao je Egić.

On je naveo da se danas u Kravici odaje pošta svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča.

“Dolazićemo ovdje svake godine, jer ovo ne smije da se zaboravi”, poručio je Egić.

Filipović: Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović istakla je da je Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku, te poručila da zločini ne smiju ostati nekažnjeni i da se zločinci ne smiju kretati slobodni ovim prostorima ako se želi mir, suživot i tolerancija u BiH.

“Tokom cijelog 20. vijeka postojala je genocidna namjera da Srbi nestanu sa ovih prostora. Sama činjenica da je Kravica napadnuta na najveći pravoslavni praznik Božić govori u prilog tome”, rekla je Filipovićeva novinarima u Kravici, gdje je prisustvovala pomenu Srbima ubijenim u ovom bratunačkom selu.

Ona je ispričala da su Srbe tada ubijali redom i da su među žrtvama njena baka, Krstina Erić /79/ koja je bila nepokretna i njen supruga Negoslav /81/, Mara Božić /84/, kao djeca Vladira Gajića od pet godina, Biljana Nikolić od sedam, Mikajlo Pavlović 12 i Zorica Božić 12.

Prema njenim riječima, Kravicu su pljačkali i palili dva i po mjeseca, a 24. marta kada je oslobođena zatečen je stravičan prizor.

“Nijedna kuća nije bila uspravno, leševi su bili na sve strane, kosti nekompletne, sedam Srba je taj dan nestalo, za pet se još traga, od kojih su dvije žene”, navela je ona.

Filipovićeva je rekla da predmet Kravica nije ugledao svjetlost dana da bude podignuta optužnica iako su Srbi svjedočili da su se učesnici pokolja u Kravici javno hvalili šta su radili Srbima na Božić 1993. godine.

Ona je naglasila da pravosuđe ne radi svoj posao, što znači da čini još jedan zločin, ali u miru, protiv Srba i ne radi Institut za traženje nestalih BiH jer prikrivaju zločine počinjene na ovim prostorima.

“O zločinima nad Srbima, ne samo u Kravici, govorićemo svaki dan u godini”, poručila je ona.

Društvo

HUMANOST NA DJELU: Odbornici iz Bileće donirali svoje mjesečne dodatke djeci sa Kosova i Metohije

Grupa od devet odbornika Skupštine opštine Bileća poklonila je svoju mjesečnu odborničku naknadu u ukupnoj vrijednosti od 2.700 KM za pomoć djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju sa Kosova i Metohije.

Skupština opštine Bileća ima 17 odbornika, a njih devet Dražen Dunđer, Slobodan Čomić, Rajko Vuković, Milan Dučić, Miodrag Šešlija, Anastasija Aleksić, Danilo Ilić, Željko Samardžić i Srđan Samardžić za humanost se odreklo odborničke mjesečne naknade od 300 KM, saopšteno je iz Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji.

Moramo naglasiti da je Dražen Dunđer još prije nekoliko godina pokazao humanost i koliko mu znači Kosovo i Metohija i donirao 1.000 KM ličnih sredstava za izgradnju Dnevnog centra „Podrži me – 9. januar“ u Kosovskoj Mitrovici, koji je namijenjen djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju – naveli su iz Odbora.

Tih 2.700 KM biće usmjereno na djecu i mlade sa poteškoćama iz Dnevnog centra u Kosovskoj Mitrovici koja nemaju sredstva za odlazak na rehabilitaciju u narednim mjesecima ove godine.

Iz Odbora su zahvalili humanim ljudima iz Bileće što podržavaju svoj narod i srpsku djecu na Kosmetu.

– Ovo je prva grupa humanih ljudi, koji poslije poslaničkog kluba SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske, posredstvom našeg odbora pomažu na ovaj način srpski narod i opstanak na svetom Kosovu i Metohiji – , naveli su iz Odbora.

Nastavi čitati

Društvo

Građani često biraju između lijekova i hrane, VLAST NIJEMA

Inflacija ne popušta, a potrošačka korpa u Republici Srpskoj sve je praznija.

Navike se mijenjaju, ne iz komfora, već zbog golog preživljavanja. Čak i osnovne namirnice mnogima postaju luksuz.

Kampanja „Društveno odgovorni“ zvučala je obećavajuće. No, kao i mnogo toga do sada, ostala je prazno slovo na papiru. Proizvodi s liste popusta često nisu ono što građanima zaista treba.

A Vlada RS još ništa konkretno nije uradila da olakša svakodnevni život, kaže Snežana Šešlija iz dobojskog udruženja potrošača.

Lično mislim da se sama politika cijena u RS, pa i u cijeloj BiH uopšte ne vodi da bi građani, tj potrošači imali korist od toga.

Jer kako smo donjeli politiku cijena i kako smo donjeli odluke o tome da trgovci određuju marže, tako isto možemo donjeti podzakonska akta ili pravilnike da se te marže ograniče, kaže Snežana Šešlija,predsjednica Udruženja potrošača “ToPeer” iz Doboja.

Takvi pravilnici bi mogli biti prva konkretna mjera, ali njih još nema.

Ako nemate maržu, dva posto, na proizvode te, te i te, bićete kažnjeni. Mislim da je krajnje vrijeme da Vlada krene sa kreiranjem novih politika.

Građani ovdje nisu stavljeni u prioritet. Mi smo u debeloj ekonomskoj krizi. Da državne institucije nisu u mogućnosti da određenim preventivnim mjerama zaštite standard potrošača, u smislu, ili poboljšanja naših primanja. Jer i ova mjera Vlade o najnižoj plati nije doprinijela ničemu već da se ljudi otpuštaju, kaže Šešlija.

Vladajući se godinama prave da ne vide tešku svakodnevnicu. Glasovi onih koji bi trebalo da štite građane, bivaju ignorisani. Kao rješenje godinama se spominje i socijalna karta. No, ona i dalje postoji samo u teoriji.

Jer onda vi znate da imate kategorije stanovnika kojima je potrebna zaštita. Mi sad ovako trošimo tu zaštitu, pomoć, svi podjednako jer ako smanjite proizvod, koji je dvije marke, meni, vi ste ga smanjili i onome ko nije u socijalnoj potrebi, objašnjava Šešlija.

U državi bez zaštite potrošača, kredit postaje sredstvo preživljavanja. Građani se sve više zadužuju iz čiste muke.

Po pet kredita se diže. Prvi se podigne da bismo kupili zimnicu. To je bilo u decembru. Danas se dižu krediti gdje se otplaćuje onaj prvi, jer su očekivanja bila da će penzije ili plate bar nešto porasti pa ću moći da iznosem taj kredit. Međutim ne, kaže Šešlija.

Inflacija jede i plate i strpljenje. Političke mjere i kad ih ima, stižu kasno i često više odmognu nego što pomognu.

Građani prinuđeni da prave izbore između hrane i lijekova, kredita i grijanja- pitaju, ako se prioriteti institucija ne promjene – koliko će običan čovjek još moći izdržati?

Nastavi čitati

Društvo

ZEMLJOTRES KOD TREBINJA uznemirio Hercegovinu, Dalmaciju i Crnu Goru

Zemljotres jačine 3,6 stepeni Rihtera, sa epicentrom 17 kilometara jugoistočno od Trebinja, osjetio se protekle noći na širem području Hercegovine, Dalmacije i Crne Gore, objavio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Potres je registrovan 52 minuta nakon ponoći.

Osim uznemirenja stanovništva, nije izazvao druge posljedice, naveo je EMSC.

Iz Sektora za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore saopšteno je da je epicentar bio dva kilometra jugozapadno od Ćilipa kod Dubrovnika u Hrvatskoj i da je žarište potresa locirano na dubini od šest kilometara.

Nastavi čitati

Aktuelno