Connect with us

Društvo

SVEŠTENIK OTKRIVA! Ovo su NAJVEĆE GREŠKE za Božić koje Srbi čine svakog dana!

Prema gregorijanskom kalendaru se proslavlja 25. decembra, a po julijanskom Božić je 7. januara. Ovo je porodičan praznik koji se proslavlja u kućama i crkvama.

Iako svaka porodica ima neka “pravila” jasno je da svi donekle praznujemo Božić na isti način. Istina, svaka porodica će se potruditi da ispoštuje običaje. Tog dana svi se pozdravljaju sa “Hristos se rodi”, dok druga strana otpozdravlja “Vaistinu se rodi”.

Počev od položajnika ujutru kao specijalnog gosta, do okađene prave domaćinske trpeze, pa sve do hrane koja će se naći na prazničnom stolu – sve mora biti na svom mjestu. Ostalak dana, trebalo bi da prođe u miru bez svađe sa ukućanima kao i ni sa kim drugim.

Ipak, neki možda namjerno, drugi pak slučajno ogriješe se na ovako veliki praznik. Otac Tomislav Cvetinović tvrdi da je veliki grijeh raditi nešto od navedenog. – Ako se ljudi bave gatanjem, vračanjem, tumačenjem prema horoskopu, ako se opijaju, govore ružne riječi odnosno psovke. Takođe, mnogi zanemaruju i svađu, to je sve grijeh i time se ogriješimo tih dana. Tim se umanjuje značaj praznika. Svima treba da nam bude bitno da se ne bavimo gorenavedenim na ovako veliki praznik – rekao je sveštenik. Šta treba promijeniti? Tvrdi da svi koji nisu postili Božićni post koji traje 40 dana su pogriješili.

– Svii koji dolaze u crkvu idu sa namjerom da se sjedine sa Bogom i nisam primjetio da griješe svi. Ali, trebalo bi izdvojiti Božićni post. Tu se griješi kada se ne posti uopšte, jer neki to zanemaruju. Trebalo bi postiti barem jedan period ako iz nekih razloga ne možete da ispoštujete cijeli post – rekao je sveštenik i objasnio: – To je važno jer tokom tog perioda čisti se tijelo, um i duša. Kada se pričestimo svi pijemo iz jedne čaše što znači da se međusobno pričešćujemo i povezujemo sa Bogom. Ako postimo fizički po hrani, treba da postimo i psihički – da se suzdržimo od loših misli, djela i riječi, piše Blic Žena.

Često se kaže da ono što radite na Badnje veče i Božić radite tokom cijele godine. Sigurno ste bar jednom do sada čuli od majke ili nekog starijeg da ako se budete svađali tog dana, tako ćete raditi i te godine. Zato, provedite ovaj dan u miru, ljubavi i praštanju.

Društvo

VREMENSKI ROLKOSTER! Stiže naglo zahlađenje

U Republici Srpskoj na sjeverozapadu i sjeveru sutra ujutru očekuje se kiša, koja će uz zahlađenje brzo preći u susnježicu i snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Padavine će se brzo premještati ka jugu i istoku, a već tokom popodneva će prestati.

Rano ujutru će duvati i jak vjetar uz udare od 40 do 60 kilometara na čas, a na planinama ponegdje i više od 70 kilometara na čas.

Vjetar će brzo oslabiti.

U nižim predjelima moguće je formiranje manjeg snježnog pokrivača, uglavnom do pet centimetara. Ponegdje se snijeg neće ni zadržavati.

U brdsko-planinskim predjelima očekuje se od 10 do 20 centimetara snijega.

Nastavi čitati

Društvo

NJIMA DUGUJEMO SVE! Pomen herojima koji su dali sve

Na Srpskom vojničkom spomen-groblju Novi Zeitnilik na Sokocu služen je pomen za poginule borce u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, povodom Dana Republike Srpske, 9. januara.

Pomeni su prisustvovali izaslanik predsjednika Republike Srpske Uroš Bijelica, delegacija Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Srpske, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Miroslav Vujićić, predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama.

Služenu pomenu prisustvovali su i predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, predstavnici Boračke organizacije Srpske, kao i Regionalnog odbora Boračke organizacije Sarajevsko-romanijske regije, te predstavnici opština koje čine grad Istočno Sarajevo i boračkih organizacija gradskih opština.

Nakon pomena slijedi polaganje vijenaca i obraćanje zvaničnika.

Republika Srpska proslavlja 9. januar – Dan Republike i 33 godine postojanja pod sloganom “Za vječnost rođena”.

Deveti januar slavi se kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su prevlašeni u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u sekesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

Nastavi čitati

Društvo

SREĆNA SLAVA! Danas je Sveti Stefan, treći dan Božića

Srpska pravoslavna crkva danas, trećeg dana Božića, slavi Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana, koji je bio zaštitnik loze Nemanjića.

Sveti Stefan je prvi hrišćanin koji je stradao za Gospoda i zato se naziva Prvomučenikom.

Sveti Stefan je i jedna od rasprostranjenijih slava, a svetkuje se trećeg dana Božića, najradosnijeg hrišćanskog praznika, dana rođenja Isusa Hrista.

Sveti Stefan prvi je od sedmorice đakona, služitelja, pomagatelja, koje su sveti apostoli rukopoložili.

Kao propovjednik u Jerusalimu, odveden je iz grada i kamenovan do smrti, te se zato naziva i Prvomučenik Stefan. U kamenovanju je učestvovao i njegov rođak Savle, koga danas svi znaju kao apostola Pavla.

Stradanje Svetog Stefana zbilo se godinu dana poslije silaska Duha Svetoga na apostole.

Njegovo mučeništvo potresno je opisano na stranicama Svetog pisma Novog zavjeta.

Sveti Stefan se naziva Arhiđakonom, jer je bio prvi od sedam đakona koje su sveti apostoli postavili na službu oko pomaganja sirotinji u Jerusalimu.

Mošti Svetog prvomučenika Stefana pronađene su blizu Jerusalima 415. godine.

Pomen Arhiđakonu Stefanu SPC daje četiri puta godišnje, a 15. avgusta slavi se Sveti Stefan ljetnji ili Stefan Vetroviti. Ovom svecu u našoj zemlji posvećeno je više od 40 hramova.

Ime Stevan ili Stefan potiče od grčke riječi Stefanos i znači onaj koji je krunisan, ovjenčan.

Za slavu se vezuje nekoliko običaja, tog dana se iznosi božićna slama iz kuće koja se prethodno pažljivo pomete. Ona se nikako ne baca jer se vjeruje u njenu plodotvornu moć, već se stavlja u voćnjak, pčelinjak ili pomoćne objekte.

Metla se više ne koristi za druge svrhe već se čuva u kući, jer se vjeruje da ona donosi zdravlje. U Banatu i Sremu su božićnu slamu uklanjali već odmah po ponoći na Stevandan.

Nastavi čitati

Aktuelno