Connect with us

Zanimljivosti

SMIJE LI SE POPITI KOJA ČAŠICA UJUTRO?! Da li je jutarnja rakija otrov ili lijek?

U prazničnom specijalu podkasta DR Novosti koji je emitovan na Božić, izdvijili smo za vas najzanimljivije razgovore koje smo sa poznatim srpskim ljekarima, stručnjacima iz različitih oblasti, vodili tokom prethodne godine.

U duhu praznika, sa jednom doktoricom radili su i na rješavanju vječite dileme i otkrili odgovor na pitanje da li je čašica rakije, kako u praksi često imaju ljudi širom Balkana, ujutru na prazan stomak, lijek ili otrov.

“Što se alkohola tiče ja imam poprilično rigidan stav i smatram da ga ne treba konzumirati, naručito tokom trudnoće tada zaista u potpunosti treba prestati, alkohol jeste supstanca koja izaziva zavisnost, hronična izloženost može izazvati brojne probleme u našem organizmu može oštetiti jetru, to svi znamo kao i centralni nervni sistem, samo alkoholisano stanje nas čini podložnijim različitim nezgodama i nekom rizičnom ponašanju, tako da bi ja rekla ne”, istakla je doktorica, prenose Novosti.

“Što se tiče pušenja, vrlo jasno znamo o čemu se radi duvanski dim sadrži preko 4.000 različitih hemikalija za brojne hemikalije sa tog spiska je dokazano da su karcinogene za čoveka”, rekla je prof dr Aleksandra Buha Đorđević.

Zanimljivosti

PRED NAMA TRI MOĆNA PRAZNIKA! Želja zaželjena na KRSTOVDAN jača od svega!

Pred nama su tri veoma velika i moćna praznika u januaru: Krstovdan, Bogojavljenje i Sveti Jovan.

Iako je u crkvenom kalendaru obilježen sa crnim slovom, Krstovdan se poštuje i praznuje veoma pobožno, sa strogim postom koji podrazumijeva suvu hranu i vodu, ali i sa iskrenom molitvom.

Ovim rigoroznim postom na vodi i hljebu, tijelo se priprema za ispijanje bogojavljenske vodite koja se uzima u hramu, sutradan na Bogojavljenje.

Noć između Krstovdana i Bogojavljenja smatra se najmagičnijom od svih. Hrišćani vjeruju da se upravo ove noći nebo otvara, a Bog sluša naše molitve. Stoga budite pažljivi šta tražite i na koji način to radite.

Dobro razmislite koliko vam je važno to što tražite, a onda sa punom vjerom, u ponoć, podignite glavu ka nebu i u sebi izgovorite svoju želju.

Postoji jedno pravilo koje kaže da prije nego što zaželite želju treba da sebi postavite jedno pitanje: Da li će mi ova želja biti važna za pet godina? Ako je odgovor DA, onda je izgovorite baš ove noći.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

VJEROVALI ILI NE Naplaćuju picu 120 EVRA da bi odvratili kupce da je naručuju!

Picerija “Lupa” u Norviču u Engleskoj naplaćuje havajsku picu sa šunkom i ananasom oko 120 evra (100 funti) sa ciljem da odvrati kupce da naruče tu vrstu pice.

Vlasnici i osoblje picerije “Lupa” protive se pravljenju pice sa ananasom, tako da su u meniju naveli: “Da, možete je dobiti za 100 funti. Naručite i šampanjac! Samo naprijed, čudovište!”, prenio je Gardijan.

“Apsolutno mrzim ananas na pici”, rekao je suvlasnik picerije Frensis Vulf, prenosi Tanjug.

Glavni kuvar Kvin Đanoran rekao je da bi radije stavio jagodu na picu nego ananas.

YouGov je sproveo anketu 2017. godine prema kojoj je 84 odsto Britanaca reklo da voli picu, 82 odsto da voli ananas, a 53 odsto njih navelo je da voli ananas na pici.

Oko 41 odsto Britanaca reklo je da ne voli ananas na pici.

Pronalazak havajske pice obično se pripisuje Semu Panopulosu koji je emigrirao iz Grčke u Kanadu 1954. godine kada je imao 20 godina i sa svoja dva brata držao nekoliko restorana u Ontariju.

Panopulos je počeo da dodaje ananas u pice 1960-ih, ubrzo nakon što su se Havaji pridružili SAD 1959. godine.

Rekao je da je picu nazvao “havajskom” po brendu konzerviranog ananasa koji je koristio.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

DUBAI ČOKOLADA ZAVRŠILA I NA SUDU! Jedina prava je ona koja se pravi u Dubaiju

Dubai čokolada je samo ona koja se pravi u Dubaiju, presudio je regionalni njemački sud u Kelnu u procesu protiv lanca supermarketa Aldi.

Sud je odredio da Aldi više ne može da kupcima nudi svoj produkt proizveden u Turskoj, a koji naziva Dubai čokoladom, prenosi Tagesšau.

Aldi tvrdi da je na poleđini proizvoda istaknuto da on potiče iz Turske, ali sud nije prihvatio ovu argumentaciju zbog toga što naziv produkta “Alyan Dubai Handmade Chocolate” može da zbuni potrošače i navede ih na zaključak da je čokolada proizvedena u Dubaiju.

Tužbu je podnio uvoznik konditorskih proizvoda Andreas Vilmers koji u Njemačkoj prodaje čokoladu marke Feks proizvedenu u Dubaiju.

Vilmers je u decembru pokrenuo slične tužbe protiv lanca supermarketa Lidl i švajcarskog proizvođača konditorskih proizvoda Lindt koje su još uvijek u toku.

Lindt se brani tvrdnjom da se termin “Dubai čokolada” odnosi na određeni tip proizvoda, a ne na čokoladu koja potiče iz najvećeg grada u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Dubai čokolada je postala veoma popularna zahvaljujući društvenim mrežama Instagram i Tiktok, a u predprodaji je njena cijena ponekad dostigla i stotine evra.

Cijena za 100 grama Dubai čokolade u prodaji može da dostigne i 20 evra, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno