Connect with us

Zanimljivosti

SAVJETI ZLATA VRIJEDNI! Evo kako da vratite energiju nakon praznika!

Praznici su vrijeme radosti, opuštanja i ukusne hrane, ali često nakon njih ostaje osjećaj težine.

Prekomjerno uživanje u hrani, slatkišima, alkoholu i neredovan san mogu dovesti do nadimanja, umora i lošeg raspoloženja.

“After holiday detox” ili detoksikacija poslije praznika je odličan način da tijelu vratite ravnotežu i obnovite energiju, prenosi B92.

Evo pet savjeta koji će vam pomoći da se oporavite i osjećate snažno i osvježeno nakon prazničnog perioda:

1. Povratite zdravu ishranu: Više voća, povrća i vode

Najvažniji korak ka oporavku je vraćanje uravnoteženoj ishrani. Počnite dan sa čašom vode kako biste hidrirali tijelo i podstakli detoksikaciju.

Voće i povrće: Uključite više svježe hrane bogate vitaminima, mineralima i vlaknima.

Zeleno lisnato povrće, poput špinata, rukole i brokolija, kao i voće poput narandži ili lubenice, idealni su za hidrataciju i čišćenje organizma.

Proteini i zdrave masti: Uključite izvore zdravih proteina poput piletine, ribe, jaja i mahunarki, kao i zdrave masti iz avokada, maslinovog ulja ili sjemenki.

2. Vratite se fizičkoj aktivnosti

Redovna fizička aktivnost ključna je za detoksikaciju tijela. Poboljšava cirkulaciju, metabolizam i eliminaciju toksina kroz znojenje.

Aerobne vježbe: Lagane aktivnosti poput brzog hodanja, biciklizma ili trčanja pomoći će vam da ponovo aktivirate tijelo.

Joga i istezanje: Ako osjećate nadimanje ili umor, joga i lagano istezanje mogu vam pomoći da se opustite i oslobodite toksine.

3. Smanjite unos šećera i alkohola

Slatkiši i alkohol, česti tokom praznika, mogu opteretiti organizam. Nakon praznika, pokušajte da smanjite njihov unos kako biste dali organizmu vremena za oporavak.

Prirodni zaslađivači: Ako vam nedostaju slatkiši, zamijenite šećer prirodnim zaslađivačima poput meda ili stevije.

Biljni čajevi poput zelenog čaja, nane ili đumbira pomažu u detoksikaciji i boljoj probavi.

4. Fokusirajte se na mentalno zdravlje

Detoksikacija nije samo za tijelo – i um zaslužuje osvježavanje. Praznici često donose emocionalni stres, pa je važno obnoviti i mentalnu energiju.

Meditacija i disanje: Tehnike dubokog disanja i meditacija smanjuju stres i donose unutrašnji mir.

Pozitivna perspektiva: Iskoristite novi početak da revidirate svoje ciljeve i kreirate nove planove. Pozitivno razmišljanje jača i duh i tijelo.

5. Unaprijedite kvalitet sna

Praznici često remete rutinu spavanja, ali dobar san je neophodan za detoksikaciju i obnovu energije.

Redovan ritam sna: Trudite se da idete na spavanje i budite se u isto vrijeme svakog dana kako biste vratili biološki ritam u normalu.

Bez ekrana prije spavanja: Izbjegavajte mobilne telefone i druge uređaje najmanje sat vremena prije sna, jer plavo svjetlo može uticati na prirodnu proizvodnju melatonina.

Uz ove savjete, vaš organizam će se lakše vratiti u balans, a vi ćete biti spremni za sve izazove koje nosi nova godina!

Zanimljivosti

LIDIJA VUKIĆEVIĆ POSTAJE BAKA! Andrej čeka djevojčicu, unuka će je zvati “Lidija”!

Stariji sin glumice Lidije Vukićević, Andrej Mrkela, postaće tata.

Andrej i njegova izabranica Nađa Ilić očekuju prinovu u porodici, a radosna vijest osvanula je na društvenim mrežama.Njih dvoje su pozirali zagrljeni, a u prvi plan je pao Nađin trudnički stomačić, koji je virio ispod krake majice. Ova vijest obradovala je njihove najbliže, a najradosnija je Lidija Vukićević koja će postati baka.

Inače, Andrej Mrkela je nedavno napunio 33 godine, što je proslavio u krugu svojih najbližih ljudi, bez velike pompe i medija.

„Dete moje“, napisala je Lidija Vukićević u objavi i dodala emodži djeteline sa četiri lista kao i plavo srce, prenosi telegraf

„U julu mesecu bi trebalo da se porodi snajka. Najsrećnija sam žena na svetu, sve ide kako bi trebalo, po redu. Devojčica konačno stiže što sam želela i to će izgleda da bude rak u horoskopu, kao i ja. Unuka me neće zvati “baka”, zvaće me Lidija. Bez funkcija molim“, rekla je Lidija.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

NAJVEĆI GENIJE 20. VIJEKA OŽENIO SRPKINJU: Njegov mozak je i dalje sačuvan!

Albert Ajnštajn (14. mart 1879. – 18. april 1955.) bio je njemački teorijski fizičar, jedan od najvećih naučnika u istoriji. Najpoznatiji je po razvoju teorije relativnosti, uključujući poznatu jednačinu E = mc², te po doprinosu kvantnoj mehanici.

Dobitnik je Nobelove nagrade za fiziku 1921. godine za objašnjenje fotoelektričnog učinka, a njegov rad promijenio je temelje moderne fizike.

Rani život i obrazovanje
Ajnštajn je rođen 14. marta 1879. u Ulmu, u Kraljevini Württemberg (Njemačko Carstvo), u jevrejskoj porodici srednje klase. Njegov otac Herman Ajnštajn bio je inženjer i preduzetnik, dok je majka Pauline Koch bila domaćica.

Porodicase 1880. preselila u Minhen, gdje je Ajnštajn pohađao katoličku osnovnu školu, a kasnije i Luitpold gimnaziju.

Pokazao je rano zanimanje za matematiku i fiziku, ali je 1894. napustio gimnaziju i preselio se u Švajcarsku.

Tamo je maturirao 1896. u Aarau prije nego što se upisao na Politehnički Univerzitet u Zirihu, gdje je diplomirao 1900. kao nastavnik matematike i fizike.

Rani rad i “Annus Mirabilis”
Nakon diplome, Ajnštajn je 1902. započeo rad u Švajcarskom patentnom uredu u Bernu, gdje je analizirao patente za elektromagnetske uređaje.

Taj posao pružio mu je stabilnost i vrijeme za razmišljanje o fizici.

Godina 1905., poznata kao njegova “Annus Mirabilis” (čudesna godina), donijela je četiri revolucionarna rada objavljena u časopisu Annalen der Physik. Ovi radovi uključivali su:

• objašnjenje fotoelektričnog učinka (osnova za kvantnu teoriju svjetlosti)

• teoriju Brownovog gibanja (potvrda atomske hipoteze)

• specijalnu teoriju relativnosti (redefiniranje prostora i vremena)

• ekvivalenciju mase i energije (E = mc², u zasebnom radu iste godine).

Ovi radovi donijeli su mu međunarodnu slavu i postavili temelje njegove karijere.

Opšta teorija relativnosti
Ajnštajn je 1915. dovršio opštu teoriju relativnosti koja je opisivala gravitaciju kao zakrivljenost prostor-vremena uzrokovanu masom i energijom.

Teorija je potvrđena 1919. tokom pomrčine Sunca kada su britanski astronomi, predvođeni Arthurom Eddingtonom, izmjerili zakrivljenje svjetlosti zvijezda u skladu s Ajnštajnovim predviđanjima. Ovaj događaj učinio ga je svjetski poznatim, a novinski naslovi proglasili su ga genijem.

Tokom tog perioda radio je na akademskim položajima u Cirihu, Pragu i Berlinu, gdje je od 1917. bio direktor Instituta Kaiser Wilhelm za fiziku. Međutim, porast nacizma u Njemačkoj prisilio ga je da 1933., kao Jevrej, emigrira u Sjedinjene Države.

Život u Americi i kasne godine u SAD
Ajnštajn je prihvatio položaj na Institutu za napredne studije u Princetonu, New Jerseyju, gdje je ostao do kraja života. Iako je podržavao mir i odbijao militarizam, 1939. potpisao je pismo predsjedniku Franklinu D. Ruzveltu upozoravajući na mogućnost njemačkog razvoja atomske bombe, što je posredno pridonijelo pokretanju Projekta Manhattan. Poslije je izrazio žaljenje zbog tog čina, zagovarajući nuklearno razoružanje.

Mozak mu je sačuvan za istraživanje
U kasnijim godinama fokusirao se na ujedinjenu teoriju polja, pokušavajući pomiriti relativnost i kvantnu mehaniku, ali bez uspjeha. Umro je 18. aprila 1955. u Prinstonu od aneurizme aorte, u dobi od 76 godina. Njegov mozak sačuvan je za istraživanje, a tijelo kremirano.

Privatni život
Ajnštajn se ženio dvaput: s Milevom Marić (1903. – 1919.), s kojom je imao troje djece (Lieserl, Hans Albert i Eduard), i s Elsom Löwenthal (1919. – 1936.), svojom rođakinjom. Sudbina njegove prve kćeri Lieserl ostaje nepoznata jer nema pouzdanih podataka o njenom životu nakon ranog djetinjstva.

Mileva Marić (19. Decembar 1875. – 4. avgust 1948.) bila je srpska fizičarka i matematičarka. Studirala je na Politehničkom univerzitetu u Cirihu, gdje je upoznala Ajnštajna i bila je jedna od rijetkih žena tog vremena s visokim obrazovanjem u nauci, iako nije dobila diplomu zbog neuspjeha na završnom ispitu.

Postoje rasprave o njnom mogućem doprinosu Ajnštajnovim ranim radovima, posebno specijalnoj relativnosti, ali nema konačnih dokaza koji bi to potvrdili.

Bio je poznat po svojoj šarmantnoj, ali ekscentričnoj osobnosti, često viđen s neurednom kosom i jednostavnom odjećom.

Njegovo nasljeđe je ogromno: teorija relativnosti i dalje je kamen temeljac fizike, dok su njegovi doprinosi kvantnoj teoriji uticali na razvoj tehnologija poput lasera i poluvodiča. Ajnštajn ostaje simbol naučne genijalnosti i humanizma, a njegovo ime sinonim je za intelektualnu izvrsnost, navodi Index.hr.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

“PRVI JUGO NA KINESKOM ZIDU”: Iz Srbije do Pekinga za 18 dana (VIDEO)

“Jugo” sa trojicom vozača iz Srbije stigao je u Peking poslije 18 dana putovanja. Cilj akcije bio je prikupljanje donacija od 200.000 evra za Institut za neonatologiju u Beogradu.

Trojica vozača Marko Trmčić (39), Mladen Vučković (34) i Nemanja Đurić (34) krenuli su automobilom marke “jugo” do Kine iz Vrnjačke Banje i stigli su danas poslije 18 dana putovanja! Prešli su put dugačak oko 11.500 kilometara, a krenuli su 31. marta.

Cilj putovanja bio je da se prikupe donacije od 200.000 evra za Institut za neonatologiju u Beogradu. U Peking su stigli u 14 časova.

“Stigli na cilj, tj. u Peking u 14h kao što smo obećali”, stoji u objavi na “Instagram” profilu “Za naše heroje”.

Oni su se zahvalili ambasadi Srbije u Pekingu koji su pratili cijeli njihov put i pružali podršku. Na putu do Kine, prošli su kroz osam država, bili su na Bajkalskom jezeru, a čak i na Kineskom zidu.

Nastavi čitati

Aktuelno