Connect with us

Politika

Milanović: Nalazimo se u pat-poziciji, prihvatljivo nam je svako rješenje DA GRAĐANI NE ISPAŠTAJU

Oni (SNSD) neće, mi (PDP) ne možemo. Nalazimo se u pat-poziciji. Do kada tako, ne znam. Banjaluka bi trebalo da bude primjer ostalim lokalnim zajednicama kako treba raditi, a trenutno im pokazujemo samo u kojem pravcu nikako ne treba da idu.

Ovako situaciju u Banjaluci, u kojoj Skupština nije formirana ni skoro mjesec i po nakon potvrđivanja izbornih rezultata, opisuje kandidat PDP-a za predsjednika parlamenta najvećeg grada Srpske Dragan Milanović.

– Zakon kaže da se moraju dostaviti ovjereni potpisi odbornika koji će činiti skupštinsku većinu, dakle minimum 16 potpisa treba da bude dostavljeno da bi bila nastavljena sjednica koja je prekinuta još polovinom decembra. U ovom trenutku toga nema. Volio bih da bilo ko to napravi, jer je to bitno za grad, na čekanju je donošenje važnih dokumenata, budžet prije svega – kazao je “Glasu Srpske” Milanović.

SNSD, navodi on, sa svojim koalicionim partnerima iz prethodnog mandata, može matematički da napravi većinu.

– Oni to neće, ne žele. Mi sa našim kapacitetom od sedam odbornika to ne možemo napraviti. Njima je to jasno – poručio je Milanović.

Podsjeća i da je zakonski rok za formiranje Skupštine tri mjeseca nakon objave zvaničnih rezultata, a taj rok ističe 5. februara.

– Nakon toga ništa od nas ne zavisi, već od Vlade i Narodne skupštine. Tada postoji mogućnost da bude raspuštena Skupština i da se ide u nove izbore. To oni mogu uraditi ako žele – naveo je Milanović.

Naglašava ipak da je rješenje da svi sjednu za sto i pokušaju naći zajednički jezik u interesu grada i stanovnika Banjaluke.

– Opet niko nikoga ni na šta ne može natjerati. Ali to dugujemo građanima. Problema će tek biti, jer smo u novu godinu ušli sa privremenim finansiranjem. Funkcionisanje grada biće svedeno na minimum, biće isplaćivane samo plate i socijalna davanja, ali bilo šta novo, neki novi projekat, neće moći biti realizovan – poručio je Milanović.

Smatra i da je prošli sastav Skupštine grada Banjaluke bio komplikovan i težak, ali da je očigledno već sada da će budući biti još komplikovaniji.

– Mislili smo da ne može biti gore od onog prošlog, a sada vidimo da može. Nama je prihvatljivo svako rješenje samo da ova situacija bude otkočena, bilo šta da predlože bićemo “za”, samo da Skupština počne da radi – kazao je Milanović.

Navodi i da je SNSD uvidio da im potezi iz prošlog mandata nisu donijeli nikakve rezultate, zbog čega su, kako naglašava, sada promijenili kurs.

– Rješenje problema je u njihovim rukama. Sada da li hoće ili neće, opet je na njima. Mi smo izašli sa jednim prijedlogom, ali ne insistiramo i podržaćemo svaki drugi koji je njima prihvatljiv, samo da počnemo da radimo – zaključio je Milanović.

Predsjednik Skupštine grada u prošlom mandatu Ljubo Ninković (SNSD) nije juče odgovarao na brojne naše pozive, tako da smo ostali uskraćeni za komentar iz te stranke.

Iz PDP-a je u petak uveče saopšteno da se odbornici SNSD-a nisu udostojili ni da odgovore gradonačelniku Banjaluke koji je predložio Milanovića za predsjednika Skupštine grada. Stigao im je odgovor za vikend, ali putem medija, da ukoliko je Stanivuković formirao skupštinsku većinu, odmah i realizuje izbor Milanovića za prvog čovjeka gradskog parlamenta te da ako to nije sa druge strane uspio, da, kako su poručili, jasno kaže da je nesposoban.

Budući sastav Skupštine grada Banjaluka:

SNSD 11

PDP 7

US 2

SP 2

DEMOS 2

SPS 2

Narodni front 2

Nezavisni pokret “Svojim putem” 1

Lista za pravdu i red 1

Nacionalne manjine 1

Glas Srpske

Politika

PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)

Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.

– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.

On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.

Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje

Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.

Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.

– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.

Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.

-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.

Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.

Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.

Nastavi čitati

Politika

PSS TRAŽI UDALJAVANJE KLADIONICA OD ŠKOLA: Više od 5.000 građana već dalo podršku

Predsjednica Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska Mirna Savić Banjac i odbornik PSS-a Dragan Milanović održali su konferenciju za novinare posvećenu mjerama usmjerenim na podršku porodici, mladima i stvaranju zdravijeg okruženja za odrastanje. Poseban akcenat stavljen je na inicijativu za udaljavanje kladionica i kockarnica od osnovnih i srednjih škola, kao i na niz drugih mjera koje se odnose na obrazovanje, bezbjednost i demografsku politiku.

Savić Banjac istakla je da su porodica, mladi i demografija u samom središtu politika Pokreta Sigurna Srpska.

„U toku je i javni poziv za prijavu na civilni rok u Banjoj Luci i interesovanje je veliko. Želimo da naglasimo da je to projekat koji smatramo važnim za čitavu Republiku Srpsku.

Ne radi se ni o kakvom vojnom roku, niti o bilo čemu što ima veze sa vojskom. Riječ je isključivo o humanitarnom karakteru, solidarnosti i jačanju osjećaja zajedništva. Danas se suočavamo sa brojnim izazovima, od klimatskih promjena do elementarnih nepogoda, a institucije često ne prate dovoljno brzo savremene potrebe društva.

Želimo da mladi znaju kako reagovati u kriznim situacijama, da budu solidarni i aktivni članovi zajednice. Civilni rok upravo podstiče takve vrijednosti i doprinosi stvaranju zdravih navika kod mladih ljudi“, kaže ona.

Govoreći o obrazovanju, Savić Banjac podsjetila je na mjere koje su već pokrenute u Banjoj Luci.

„Završene su javne nabavke za nabavku školskih uniformi i polica za knjige. Godinama se nije radilo na ozbiljnoj reformi obrazovanja. Banja Luka je pokrenula promjene i kada je riječ o preteškim školskim torbama, a sada idemo korak dalje. U toku je javna nabavka polica na koje će učenici odlagati mobilne telefone tokom nastave“, ističe Savić Banjac i dodaje:

„Svi znamo da djeca provode previše vremena na telefonima i da im nije mjesto u učionici tokom nastavnog procesa. Telefoni će biti odloženi za vrijeme časova, a planirana je i aplikacija koja će omogućiti kontrolu i ograničenje neprimjerenog sadržaja za djecu i omladinu do 16 godina.

Takođe, pokrenuli smo i projekat zdrave ishrane u školama. Angažovani su nutricionisti koji su osmislili zdravije obroke i užine koje će biti dostupne učenicima, umjesto hrane koja podstiče stvaranje nezdravih navika“, kaže ona.

Ona je podsjetila i na izmjene Zakona o stvarnim pravima.

„Naredne sedmice počinje raspisivanje javnog poziva za dodjelu besplatnih placeva. To su konkretne mjere koje smo sproveli.

Istovremeno, na narednoj sjednici Skupštine grada ponovo ćemo predložiti odluke koje su već dale rezultate u drugim sredinama, a odnose se na udaljavanje kladionica i kockarnica od škola, kao i na regulisanje njihovog reklamiranja. Ne smijemo dozvoliti da kockanje postane nešto što je normalno i prihvatljivo našoj djeci“, navodi Savić Banjac.

Milanović je naglasio da je regulisanje igara na sreću jedna od važnih politika Pokreta Sigurna Srpska.

„Prije dvije godine pokušali smo da, u okviru nadležnosti lokalne zajednice, pokrenemo ovu temu, ali nismo dobili podršku skupštinske većine.

Ovo nije udar ni na koga niti obračun sa bilo kojom privrednom granom. Riječ je o pokušaju da se zaštite građani, a posebno mladi ljudi. Kockanje je postalo ozbiljan društveni problem koji sve više pogađa mlađu populaciju“, kaže Milanović i dodaje:

„Naš cilj nije zabrana igara na sreću, već njihovo uređivanje. Želimo da država kontroliše ovu oblast, ali i da zaštiti najosjetljivije kategorije stanovništva. Zato predlažemo da kladionice i kockarnice budu udaljene od škola.

Često čujemo argument da ova industrija puni budžete. To jeste tačno, ali smatramo da su mnogo važniji zdravlje i budućnost naših građana. Sredstva koja se ostvaruju na društvenoj i socijalnoj patologiji imaju previsoku cijenu“, navodi on.

Milanović ističe da postoje pozitivni primjeri i dobra rješenja.

„U BiH već postoje gradovi koji su sproveli ovakve mjere i pokazali da je moguće zaštititi javni interes. Mi ne radimo ništa mimo zakona, već tražimo da se ova oblast reguliše na odgovoran način.

Samo za dva dana u Banjoj Luci prikupljeno je više od pet hiljada potpisa podrške inicijativi za izmjene propisa. To pokazuje da su građani zabrinuti zbog sve većeg broja kladionica i njihovog agresivnog prisustva u javnom prostoru“, kaže on.

Ako kladionice nisu problem, kaže Milanović, onda ne bi trebalo da bude problem ni njihovo udaljavanje od škola.

„Ukoliko nisu na putu od kuće do škole i nisu dostupne djeci tokom velikog odmora, smanjuje se mogućnost da mladi uopšte dođu u kontakt sa ovom vrstom zavisnosti.

Ne možemo riješiti sve probleme odjednom, ali možemo početi od onoga što je u nadležnosti lokalne zajednice. Ovo je odgovoran pristup i značajan korak u zaštiti javnog zdravlja, porodice i mladih ljudi“, kazao je on.

Nastavi čitati

Aktuelno