Connect with us

Društvo

BiH uvezla zlato vrijedno više od dva miliona KM, CIJENA LANI ZNATNO PORASLA!

U BiH je lani uvezeno zlato vrijedno 2.135.259,09 KM, a dažbine su iznosile 364.882,18 KM, što je znatno više nego godinu ranije, ali to je najvjerovatnije uzrokovao skok cijena ovog plemenitog metala, čija cijena je lani porasla za 28 odsto.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, pretprošle godine, tj. 2023, u našu zemlju uvezeno je zlato vrijedno 941.915,93 KM, dok su dažbine iznosile 161.500,48 KM.

Ipak je 2022. godina dominirala kada je u pitanju uvoz ovog metala u posljednjih deset godina, jer je tada uvezeno zlato vrijedno 3.008.784,89 KM, a dažbine su iznosile 513.837,37 KM.

No, i izvoz zlata je u porastu.

“Sa druge strane, kada je u pitanju izvoz zlata iz BiH, lani je iz zemlje otputovalo zlato čija je vrijednost iznosila 1.594.313,16 KM, dok je 2023. godine izvezeno zlato vrijedno 1.378.779,02 KM”, kažu iz UIO BiH za “Nezavisne”.

Inače, lani je najviše zlata uvezeno iz Slovenije, vrijednosti 1.051.259,27 KM, dok su na drugom, odnosno trećem mjestu Italija i Kina.

“Iz BiH se 2024. godine iz BiH najviše izvozilo u Tursku i Italiju”, navode iz UIO BiH.

Trenutno gram zlata, kako su nam potvrdili iz jedne banjalučke zlatare, košta 210 KM.

Kako je kazao za “Nezavisne novine” ekonomista Igor Gavran, ovdje je riječ o trgovini nemonetarnog zlata, odnosno ne uključuje zlatne rezerve centralnih banaka.

“Možemo pretpostavljati da se to većinom odnosi na zlatni nakit i slične predmete od zlata. U BiH nema organiziranog prometa ulaznim polugama ili sličnim oblicima ulaganja u zlato, ali moguće je da se dionicima odnosi i na takve investicijske oblike zlata. Rast vrijednosti u oba smjera sigurno je primarno rezultat rasta cijene zlata, pa količine mogu biti čak i manje uz više vrijednosti, ali sve je to ipak simbolično u odnosu na trgovinu ostalom robom i uslugama te ne igra značajnu ulogu u našoj ekonomiji”, pojašnjava Gavran.

Kada je riječ, kako kaže, o ulaznim rezervama Centralne banke BiH, “one se poslije katastrofalne odluke prethodne uprave da proda dio rezervi nisu dalje mijenjale, osim rasta vrijednosti preostalog dijela kojim i dalje raspolažemo”.

“Ali se svakako taj promet tretira drugačije od klasične trgovine i te zlatne rezerve, nažalost, uopšte nisu u BiH, nego se čuvaju izvan BiH i čak plaćamo naknadu za njihovo čuvanje, što je besmisleno”, zaključuje Gavran.

Podsjetimo da su prošle godine cijene zlata, kako je ranije saopštio Svjetski savjet za zlato, porasle za više od 28 odsto, a podstaknute snažnom potražnjom centralnih banaka i investitora u periodu pojačanih geopolitičkih napetosti. Njihova procjena bila je da bi i u tekućoj godini cijene trebalo da porastu, ali “umjerenije” nego u prošloj.

 

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nagli pad temperature

U BiH će biti osjetno svježije i nestabilno vrijeme, uglavnom sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, te najvišom dnevnom teperaturom vazduha do 31 stepen Celzijusov.

Tokom noći i ranijih jutarnjih časova biće pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom, uglavnom na istoku i u Hercegovini, a lokalno su mogući i jači pljuskovi i nepogode u vidu jakog do olujnog vjetra.

Od podneva će biti nestabilno, te će se na zapadu javiti jače naoblačenje s kišom i pljuskovima praćenih grmljavinom, koje će se širiti na sjeveru i istoku, dok se uveče očekuje prestanak padavina uz djelimično razvedravanje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Duvaće umjeren vjetar, pri jačim pljuskovima i jak, zapadnih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 16 do 21, a najviša dnevna od 24 do 31 stepen Celzijusov.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE RASTU SVE BRŽE: Inflacija u BiH u junu dosegnula najviši nivo u posljednjih 10 mjeseci

Hrana i piće glavni krivci za skok inflacije

Inflacija u Bosni i Hercegovini ponovo bilježi uzlazni trend — u junu je dostigla 4,6 posto na godišnjem nivou, što predstavlja najvišu stopu još od avgusta prošle godine, saopštila je Agencija za statistiku BiH.

Glavni pokretač inflacije i dalje ostaju poskupljenja hrane i bezalkoholnih pića, koja su u odnosu na isti mjesec lani skuplja za čak 10,8 posto. Ovaj skok je izraženiji nego u maju, kada je rast iznosio 9,9 posto.

Značajno su porasle i cijene u drugim sektorima: usluge u restoranima i hotelima skuplje su za 7,2 posto, obrazovanje za 1,9 posto, stanovanje i komunalije za 1 posto, oprema za domaćinstvo za 1,1 posto, a rekreacija i kultura bilježe rast od 4,9 posto — svi ovi sektori zabilježili su veći tempo rasta nego mjesec ranije.

S druge strane, cijene u sektoru transporta pale su za 4,3 posto u odnosu na juni prošle godine, ali je pad bio blaži u poređenju s majskim minusom od 6,4 posto.

Na mjesečnom nivou, potrošačke cijene u BiH su u junu porasle za 0,3 posto. Najviše su doprinijela poskupljenja u restoranima i hotelima (1,6%), obrazovanju (1,1%), transportu (0,8%) te rekreaciji i kulturi (0,7%).

Nastavi čitati

Društvo

STIŽE NAGLO ZAHLAĐENJE: Nova upozorenja za građane!

Nakon vrhunca toplotnog talasa i temperatura do 40 stepeni za vikend stiže naglo zahlađenje i moguće nepogode.

Očekuje se i pad temeperature čak i za 20 stepeni. Nagle promjene mogu ostaviti brojne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje ljudi.

Meteorolog Milica Đorđević ističe da stanovništvo u narednim danima može očekivati jake pljuskove, ali i olujni vjetar.

“Nestabilno vrijeme sutra uveče. Imaćemo narednih noći u nedjelju, ponedjeljak i utorak uslova za lokalne nepogode. Uglavnom će ovog puta biti u vidu jakih puljuskova. Moguće je da u kratkom intervalu bude jačih padavina i jakog olujnog vjetra. S obzirom da ozbiljna kiša nije dugo padala, tlo je bilo skroz suva, može se desiti da padne malo jača kiša i da dođe do bujučnih poplava”, upozorava Milica Đorđević.

Nagle vremenske promjene najviše utiču na zdravlje građana.

Specijalista porodične medicine, Brankica Miljanović poručuje da je najavljeni nagli pad temperature posebno opasan za djecu, starije osobe i hronične bolesnike.

“Najugroženija kategorija ljudi su svakako mala djeca do jednu godinu, hronični bubrežni bolesnici, kardiovasklarni bolesnici. Takođe, osobe koje boluju od plućnih bolesti, metaboličkih bolesti i svakako osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti”, kaže Miljanovićeva, prenosi RTRS.

Osim na fizičko zdravlje drastične promjene vremena utiču i na mentalno. Mogu izazvati depresiju, razdraživost, promjene u raspoloženju.

Ipak po riječima meteorologa, najavljeno zahlađenje je kratkog daha jer nam avgust donosi novi toplotni talas i nove tropske temperature i do 40 stepeni.

Ekspert za bezbjednost i zdravlje na radu, Vera Trefalt Božić naglašava da toplotni udar može da izazove vrlo opasnu situaciju po organizam.

“Prije svega to je dehidracija organizma, toplotni stres, toplotni grčevi, toplotni udar. Toplotni udar je najteža situacija, najteže utiče na zdravlje jer se vrlo brzo povećava temperatura organizma čak i do 40, 40,5 stepeni. To je jedna ozbiljna situacija”, naglasila je Trefalt Božić.

Nastavi čitati

Aktuelno