Connect with us

Politika

DEMOS UPUTIO APEL ČUBRILOVIĆU da počne rješavati probleme u stranci

Članovi DEMOS-a poslali su danas otvoreno pismo koje prenosimo u cjelosti:

Bez želje da zauzimamo ičiju stranu u očiglednom sukobu koji postoji u našoj stranci, odlučili smo se da javno uputimo apel predsjedniku naše stranke Demokratski savez DEMOS Nedeljku Čubriloviću da što prije organizuje sastanke stranačkih tijela Predsjedništva i Glavnog odbora na kojima će se raspraviti aktuelna situacija u stranci i odrediti naš dalji rad i opstanak.

Svi smo svjedoci loše situacije u stranci koja traje već nekoliko mjeseci i svakodnevnih odlazaka iz stranke u druge, dok naše rukovodstvo nijemo posmatra sve to ne preduzimajući nijedan korak u spašavanju situacije.

Vidimo da u zadnjim sedmicama predsjednik sa najbližim saradnicima obilazi izborne jedinice i saopštava da ima podršku. Iako smo na nekim sastancima i bili nije nam najjasnije podršku za šta, kada je priča da nismo ni ugroženi, iako se naši do juče najistaknutiji kadrovi predstavljaju kao neprijatelji.

Očigledno je i to da predsjednik sa svojim saradnicima obilazi za sad samo izborne jedinice iz kojih nisu poslanici, pa je pitanje i šta im vrijedi ta podrška jer ako će i biti u pitanju neko preglasavanje i preglasaju poslanike ostadosmo bez ijedne ruke u skupštini. I da se ne lažemo sa odborima u izbornim jedinicama koji ne mogu napraviti mandat.

Ako do toga dođe, otići će nam i odbornici i bićemo ne na nuli već u debelom minusu, ismijani i poniženi i to ne od drugih već od samih sebe.

Zato javno apelujemo na predsjednika da ostavi po strani sve sujete i savjete i uhvati se u koštac sa problemima. Ako je ovo raskrsnica na kojoj se bira kuda ćemo, birajmo je sami a ne da pustimo volan i čekamo kud će nas ostali saobraćaj odvući.

Zna se na kojim organima se donose odluke i zato nemojte da pravimo paralelne institucije jer neće riješiti ništa, samo će stvoriti veće probleme.

Ako smo do prije 3 mjeseca bili stranka koja je peta po rezultatu u državi, zašto se sada raspadamo?

Apelujemo i na poslanike da u odlučivanju misle na sve što je na kocki i da se svi zajedno presaberete i spasite našu stranku.

Nemojte da nam se rugaju stranke koje nam nisu ni do koljena, a trenutno nam se rugaju svi.

A svi smo krivi za to, ali ste vi, predsjedniče, najkrivlji za to što stanje traje ovoliko i zato apelujemo još jednom da sazovete organe stranke i na dnevni red stavite sve probleme i otvorena pitanja!”

Hvala! Članovi DEMOS-a, saopštili su.

Politika

Dodik pita: “Kada ćemo mi Srbi jednom naučiti da budemo PAMETNI”

Kada ćemo mi Srbi jednom naučiti da budemo pameti, upitao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i poručio da je Srbiji u ovom trenutku potrebna stabilnost, a predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću snaga da se izbori sa svim pritiscima koje ima spolja i iznutra.

U intervjuu za Televiziju Tanjug, Dodik je istakao da se vlast jedino može dobiti na izborima, a ne na ulici, jer, kako kaže, nema države na svijetu gdje vi možete da uđete u javnu instituciju i blokirate je.

S jedne strane, ističe, imamo Vučića, koji je izabran voljom naroda, a sa druge one koji pokušavaju da destabilizuju Srbiju blokadom fakulteta i ulica u jednom vrlo osjetljivom geopolitičkom trenutku.

– Srbiji je potrebna stabilnost, ono što će Vučiću dati snagu za međunarodne skupove, a ne da na njih ide ranjen činjenicom da ima proteste na ulicama… – kaže Dodik i pita: “Kada ćemo mi Srbi jednom naučiti da budemo pametni”.

Nakon jednoipomjesečnog odsustva sa političke scene, zbog oporavka od operacije koju je početkom decembra prošle godine imao u Beogradu, Dodik kaže da se trudio da mu ništa od dešavanja ne promakne.

Komentarišući aktuelne proteste u Srbiji, Dodik kaže da ne vidi nikoga ko bi mogao da zamijeni Vučića na liderskoj poziciji, a da ima istu snagu kao što je Vučić da podnese sve te pritiske.

– Јe li ima neko u Srbiji koji je mogao da bude lider, da ponese istu snagu kao Vučić? Јa ga ne vidim. Јa ne vidim. Јel vrijedi sad eksperimentisati. Da li oni to čine svjesno ili nesvesno, nebitno je. Ali Vučić mora svoju snagu sada da upotrebljava, da u Briselu i na međunarodnim skupovima objašnjava šta se to dešava u Srbiji… Imate ljude koji su spekulanti, koji iz toga naprave razne situacije, koje mogu veoma daleko da odu – kaže Dodik.

Ističe “zato, dajte ljudi, mora postojati jedan konsensus. U Srbiji se vlast može imati samo na bazi izbora, svidjelo se to nekome ili ne”.

Dodik je saglasan sa izjavom američkog zvaničnika Ričarda Grenela o situaciji u Srbiji, koji je poručio da se zna šta se radi ako ti se ne sviđa lider ili politika.

– Znaš kako se to radi. Utičete na to da se mijenjaju zakoni, tražite izbore pa pokušajte nešto da promijenite. E to je ono što svijet razumije i hoće, a ne ulica. Kakva ulica? Šta vi sad hoćete – upitao je Dodik.

Izlazak na ulice zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu je, prema mišljenju Dodika, pokušaj da se kod Vučića izazove osjećaj krivice i odgovornosti.

I sad će, kaže, reći evo Dodik ovo brani. Ali, njemu je, ističe, to manje važno, već je važno da mi radimo ono što je koirsino za Srbe i Srbiju.

– Da mi moramo da konačno stanemo iza vladara, iza lidera, koji na međunarodnom planu može da nam obezbijedi poziciju za Srbiju i srpski narod – jasan je Dodik.

A to je, ističe, Vučić, što se pokazalo i po odustajanju od priznanja velikog broja zemalja koje su prethodno priznale samoproglašeno Kosovo.

– Ko je to radio. Vučić. Јer Vučić kad je došao, Kosovo je bila izgubljena priča. Vratite se u narative i priče iz tog vremena, prije njega (Vučića), pa ćete vidjeti. Prisjetite se atmosfere u kojoj više niko nije htio da se bavi Kosovom – podsjetio je Dodik.

A, onda je, kaže došao Vučić koji je vratio Kosovo i Metohiju na političku scenu da bi odjednom uslijedile priče da je on izdao Kosovo.

– Kako je izdao Kosovo – upitao je Dodik i dodao da bi o svemu tome trebalo pitati tadašnje rukovodstvo u kojem su bili Vuk Јeremić. Ali o tome sada niko neće da priča.

Znači, istakao je, ovo što gledamo samo vodi u anarhiju.

– Ovo što gledamo ne vodi u stabilizaciju i jedinstvo. Ovo što gledamo sada u Srbiji ne daje snagu Srbiji na međunarodnom planu, nego je oduzima. Ovo što gledamo, oduzima i nama snagu ovdje (u Republici Srpskoj), jer u ovakvim situacijama Srbija ne može da u punom kapacitetu podrži i nas u Republici Srpskoj i Srbe gdje god da oni žive, što je opet Vučićeva politika – kaže Dodik i ističe da je on lično svjedok tome.

Predsjednik Republike Srpske podsjeća da je u dugom vremenskom periodu bio na najvažnijim funkcijama u Srpskoj i u vrijeme Slobodana Miloševića i da, kako ističe da za sve to vrijeme i vrijeme svih vlada u Srbiji, može samo da potvrdi da je ovo vrijeme, vrijeme najboljih odnosa Republike Srpske i Srbije.

Uvijek su ga kaže grdili i napadali ljudi zato što se grlio sa Borisom Tadićem.

– Naravno, ja kao čovjek predstavljam Republiku Srpsku. Prvo što moram da uradim jeste da poštujem demokratske i narodne izbore u Srbiji. I ja nisam taj koji bira koji će biti predsjednik Srbije. Ali koji bude izabran, on je naš najbolji brat, on je naš najbolji predsjednik – kaže Dodik i poručuje:

“Srbija je naša zemlja. Beograd je naš glavni grad, nije Sarajevo. I Srbija je za nas nešto daleko više nego za mnoge ljude koji u Srbiji žive – naveo je predsjednik Republike Srpske.

Odnosi Beograda i Banjaluke danas su, ističe, jači nego ikada.

– Sjećamo se i Sabora prošle godine koji je održan, deklaracije koja je potpisana, sve idu u smjeru ka jačanju već dobrih odnosa. Јa to mogu da posvjedočim. Јa o tome pričam. To što se sad nekom u Beogradu to neće svideti, nekoj opoziciji koju ja i ne znam, znam neke ljude iz prošlosti koji su nešto bili u državnoj politici – kaže Dodik.

Predsjednik Republike Srpske ukazuje da u Srbiji nema te snage koja to sad može da promijeni.

– Mi podržavamo demokratsku strukturu Srbije, a demokratska struktura dovodi do izbora vlasti. Ta vlast sa Vučićem je rekla ovdje veoma jasno da se više nikada neće desiti da Srbija ostane imuna ako se budu preduzmale neke radnje kojih je bilo. To je za nas važno. Dakle, mi imamo zaštitu. Srbije, što god da neko kaže – naveo je Dodik i istakao:

“Deklaracijom je Srbija nama dala gotovo ravnopravni status. U Deklaraciji su precizno navedena sva pitanja iz prošlosti i rekli čime ćemo se baviti u budućnosti”.

Govoreći o ekonomskim odnosima Republike Srpske i Srbije, Dodik ističe da ekonomska snaga Srbije šalje impuls Republici Srpskoj i da se neće odustati od nekoiko dogovorenih i važnih projekata.

Nastavi čitati

Politika

INICIJATIVA PREDATA! Ima li većine za smjenu Konakovića?

SDA i DF predali su inicijativu za smjenu Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova BiH. Inicijativu za rekonstrukciju Savjeta ministara BiH potpisalo je 11 poslanika ove dvije stranke, i veliko je pitanje ko će ih još podržati i da li će imati većinu.

Da bi smjena uspjela neophodno je obezbjediti većinu od 22 poslanika s obzirom da Predstavnički dom broji 42 poslanika koji dolaze sa teritorije FBiH (28) i teritorije Republike Srpske (14). Osim proste većine od 22 poslanika koja je neophodna, potrebno je obezbijediti i entitetsku većinu, a koja podrazumijeva najmanje trećinu glasova sa teritorije svakog entiteta. Dakle, osim većine od 22 poslanika neophodno je obezbjediti da u tim glasovima bude najmanje deset glasova iz Federacije i najmanje pet glasova iz Republike Srpske.

S obzirom da SDA i DF zajedno već imaju 11 poslanika, entitetska većina iz Federacije BiH je obezbjeđenja, a ako pretpostavimo da će smjenu podržati SNSD sa svojim partnerima Ujedinjenom Srpskom i DEMOS-om koji imaju ukupno osam glasova, entitetska većina za smjenu i iz Republike Srpske takođe je obezbjeđenja, međutim da bi smjena uspjela nedostaje još najmanje tri glasa s ozbirom da SDA, SNSD, US, DEMOS i DF zajedno imaju 19 glasova.

Dalje, “trojka”, odnosno koalicija koja podržava Konakovića (SDP, NiP i Naša stranka) u ovom trenutku broji deset poslanika s tim da ih podržava i jedan poslanik Bosanskohercegovačke inicijative – Suad Kasumović. To znači da smjena Konakovića zavisi od toga kako će glasasti pet poslanika iz Kluba SDS-PDP-Lista za pravdu ili četiri poslanika iz Kluba koji kontroliše HDZ.

Ako pretpostavimo da SDS-PDP i Lista za pravdu i red ne glasaju za smjenu Konakovića s obzirom da su nedavno zajedno sa njim smjenili Nebojšu Radmanovića sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma, i da to ne učini ni HDZ koji sa Konakovićim učestvuje u Vladi FBiH, neophodno je da za smjenu glasaju dva poslanika Nes za nove generacije (NES) te Šemsudin Mehmedović koji djeluje kao nezavisni poslanik, ili Klub poslanika HDZ-a koji okuplja četiri poslanika.

Podsjećanja radi, kao što smo već naveli, Predstavnički dom broji 42 poslanika i to osam poslanika ima SDA, šest poslanika ima SNSD, pet SDP, četiri HDZ, dok po tri psolanika imaju DF i NiP, a po dva NES, Naša stranka, PDP, SDS. Po jednog poslanika imaju Bosanskohercegovačka incijativa – Kasumović Fuad, DEMOS, Ujedinjena Srpska i Lista za pravdu i red, a tu je i Mehmedović kao nezavisni poslanik.

U suštini, da bi smjena Konakovića prošla, kako stvari sada stoje neophodno je da za nju glasaju ili HDZ sa svoja četiri poslanika, ili PDP-SDS-Lista za pravdu i red koji imaju pet poslanika, ili pak dva poslanika NES-a i Šemsudin Mehmedović.

Nastavi čitati

Politika

KONAKOVIĆ PROZVAO DODIKA “Dobio je stanje u kojem se nikada nije nalazio, BEZIDEJAN I IZGUBLJEN”

Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a komentarisao je izjavu Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a koji je rekao da mu je koalicija sa strankama “trojke” pomogla da ostvari ciljeve.

U svojoj objavi na Fejsbuku Konaković je pozvao Dodika da javno kaže koje je ciljeve ostvari dodajući da je smjena Osmana Mehmedagića bila njihov zahtjev te da Dodik to nikada nije tražio.

Dalje, naveo je da je Dodik tražio da iz Ustavnog suda BiH idu strane sudije te je tražio Zakon o državnoj imovini, kao i da sjedište apelacionog Suda BiH bude u Banjaluci.

Takođe, Konaković je u svojoj objavi naveo da je Dodik više puta tražio prenos nadležnosti sa državnog na entitetski nivo u raznim procesima, da projekte Buk bijela i još neke vodi Republika Srpska.

“Tražio je više puta da se ne poštuju odluke OHR-a i institucija BiH. Tražio je još mnogo toga i ništa nije dobio”, kazao je Konaković.

Zatim je naveo šta je Dodik na kraju dobio.

“Dobio je proces na Sudu BiH, izolaciju i sankcije. Nikad nije imao manje ministara u Vijeću ministara. Dobio je smjene u Parlamentu BiH SNSD kadrova. Dobio je američke helikoptere za koje je i SNSD glasao. Dobio je stanje u kojem se nikad nije nalazio, bezidejan i izgubljen, stanje u kojem doziva Bakira da ga spasi.

Ono najbolje, nama aplaudira za ‘izvođenje radova’. Ima jedna narodna, al’ je malo vulgarna pa neću”, poručio je Konaković.

Nastavi čitati

Aktuelno