Connect with us

Društvo

BLIZU IM, A JEFTINI! U BiH posluje preko 500 njemačkih firmi

BiH i zapadni Balkan postaju sve važniji za njemačke privrednike, a u BiH trenutno posluje 550 njemačkih firmi, objavljeno je na stranici Njemačke privredne komore.

Kako ističu njemački privrednici, zapadni Balkan je toj zemlji sve važniji zbog geografske blizine, kvalifikovane radne snage i industrijske tradicije koja je vezana za Njemačku.

“U BiH proizvodi oko 550 njemačkih kompanija, uglavnom iz prerađivačke industrije. Automobilski dobavljači kao što su ‘Mann+Hummel’, ‘Pass GmbH’, ‘Mubea’ i ‘Selzer Group’ su ti koji odabiru proizvodnu lokaciju ‘na pragu’. Ostali investitori su ‘Heidelberg Materials’, proizvođač hrane ‘Meggle’ i ‘Stada’ podružnica ‘Hemofarm'”, kažu oni.

Međutim, njemačke privrednike brine nestabilna politička situacija u zemlji, ali i potezi rukovodstva Republike Srpske.

“Odluka EU u martu 2024. da počne pristupne pregovore sa BiH podstiče novi optimizam u ekonomiji i društvu. Ali nešto prije kraja godine došao je hladan tuš: poslanici regionalnog parlamenta entiteta Republika Srpska žele da blokiraju neophodne zakonske izmjene za dalju integraciju u EU”, istaknuto je u ovom članku.

Ipak, optimistični su kad je riječ o ekonomskim izgledima privrede u BiH.

“Bečki institut za međunarodne ekonomske studije očekuje da će bruto domaći proizvod druge po veličini zemlje zapadnog Balkana u 2025. realno porasti za 2,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Godina 2024. prošla je bolje nego što se očekivalo: Institut je prilagodio rast BDP-a na 2,6 odsto u realnom iznosu u svojoj jesenjoj prognozi”, navode oni.

Igor Gavran, ekonomski analitičar iz Sarajeva, kaže da je za BiH Njemačka jako bitna kao ekonomski partner, ali da je trenutno veći problem nestabilnost u Njemačkoj od političke nestabilnosti u BIH.

“Mi smo posljednji put imali stabilnost u socijalizmu i bukvalno sve te njemačke firme su došle u BiH dok je nestabilna, pa očito su navikle na to. Nama je najveći problem što je trenutno njihova ekonomija i posebno auto-industrija u groznom stanju i upitne perspektive, pa to dovodi u pitanje i naš izvoz i generalno kako će mnoge od tih firmi poslovati, čak i kad bismo nekim čudom mi postali stabilno tržište, a nećemo”, smatra Gavran.

Inače, kako smatra većina analitičara, njemačka ekonomija nalazi se u velikim problemima, a pad BDP-a u 2024. iznosi 0,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što znači da njemačka ekonomija stagnira već petu godinu zaredom.

Statistički zavod Njemačke saopštio je da je BDP u četvrtom kvartalu 2024. godine, nakon sezonskih i kalendarskih prilagođavanja, opao za 0,1%, dok je tokom godine zabilježen pad od 0,2% u realnom izrazu.

Njemačka ekonomija suočava se sa nekoliko strukturnih problema, uključujući zastarjelu infrastrukturu, komplikovanu birokratiju i visoku zaduženost mnogih opština, što usporava investicije.

“Ukupno, trenutne prognoze i analize ukazuju da će njemačka ekonomija u narednim godinama biti suočena sa stalnim izazovima. Osjećaj oporavka može se očekivati tek uz jasnu perspektivu za ekonomske, finansijske i geopolitičke okvire”, kažu u Statističkom zavodu Njemačke.

Društvo

KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)

Luksemburg 241% 142%

Njemačka 102% 100%

Hrvatska 73% 71%

Bugarska 66% 64%

Albanija 37% 38%

BiH 35% 41%

Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.

Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Društvo

Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.

Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.

Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.

Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.

Nastavi čitati

Društvo

POZOVITE 17035! Mira vodi tešku bitku s karcinomom, pomozimo joj da skupi 2.000 maraka

Mira Marinković (60) iz sela Smiljevac u Loparama već više od godinu dana se bori sa karcinomom vilice, a potrebno joj je skupiti 2.000 maraka za liječenje i hranu.

Mira živi skromno sa suprugom, sa minimalnim primanjima.

Akcija prikupljanja pomoći traje do kraja jula.

‘Zajedno možemo pomoći Miri da prođe kroz svakodnevnu borbu s manje brige. Donirajti možete putem računa UG Humanitas: 5551000062303262 (Nova Banka)”, navode iz “Humanitasa”.

Takođe i pozivom na broj 17035 se doniraju 2 KM (Mtel, BH Telecom, HT Eronet).

Nastavi čitati

Aktuelno