Connect with us

Svijet

KATASTROFALAN NEDOSTATAK LJUDSTVA! Ukrajinske snage gube položaje

Oružane snage Ukrajine gube položaje u okolini Krasnoarmejska (ukr. Pokrovsk) pod pritiskom ruske vojske usljed katastrofalnog nedostatka ljudstva i problema sa snabdijevanjem, prenosi je AP, pozivajući se na izvore.

Prema riječima oficira ukrajinske vojske, oni nemaju rezerve koje su neophodne da održe pozicije. Osim toga, novopridošle pješadijske jedinice se ne nose sa zadacima koji su im dodijeljeni, ističu izvori agencije, a loše obučeni i neiskusni borci često napuštaju svoje položaje.

Ukrajinska vojska takođe konstatuje efikasnost taktike Oružanih snaga Rusije, zbog čega Oružane snage Ukrajine imaju velike probleme sa logistikom.

Dakle, nakon što su ruske trupe zauzele ključne položaje u oblasti Krasnoarmejska, rute snabdijevanja ukrajinske vojske su ugrožene, navode izvori agencije.

Ranije je list “Ukrajinska pravda” naveo da komanda Oružanih snaga Ukrajine ne može uspostaviti efektivnu komandu i kontrolu trupa na Krasnoarmejskom pravcu. Kako se navodi u članku, haos u upravljanju trupama i jedinicama na različitim nivoima tamo traje skoro godinu dana.

Krasnoarmejsk, nekada je bio glavno središte snabdijevanja ukrajinskih snaga na liniji fronta, ali je postao deo same linije fronta, pošto ruske snage nastavljaju svoj stalni prodor na zapad. Krajem decembra, rusko Ministarstvo odbrane je izvjestilo da je oslobodilo sela Novotroičko i Novoolenovka u blizini grada

Svijet

Kako se ZAPADNI BALKAN pojavio u sporazumu koje su potpisale Njemačka i Britanija? OVO SU DETALJI DOKUMENTA

Dokument od 27 stranica potpisali su njemački kancelar Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, predstavlja “potvrdu i proširivanje njemačko-britanskog partnerstva”

Njemačka i Velika Britanija sklopile su Sporazum o prijateljstvu koji podrazumijeva bližu saradnju ove dvije zemlje. Dokument od 27 stranica potpisali su nemački kancelar Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, predstavlja “potvrdu i proširivanje njemačko-britanskog partnerstva” i obećava više trgovine, više razmjene, a prije svega više bezbjednosti i regionalne saradnje. Upravo u tom dijelu sporazuma, pominje se i Zapadni Balkan, što je izazvalo posebnu pažnju regiona.

Kao cilj sporazuma formuliše se da su obje zemlje “vođene željom da, u svjetlu suštinskih promjena u geopolitičkom okruženju, udruže svoje snage kako bi svojim građankama i građanima, kao i svojim otvorenim, demokratskim društvima, obezbijedile budućnost obilježenu blagostanjem, bezbjednošću i održivošću.”

Šta predviđa Sporazum o prijateljstvu i koje oblasti obuhvata?
· Bezbjednost – Njemačka i Velika Britanija potvrđuju blisku saradnju u toj oblasti. Upadljivo je da se ugovara klauzula o uzajamnoj pomoći, koja treba bilateralno da dopuni član 5 NATO ugovora.

Tamo se navodi:

“Svjesne bliske podudarnosti svojih suštinskih interesa i u uvjerenju da ne postoji strateška prijetnja za jednu stranu koja ne bi bila i strateška prijetnja za drugu, ugovorne strane kao bliski saveznici potvrđuju svoju duboku posvećenost međusobnoj odbrani i pružaju jedna drugoj pomoć u slučaju oružanog napada na drugu ugovornu stranu, uključujući i vojna sredstva,” i trebalo bi da važi i u novim oblastima, poput sajber-bezbjednosti, piše DW.

· Politika naoružanja – Dogovorena je, na primjer, izrada rakete s dometom većim od 2.000 kilometara. Taj cilj su Njemačka i Britanija već objavile sredinom maja. Takav sistem naoružanja još ne postoji iz evropske proizvodnje.

Takođe se planira i bliža saradnja u razvoju bespilotnih vazdušnih sistema, projektima poput oklopnog transportnog vozila “Bokser“, na istočnom krilu NATO i u oblasti podvodne bezbjednosti u Sjevernom moru. Saradnja u izvozu oružja trebalo bi da bude proširena. Izvoz zajednički proizvedene vojne opreme treba da bude olakšan. Njemačka je do sada, zbog vrlo strogih pravila, često kočila takve projekte. Britanci se nadaju da će promjena kursa doneti dodatni izvoz u vrijednosti od više milijardi.

· Ukrajina – Obje zemlje obavezale su se da će nastaviti da podržavaju Ukrajinu – u njenoj odbrani od Rusije, ali i u obnovi.

· Zapadni Balkan – Velika Britanija takođe želi da se uključi u tzv. Berlinski proces, koji treba da približi zemlje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji kroz pojačanu međuregionalnu saradnju.

· Migraciona politika – Za suzbijanje neregularnih migracija dvije zemlje žele da uspostave sopstveni akcioni plan. Borba protiv trgovine ljudima biće unapređena, između ostalog, kroz međusobnu pravnu pomoć, podršku u gonjenju kriminalaca i efikasne granične kontrole.

Više od 20.000 izbjeglica prešlo je Lamanš od početka godine. Njemačka važi kao tranzitna tačka za gumene čamce i drugu opremu, i kao prolazna stanica za migrante. Takođe, trebalo bi pojačati saradnju u borbi protiv prekograničnog kriminala. To se posebno odnosi na pranje novca, ilegalne finansijske tokove i trgovinu drogom.

· Putovanja – Do kraja godine trebalo bi da budu omogućena putovanja školskih grupa bez viza između Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke. Trenutno je problem što učenici bez njemačkog pasoša – npr. iz Sirije ili Avganistana – moraju da traže vizu za Veliku Britaniju. To je često komplikovano. Kako ta djeca ne bi bila faktički isključena iz školskih ekskurzija, neke škole trenutno potpuno odustaju od razmjene s Velikom Britanijom.

Od kraja avgusta biće olakšano putovanje Britanaca u Njemačku kroz takozvane “E-Gates“ terminale na graničnim prelazima. Razlog za trenutnu regulativu je to što Britanija ne samo da je napustila EU, već nikada nije ni pristupila Šengenskom prostoru – što stvara znatne probleme Britancima pri putovanjima u Uniju.

· Ekonomija – Dogovoren je njemačko-britanski ekonomski forum. Saradnja bi trebalo da se proširi u oblastima visoke tehnologije i poslovnih finansija.

· Energetika – Obje zemlje žele da sarađuju u snabdijevanju energijom preko Sjevernog mora i u izgradnji infrastrukture za vodonik i CO₂.

· Saobraćaj – Za deset godina trebalo bi da saobraćaju prvi direktni vozovi iz Njemačke za Veliku Britaniju – ispod Lamanša. Trenutno je to, zbog kontrole pasoša, moguće samo sa presjedanjem. Za realizaciju željezničke veze biće formirana radna grupa.

Nastavi čitati

Svijet

ŠTA ĆEMO SADA? EU predlaže trostruku tarifu za ulazak stranaca, odnosiće se i na građane BiH

Digitalna putna dozvola za strance za ulazak u Evropsku uniju trebala bi koštati 20 evra, gotovo trostruko više od prvobitno planirane cijene, prema prijedlogu objavljenom u petak, javlja AFP.

Prilagodba ETIAS sistem za državljane oslobođene vize, koji još nije uveden, dolazi u trenutku kada Evropska komisija nastoji povećati svoja finansijska sredstva za finansiranje niza prioriteta, od odbrane do poljoprivrede, prenijela je agencija.

Evropska komisija saopštila je da promjena odražava inflaciju i dodatne operativne troškove programa.

“Takođe će se troškovi putne dozvole za EU uskladiti sa sličnim programima putne dozvole”, saopštilo je najviše izvršno tijelo EU.

Kada stupi na snagu, pravila ETIAS sistema odnosiće se i na građane Bosne i Hercegovine.

AFP je napomenuo da britanski ekvivalent, poznat kao ETA, dolazi s naknadom od 16 funti (18,50 evra), dok američka ESTA dozvola košta 21 dolar (18 evra).

Komisija je dodala da postoje i neka izuzeća od šeme.

“Podnositelji zahtjeva koji su u trenutku podnošenja zahtjeva mlađi od 18 ili stariji od 70 godina oslobođeni su ove naknade”, navodi se, prenosi N1.

Takođe su izuzeti članovi porodica građana EU i članovi porodica državljana zemalja izvan EU koji imaju pravo slobodnog kretanja širom Evropske unije.

Nastavi čitati

Svijet

KATASTROFA Eksplozija u Los Anđelesu: Poginula trojica zamjenika šerifa!

Najmanje trojica zamjenika šerifa poginula su u petak ujutro u snažnoj eksploziji koja se dogodila u Trening centru šerifove kancelarije okruga Los Anđeles, potvrdili su izvori iz policije.

Eksplozija se dogodila nešto prije 7:30 časova ujutro, po lokalnom vremenu, u objektu poznatom kao Biscailuz Training Center, koji se nalazi u ulici Istern Avenju (Eastern Avenue). U toj bazi smještene su specijalne jedinice šerifove kancelarije, uključujući i odjel za borbu protiv požara i eksploziva, kao i tim za deaktivaciju bombi, navodi LA Times.

Vlasti su odmah započele istragu, ali uzrok eksplozije još nije poznat.

Prema izvorima Los Anđeles Tajmsa, do eksplozije je došlo u trenutku kada je tim za deaktivaciju bombi pomjerao određene eksplozivne naprave. Na mjesto nesreće upućen je i tim za eksplozive LAPD-a (Policijske uprave Los Anđelesa), kako bi provjerili ima li još opasnih naprava i obezbijedili područje.

Zbog bezbjednosti, cijela oblast je evakuisana. Zvaničnici su prostor pogođen eksplozijom prekrili ogromnim platnom, a oko 25 metara dalje od objekta, eksplozija je raznijela stakla na službenom SUV vozilu.

Nastavi čitati

Aktuelno