Društvo
OBORIO REKORD Januar u ovoj godini najtopliji u istoriji
Prošli mjesec je bio najtopliji januar u istoriji, saopštila je Evropska služba za klimatske promjene Kopernikus, uprkos očekivanjima naučnika da bi hladniji uslovi klimatskog fenomena La Ninja mogli da uspore rekordno globalno zagrijavanje.
Prosječna temperatura prošlog mjeseca iznosila je 13,23 celzijusa, što je 0,79 stepeni iznad prosjeka za januar 1991-2020, prenosi Independent.
Kako se navodi, januar 2025. bio je 1,75 stepeni iznad predindustrijskog nivoa.
Naučnici su se nadali da će pojava La Ninje usporiti rekordno globalno zagrijavanje, ali je prošlog mjeseca oboren rekord za 0,1 stepen, navodi britanski list.
El Ninjo i La Ninja su dva klimatska fenomena u Tihom okeanu koji utiču na vremenske prilike širom svijeta.
Pasati u Pacifiku uglavnom duvaju od istoka ka zapadu, zbog čega se topla voda kreće ka zapadnom Pacifiku.
El Ninjo nastaje kada ovi vjetrovi oslabe ili promijene pravac, zbog čega je voda u istočnom Pacifiku, kod obale Amerike, toplija nego inače.
U periodima La Ninje, pasati od istoka prema zapadu postaju jači, pa se tople vode kreću još zapadnije, prema obalama Australije i jugoistočne Azije.
Zbog toga se hladna voda “uzdiže” iz dubina okeana, čineći temperaturu površine mora u prosjeku nižom, pogotovo u Americi.
Ovi fenomeni se dešavaju periodično, na svake dvije do sedam godina i obično traju devet do 12 mjeseci.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! PRIPREMITE KIŠOBRANE, stiže nam kiša
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra će biti pretežno oblačno vrijeme, sa kratkotrajnom kišom na jugu i maksimalnom temperaturom vazduha do 13 stepeni Celzijusovih.
Oblačnost će se tokom dana premještati ka sjeveru i zapadu. U Krajini u drugom dijelu dana očekuje se kratkotrajna kiša ili provijavanje pokoje pahulje snijega. Na istoku ostaje sunčanije, a na krajnjem sjeveru tokom dana biće promjenljivo oblačno uz sunčane periode.
U jutarnjim časovima biće uglavnom vedro i hladno uz mraz, dok se po dolinama rijeka očekuje magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minus sedam do minus dva, u višim predjelima od minus 10, a dnevna od četiri do 13 stepeni Celzijusovih.
U večernjim časovima i tokom noći na subotu rijetko su moguće slabe padavine na jugu Hercegovine, na jugozapadu i u Krajini.
Duvaće slab vjetar istočnog i jugoistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
VELIKA SMJENA U ŠUMAMA SRPSKE Šestorica direktora gube pozicije zbog neispunjenih uslova
Najmanje šestorica direktora šumskih gazdinstva iduće sedmice će ostati bez fotelja zato što ne ispunjavaju uslove za tu funkciju propisane izmjenama Statuta „Šuma Srpske“, otkriva CAPITAL.
Izmjenama Statuta koje je Vlada RS usvojila na posljednjoj sjednici propisano je da „za direktora organizacione jedinice može biti imenovano lice koje posjeduje visoku stručnu spremu, završen šumarski fakultet i najmanje 240 ECTS bodova“.
Aktuelni v.d. direktori ŠG „Banjaluka“ Banjaluka, „Čemernica“ Kneževo, „Doboj“ Doboj, „Majevica“ Lopare, „Drina“ Srebrenica, „Klekovača-Potoci“ Istočni Drvar i direktor Centra za sjemensko-rasadničku proizvodnju Doboj po struci nisu diplomirani inženjeri šumarstva.
Po sili zakona, odnosno Statuta „Šuma RS“, oni bi trebali da budu smijenjeni sa tih funkcija već u srijedu, kada na snagu stupaju izmjene Statuta koje su već objavljene u Službenom glasniku RS.
Među onima koji bi trebali da ostanu bez fotelje zato što ne posjeduju odgovarajuću stručnu spremu je prvi čovjek banjalučke šumarije Saša Dobričanin. On je po struci diplomirani pravnik unutrašnjih poslova i funkcioner Socijalističke partije, piše Capital.
Ni njegove stranačke kolege na čelu ŠG „Doboj“ Mirijan Lisičić i ŠG „Majevica“ Lopare Milan Todorović po struci nisu inženjeri šumarstva i ostaće bez funkcije.
Ni v.d. direktora ŠG „Drina“ Srebrenica Milan Novitović koji je ranije bio direktor Republičke uprave Civilne zaštite nema završen šumarski fakultet i iduće sedmice bi trebao da ostane bez fotelje. Interesantno je da je Novitović još polovinom novembra podnio pisanu ostavku na funkciju v.d. direktora ŠG „Drina“ nakon što je u Okružnom sudu Banjaluka osuđen na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja u vrijeme kada je bio na čelu RUCZ. Njegova ostavka nikada nije zvanično prihvaćena i on nije razriješen dužnosti. Novitović važi za kadar NPS-a Darka Banjca.
Bez funkcije bi trebao da ostane i kadar Ujedinjene Srpske Milan Đukanović koji se nalazi na čelu ŠG „Klekovača-Potoci“ iz Istočnog Drvara koji takođe nije inženjer šumarstva.
Diplomu šumarskog fakulteta nema ni prvi čovjek ŠG „Čemernica“ Kneževo Krstan Vuković koji je u novembru prošle godine smijenjen sa te funkcije, a njegov posao je povjeren dotadašnjem tehničkom direktoru Njegošu Radiću. Nakon što se Radić povukao sa te pozicije, rukovođenje „Čemernicom“ ponovo je povjereno Vukoviću, ali on će sada zbog neposjedovanja stručne spreme definitivno morati da bude uklonjen sa mjesta direktora.
Ni direktor Centra za sjemensko-rasadničku proizvodnju iz Doboja Mihajlo Marković nije šumarski inženjer i on bi polovinom iduće sedmice trebao da bude smijenjen.
Ono što je interesantno je da nijedan od v.d. direktora koji će ostati bez fotelja ne slovi za kadar SNSD-a.
Društvo
NA TEŠKIM MUKAMA ZBOG CIJENA Drvoprerađivači u strahu čekaju odluku Vlade Srpske!
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić rekao je da razumije situaciju u drvopreradi, da postoji značajan pad drvoprerađivačkih kapaciteta, ali da je povećanje cijena drvno-šumskih sortimenata neophodno.
– Riječ je o usklađivanju cijena sa cijenama u okruženju i o tržišnoj ekonomiji – rekao je Minić.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori Republike Srpske Igor Andrić kaže da drvoprerađivači razumiju situaciju u “Šumama RS” navodeći da svi statistički podaci ukazuju na to da je ova grana industrije u veoma lošem stanju.
– Prošla godina je bila katastrofalna, drvoprerada je imala veliki minus u odnosu na 2023. godinu, a u padu je i izvoz. Uz takve pokazatelje i ostala poskupljenja, počevši od električne energije i rasta minimalca, više cijene sirovine će produbiti probleme drvoprerađivača – priča Andrić.
On tvrdi da na Zapadu, na koji je domaća privreda naslonjena i izvozno orijentisana nema nikakvih pozitivnih naznaka o povećanju potražnje.
– Konstantan je pritisak zapadnih kupaca da naši drvoprerađivači snize cijene. Naše kompanije koje su stranim kupcima slale ponudu sa višim cijenama su dobile odgovor da će u tom slučaju saradnja biti automatski prekinuta. Toliko je situacija loša – naglasio je Andrić.
Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo za “Glas” je rekao da je drvoprerada lani imala minus u proizvodnji od 39,7 odsto, istakavši da bi proizvođači eventualno mogli prihvatiti poskupljenje od šest do osam odsto.
– To izjednačavanje sa regionom je samo na papiru, jer je u FBiH klasiranje dosta oštrije pa se dobije bolji kvalitet za isti novac. Njihove pilane su konkurentnije i iz razloga što kod nas dinamika isporuke sirovine nije odgovarajuća. Umjesto da se bukva isporučuje u hladnijem periodu, bude u toplijem, kada se brzo kvari, ne može se prodati pa pilane zbog toga imaju velike gubitke. Nekoliko njih je ugasilo proizvodnju – kazao je Partalo.
On je istakao da je na sceni kolektivni brodolom drvne industrije, ali da će svaka kompanija samostalno krojiti planove da bi se iščupale iz problema.
– Oni koji imaju mogućnost kupovaće u FBiH ili Hrvatskoj, a oni koji budu mogli pozitivno poslovati, kupovaće sirovinu od “Šuma RS”. Međutim brojne kolege koje su u ovom poslu već 30 godina žale se da su im ugovori za ovu godinu negativni i da ne znaju šta da rade. Najveći dio firmi će nastaviti da se bori, ali da će svi preživjeti zasigurno neće. Osnova za optimizam nemamo, tinja samo nada – navodi Partalo.
Ogrev
Potpredsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS Đorđe Brkić nada se da će drvo namijenjeno za ogrev biti izuzeto iz odluke o poskupljenju.
– Imamo neka obećanja da ogrev neće poskupljivati, odnosno da će doći do rasta cijena samo za šumske sortimente koji su namijenjeni tehničkoj preradi. Ogrev je i sada izuzetno skup, kubik plaćamo 90 KM, dok je ranije bio 78 KM. Mi smo se čak nadali da će nam Vlada RS vratiti tu cijenu. Ako sirovina poskupi i za nas, to će biti katastrofalno. U tom slučaju morali bismo korigovati svoje cjenovnike, što je praktično nemoguće. Paleta cijepanog drveta sada košta između 220 i 230 KM i potražnja je loša – uvjerava Brkić.
-
Hronika2 dana ago
MALI NIKOLA (12) SE UBIO ZBOG JEDNE JEDINICE! Mališan sahranjen, otac slomljen od bola: UČIO JE DA POPRAVI TU OCENU!
-
Politika2 dana ago
EKSKLUZIVNO! RADNICI RTRS-a SPREMAJU ŠTRAJK – najveći režimski medij pred kolapsom!
-
Politika3 dana ago
ĐAJA SE NALJUTIO NA DODIKA, NI RUKU MU NIJE PRUŽIO! Doktor odletio sa čela banjalučkog SNSD-a, KOMANDU PREUZEO MILE!
-
Uncategorized2 dana ago
PONOVO GORI FABRIKA “BAMBI”! Veliki broj vatrogasaca na terenu!
-
Politika1 dan ago
„KOMADANT i KOMADANTICA“ Ko zaključava đake u Gimnaziji i kako Dodik “nagrađuje” vjerne studente (FOTO)
-
Politika2 dana ago
ZVUČI KAO LOŠA ŠALA! Šobotova “terapija” za narod – SKIJANJE NA JAHORINI!
-
Svijet1 dan ago
ŠOK REZULTATI NUKLEARNIH TESTOVA! Saharska oluja prekrila Evropu radioaktivnom prašinom!
-
Politika2 dana ago
Ševo oštro ODGOVORIO DODIKU: Da li je to Republika Srpska VAŠA PRĆIJA?