Connect with us

Društvo

VELIKA SMJENA U ŠUMAMA SRPSKE Šestorica direktora gube pozicije zbog neispunjenih uslova

Najmanje šestorica direktora šumskih gazdinstva iduće sedmice će ostati bez fotelja zato što ne ispunjavaju uslove za tu funkciju propisane izmjenama Statuta „Šuma Srpske“, otkriva CAPITAL.

Izmjenama Statuta koje je Vlada RS usvojila na posljednjoj sjednici propisano je da „za direktora organizacione jedinice može biti imenovano lice koje posjeduje visoku stručnu spremu, završen šumarski fakultet i najmanje 240 ECTS bodova“.

Aktuelni v.d. direktori ŠG „Banjaluka“ Banjaluka, „Čemernica“ Kneževo, „Doboj“ Doboj, „Majevica“ Lopare, „Drina“ Srebrenica, „Klekovača-Potoci“ Istočni Drvar i direktor Centra za sjemensko-rasadničku proizvodnju Doboj po struci nisu diplomirani inženjeri šumarstva.

Po sili zakona, odnosno Statuta „Šuma RS“, oni bi trebali da budu smijenjeni sa tih funkcija već u srijedu, kada na snagu stupaju izmjene Statuta koje su već objavljene u Službenom glasniku RS.

Među onima koji bi trebali da ostanu bez fotelje zato što ne posjeduju odgovarajuću stručnu spremu je prvi čovjek banjalučke šumarije Saša Dobričanin. On je po struci diplomirani pravnik unutrašnjih poslova i funkcioner Socijalističke partije, piše Capital.

Ni njegove stranačke kolege na čelu ŠG „Doboj“ Mirijan Lisičić i ŠG „Majevica“ Lopare Milan Todorović po struci nisu inženjeri šumarstva i ostaće bez funkcije.

Ni v.d. direktora ŠG „Drina“ Srebrenica Milan Novitović koji je ranije bio direktor Republičke uprave Civilne zaštite nema završen šumarski fakultet i iduće sedmice bi trebao da ostane bez fotelje. Interesantno je da je Novitović još polovinom novembra podnio pisanu ostavku na funkciju v.d. direktora ŠG „Drina“ nakon što je u Okružnom sudu Banjaluka osuđen na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja u vrijeme kada je bio na čelu RUCZ. Njegova ostavka nikada nije zvanično prihvaćena i on nije razriješen dužnosti. Novitović važi za kadar NPS-a Darka Banjca.

Bez funkcije bi trebao da ostane i kadar Ujedinjene Srpske Milan Đukanović koji se nalazi na čelu ŠG „Klekovača-Potoci“ iz Istočnog Drvara koji takođe nije inženjer šumarstva.

Diplomu šumarskog fakulteta nema ni prvi čovjek ŠG „Čemernica“ Kneževo Krstan Vuković koji je u novembru prošle godine smijenjen sa te funkcije, a njegov posao je povjeren dotadašnjem tehničkom direktoru Njegošu Radiću. Nakon što se Radić povukao sa te pozicije, rukovođenje „Čemernicom“ ponovo je povjereno Vukoviću, ali on će sada zbog neposjedovanja stručne spreme definitivno morati da bude uklonjen sa mjesta direktora.

Ni direktor Centra za sjemensko-rasadničku proizvodnju iz Doboja Mihajlo Marković nije šumarski inženjer i on bi polovinom iduće sedmice trebao da bude smijenjen.

Ono što je interesantno je da nijedan od v.d. direktora koji će ostati bez fotelja ne slovi za kadar SNSD-a.

 

Društvo

POSKUPLJUJU I CIGARETE! Cijene rastu iz dana u dan, svaki dan novi proizvodi!

Cigarete brendova Camel, Winston, LD i Sobranie kompanije Nelt d.o.o. Sarajevo od danas su skuplje za 20 feninga.

Podsjećamo, od februara su u BiH poskupjele i cigarete druge dvije kompanije, a cijene su veće za 10 do 30 feninga.

Kako su tada istakli iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH za “Nezavisne novine”, tada su u pitanju bile kompanije TDR d.o.o. Sarajevo i Philip Morris BH d.o.o. Sarajevo.

Nastavi čitati

Društvo

CEH U KAFANAMA SVE VEĆI! Ugostitelji najavljuju novi talas poskupljenja!

Inflacija u Srpskoj nije zaobišla ni ugostiteljski sektor, pokazuju zvanični podaci, a predstavnici ove branše najavljuju da će vjerovatno doći do novog rasta cijena.

To će se, po svemu sudeći, dogoditi početkom predstojeće ljetne sezone, kada naša radna snaga iz ugostiteljstva masovno sezonski prelazi u druge zemlje, najčešće na primorje.

Prema Informaciji o makroekonomskim pokazateljima Republike Srpske, dokumentu Ministarstva finansija RS, može se zaključiti da je ceh u kafanama za godinu dana povećan za deset odsto.

“Najveći rast cijena, na godišnjem nivou, januar 2025. godine u odnosu na januar 2024. godine, zabilježen je u odjeljku restorani i hoteli (9,3 odsto) usljed povećanja cijena u grupama restorani, kafići, barovi od 10 odsto i usluge smještaja od 7,3 odsto”, navedeno je u ovoj informaciji.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, procjenjuje da je rast cijena u ugostiteljstvu u proteklih godinu dana vjerovatno bio i veći nego što su to predočile institucije.

“Mislim da su svi artikli cjenovno rasli više od deset odsto”, rekao je Kurtinović za “Nezavisne novine”.

Na pitanje da li se, pošto stiže sezona, što donosi i manjak radnika u ovoj branši, očekuje novo povećanje cijena, on odgovara – vjerovatno.

“Vjerovatno ćemo opet morati obećavati nemoguće uslove da bismo zadržali radnike, a to se već odavno ne može isplaćivati iz dobiti poslodavaca, već se to mora učiniti kroz povećanje cijena”, najavljuje Kurtinović.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, kaže da je u pitanju loša vijest za potrošače.

“Nedostatak radne snage neće se riješiti povećanjem cijena. O tome se trebalo razmišljati prije par godina. Cijena kafe je i danas prilično povisoka za ova primanja koja imamo. Mislim da će sve manji broj ljudi biti u kafanama budu li nametnute još veće cijene”, rekla je Marićeva.

Prama njenim riječima, ugostitelji sve manje mogu računati i na ljude iz dijaspore tokom sezone.

“Naša dijaspora, a to se vidjelo prošle i pretprošle godine, radije sada ode negdje na odmor van naše zemlje. Naravno, veći gradovi kao što je Banjaluka mogu očekivati dolaske i da se nešto dešava, ali sva manja mjesta su toga uskraćena”, poručuje Marićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Prema podacima Ministarstva finansija Republike Srpske, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u januaru 2025. godine, u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su više za 1,6 odsto, dok su u odnosu na januar prethodne godine više za 3,2 odsto.

“Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, na mjesečnom nivou, više cijene zabilježene su u deset odjeljaka, niže cijene u jednom odjeljku, te su u jednom odjeljku cijene ostale na istom nivou”, navodi se u najnovijoj informaciji o makroekonomskim pokazateljima Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

ŠUME TONU I SVE NAŠ VIŠE KOŠTAJU! Vlada Srpske dala saglasnot za kredit od 15 miliona maraka za preduzeće “Šume RS”

Vlada Srpske dala je saglasnost javnom preduzeću „Šume Republike Srpske“ za kreditno zaduženje od 15 miliona maraka.

U posljednjem broju Službenog glasnika RS objavljeno je da Vlada Srpske bezuslovno garantuje plaćanje dospjelih, a neplaćenih obaveza prema ugovoru koji će se zaključiti između „Šuma RS“ i poslovnih banaka Nova banka i Atos banka.

U Službenom glasniku je objavljeno i pod kojim uslovima će se zaključiti ugovor o kreditnom zaduženju.

– Iznos kredita 15 miliona KM, period otplate 60 mjeseci, grejs period šest mjeseci, otplata u jednakim mjesečnim anuitetima, fiksna kamatna stopa od sedam odsto godišnje i troškovi obrade kredita 0,5 odsto ili 75.000 KM – glase uslovi kredita.

Dalje se kaže da je namjena kreditnog zaduženja finansiranje prenesenih obaveza iz prethodnog perioda, kao i da će „u slučaju dospjelog, a neplaćenog anuiteta od strane Šuma RS, Republika Srpska izvršiti plaćanje svih dospjelih, a neplaćenih obaveza izu budžeta Srpske“.

Za sprovođenje ove odluke zaduženi su Ministarstvo finansija i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a resorni ministri su zaduženi da potpišu garanciju Republike Srpske za kredit i ugovor o regulisanju međusobnih obaveza, navodi Capital.

Nastavi čitati

Aktuelno