Connect with us

Politika

PA OVO JE HIT DECENIJE! Luka Petrović prijavljen za KRAĐU STRUJE!

Banjalučki advokat Dario Sandić prijavio je Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci direktora Elektroprivrede Republike Srpske Luku Petrovića, te NN lica u zaposlena u ERS -u, Regulatornoj komisiji za energetiku i Ministarstvu energetike i rudarstva zbog sumnje u brojna krivična djela, između ostalog, i krađu struje.

U prijavi se navodi da su oni od marta 2022. godine do januara ove godine onemogućili i spriječili zaključenje ugovora o snabdijevanju električnom energijom sa kupcima – proizvođačima (prosumerima) iz Republike Srpske.

Od njih su, kako Sandić tvrdi, preuzeli proizvedenu električnu energiju, ali nisu viškove te energije nisu obračunali niti su na računima iskazivali saldo energetskog ili monetarnog kredita na početku i kraju mjeseca te su ih na taj način oštetili za iznos veći od 50.000 KM i doveli u opasnost elektroenergetski sektor od urušavanja.

Smatra da su postupili potpuno suprotno odredbama i načelima Zakona o obnovljivim izvorima energije i Pravilnika o kupcima – proizvođačima električne energije, čime su počinili krivična djela kao što su povreda ravnopravnosti građana, krađa električne ili toplotne energije, zloupotreba službenog položaja, trgovina uticajem, nesavjestan rad u službi, nezakonito postupanje u privrednom poslovanju, utaja poreza.

Naime, kako se navodi u prijavi, građanin koji je krajnji kupac električne energije od Elektroprivrede Republike Srpske priključenjem solarne elektrane sa svoje kuće ili stana postaje kupac – proizvođač, odnosno prosumer.

On u skladu sa Zakonom o obnovljivim izvorima energije ima pravo, pored ostalog, da višak proizvedene električne energije isporuči u mrežu, dok snabdjevač ima obavezu da taj višak električne energije, primjenom šema neto mjerenja ili neto obračuna, preuzme.

Nakon preuzimanja viška električne energije snabdjevač je dužan da na kraju svakog mjeseca izvrši obračun preuzete i isporučene energije, odnosno dužan je da na računu iskaže saldo energetskog ili monetarnog kredita na početku i na kraju mjeseca, te utvrdi iznos monetarnog ili neto kredita za kupca – proizvođača.

ERS odbija da zaključi ugovore o snabdijevanju
Ukoliko je tokom obračunskog perioda prosumer predao više energije nego što je potrošio, razlika između predate i preuzete energije se prenosi u naredni obračunski period u korist kupca – proizvođača.

„Međutim, kupci – proizvođači koji su ovaj status stekli u skladu sa zakonom i pravilnikom, ne mogu da ostvare svoja prava koja se odnose na monetarni ili energetski kredit za viškove koje proizvode, jer snabdjevač, drugoprijavljeni (ERS) na čelu sa prvoprijavljenim (Lukom Petrovićem) i NN licima, godinama nezakonito, zloupotrebom položaja, nesavjesnim radom u službi, trgovinom uticajem i/ili prevarom odbijaju da zaključe nove ugovore o snabdijevanju koja za posljedicu ima to da snabdjevač preuzima električnu energiju od kupca-proizvođača i za istu ne plaća ništa, te tu električnu energiju prodaje i ostvaruje prihod, čime čini krivično djelo krađe električne energije, pored svih drugih navedenih krivičnih djela“, navodi se u prijavi.

U njoj se dodaje da su ove činjenice potvrđene i od strane nadležnog regulatora za energiju, odnosno Regulatorne komisije za energetiku RS (RERS), pred kojom su vođeni brojni sporovi kupaca – proizvođača protiv ERS-a kao snabdjevača koji odbija da zaključi ugovor o snabdijevanju sa kupcima – proizvođačima.

Napominje se i da RERS u Rješenju o preduzimanju mjera nakon obavljenog nadzora u ERS-u od 24. oktobra prošle godine naložio primjenu šeme neto obračuna i drugih obaveza.

„Međutim, ni nakon ovih naloga niti nakon sporova koje je ERS izgubio, prvookrivljeni (Luka Petrović) kao odgovorno lice drugookrivljenog (ERS) nije potpisao niti jedan ugovor sa kupcima – proizvođačima, te je na taj način počinio sva gore navedena krivična djela“, navodi se u krivičnoj prijavi.

Podsjećamo, usvajanjem Zakona o obnovljivim izvorima energije Republike Srpske 2022. godine građanima i pravnim licima je omogućeno da budu kupci – proizvođači struje što praktično znači da krajnji kupac (fizičko, ili pravno lice) može da izgradi i priključi elektranu koja koristi obnovljive izvore energije, tačnije energiju sunca, na unutrašnje električne instalacije svoga objekta i da proizvedenu električnu energiju koristi za svoje potrebe – za sopstvenu potrošnju, kao i da viškove energije skladišti ili isporučuje u mrežu.

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (REERS) je godinu kasnije usvojila Pravilnik o kupcima – proizvođačima, što je bila posljednja prepreka građanima i privrednicima da na svoje objekte postave solarne panele te proizvode i troše struju iz vlastite proizvodnje.

Elektroprivreda Republike Srpske je još polovinom 2022. godine objavila „Program energetske održivosti domaćinstava“ gdje je građanima ponudila da po povoljnim uslovima izgrade solarne elektrane, ali je taj projekat za sada u fazi mirovanja.

Obećano je da će 50.000 domaćinstava u Srpskoj dobiti priliku da postavi panele i da za nekoliko hiljada evra postanu energetski nezavisni, a svoje troškove za struju svedu na minimum te da usput rasterete elektro mrežu.

Međutim, ideja nikada nije realizovana, a ERS se branio izgovorom da se pojavio problem kod obračuna, odnosno plaćanja PDV-a. Tražili su hitnu izmjenu zakona na nivou BiH jer bi prema postojećem, kako oni tvrde, cijela ideja bila neisplativa.

UIO BiH je takvu inicijativu odbio uz odgovor da se sve može uspješno sprovesti i u postojećim zakonskim okvirima.
CAPITAL

Politika

STEVANDIĆ IZGUBIO KOMPAS: Iznio monstruozne optužbe

Novi skandal Nenada Stevandića, predsjednika NSRS, sinoć u Skupštini. Nakon što je juče sa sjednice izbacio šefa poslaničkog kluba Liste za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, nazivajući ga psihopatom, Stevandić je sinoć otišao još jedan korak dalje. Optužio je Vukanovića da je sam sebi zapalio automobil ispred svoje porodične kuće u Trebinju prije tri i po mjeseca.

Tokom rasprave o rebalansu budžeta za ovu godinu, Vukanović je kazao da su tužilaštvo i sud u Trebinju iz budžeta dobili devet miliona maraka.

“Kako sa tolikim novcem za tri mjeseca nisu uspjeli da naprave nijedan korak da utvrde ko mi je zapalio auto ispred kuće?”upitao je Vukanović o nastavio da je to vama urađeno, gospodin Karan (Siniša) bi do sada uhapsio sto ljudi.

“Ne daj Bože da vam fali dlaka sa glave. Ne priželjkujem”, kazao je Vukanović.

Uključujući se u raspravu, Stevandić je kazao Vukanoviću: – Ma pustite Vi to. I meni su polupali auto i kuću I nikad nisu saznali.

Vukanović je upitao Stevandića: – Ko? Kad?

– Takvi neki kao ti, a možda si i sam sebi. Ja tebi ništa ne vjerujem, odgovorio je Stevandić.

Šokiran izjavom, Vukanović je kazao: – Ja sam sebi zapalio auto”?

Na to Srevandić je rekao: – Pa ja sumnjam. Imamo pravo da sumnjam. To meni liči na tebe.

“I ja treba poslije ovoga da diskutujem”, uslijedilo je pitanje Vukanovića, koji je podsjetio da se paljenje njegovog automobila desilo kada je u NSRS i to nekoliko sati nakon Stevandićevih riječi izgovorenih za skupštinskom govornicom:

“To se dogodilo nakon par sati kada ste Vi rekli: “Sve ću ih pobiti”. “Pobiću ih majke mi”. kazao je Vukanović.

Kako je to izgledalo pogledajte u snimku:

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ: Besmisleno je govoriti o jačanju države bez robnih rezervi

Narodni poslanik PDP, Bojan Kresojević poručio je da uvođenje pomoćnog sastava policije može biti element jačanja institucija, ali samo ako se provodi u okviru cjelovite i dosljedne strategije koja odgovara realnim potrebama građana.

– Da li je to stvarno u funkciji jačanja države? Volio bih da jeste, jer vjerujem da takav mehanizam može da bude dio institucionalne snage, ali istovremeno je apsolutno besmisleno da govorimo o jačanju države u situaciji kada nemamo robne rezerve – istakao je Kresojević.

On je naveo i da postoji očigledna nedosljednost u odlukama vlasti i podsjetio da je u budžetu izdvojeno 50 miliona KM za lobiranje, dok su istovremeno ministri iz evropskih zemalja protjerivani iz Republike Srpske.

– Gde je tu logika? Ako se zaista trudimo da jačamo institucije, onda mjere moraju biti dosljedne i sistemski povezane, a ne proizvoljne i kontradiktorne – poručio je.

Kresojević je postavio i konkretno pitanje u vezi sa obrazloženjem prijedloga zakona, u kojem se navodi da je uvođenje pomoćnog sastava policije potrebno zbog povećanog broja policijskih službenika koji su u penziji.

– Ne kažem da to nema smisla, ali ako je zaista povećan broj penzionisanih službenika, onda to znači da postoji prostor u postojećoj sistematizaciji za nova zapošljavanja. Postavlja se pitanje zašto se ne raspisuju konkursi i zašto se ne popunjavaju redovna radna mjesta, umjesto što se uvode vanredni mehanizmi – zaključio je Kresojević.

Nastavi čitati

Politika

POLITIČARI NI RIJEČI O “VIADUKTU”: Ćute jer neće plaćati iz svojih džepova

Već danima u javnom političkom diskursu nema ni riječi o aferi “Viaduct”, što nikoga ne iznenađuje budući da dug od 112 miliona maraka, uvećan za kamate koje rastu iz dana u dan, neće plaćati oni, nego građani.

O ovom slučaju se mjesecima unazad govorilo na sva zvona, a onda je nastao muk, koji vlada od 19. juna, kada je bilo javno saslušanje pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije i Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH, na kojem je glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao da su oni, u okviru predmeta koji imaju u radu, saslušali pojedine pravobranioce.

“S obzirom na to da neizvršavanje presude predstavlja krivično djelo, u Tužilaštvu BiH je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika ‘Viaducta’ zbog neizvršenja navedene presude i prijavljeni su članovi Vijeća ministara i članovi Predsjedništva BiH”, rekao je Kajganić.

Šta smo zaključili iz Kajganićeve tvrdnje? Tužilaštvo BiH, dakle, ne istražuje zašto je došlo do ove afere, nego zašto BiH nije isplatila pare “Viaductu”.

Podsjećanja radi, koncesija u slučaju “Viaduct” će građane Srpske koštati više od 112 miliona maraka. Rok za izmirenje duga prema slovenačkom “Viaductu” istekao je, što znači da će BiH, tačnije Srpska, na osnovni dug od oko 110 miliona KM morati da plati i kamate, koje zasad iznose više od dva miliona KM. Srpska će, naime, morati slovenačkoj kompaniji da isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

Branislav Borenović, predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije, kaže da danas imamo institucionalno ćutanje od strane ključnih političkih ličnosti u ovoj zemlji kao da je jedan dio njih, “a morao je biti”, upleten u sve ove malverzacije.

“Što je najžalosnije i potpuno je jasno: to će biti plaćeno iz narodnog budžeta. U pitanju je regionalna muljaža, u kojoj sigurno ima domaće primjese, od strane vjerovatno pojedinaca u političkim elitama ove zemlje”, naveo je Borenović u izjavi za “Nezavisne novine”.

On kaže da se zbog slučaja “Viaduct” mora pokrenuti opsežna istraga.

“Mi ćemo tražiti sljedeće sedmice na sjednici Predstavničkog doma: pravosuđe se mora pokrenuti, mora se pokrenuti ozbiljna istražna radnja prema svima. Pohapsiti sve te barabe, bez obzira na to da li se nalaze u institucijama, u koncesionarima, u pravosuđu”, poručuje Borenović.

Ekonomisti kažu da je ključni razlog zbog kojeg imamo ćutanje vrlo jednostavan, iako tragičan: “Nije ih briga jer taj novac nisu oni zaradili i plaćaju ga građani i privreda”.

“A oni se osjećaju potpuno spokojno da lično neće ni za šta odgovarati ni materijalno, a pogotovo ne zatvorski. Ovo važi za apsolutno sve strane, neovisno od toga ko je dug stvorio. Dodatni nivo problema su oni koji su najdirektnije uzrokovali i pokretanje arbitraže i gubitak postupka i odbijanje nagodbe i izbjegavanje plaćanja kada je dug bio daleko manji, a za koje postoje i sumnje da to nisu učinili naivno, nego svjesno, radi nekog sasvim nezakonitog interesa ili dogovora s ‘Viaductom’ ili advokatima. Za ovo, naravno, nema javno dostupnih dokaza, ali ne bi bilo nikakvo iznenađenje da se jednog dana potvrdi, ako iko to ozbiljno istraži”, kaže ekonomista Igor Gavran.

Treći nivo je, dodaje on, to što pojedini čak sada “planiraju nove potpuno apsurdne zakone kojima bi bilo zabranjeno i istraživati njihove postupke i optužiti ih za bilo šta i uhapsiti, odnosno da se trajno zaštite od svake odgovornosti i bukvalno sebe stave izvan okvira zakona”.

“Ako imamo takva razmišljanja i konkretne planove – onda je to opet kao začarani krug, poticaj svima u lancu da računaju da nikad neće odgovarati za štetu nanesenu javnom novcu, odnosno građanima i privredi, te samim time ovako i postupaju. Evo, vidimo kako su u Federaciji BiH uz beskrajno bahate komentare nanizali poskupljenja za građane i privredu, a neće im biti mrsko povećavati i poreze da pokrivaju svoje neuspjehe. Dakle, ne očekujem nikakve promjene s obzirom na to da je građanima izgleda sve ovo super jer ne pokazuju na izborima ni javno da im se to ne dopada”, kaže Gavran za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno