Connect with us

Politika

ĐOKIĆ PODRŽAO PROTESTE STUDENATA u Srbiji! Zna ministar kako je biti STUDENT (VIDEO)

U Sremskoj Mitrovci, na platou ispred sportskog centra „Pinki“ održan je veliki skup povodom obilježavanja Dana državnosti Srbije pod nazivom „Srećemo se na Sretenje“

Na skupu se poajvio novinar Nemanja Šarović koji je slučajno u masi okupljenih sreo i ministra u vladi Republike Srpske i predsjenika Socijalističke partije Petra Đokića. Na pitanje da li podržava proteste studenata u Srbiji, Đokuć je odgovorio: „Mlade ljude treba razumjeti, mladim ljudima pripada budućnost, mlade ljude treba podržati u svakoj njihovoj inicijativi. Treba čuti glas mladih ljudi, i ja se uvijek za to borim naveo je Petar Đokić.
Za Petra Đokića postoje glasnike ko i dokazi da nikada nije zavriso fakultet niti je bio student. Đokić, koji posjeduje sumnjivu diplomu, već treći mandat je ministar u Vladi Srpske. Do sada je vodio resore rada i boračko-invalidske zaštite, zatim industrije, energetike i rudarstva te energetike i rudarstva.

Ustanova “Megatrend International Expert Consortium Limited”, čiju diplomu posjeduje ministar energetike i rudarstva u Vladi RS Petar Đokić, nema akreditaciju u Velikoj Britaniji.
Ovu informaciju objavio je portal Insajder.net iz Srbije, pozivajući se na odgovor britanskog Ministarstva za obrazovanje.
“‘Ustanova Megatrend International Expert Consortium Limited’ nije registrovana kod nas, niti imamo bilo kakav ugovor sklopljen sa njom”, odgovorili su iz pomenutog ministarstva.

Da ta ustanova nema akreditaciju u Velikoj Britaniji potvrđuje za Insajder i sam Mića Jovanović, odgovorno lice u njoj i rektor Univerziteta Megatrend u Beogradu.

“Na poslodavcu je da odluči da li će zaposliti nekog sa diplomom akreditovane ili neakreditovane ustanove”, rekao je, između ostalog, Jovanović.

Činjenica je, međutim, da je neakreditovani londonski Megatrend, kome u zvaničnom registru obrazovanje nije navedeno kao djelatnost, izdavao diplome koje je kasnije, u skladu s tadašnjim propisima, nostrifikovao beogradski Megatrend. Na čelu oba Megatrenda u to vreme je bio Mića Jovanović.

Podsjećamo, godinama je u Đokićevoj biografiji stajalo da je završio Ekonomski fakultet u Beogradu, a nakon što je priča o njegovoj diploma isplivala u medijima, iz njegovog kabineta su poručili da “ministar nikada nije rekao da je završio državni fakultet u Beogradu”. Ispostavilo se da je diplomu stekao od of shore kompanije iz Londona, koja ima svega pet zaposlenih radnika i predstavlja filijalu kontraverznog beogradskog univerziteta Megatrend, koji je u međuvremenu prestao sa radom.

“Ministar energetike i rudarstva je 19. septembra 1991. godine diplomirao na Megatrend International Expert Consortium Limited, London. Radilo se po programu koji je odobrilo Ministarstvo prosvjete. Diploma je izdata pod rednim brojem 100128991. Tako je stečeno zvanje diplomirani ekonomista u oblasti menadžmenta. Ista diploma je nostrifikovana na Univerzitetu Megatrend iz Beograda, rješenjem broj 299/99 od 22.11.1999. godine”, navodi se u odgovoru Ministarstva na upit portala Direkt o Đokićevoj diplomi.

Kako su ustvrdili u Ministarstvu, Đokić je, na Fakultetu za poslovne studije u Beogradu, pri Megatrend Univerzitetu primijenjenih nauka, završio studije na smjeru izvršno upravljanje i stekao zvanje diplomirani ekonomista u oblasti izvršnog upravljanja (VII stepen stručnosti).

“Diploma izdata pod brojem 000035999 od 15. juna 2005. godine. U toku ove sedmice možete izvršiti uvid u diplome u prostorijama Ministarstva energetike i rudarstva kod Zorane Kisić, VIII sprat, kancelarija br 26. Takođe, sve informacije možete provjeriti i na Megatrend Univerzitetu, Beograd”, naveli su u Ministarstvu.

Nova saznanja beogradskih medija upuću da je diploma stečena na neakreditovanoj ustanovi.

Kako je prije nekoliko godina pisao Dojče vele, u biografiji rektora beogradskog “Megatrenda” Miće Jovanovića, objavljenoj 13.10.2013. na portalu beogradskog “Press-online” spominjalo se da je on već tokom prve godine boravka u Londonu, u avgustu 1980, osnovao konsultantsku kuću “Megatrend International Expert Consortium Limited”.

“Kompanija pod tim imenom zaista postoji u britanskom registru privatnih preduzeća, ali tek od 1990. Devetnaest godina kasnije, 2009, registrovana je kompanija ‘West London Business School Limited’. Pored vremena osnivanja, u registrima je moguće vidjeti i to da je kapital svake od tih kompanija iznosio sto funti, zaključno sa 19.9.2013. U arhivi se navodi i da je jedan od direktora kompanije ‘West London Business School Limited’ Mića Jovanović. Na istoj adresi registrovano je preko 140 kompanija, što može da ukazuje i na to da se ne radi o univerzitetskim kampusima, već o tzv. Letter-Box Companies. Takve firme uobičajene su u Velikoj Britaniji, ali i u drugim državama sa niskim poreskim stopama i jednostavnom procedurom za osnivanje privatnih preduzeća. Izvori DW u Londonu potvrdili su da se na adresama tih kompanija u Londonu ne nalaze ni Megatrend univerzitet London ni Poslovna škola Zapadni London“, objavio je tada DW.

Takođe, iz Ministarstva su naveli da je Đokić 15. juna 2005. godine stekao i diplomu na Fakultetu za poslovne studije u Beogradu, pri “Megatrend Univerzitetu primijenjenih nauka”, koji je akreditaciju i dozvolu za rad od srbijanskog Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja dobio tek krajem 2016. godine.

VIJESTI SRPSKE

Politika

DA LI JE SANJA VULIĆ UOPŠTE ZAVRŠILA FAKULTET? Ni traga od diplome

Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić u biografiji navodi da je profesorica razredne nastave, ali se ipak odlučila posvetiti politici.

Zahvaljujući visokim primanjima, za manje od deset godina kupila je dva stana.

Odbija da govoriti o svom obrazovanju.

Sanja Vulić se još kao maloljetna pridružila Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), da bi 2012. godine bila prvi put izabrana u Skupštinu Doboja. Prema imovinskom kartonu koji je predala Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH), tada nije imala nijednu nekretninu.

Deset godina kasnije, početkom drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH), prijavila je da ima dva stana, u Doboju i Banjaluci, koje je u kartonima procijenila na 246 hiljada KM.

Šta je Sanja Vulić napisala u biografiji?

Vulić u biografiji navodi da je po struci profesorica razredne nastave, ali ne i na kojem fakultetu je diplomirala, piše CiN.
Godine 2007. se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, odjeljenje u Derventi. Iz ove institucije su novinarima odgovorili da u toj ustanovi nije diplomirala.

Iz Sekretarijata PSBiH navode da je prilikom stupanja na funkciju poslanica Vulić priložila diplomu visoke stručne spreme, prenosi Avaz.

Međutim, nisu htjeli dostaviti kopiju diplome ili dati informaciju o ustanovi na kojoj je ona stečena. Kako su naveli, ona nije dala saglasnost da se njena diploma dostavi Centru za istraživačko novinarstvo (CIN).

Vulićeva je u više navrata odbila razgovarati sa novinarima CIN o svojoj imovini, obrazovanju i karijeri.

Lojalnost predsjedniku SNSD i sigurni mandati

Sanja Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je provela prvih sedam godina života, da bi se nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa roditeljima odselila u Doboj. Sa 17 godina je pristupila SNSD, u maju 2005. godine.

– Moja očekivanja su bila da kada priđete jednoj političkoj stranci, da osjećate sigurnost, stabilnost i dobijete mogućnost za realizaciju mnogih ideja – rekla je Vulić prije sedam godina u programu Teleringa na RTRS dok je bila predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Tom prilikom je rekla da je po vokaciji profesorica razredne nastave, da taj posao nikada nije radila i da je njena velika ljubav bilo novinarstvo. Izabranim funkcionerima formalno obrazovanje nije preduslov za zaposlenje i obavljanje parlamentarnih dužnosti.

Novinar CIN otkriva da se Vulić 2007. godine upisala u prvi semestar na Učiteljskom studiju – centra Derventa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci kao redovan student.

– Posljednji put je regulisala status studenta akademske 2010/2011. godine upisom obnove treće godine. Imenovana nije stekla akademsko zvanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci – odgovorili su iz Filozofskog fakulteta.

Novinari su poslali dopise na adrese još deset univerziteta u BiH koji trenutno imaju studij razredne nastave. Da Vulićeva nema u njihovoj evidenciji, odgovorili su: Pedagoški fakultet u Bijeljini, Filozofski fakultet u Tuzli, Filozofski fakultet u Zenici, Pedagoški fakultet u Bihaću te fakulteti Univerziteta “Džemal Bijedić”. Pedagoški fakultet u Sarajevu i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru su odgovorili da zbog nedovoljnih podataka nisu mogli utvrditi da li je Vulić bila njihova studentkinja. Kada je riječ o privatnim fakultetima, odgovori su dostavljeni iz Nezavisnog univerziteta Banjaluka, Univerziteta “Privredna akademija” Brčko i Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Kada je novinar u Parlamentu BiH postavio pitanje o tome gdje je stekla zvanje profesora razredne nastave, Vulićeva je pozvala pratnju iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela: “Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava”.

Političku karijeru Sanja Vulić započinje 2012. godine kada je izabrana u Skupštinu Grada Doboja sa 4.141 glasom.

U imovinskom kartonu koji je tada predala Centralnoj izbornoj komisiji BiH navela je da je godinu ranije imala platu 800 KM u Bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju i 2.000 KM prihoda u nevladinim organizacijama.

Već 2015. godine je imala prosječna mjesečna primanja od 1.833 KM u Skupštini Grada Doboja. U kartonu koji je predala na početku drugog mandata 2016. godine navela je da ima stan od 44 kvadrata u Doboju i kreditno zaduženje u Sber banci od 100.000 KM. U tom mandatu bila je predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Ulazak u Parlamentarnu skupštinu BiH

Vulić je na istu poziciju u lokalnoj skupštini izabrana još jednom, ali je ubrzo prešla u Parlament.
Prije toga je ambiciozno zagazila u visoku politiku i kandidovala se na općim izborima 2018. godine. Nije osvojila dovoljan broj glasova da uđe u Parlament, ali je imala sreće da je godinu poslije njen stranački kolega Vojin Mitrović odstupio sa poslaničke funkcije zbog imenovanja na poziciju ministra saobraćaja BiH.

Vulićeva je kao sljedeća sa SNSD-ove liste sa 15.578 osvojenih glasova početkom 2020. dobila priliku pokazati lojalnost predsjedniku stranke Miloradu Dodiku.

U imovinskom kartonu koji je predala CIK 2022. godine prilikom stupanja na drugi mandat u Parlamentu navela je da pored stana u Doboju ima i stan u Banjaluci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176 hiljada KM. Navela je da ima i zaduženje u ATOS banci od 225 hiljada KM. Pežoa je zamijenila skupljim, čiju vrijednost je u posljednjem imovinskom kartonu procijenila na 10 hiljada KM.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ “PDP NEĆE GLASATI ZA USTAV”

Poslanica PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović, kaže da niko ne treba da sumnja u iskrenu i odgovornu namjeru PDP prema Republici Srpskoj.

-Bez obzira na to što smo posljednjih mjeseci dobijali različite etikete, jer smo smatrali da o važnim pitanjima treba razgovarati, naš stav je od početka jasan: PDP neće podržati Dodikov ustav. Smatram da bi to bio opasan politički avanturizam u trenutku velike krize i da ovaj ustav ne spašava Republiku Srpsku, već njeno rukovodstvo. Sjednici ćemo prisustvovati, jer želimo jasno i argumentovano iznijeti zašto smo protiv. Na organima stranke smo i ranije razgovarali o tome kako se odnositi prema eventualnom tajnom glasanju i ako se opozicija zajednički dogovori da sjednicu napusti za vrijeme glasanja – za nas to nije nikakav problem, napustićemo salu – kaže Vukomanovićeva za Srpskainfo.

Suština je, kaže, u tome da ovo nije vrijeme za novi ustav i da ga PDP neće podržati.
-Uvijek ćemo se ponašati odgovorno prema Republici Srpskoj, a odgovorno, u ovom slučaju, znači ne voditi je u političke avanture bez puta i cilja – kategorična je ona.

Nastavi čitati

Politika

DODIKU TEK IZ PETOG POKUŠAJA uručena prvostepena presuda

Prema saznanju portala Raport, Milorad Dodik je presudu preuzeo tek iz petog pokušaja.

Navodi se da je sudsku presudu Dodiku dostavila policija u Laktašima. Dodik je presudu preuzeo i potpisao 15. aprila.

– Dostavnicu je lično potpisao Dodik i time pokazao da priznaje Sud BiH kojem je zabranio djelovanje na području Republike Srpske – navodi se u tekstu i dodaje da je policija o svemu obavijestila Sud i sudiju Senu Uzunović, a kao dokaz poslala dostavnicu s Dodikovim potpisom.

Lider SNSD i predsjednik Republike Srpske je nakon presude rekao da je ne priznaje i da “neće podnijeti žalbu muslimanskom sudu”.

Ipak, njegovi advokati su prošle sedmice podnijeli žalbu, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Aktuelno