Svijet
HOĆE LI I GRAĐANIMA BITI LAKŠE? Moguć pad kamate ECB na dva odsto do ljeta

Evropska centralna banka /ECB/ mogla bi da smanji depozitnu kamatnu stopu na dva odsto do ljeta, rekao je predsjednik Banke Francuske i jedan od kreatora politike ECB Fransoa Viljeroj de Galjo.
– Gledajući gdje smo danas, mogli bismo da budemo na dva odsto do predstojećeg ljeta – rekao je Viljeroj de Galjo magazinu “Ekonomske alternative”.
On je naveo da bi evropske banke bile konkurentnije na globalnom nivou ako bi se evropski bankarski sektor konsolidovao.
ECB je 30. januara snizila depozitnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na 2,75 odsto.
Kreatori njene politike najavljuju dodatno smanjenje u martu zbog bojazni da bi slab ekonomski rast mogao da postane veći problem od uporne inflacije.
Osnovna kamatna stopa ECB utiče na visinu Euribora, od kojeg direktno zavise iznosi rata kredita koji su indeksovani u evrima.
Svijet
ORBAN JOŠ JEDNOM PONOVIO “Brisel vodi Evropu ka deceniji sukoba”

Brisel vodi Evropu ka deceniji sukoba, predstavljajući Ukrajinu kao štit koji brani kontinent, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.
– Ali mi bismo radije išli drugim putem. Umjesto da podstičemo eskalaciju, pozivamo na prekid vatre, mir i bezbjednost kroz pregovore. Vatra se ne gasi dolivanjem ulja na plamen – objavio je Orban na mreži Iks.
On je istakao da se Mađarska zalaže za zaustavljanje rata i što brže sklapanje sporazuma sa Rusijom o ekonomskim i bezbjednosnim pitanjima.
Ako stvari nastave da se odvijaju na ovaj način, kako to Brisel planira, Orban je rekao da će biti potrošen sav novac na sopstveno naoružavanje.
– Neophodno je da se pojača odbrambena sposobnost Evrope tako da imamo znatno ozbiljniju vojnu silu od današnje, to je važno – naglasio je mađarski premijer.
Orban je podvukao da je jednako važno da se Evropa ne uvuče u trku u naoružanju i da je sporazum o ograničenju naoružanja sa suprotnom stranom jedini način da se to izbjegne.
On je dodao da u Briselu vjeruju da je Ukrajina prva linija odbrane Evrope i da Ukrajina “vodi naš rat”, kao i da postoji uvjerenje da bi Rusija napala EU kada ne bi bilo ukrajinske vojske.
Svijet
IRAN BESAN NA TRAMPA: Zabrana putovanja proglašena NEPRIJATELJSKIM ČINOM!

Iran je osudio odluku predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa o zabrani putovanja za građane 12 zemalja, uključujući i Islamsku Republiku, rekavši da ta odluka pokazuje “duboko neprijateljstvo” prema Irancima i muslimanima.
“Odluka o zabrani ulaska iranskih državljana, samo zbog njihove religije i nacionalnosti, ne samo da ukazuje na duboko neprijateljstvo američkih donosilaca odluka prema iranskom narodu i muslimanima, već takođe krši međunarodno pravo” rekao je visoki zvaničnik iranskog Ministarstva spoljnih poslova, u saopštenju objavljenom na mreži Iks, prenio je “Reuters”.
Zaštita od “stranih terorista”
Trampova odluka, koja stupa na snagu u ponedjeljak, zabranjuje ulazak građanima iz 12 zemalja, među kojima su Avganistan, Mjanmar, Čad, Republika Kongo, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Haiti, Iran, Libija, Somalija, Sudan i Jemen.
Zabrana, koju je Tramp nazvao neophodnom za zaštitu od “stranih terorista”, podsjeća na sličnu mjeru iz njegovog prvog mandata od 2017. do 2021. godine, kada je zabranio ulazak putnicima iz sedam zemalja sa muslimanskom većinom, podsjeća “Reuters”, a prenosi “24Sedam”.
Svijet
OGLASILI SE RUSI! Želimo dijalog sa Amerikom

Zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov izjavio je danas da Moskva želi dijalog sa Vašingtonom o obnavljanju direktnih letova između dvije zemlje.
“Postoji niz dugogodišnjih problema u vezi sa kojima još nismo uspjeli da postignemo opipljiv napredak. Konkretno, riječ je o ublažavanju pravila za ruske diplomatske radnike kako bi im se omogućilo da putuju van radijusa od 40 kilometara od diplomatskih misija. Amerikanci su se u početku protivili razgovoru o vraćanju nezakonito oduzete ruske diplomatske imovine, ali su se, kao rezultat napornog rada naših pregovarača, složili da razmotre plan za rješavanje ovog pitanja”, istakao je Rjabkov u intervjuu za TASS.
On je kazao da “blago rečeno, u ovom trenutku” Amerikanci “nisu baš oduševljeni ruskim prijedlogom da se obnove direktni letovi” između dvije zemlje.
“Ali mi nastavljamo napore da uključimo SAD u suštinski dijalog o tom pitanju. Uz to, ima mnogo toga da se uradi kako bi se riješili nagomilani problemi. Datum sljedeće runde konsultacija o iritantnim faktorima je trenutno u fazi rasprave”, kazao je Rjabkov.
Dodao je da su, u skladu sa nalozima predsjednika dvije zemlje, Vladimira Putina i Donalda Trampa, Rusija i Sjedinjene Američke Države održale dvije runde konsultacija o načinima za uklanjanje ometajućih faktora “kako bi se poboljšao rad diplomatskih misija obje zemlje”.
“U praktičnom smislu, uspjeli smo da se dogovorimo i razmijenimo note o nesmetanom finansiranju diplomatskih misija dvije zemlje i bezbijednom transferu sredstava denominiranih u američkim dolarima. Takođe je postignut izvjestan napredak u izdavanju viza, što je ranije trajalo godinu i po do dvije godine”, rekao je Rjabkov.
Rusija je ponudila SAD obnovu avio-saobraćaja, kada su se ruske i američke diplomate sastale krajem februara u Istanbulu, gdje se razgovaralo o normalizaciji rada ambasada, prenosi “b92”.
-
Politika3 dana ago
RTRS UGOSTIO ĐAJIĆEVOG AĐUTANTA! MILENKO LETIĆ – reketaš, lažni inspektor i NEPRIJATELJ SPC!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO SNSD-u: Ne možete me pobijediti na izborima, zato pokušavate preko MUP-a!
-
Politika2 dana ago
MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ: Prijedor je pretvoren u crnu rupu Srpske, sistemski je UNIŠTAVAN GODINAMA
-
Svijet2 dana ago
TRAMP POTPISAO NAREDBU: Zabranio ulazak u SAD državljanima 12 zemalja, evo ko je sve na listi
-
Politika1 dan ago
PROŠLE 4 GODINE! MILANOVIĆ: Crkva nije izmještena, već srušena! Da li će tako “ČUVATI” i Republiku Srpsku?
-
Svijet3 dana ago
ZELENSKI IZNENADIO SVIJET “Spreman sam na prekid vatre, PUTIN SAMO DA ODREDI DAN”
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NOVI GRADSKI PARK: Sportski kompleks “Akvana” dobija potpuno novo ruho!
-
Politika2 dana ago
“ŠOU SE NASTAVLJA”! “Prointer” nestao, Vujić nastavlja biznis sa NOVIM FIRMAMA