Politika
OŠTRA REAKCIJA PEJKE MEDIĆ “Radovanović i Rolih nagrađeni za izbacivanje srpskih novinara sa BHRT-a”

Bivši direktor BH radija Pejka Medić oštro je reagovala na izjavu SNSD-ove Snježane Novaković Bursać na društvenoj mreži X, podsjećajući na ulogu kadrova ove stranke u gašenju srpskih glasova na BHRT-u.
“Uz podsjećanje da glavnu riječ i u drugom javnom servisu – BHRT vode Rajko Radovanović i Slavko Rolih iz SNSD-a. Na današnji dan 2022. godine, uz njihovu saglasnost, na ulicu su izbačeni novinari iz Republike Srpske. Za to zlodjelo, dvojac je nagrađen za četiri godine sa po 135 hiljada KM”, napisala je Medićeva.
Уз подсјећање да главну ријеч и у другом јавном сервису – БХРТ воде Рајко Радовановић и Славко Ролих из СНСД-а. На данашњи дан 2022. год. уз њихову сагласност на улицу су избачени новинари из Републике Српске. За то злодјело двојац је награђен за 4 године са по 135 хиљада КМ. pic.twitter.com/z7nSEVgE7J
— Пејка Медић (@PejkaMedic) March 1, 2025
Podsjećamo, Rajko Radovanović je na čelo Upravnog odbora BHRT-a imenovan 2021. godine, a za to su najzaslužniji tadašnji član Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović i tadašnja šefica Kluba SNSD-a u ovom domu Snježana Novaković Bursać. Radovanović je u žižu javnosti došao početkom marta 2022. godine kada je objelodanjeno da je dao saglasnost na otpuštanje srpskih novinara sa BHRT-a, i to 1. marta – dana koji Republika Srpska ne priznaje i kada je 1992. godine na Baščaršiji ubijen srpski svat Nikola Gardović.
Srpski član Upravnog odbora BHRT-a i SNSD-ov kadar Radovanović, zajedno sa generalnim direktorom BHRT-a Belminom Karamehmedovićem, potpisao je otkaze upravo na ovaj datum, čime je trećina srpskih novinara u sjedištu BHRT-a ostala bez posla. Od 930 zaposlenih u RTV domu u Sarajevu, radilo je svega 34 Srbina iz Republike Srpske, a nakon 1. marta 2022. godine ostalo ih je samo 25.
Iako je otkaze pravdao teškom finansijskom situacijom, generalni direktor BHRT-a je u isto vrijeme zaposlio novog portira na rampi ispred RTV doma, što dodatno potvrđuje sumnje u stvarne motive ove odluke. Prema sistematizaciji radnih mjesta, u BHRT-u postoji manjak novinara i na radiju i na televiziji, ali su na spisku za otkaze završili isključivo srpski novinari sa ugovorima na određeno vrijeme.
Ovaj plan, kako se navodi, pripreman je još od jula 2021. godine, kada je dužnost predsjedavajućeg UO BHRT-a preuzeo upravo Radovanović. Njegova politička karijera nastavila se uprkos smjeni s funkcije direktora Lutrije RS u septembru iste godine zbog lošeg upravljanja, nakon čega se našao na birou za zapošljavanje.
Takođe, Radovanović je iste godine na sjednici UO BHRT-a glasao i za cjelodnevni specijalni program povodom tzv. Dana nezavisnosti BiH, koji se praznuje samo u FBiH i koji Republika Srpska ne priznaje. Osim toga, zgrada RTV doma u Sarajevu je, po prvi put u istoriji, za vrijeme njegovog predsjedavanja Upravnim odborom osvijetljena bojama bh. zastave.
Radovanović nikada nije odgovorio na pitanje zašto su baš srpski novinari u RTV domu dobili otkaze.
Banjaluka24
Politika
POLITIČKA BOMBA! Poslanici podnijeli krivične prijave protiv Ćuluma i Borjane Krišto

Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović i Jasmin Emrić danas su na konferenciji za medije u Sarajevu objavili da su podnijeli krivične prijave protiv direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darka Ćuluma i predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Borjane Krišto.
U krivičnoj prijavi protiv Darka Ćuluma, bivšeg direktora SIPA-e, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više teških krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.
„Darko Ćulum je, zloupotrebljavajući svoju poziciju direktora SIPA-e, odbio izvršiti nalog Suda BiH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim, po nalogu Milorada Dodika, podnio neopozivu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik“, navedeno je u prijavi, prenosi Kliks.
Poslanici tvrde da je Ćulum tim činom postao aktivni dio udruženja koje je formirano s ciljem rušenja ustavnog poretka BiH, te da je svjesno ostavio državnu agenciju bez rukovodstva u momentima kada je postojala ozbiljna prijetnja po ustavni poredak i bezbjednost države. Takođe je ukazano da se Ćulum, nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA-e, iako mu je po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine.
Zbog toga Mehmedović i Emrić traže da Tužilaštvo BiH hitno predloži Sudu BiH mjere pritvora ili zabrane Ćulumu, uključujući zabranu ulaska u prostorije SIPA-e i kontaktiranja sa službenicima te agencije i osobama osumnjičenim za napad na ustavni poredak.
U drugoj krivičnoj prijavi, Borjana Krišto se tereti za zloupotrebu službenog položaja jer, iako je bila upoznata sa ostavkom i nezakonitim djelovanjem Darka Ćuluma, nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora SIPA-e, niti je, kako se tvrdi, preduzela bilo kakve zakonske mjere da spriječi njegovu uzurpaciju državne funkcije.
„Borjana Krišto je prekršila Zakon o Savjetu ministara BiH i propustila izvršiti svoju zakonom propisanu obavezu da u roku od 15 dana predloži novog ministra bezbjednosti nakon što je Nenad Nešić podnio ostavku. Do danas, više od pola godine kasnije, novog ministra bezbjednosti nemamo“, naglasili su Mehmedović i Emrić.
Poslanici podsjećaju da je pet šefova poslaničkih klubova još u martu predložilo Nebojšu Vukanovića za novog ministra bezbjednosti, te da je Predstavnički dom na sjednici održanoj 15. maja 2025. godine usvojio zaključak kojim se od Krišto zahtijeva da postupi po zakonu, što ona do danas nije učinila.
„Borjana Krišto je, u namjeri da zaštiti političke dogovore sa SNSD-om, svjesno ignorisala zakon i direktnu instrukciju zakonodavne vlasti. Time je prekršila zakon, ali i povrijedila temelje demokratskog sistema u kojem izvršna vlast odgovara parlamentu“, navodi se u prijavi.
Politika
VEČERNJI LIST: Šmit uzročnik aktuelne krize u BiH

Svaka od 900 odluka visokih predstavnika umanjila je suverenitet BiH, a politička i institucionalna kriza od početka godine prvenstveno je posljedica odluka Kristijana Šmita, piše današnji zagrebački “Večernji list” izdanje za BiH.
U komentaru glavni urednik lista Јozo Pavković je naveo da niko, osim najvećih pesimista 1995. godine, nije mogao pretpostaviti da će institucija visokog predstavnika biti aktivna do danas, te konstatuje da je, što se globalnih okolnosti tiče, očito da Šmit ne uživa povjerenje najmanje dvije velike svjetske sile – Kine i Rusije, a da je nepoznanica i stav aktuelne američke administracije o njemu.
– Sve je više onih koji propituju opravdanost i svrsishodnost nastavka egzistiranja OHR-a u sadašnjem obliku – piše Pavković.
Uz ocjenu da je vrijeme za drastične promjene kada je riječ o postojanju OHR-a, u tekstu je naveo da je i najgore domaće rješenje bolje od nametnutog.
Politika
IMENOVANJE U SIPA SKINUTO SA DNEVNOG REDA: Podnesene krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto

Savjet ministara BiH ponovo na dnevni red nije stavio imenovanje zamjenika direktora SIPA.
Kao i ranije, protiv je bio Selvid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, a na ranijim sjednicama ovoj tački dnegnog reda protivio se i Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.
Inače, imenovanje zamjednika direktora SIPA već nekoliko puta planira se kao tačka dnevnog reda Savjeta ministara BiH, međutim neposredno pred samu sjednicu, bošnjački ministri se tome usprotive i ta tačka bude skinuta sa dnevnog reda.
Podsjećanja radi, Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH još ranije je okončao konkursnu proceduru za zamjenika direktora SIPA i rezultate dostavio Ministarstvu bezbjednosti BiH, odnosno Savjetu ministara BiH.
U skladu sa procedurom Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH Savjetu ministara BiH dostavio je prijedlog o imenovanju Dragana Andrića, za zamjenika direktora SIPA međutim nekoliko puta do sada to je skidano sa dnevnog reda.
Kada je riječ o SIPA, Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, poslanici Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH podnijeli su krivične prijave protiv Darka Ćuluma, direktora SIPA i Borjane Krišto, predsjedavajuće Savjeta ministara BiH.
U prijavi protiv Ćuluma, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.
Emrić i Mehmedović su naveli da je Ćulum zloupotrijebio svoju poziciju direktora SIPA i odbio izvršiti nalog Suda BIH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim po nalugu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske podnio neopozicu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik.
Naveli su da je Ćulum nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA iako mu je “po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine”.
Inače, Ćulum se nakon što je podnio stavku vratio na mjesto direktora SIPA i normalno obavlja svoje zadatke. Njegovu ostakvu koju je podnio Savjet ministara BiH nije ni razmatrao, a nakon nekog vrema Ćulum se najnormalnije vratio na mjesto direktora.
Kada je riječ o krivičnoj prijavi protiv Krišto, i nju terete za zloupotrebu službenog položaja jer je bila upoznata sa postupcima Ćuluma, a nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora.
-
Zdravlje14 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Svijet3 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Politika3 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo1 dan ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika1 dan ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Banjaluka1 dan ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Hronika2 dana ago
UZNEMIRUJUĆE INFORMACIJE: Treći brat prijavio ubistvo u Prnjavoru