Društvo
POČELO VRIJEME POSTA! Kakve su cijene ribe i povrća

Počeo je Vaskršnji post, inače poznat po strogim pravilima kada je riječ o hrani. Dozvoljena je konzumacija povrća, voća, ribe i drugih biljnih namirnica. Koje će, sudeći po trenutnim cijena, mnogi kupovati na komad ili grame.
Da je skupo i mnogima nedostižno, evidentno je po tome što nigdje gužve nema. Ni u ribarnicama, niti na pijaci ili u marketima.
Istina je i da period posta ne treba da se vrti isključivo oko hrane, odnosno uzdržavanja od iste. Post podrazumijeva molitve i duhovnu disciplinu. Ali, jesti se mora.
Riba, manje-više, košta skoro isto kao u vrijeme božićnog posta. Pastrmka je 11 KM, očišćena 13, a potočna 16. Šaran je skuplji za 0,5 KM i košta 13,5, a očišćeni je 17. Smrznuti oslić je 7 i 7,5 maraka, fileti su sada 13,8, a bili su 13 maraka.
Skuša je u odnosu na božićni post skuplja za marku i sada košta 7,5. Srdele su takođe poskupjele. Zimus su bile 4,5, a sada su 7 maraka. Lignjama je cijena ista i koštaju 15 i 17 maraka. Skuplja je i škarpina. Sada košta 12,5, a bila je 11. Zubatac je 37 i 38 maraka, a tuna košta kao i za vrijeme božićnog posta 38 maraka.
Kupaca ima, ali je to daleko od navale i gužve. Kupuju se, uglavnom, oslić, ali i komadi morske ribe. I za sada, ništa previše. Ipak, prvi je dan post i bolja prodaja se očekuje kako dani budu odmicali.
Koja bolje ide
“Trenutno najviše ide bijeli oslić, cijena mu je 7,5 KM. Plavi je 7, ali on se prodaje nešto manje. Dobro se prodaje i pastrmka, te riblji štapići koji su oko 6“, rekli su za Srpskaifno u jednoj banjalučkoj ribarnici. Poručuju kako je cijena ribe stabilna u odnosu na cijene drugih stvari koje su se često mijenjale.
Ima i onih koji kupuju morsku ribu, bez obzira na cijenu i da li je vrijeme posta ili ne. Ipak, na početku posta dosta se traže rakovi koji koštaju 11 maraka za kilogram ili dagnje koje su za 50 feninga jeftinije.
“Idu dobro rakovi, morski plodovi koji su 12 KM. Tražene su i kuvane kozice koje koštaju 22 KM“, kažu u jednoj ribarnici. Ono što je drastično poskupjelo jeste sušeni bakalar koji je ionako bio skup. Sada košta 89 KM što je za 10 više nego prošle godine.
I cijene voća i povrća su dosta visoke.
Na banjalučkoj Tržnici kilogram mladog luka je 12 i 15 maraka! I niko se za njega ne hvata. Možda tek neko pazari vezicu koja je 2 marke, a u njoj su tek 3,4 komada luka.
Kilogram špinata je 5 i 6 KM, šampinjona 10. Najobičniji luk je 2 i 3 marke, glamočki krompir je 2, a hercegovački 2,5 KM. Komad zelene salate je 2, kilogram paradajza volovsko srce 4,5, karfiola 3, prokelja 5 KM. Prebranac je 7 i 8 maraka, a novi ležak grah 12. Domaća mrkva košta 2,5, koliko i cvekla, a tikvice 5 maraka.
Trenutno je najpristupačnija cijena voća. Narandže koštaju od 2 do 3,5 KM, mandarine 3, banane 2, kruške i limun po 2,5, jabuke od 1,5 maraka.
U vrijeme posta skočila je i cijena orasa. Kilogram košta 20 maraka. Rogač je 17, šljive sa košpom 9, a bez 11 KM. Kilogram badema je 25 maraka, indijskih oraha 30, aronije 25, a brusnica 18 KM. Suve kajsije su 27, grožđice 14, a pakovanje datula 5 KM.
Društvo
OBEĆANJE ILI REALNOST? Penzioneri u Republici Srpskoj očekuje vanredno povećanje avgustovske penzije

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović rekao je danas u Kozarskoj Dubici da očekuje da će avgustovska penzija biti vanredno povećana.
“Penzije su redovno usklađene u skladu sa Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju od januara za šest procenata, očekujemo da će avgustovska penzija biti vanredno povećana. Imamo dogovor sa rukovodstvom Republike Srpske, a koliko će to povećanje biti zavisi od prihoda koji se ostvare u budžetu”, rekao je Trifunović, prenosi Srna.
On je dodao da se nada da će penzioneri biti zadovoljni tim povećanjem.
Trifunović je danas u Kozarskoj Dubici prisustvovao redovnoj sjednici Skupštine Udruženja penzionera opštine Kozarska Dubica, na kojoj su razmatrani izvještaji o radu i izvršenju finansijskog plana Udruženja za prošlu godinu, te izvještaj Nadzornog odbora o materijalno-finansijskom poslovanju u prethodnoj godini. Usvojen je program rada i finansijski plan za tekuću godinu, a raspisani su i izbori u mjesnim i opštinskom Udruženju penzionera. Sjednica je počela odavanjem pošte nedavno preminulom predsjedniku ovog udruženja Rodoljubu Burazoru. Do izborne skupštine koja će biti održana u oktobru, vršilac dužnosti predsjednika Udruženja penzionera u Kozarskoj Dubici biće Milan Đaković.
“Nakon današnje sjednice kreću nam izbori po mjesnim udruženjima kojih imamo devetnaest i čeka nas obiman posao. Plan rada za ovu godinu nam se ne razlikuje od prethodne, imamo utabanu stazu kojom idemo. Rad, saradnja sa penzionerima, borba za njihov status su i dalje naši ciljevi”, rekao je Đaković.
Društvo
BOLNICA NIKAD DALJA! Stanovnici Vojkovića bez osnovne zdravstvene zaštite

Stanovnici Vojkovića u opštini Istočna Ilidža ostali su bez ljekara porodične medicine u lokalnoj ambulanti, kojom upravlja Dom zdravlja Istočno Sarajevo mada je ova ambulanta svojevremeno radila u dvije smjene i pružala primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 4.000 stanovnika.
Mada je odavno izgrađena i ambulanta na Mladicama u Istočnoj Ilidži i ova ambulanta nema ljekara pa su i stanovnici ovog dijela opštine prinuđeni da idu po zdravstvene usluge u centralni Dom zdravlja. Praktično Istočna Ilidža ima zdravstvene objekte ali ne rade.
Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović rekao je „Glasu Srpske“ da se problem intenzivno pojavljuje u zadnjih nekoliko godina.
– Razlog za takav problem je odlazak ljekara u ustanove koje se nalaze na nekim drugim mjestima gdje su im mnogo veće plate, pa i duplo – konstatovao je Božović.
U Vojkovićima je ambulanta zatvorena, a nekada su u njoj radila dva tima porodične medicine i laboratorija.
Razlog za to je, kako tvrdi rukovodstvo Doma zdravlja Istočno Sarajevo u čijoj je nadležnosti ova ambulanta, to što nema ljekara koji bi opsluživali ovu ambulantu zbog čega su stanovnici ogorčeni i traže rješenje od nadležnih i ne isključuju mogućnost blokada.
Upućeniji u situaciju konstatuju da je to neshvatljivo i da je neophodno angažovanje ljekara jer na ovom području živi preko hiljadu penzionera kojima je neophodna medicinska zaštita, a tome treba da se doda i činjenica da gradskog saobraćaja gotovo da i nema pa su prinuđeni da plaćaju taksi usluge da bi došli do Doma zdravlja.
Božović podsjeća da su osnivači Doma zdravlja „Istočno Sarajevo“ opštine Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, te dodaje da je ovakvo ponašanje prema stanovnicima njegove opštine nedopustivo, jer prema podacima Poreske uprave Republike Srpske stanovnici Istočne Ilidže u Fond zdravstvenog osiguranja Srpske, uplate preko 13 miliona maraka doprinosa po ovom osnovu.
– Opština Istočna Ilidža je obezbijedila u prethodnom periodu objekte za porodične ambulante porodične medicine ali zbog stalnog odlaska ljekara iz zdravstvenih ustanova u Istočnom Sarajevu u ovom momentu Domu zdravlja u sistemu porodične medicine nedostaje šest ljekara.To praktično znači da nijedna od ambulanti porodične medicine koje se nalaze u Istočnoj Ilidži s obzirom da je centralni objekat načeg zajedničkog doma zdravlja smješten u Istočnom Novom Sarajevu nema dostupnu zdravstvenu njegu koja se pruža u ambulantama porodične medicine, već naši zdravstveni osiguranici moraju ići u centralni objekat – konstatovao je Božović.
On je dodao da je s astanak sa opštinom Istočno Novo Sarajevo u prethodnom periodu održan nekoliko puta i da još nije našeno rješenje.
– Očekujemo da u narednih sedam dana imamo još jedan sastanak na kom ćemo odrediti koja će biti sudbina naše javne zdravstvene ustanove jer u ovakvom sistemu organizacije stranovnici Istočne Ilidže trpe i mi ćemo se boriti da obezbijedimo da u svim ambulantama porodične medicine ima dovoljan broj ljekara koji će raditi u sistemu porodične medicine. Činjenica je da je rukovodstvo Doma zdravlja pokušavalo da obezbijedi neke od ljekara, ali oni se jako kratko zadržavaju, te ćemo mi morati naći način kako ćemo u sistemu ukoliko dođe do odvajanja doma zdravlja obezbijediti dovoljan broj ljekara – poručio je Božović.
Društvo
ŽIVOTARENJE NA KREDIT: Penzioneri Srpske “na rate” daju 60 miliona KM godišnje

Fond PIO Republike Srpske u ovom trentuku ima potpisane ugovore o vršenju obustava sa više od 300 privrednih subjekata kojima se isplati oko 60 miliona KM godišnje.
Svi ugovori sa pravnim licima potpisani su uz saglasnost Udruženja penzionera Republike Srpske.
Najzastupljenije obustave su po osnovu nabavke ogreva, korištenje usluga u zdravstveno turističkim ustanovama, banjama, nabavka tehničkih roba kao i korištenje finansijskih usluga kredita ili pozajmica od finansijskih institucija.
– Na godišnjem nivou iznos obustavljenih sredstava trenutno se kreće oko 60 miliona KM – rekli su u Fondu PIO Republike Srpske, a prenosi Penzionerski centar.
-
Region2 dana ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka3 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Politika2 dana ago
KO KOČI SKUPŠTINU SDS? Stranka bez rukovodstva, članstvo u neizvjesnosti
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”
-
Politika2 dana ago
NOVI SKANDAL U IRB-u! Direktor dobio prijetnje smrću, pa SVE PRIJAVIO POLICIJI!
-
Politika1 dan ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM
-
Banjaluka2 dana ago
SAVIĆ BANJAC O NINKOVIĆEVOJ NAJAVI: Banjaluka zaslužuje više od ucjena i prijetnji blokadom Skupštine
-
Hronika1 dan ago
ZLOČIN KOJI JE ZGROZIO REGION! Krajiški kanibal liječi se na Sokocu nakon što je POJEO MAJKU!