Društvo
GRAĐANI SVE VIŠE PODIŽU KREDITE! Gotovinski porasli za 8 odsto, stambeni za 14 odsto!

Prema podacima Centralne banke BiH gotovinski krediti stanovništvu na kraju prošle godine bilježe porast od 8 odsto u odnosu na godinu ranije, a stambeni rast od 14 odsto.
Gotovinski krediti stanovništvu bilježe porast na kraju 2024. godine od 662 miliona KM ili 8 odsto i iznose 9,32 milijarde KM na kraju 2024. godine, dok stambeni krediti stanovništvu bilježe porast od 382 miliona KM ili 14 posto i iznose 3,10 milijardi KM, respektivno – potvrđeno je Feni iz Centralne banke BiH.
Napominju da ukupni krediti koje su banke plasirale stanovništvu na kraju 2024. godine iznose 12,88 milijardi KM ili 49,9 odsto od ukupno plasiranih kredita svim domaćim sektorima. Ovi krediti bilježe porast na godišnjem nivou od 1,10 milijardi KM ili 9,3 odsto.
Iz banke dalje pojašnjavaju da nenamjenski ili gotovinski krediti stanovništvu na kraju decembra 2024. godine sudjeluju u ukupnim kreditima sa 71,2 odsto i bilježe rast od 8 odsto u odnosu na kraj 2023. godine i iznose 9,32 milijarde KM u odnosu na 8,59 milijardi KM na kraju prethodne godine.
Nadalje, stambeni krediti sudjeluju s 3,10 milijardi KM ili 24 odsto u ukupnim kreditima i bilježe porast na kraju decembra 2024. godine u poređenju s krajem 2023. godine od 382 miliona KM ili 14 odsto.
Preostalih oko 5 odsto kredita se odnosi na kredite za kupovinu automobila, kredite po kartičnom poslovanju i kredite za poduzetništvo, prenosi Fena.
Blage oscilacije u kretanju kamatnih stopa
Prema posljednjim raspoloživim podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine za decembar 2024. godine, nominalne kamatne stope za kredite stanovništvu kod banaka u BiH bilježe blage oscilacije.
Fiksne kamatne stope na ostale ili gotovinske kredite stanovništvu u KM valuti, bilježe blago smanjenje kamatnih stopa, koje je najizraženije za kredite ročnosti preko 1 do 5 godina, s 5,854 odsto na kraju 2023. godine na 5,335 odsto na kraju 2024. godine.
Kamatne stope na stambene kredite u KM valuti bilježe pad kod kredita s promjenjivom kamatnom stopom sa 4,982 odsto na 4,280 odsto, na godišnjoj razini. Krediti s fiksnom kamatnom stopom ročnosti preko 10 godina bilježe rast sa 3,793 odsto na kraju 2023. godine na 3,918 odsto na kraju 2024. godine.
Slično je i s kamatnim stopama za kredite poduzećima koje također bilježe blage oscilacije.
Tako je zabilježeno povećanje kamatnih stopa na kredite poduzećima do iznosa 0,25 miliona EUR, s fiksnom kamatnom stopom ročnosti preko 1 do 5 godina sa 4,651 odsto na kraju 2023. godine na 5,163 odsto na kraju 2024. godine, kao i kod kredita poduzećima iste ročnosti, s promjenjivom kamatnom stopom, na iznose preko 1 milijun EUR sa 4,192 odsto na kraju 2023. godine na 4,933 odsto na kraju 2024. godine.
Krediti poduzećima preko 1 milion EUR, s fiksnom kamatnom stopom također bilježe porast kamatnih stopa na godišnjoj razini dok je pad zabilježen kod određenih kategorija kredita poduzećima, s promjenljivom kamatnom stopom.
Dakle, nema izražene tendencije pada kamatnih stopa po svim kategorijama kredita zaključno s krajem 2024. godine, nego tek po određenim kategorijama kredita, prenosi Biznis.ba.
Društvo
KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.
Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.
Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.
Društvo
OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.
Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.
Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.
Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.
Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.
Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.
Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.
Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.
Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.
Društvo
NEŠTO SE DEŠAVA!? EUFOR-ov avion ponovo kruži iznad Banjaluke

EUFOR-ov avion, koji je poletio iz Sarajeva, ponovo danas kruži iznad Banjaluke.
Prema podacima na aplikaciji FlightRadar24, avion Beech 90 King Air kruži na visini od oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 320 kilometara na sat.
Avion je nakon što je poletio iz Sarajeva prvo kružio iznad Livna, pa iznad Bihaća, nakon čega se uputio prema Banjaluci.
Kretanje EUFOR-ovog aviona možete pratiti na ovom linku.
-
Zdravlje3 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Region1 dan ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka3 dana ago
NA TERENU SA SUGRAĐANIMA: Savić – Banjac najavila sanaciju dječijeg igrališta u Rosuljama
-
Banjaluka2 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Region2 dana ago
DAČIĆ PORUČIO: Za Beograd je Republika Srpska nacionalni interes broj jedan
-
Region2 dana ago
SMETAJU IM MRTVI PARTIZANI: Domovinski pokret traži uklanjanje dva nadgrobna spomenika kod Knina