Connect with us

Politika

VIŠE NIŠTA NIJE ISTO! Koje parlamentarne stranke su odbranile rezultat iz 2018, a koje su “POTONULE”

Iako još nisu obrađena sva biračka mjesta, niti su prebrojani glasovi iz inostranstva već sada je moguće procijeniti koje stranke su podbacile u odnosu na izbore četiri godine ranije, a koje su napredovale ili stagnirale.

Prema preliminarnim podacima CIK BiH na osnovu 97,36 odsto obrađenih biračkih mjesta za Narodnu skupštinu Republike Srpske, najviše glasova građana osvojio je SNSD 213.111, čime je ova stranka potvrdila svoj status najjače vladajuće partije u Srpskoj.

SNSD je na izborima 2018. godine osvojio ukupno 218.201 glas, pa ako se uzme u obzir da je ostalo još oko 3 odsto neobrađenih biračkih mjesta, kao i glasovi iz inostranstva, vidljivo je da je ova stranka uspjela da zadrži povjerenje istog broja građana.

Ujedinjena Srpska

Još jedna stranka zadržala je otprilike isti broj glasova kao i četiri godine ranije, a to je PDP, koja trenutno ima 63.816 glasova, a na izborima 2018. godine je imala 69.948 glasova građana.

Za razliku od ove dvije partije koje su zadržale otprilike isti broj glasova, jedna stranka je uspjela da poveća broj „fanova“, i to za 50 odsto.

Riječ je o Ujedinjenoj Srpskoj, koja je na ovim izborima dobila 31.818 glasova, a četiri godine ranije je taj broj iznosio 21.187.

I dok ove tri partije mogu da se pohvale kako su odbranile ili povećale svoj raniji rezultat, ostale parlamentarne stranke ne mogu da se pohvale time.

Naime, najveća opoziciona stranka – SDS, na ovim izborima izgubila je skoro četvrtinu svojih glasača.

SDS je na izborima ove godine tako osvojila 91.126 glasova, a 2018. godine je taj broj iznosio 123.515.

Socijalisti

I Socijalistička partija je izgubila dobar dio glasača, pa je tako na ovim izborima dobila 36.343 glasa u odnosu na izbore 2018. godine, kada je za tu stranku glasalo 56.106 građana.

Gubitku glasača vjerovatno je kumovao i turbulentan period unutar stranke nakon opštih izbora 2018. godine, kada je jedan dio članova SP napustio tu partiju i osnivao SPS.

I SPS je izašla na ove izbore i osvojila 19.217 glasova.

Ukoliko se zbroje glasovi koje je osvojila SPS sa onima koje je dobila SP to je oko 56.000 glasova, što odgovara izbornom rezultatu SP iz 2018. godine.

Turbulencije

Još jedna stranka je na ovim izborima doživjela drastičan pad, a to je DNS.

Ta stranka je na izborima 2018. godine osvojila čak 98.851 glas i bila treća partija po snazi u Srpskoj.

Međutim, na izborima 2. oktobra ove godine DNS je osvojio četiri puta manje – 27.297!

Ovakvom poraznom rezultatu nesumnjivo su kumovale turbulencije koje je partija doživjela u protekle četiri godine.

Prvo je tu stranku napustio dio članstva i osnovao DEMOS, a onda, dvije godine kasnije, još jedan dio članstva je napustio DNS i osnovao NPS, na čijem je čelu Darko Banjac.

DEMOS je na ovim izborima osvojio 34.000, a Banjčeva partija 19.958 glasova.

Čak i ako se saberu rezultati koje su ostvarili DNS, DEMOS i NPS na ovim izborima, to je opet za skoro 20.000 glasova manje u odnosu na one koje je DNS dobio na izborima 2018. godine.

Politika

NOVA RUNDA U BANJALUCI 11. APRILA! Šta donosi sastanak u Banjaluci?

U zgradi Parlamentarne skupštine BiH danas je održan sastanak predstavnika stranaka “trojke”, HDZ-a BiH i opozicije iz RS.

Oni su razgovarali o formiranju vlasti na državnom nivou.

– Svi smo iznijeli svoje stavove i prioritete. Imamo različite poglede oko nekih stvari. HDZ stavlja kao prioritet donošenje izmjena Izbornog zakona, mi smo imali svoje, ljudi iz RS svoje.

Dogovorili smo sljedeći četvrtak, 10. aprila, sastanak u istom formatu u Banjoj Luci gdje će domaćin biti PDP i gradonačelnik Stanivuković gdje bi ovo trebali da operacionalizujemo – rekao je Nermin Nikšić, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH, prenosi “Avaz”.

Nakon njega, medijima se obratio Elmedin Konaković.

– Nikakvih ultimatuma nije bilo. Hoću da izrazim svoje zadovoljstvo jer sudionici sastanka imaju izraženu svijest o BiH i da je danas imperativ bio da iskažemo raspoloženje da sačuvamo mir i sigurnost BiH koji su narušeni potezima Milorada Dodika – rekao je Konaković.

On je, kako se navodi, naglasio važnost nastavka EU puta.

– Ne smijemo propustiti juni, ako ne usvojimo dva zakona, ako ne izaberemo glavnog pregovarača, bojim se da će sav naš trud pasti u vodu – kazao je on.

Dotakao se i Izbornog zakona.

– Spremni smo razgovarati o Izbornom zakonu. Uvažavamo zahtjeve HDZ-a, ali očekujemo da HDZ uvaži naše zahtjeve oko Izbornog zakonodavstva – kazao je Konaković.

Avaz

Nastavi čitati

Politika

DODIK O ODLUCI INTERPOLA! “Hvala Vučiću i Orbanu”

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, oglasio se nakon što je objavljeno da je Interpol odbio da raspiše potjernicu za njim i za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS.

– Upravo me pozvao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić da mi saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS i za mnom – objavio je Dodik.

– Hvala predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na podršci i jasnoj i principijelnoj komunikaciji s Interpolom. Hvala i predsjedniku Mađarske Viktoru Orbanu, kao i predsjednicima svih ostalih država koje su uputile žalbu razumijući političku pozadinu sudskog progona kojem sam izložen – naveo je Dodik.

Raspisivanje crvene potjernice tražio je Sud BiH.

Nastavi čitati

Politika

USTAVNI SUD BiH! Bukejlović nije poštovao odluku

Ustavni sud BiH je na današnjoj plenarnoj sjednici donio rješenje o neizvršavanju odluke Ustavnog suda koja se tiče stavljanja van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Srpske te je ovo rješenje dostavljeno Tužilaštvu BiH.

Iz Ustavnog suda su podsjetili da je privremena mjera o stavljanju van snage Zakona o VSTS RS stupila na snagu odmah i da akt koji je donesen bez pravnog osnova ili suprotno obavezujućoj sudskoj odluci smatra se ništavnim od samog početka, prenosi Klix.

– Posljedično tome, provedbeni akti doneseni na osnovu zakona koji trenutno nema pravno dejstvo ne mogu imati pravnu valjanost. S obzirom na to da je Odlukom broj U- 8/25 Ustavni sud privremeno stavio van snage Zakon o VSTSRS i zabranio preduzimanje bilo kakvih mjera zasnovanih na osporenom Zakonu o VSTVRS, osporeni Pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Republike Srpske je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u ‘Službenom glasniku Republike Srpske”.

Ustavni sud zaključio je da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda broj U-8/25, čime je postupio suprotno zabrani iz tačke 5. dispozitiva navedene odluke.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno