Društvo
BIJEG IZ MALIH GRADOVA! Pola Srpske pakuje kofere, a Banjaluka i Istočno Sarajevo sve puniji!

U potrazi za boljim poslom, školovanjem ili novim životom u toku protekle godine u Republici Srpskoj građani su pakovali kofere i, osim u inostranstvo, selili su se i iz jedne u drugu lokalnu zajednicu.
Tako je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, lani, na osnovu unutrašnjih migracija, migracioni saldo 41 lokalne zajednice u Srpskoj bio negativan, odnosno iz njih se više stanovništva odselilo nego što se u njih doselilo. U plusu su, prema ovim podacima, 23 lokalne zajednice, od čega značajan priliv stanovništva i pozitivan migracioni saldo broje samo veliki centri.
U prošloj godini najgore je stajao Zvornik, čiji je migracioni saldo -174. U ovaj grad se, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, lani doselilo 359 građana, a iz njega je otišlo 533. Zvornik slijedi Teslić sa saldom od -95, a zatim i Kneževo sa -91. Manje doseljenih nego odseljenih bilježe, između ostalih, i Novi Grad, Prijedor, Ugljevik, Kotor Varoš, Mrkonjić Grad, Bileća i drugi.
Sa druge strane, među ranije pomenute 23 zajednice koje bilježe veći broj doseljenika, najveći migracioni saldo ima Banjaluka i to 713. U najveći grad Srpske lani se doselilo 1.714 osoba, a iz njega se odselila 1.001. Banjaluku slijedi grad Istočno Sarajevo sa migracionim saldom 382, a zatim i Bijeljina sa 307.
Važno je napomenuti da se pomenuti podaci odnose na samo selidbe stanovništva između lokalnih zajednica unutar granica Bosne i Hercegovine, te da tu nisu uračunati građani koji su spakovali kofere i za boljim životom krenuli preko granice u zemlje zapadne Evrope, ali i svijeta.
Iako još nema podataka za prethodnu godinu, vrijedi pomenuti da je u 2023. godini trećina stanovništva Republike Srpske živjela u tri grada – Banjaluci, Bijeljini i Prijedoru.
Aleksandar Majić, demograf, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je, istorijski gledano, ovaj prostor uvijek bio emigraciono područje.
“Međutim, tokom 20. vijeka taj negativni migracioni saldo smo mogli nadoknaditi visokim prirodnim priraštajem, visokom stopom fertiliteta, međutim, danas, nažalost, stopa fertiliteta je među najnižima u Evropi. Nedovoljno rađanje, zajedno sa migracionom komponentom, utiče na ukupnu depopulaciju”, objašnjava Majić.
Kako dodaje, posmatrajući statistiku unutrašnjih migracija od 2007. godine, može se konstatovati da veći urbani centri, prije svega Banjaluka, Istočno Sarajevo, Trebinje i Bijeljina, imaju izraženo pozitivan migracioni saldo.
“Naravno, to su samo unutrašnje migracije. Nemamo evidenciju koliko se stanovništvo iseljava iz tih mjesta i prelazi, recimo, u Njemačku, Hrvatsku, Austriju, Sloveniju i tako dalje. To je trend koji je jednostavno prisutan i u zemljama okruženja”, kaže on i dodaje da Srpska, nažalost, nema statistiku vanjskih migracija.
On ističe da je slična situacija i u Srbiji navodeći tri velika centra – Beograd, Novi Sad i Niš – prema kojima gravitira stanovništvo.
“Slična situacija je i u Federaciji BiH. Grad Sarajevo ili Kanton Sarajevo privlači najveći broj stanovnika, dok ostali manji centri, čak i regionalni centri poput Bihaća, nemaju takve pozitivne tendencije”, ističe Majić za “Nezavisne novine”.
Aleksandar Čavić, demograf, ističe da veći centri imaju veću privlačnu moć, jer nude više šansi za zaposlenje, napredovanje i slično.
“Ono što je problem kod nas jeste to što se i u domenu prirodnog kretanja stanovništva i u domenu migracija stvari odvijaju stihijski. Ne možete u potpunosti promijeniti tokove i praviti kontratokove, ali sve ozbiljne nacije upravljaju migracijama i kreiraju takozvane potiskujuće i privlačeće faktore da migracije ili budu u željenim okvirima ili da one negativne efekte svedu na najmanju moguću mjeru, a da maksimalan efekat postignu s pozitivnim posljedicama takvih migracija”, kaže on.
Čavić navodi da Republika Srpska, a i BiH imaju dosta malih lokalnih zajednica sa malim brojem stanovnika i postavlja se pitanje da li u takvim okvirima jedan broj tih lokalnih zajednica uopšte može da opstane.
“Međutim, ono što jeste problem su neke lokalne zajednice koje su potrebne za generalni razvoj Srpske, bez obzira na svoju veličinu. Kroz stihijsko posmatranje migracija doći ćemo u poziciju da to postane ograničavajući faktor razvoja Republike Srpske. Niko neće otići iz Banjaluke u Ljubinje ili Trebinje da održava put. Postoji potreba da određeni broj stanovništva živi na određenoj teritoriji, jer to olakšava generalno upravljanje javnim poslovima”, objašnjava Čavić za “Nezavisne novine”.
Kako dodaje, organi vlasti su u prilici da zadrže, a negdje i povećaju značajno broj stanovnika imajući u vidu mogućnost lokalizacije određenih proizvodnih kapaciteta, ali i činjenicu da za značajan broj zanimanja, pogotovo iz freelance oblasti, nije bitno fizičko mjesto življenja za obavljanje poslova.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Vraća nam se lijepo vrijeme

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčanije i toplije, osim na istoku i jugoistoku, gdje će i dalje biti oblačno, povremeno sa slabom kišom.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, na jugu do 13, a dnevna od 15 do 20, na jugu do 22, u višim predjelima od 11 stepeni Celzijusovih.
Ujutro će biti promjenljivo do pretežno oblačno, sa slabom kišom ponegdje, a lokalno uz rijeke i po kotlinama sa prolaznom maglom.
Najviše sunca biće na jugu, gdje će biti i najtoplije, ali i vjetrovito, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Uveče će na jugu postojati uslovi za lokalne pljuskove sa grmljavinom.
Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a u Hercegovini umjerena do jaka bura.
Društvo
STANIVUKOVIĆ: Gradimo memorijalni kompleks ZA BRANKA ĆOPIĆA – Hašani se ne zaboravljaju!

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković danas je sa saradnicima posjetio opštinu Krupa na Uni i selo Hašane, rodno mjesto velikog pisca Branka Ćopića.
Prilikom obilaska Ćopićeve rodne kuće, Stanivuković je ostavio emotivnu posvetu i obećao konkretnu podršku razvoju ovog kraja.
– U Ćopićevom vrtu suza obojenih zasjat će novo cvijeće koje će nas zauvijek podsjećati na njegova djela. Izgradit ćemo memorijalni kompleks koji će čuvati duh njegovih bezvremenskih priča i od zaborava sačuvati ime Branka Ćopića – poručio je Stanivuković.
Podsjetio je na riječi velikog pisca: „Ja sam dijete sa granice, koje je odrastalo u vremenu kada je čovjeku čovjek najviše trebao“, naglasivši da je upravo ta poruka danas važnija nego ikad.
– Vraćamo smisao mjestima koja su nas stvorila. Hašani se ne zaboravljaju. Ćopić se ne zaboravlja. To je naša dužnost. Ovo je naša priča – zaključio je Stanivuković.
Najavljeni memorijalni kompleks u Hašanima biće snažan podsjetnik na bogatu kulturnu baštinu i trajno poštovanje prema jednom od najvećih književnika naših prostora.
Društvo
STRUKA NA PRVOM MJESTU: “Vodovod” Banjaluka prezentovao inovacije na konferenciji o vodama

Svijet se razvija nevjerovatnom brzinom, a tehnološka dostignuća dostižu neslućene razmjere. Kako zadržati korak s ovim napretkom? Konferencije su uvijek pravo mjesto za razmjenu informacija, prezentaciju projekata, osvježavanje starih i ostvarivanje novih poslovnih kontakata. To su mjesta gdje glavnu riječ zaista vode struka i znanje.
Zbog toga se uvijek trudimo učestvovati na ovakvim događajima. Imamo šta da čujemo, ali i šta da ponudimo.
Tokom protekla tri dana na Jahorini je održana međunarodna konferencija o vodama pod nazivom “Održivi razvoj vodnih usluga”, u organizaciji Udruženja “Vodovodi Republike Srpske”. Glavne teme bile su: reforma u sektoru javnih vodnih usluga, vodosnabdijevanje i problem nepohodovane vode, te odvodnja i prečišćavanje otpadnih voda. Sve tri teme izuzetno su aktuelne, jer se bave unapređenjem poslovanja u zakonskim i organizacionim okvirima, kao i primjenom EU direktiva iz oblasti energetske efikasnosti i tretmana otpadnih voda.
Mr Sonja Mocoња, diplomirani sanitarni inženjer, prezentovala je rad “Mikrobiološka ispravnost vode na području grada Banjaluka”. Koautorka ovog rada je specijalista hemije Miljana Miljanović, direktorica Sektora kvaliteta vode u “Vodovodu” Banjaluka.
U izradi rada “Primjena gasne hromatografije u analizi trihalometana u gradskim i seoskim vodovodima na teritoriji grada Banjaluka” učestvovale su Marija Stojaković, diplomirani hemičar, i specijalista hemije Sandra Bešlagić, diplomirani inženjer hemijske tehnologije.
Koautorke rada “Monitoring kvantiteta i kvaliteta urbanih otpadnih voda na području Banjaluke” bile su Tara Kovljanin, diplomirani inženjer hemijske tehnologije, i mr. sci. Nada Stanojević, diplomirani inženjer hemijske tehnologije.
Jedan od ključnih akcenata konferencije bio je stavljen na dijalog o organizacionim, ekonomskim i tehničkim aspektima u oblasti upravljanja komunalnim preduzećima, s ciljem bržeg i efikasnijeg rješavanja izazova. Uzaјamna podrška i angažman svih strana doprinijeće izmjenama zakonskih okvira i omogućiti usvajanje nove metodologije formiranja cijena komunalnih usluga.
Banjalučki “Vodovod” na ovom dijelu konferencije predstavljao je gospodin Radovan Majkić, vršilac dužnosti generalnog direktora.
Banjalučki “Vodovod” nastavlja da aktivno učestvuje u stručnim skupovima, doprinoseći razvoju vodnih usluga u skladu sa najvišim evropskim standardima.
-
Politika3 dana ago
“OVDJE GA NEĆETE HAPSITI”: Evo kako je izgledao pokušaj PRIVOĐENJA MILORADA DODIKA u Istočnom Sarajevu
-
Politika2 dana ago
“ŠEJTANA” VLADU ZA KLJUČ GRADA NOMINOVAO UMIČEVIĆ, zauzvrat očekuje NAČELNIČKO MJESTO ZA ĆERKU na UKC-u
-
Banjaluka3 dana ago
Smiljana Babić Moravac “ŠTA ZNAČI “BREZOVA METLA” VLADE DJAJIĆA?”
-
Politika2 dana ago
“NEMAM NIŠTA S OVIM, NITI ZNAM KO IMA!”: Oglasila se SIPA nakon pokušaja privođenja Dodika, direktor se ograđuje: “Pokušali smo…”
-
Hronika3 dana ago
KORUPCIJA U UIO BIH: Suđenje Jeleni Majstorović i saučesnicima POČINJE DANAS!
-
Region3 dana ago
LIKVIDACIJA NA CETINJU: Ilija Bogdanović ubijen s 7 metaka pred suprugom!
-
Politika3 dana ago
“LAŽNI SPEKTAKL”: Vukanović o pokušaju hapšenja Dodika
-
Region2 dana ago
UŽAS U ZAGREBU: Čovjek vodi DIJETE NA POVOCU, ljudi se pitaju “Gdje je Centar za socijalni rad?”