Društvo
EVROPSKA UNIJA ISTRAŽUJE gradnju vjetroparka u BiH od 200 MILIONA EVRA

Elektroprivreda HZHB planira izgraditi vjetropark na rubu zaštićenog Nacionalnog parka prirode Blidinje u zapadnoj Hercegovini, bez studije uticaja na životnu sredinu i na zemlji za koju mještani kažu da su im lokalne vlasti oduzele bez ikakve naknade.
Piše ovo Radio Slobodna Evropa.
Projekat Poklečani, vrijedan gotovo 200 miliona evra, finansirao bi se iz kredita Evropske investicijske banke (EIB) i bespovratnih sredstava iz fondova Evropske komisije.
Zbog toga je zanimanje pokazao i Pravobranilac Evropske unije koji je zatražio odgovore od Evropske komisije.
Vjetropark je od početka izazvao protivljenje ekoloških grupa, budući da su vlasti, koristeći dekret koji je vlada sama donijela, odobrile gradnju bez prethodne studije uticaja na okolinu.
Podnosioci tužbe pred Ombudsmanom EU tvrde da Vjetropark Poklečani, čiji je nosilac projekta javna Elektroprivreda HZHB iz Mostara, ugrožava okolinu.
Smatraju da su prekršeni domaći i evropski zakoni, te njihovo osnovno ljudsko pravo na neotuđivost privatnog vlasništva.
“Banka (EIB) već više od godinu zna za neke sporne stvari što su se radile u tom projektu”, kazala je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Iva Miličević, stanovnica sela Poklečani, koja se obraćala EIB-u.
Njoj je odlukom vlasti u opštini Posušje oduzet dio imanja ograđen suvozidom koji je izgradio njen pradjed prije više od 100 godina koji bi trebao biti srušen kako bi se na dijelu zemljišta podigla vjetrenjača.
S porodicom i mještanima se obratila i Evropskoj komisiji, ali se suočila sa ćutanjem iz Brisela. Zbog toga se obratila EU pravobraniocu.
Honor Mahony, portparol EU ombudsmana kazala je za Radio Slobodna Evropa da su pokrenuli žalbu 14. februara zbog toga što Evropska komisija nije ni odgovorila na dopis u vezi s vjetroelektranom Poklečani.
Pravobranilac je, kaže, “zamolio Komisiju da podnositelju pritužbe odgovori do 10. marta”.
Mahony je pojasnila da, “ako podnosilac pritužbe ne bude zadovoljan odgovorom Evropske komisije, može se ponovo obratiti EU Ombudsmanu sa sadržajem odgovora”. Ombudsman bi tada razmotrio pokretanje nove istrage.
Iz Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), zajedničke inicijative Evropske komisije i šest finansijskih institucija među kojima je i EIB, Miličević su odgovorili da ova banka koja je osigurala novac za vjetropark “trenutno sprovodi postupak provjere usklađenosti koja će potvrditi da su okolinski i socijalni standardi u potpunosti ispoštovani”.
Nezadovoljna odgovorom, u kojem se WBIF pozvao na procjene i garancije koje je dala Elektroprivreda HZHB, Miličević je s grupom mještana uputila novu žalbu EU Ombudsmanu i WBIF-u i zatražila novu istragu.
“Na kojoj pravnoj osnovi se privatna zemljišta ekspropriraju? Kako opravdavate krčenje 375.000 kvadratnih metara šumske površine”, naveli su u žalbi čiji prevod je Miličević ustupila za RSE.
Najavila je i da će se mještani obratiti Evropskoj kancelariji za borbu protiv prevara (OLAF) i drugim institucijama “radi istrage brojnih pravnih nepravilnosti povezanih s ovim projektom”.
Kako je mještanima oduzeta zemlja?
Odlukom Opštinskog vijeća Posušje od 27. jula 2023. godine, utvrđeno je da je “od javnog interesa izgradnja VE Poklečani”, te kako se “može pristupiti potpunom i nepotpunom izvlaštenju nekretnina”.
Odluka o oduzimanju privatnog i državnog zemljišta donesena je, kako se navodi, u skladu s entitetskim Zakonom o izvlaštenju u Federaciji BiH, a na osnovu zahtjeva Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosna (EPHZHB).
Više od 60 pašnjaka, oranica i šumskog zemljišta u državnom i privatnom vlasništvu, ukupne površine veće od 350.000 kvadratnih metara, dato je nakon izuzimanja na korištenje tom javnom poduzeću u vlasništvu entitetske vlade.
Zakonska obveza EP HZHB je da vlasnike pozovu prije izuzimanja zemljišta “radi pokušaja sporazumnoga rješavanja imovinsko-pravnih odnosa”.
Mještani, od kojih mnogi žive i rade u inostranstvu, morali su se javiti na poziv EPHZHB, objavljen na internetskoj stranici kompanije, u roku od 15 dana. Ostavljena im je i mogućnost tužbe pred, u ovom slučaju, Kantonalnim sudom u Širokom Brijegu.
Iva Miličević je s članovima porodice i susjedima podnijela tužbu pred tim sudom, a sudski proces je “u toku” i ne zna se kad bi se mogao okončati.
U tužbi pred evropskim pravobraniocem i pred domaćim sudom ona i grupa mještana traže da se zaustavi oduzimanje privatnog zemljišta i da se poštuju zakoni i propisi u tom projektu.
“Nama stavljaju turbinu 270 metara od kuće, oko 200 metara od groblja. Što će biti ako se ona sruši ili zapali? Hoće li meni led s turbina zimi padati na glavu? Oni bi turbine pravili kao da tu niko ne živi”, kazala je Miličević za RSE.
U Bosni i Hercegovini je na snazi zabrana raspolaganja državnom imovinom, koja uključuje poljoprivredno i šumsko zemljište.
Država BiH i Federacija BiH nemaju zakon o šumama, dok je Ustavni sud BiH poništio zakon o šumama koji je pokušala donijeti Republika Srpska (RS).
Ustavni sud BiH je u više odluka naveo da šume i poljoprivredno zemljište ostaju državna imovina i pod zakonskom su zabranom raspolaganja, sve dok se ne donese državni zakon koji bi regulirao to pitanje.
Zakona nema više od tri decenije nakon proglašenja samostalnosti, a protive mu se politički predstavnici RS koji smatraju da ne postoji državna imovina i da je sve vlasništvo entiteta.
Ministarstvo privrede Zapadnohercegovačkog kantona je na osnovu kantonalnog Zakona o šumama, odobrilo krčenje i prenamjenu oko 353.000 kvadratnih metara državnih šuma i poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, za izgradnju vjetroparka.
Kantonalni zakon nije osporavan pred Ustavnim sudom BiH.
EP HZHB je kao naknadu za krčenje državne šume za izgradnju Vjetroparka Poklečani uplatilo u kantonalni budžet oko 68.000 evra, a ova elektroprivreda dužna je na drugoj lokaciji posaditi šumu na istoj kvadraturi.
Za oko 2.000 kvadratnih metara privatne šume, kantonalni Zakon o šumama ne predviđa plaćanje naknade i EP HZHB vlasnicima ne duguje ništa.
Nezavisne
Društvo
SLJEDEĆE SEDMICE MOGUĆ I MRAZ! Evo koliko ćemo čekati na pravo PROLJETNO VRIJEME

Narednih dana, bar do sredine sljedeće sedmice, odnosno 15. maja, biće manje nestabilnog i nešto više sunčanog vremena.
Uposlijepodnevnim časovima dolaziće do razvoja oblačnosti.
To će usloviti pojavu prolazne kiše ili kratkotrajnih pljuskova, ali samo rijetko, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.
Temperature će biti ispod prosjeka za ovo doba godine i kretaće se tokom dana između 14 i 19, na jugu do 21 stepena.
Jutarnje temperature uglavnom 4 do 10 stepeni.
Hladnije oko sredine sljedeće sedmice, kada uz vedru noć ponegdje može biti pojave mraza.
Na prve vruće temperature, sigurno ćemo se načekati do kraja mjeseca, možda i duže, poručuju meteorolozi.
Društvo
PUKOVNIK VLADO ZRNIĆ (95) iz Gradiške počasni gost na Paradi pobjede u Moskvi (FOTO)

Pukovnik ruske vojske Vlado Zrnić (95), rodom iz potkozarskog sela Turjak kod Gradiške, bio je počasni gost velike vojne parade održane na Crvenom trgu u Moskvi povodom obilježavanja 80. godišnjice pobjede nad fašizmom.
Impresivna parada okupila je oko 11.500 vojnika i oficira, a prikazana je i najsavremenija vojna tehnika ruske armije.
Prisustvo ovog devedesetpetogodišnjeg Gradiščanca dodalo je posebnu emotivnu notu ovom značajnom događaju.
Životni put Vlade Zrnića je izuzetan.
Prije više od sedam decenija, nakon završetka Drugog svjetskog rata u kojem je aktivno učestvovao u partizanskim jedinicama, a jedno vrijeme proveo i u logoru, otišao je na školovanje u Moskvu.
Uprkos tome što je 1947. godine iz štaba jugoslovenske Prve armije u Nišu upućen na studije u tadašnji Sovjetski Savez, Zrnić se po završetku visokih vojnih škola nije vratio u Jugoslaviju.
Nakon uspješno završene vojne akademije, Zrnić je postao pilot u 645. jurišnom i 916. lovačkom puku sovjetskog vazduhoplovstva, gdje je stekao značajno ratno iskustvo.
Uprkos svojim godinama, pukovnik Zrnić je i dalje nevjerovatno vitalan i aktivan.
On je član Saveza književnika Rusije i uprave Akademskog kluba “Avijatičar”. Njegovo bogato životno iskustvo i razmišljanja pretočena su u značajan književni opus koji obuhvata djela poput “Kozara”, “Jugoslavija u ratu”, “Ruska povijest”, “Povratak”, “Patriotizam u akciji” i “Jugoslovenska trilogija”, kao i brojne naučne radove.
Glas
Društvo
KO VOLI NEK IZVOLI! Prodavac u oglasima nudi trešnje za 40 MARAKA PO KILOGRAMU

Cijene voća i povrća ove godine bilježe rekordne iznose, tako da potrošači ovu robu, uglavnom, samo mogu da gledaju ili da kupuju manje količine, čisto da ih želja mine.
Kupci u Banjaluci bez teksta su ostali na cijenu domaćih jagoda na pijaci, koja iznosi nevjerovatnih 18 KM. Nisu jeftine ni one uvozne koje na tržnicama koštaju oko 10, a u marketima do 14 KM.
Međutim, cijena jagoda prava je sitnica naspram cijene trešanja, koje pojedini uzgajivači preko stranica za oglašavanje na društvenim mrežama trenutno nude po čak 40 KM za kilogram?!
Naime, društvenim mrežama širi se objava u kojoj jedan prodavac nudi trešnje po ovoj cijeni, pod uslovom da, kako je naglasio, on bere.
„Prodajem trešnje, 40 maraka kila ubranih ili, ko hoće sam sebi da bere, kila 10 KM“, stoji u objavi, piše “Srpskaainfo”.
Ovaj korisnik ne krije da je njegova cijena odmah naišla na osudu, te da mu je prva komšinica zbog toga natrljala nos…
„Napisao sam tako, a komšinica mi je rekla – dabogda ti za zdravlja trebalo. Pa, je li to u redu?!“, napisao je on.
Da i velika većina onih koji su vidjeli ovaj oglas misli kao gorepomenuta komšinica, potvrđuju komentari koji su se samo nizali na objavu.
„Ušlo prokletstvo u narod, para im pomutila mozak! Moje su malo rodile, a to bih poklonila, ja ne bih sebi ubrala!“
„Od čega su kad toliko koštaju. To ti je pola penzije, i još tako sitne.“
„Nisu one ni skupe ko ima para za bacanja.“
„Stavi ti još veću cijenu, ako hoćeš da ne prodaš.“
„Ma, moraš naplatiti, ne rađaju one svaki mjesec… ‘Ajde, pa moraš nesto i ti da zaradiš.“
„Stavi ti, lolo, cijenu 80 maraka za dvije kile.“
„Ovo sevap saznati lokaciju i poslati djecu da pomlate sve!“
„Je li bez košpi, pa su tako skupe?“
„Malo je to druže, stavi ti to sve u evrima. Vrijedi svakog centa“, neki su od komentara.
Među učesnicima rasprave o trešnjama po 40 KM ima i onih koji smatraju da svako ima pravo da svoju robu cijeni koliko hoće.
„Svako svojoj robi određuje cijenu.“
„Svako prodaje svoju robu, šta je nejasno?“
Jedna korisnica je čak napisala da je prezadovoljna ovim trešnjama, koje je nedavno kupila.
„Moja narudžba stigla. Hvala od srca. Preslatke su i vrijede toliko.“
„Hvala gospođo na povjerenju. To je trešnja iz vrhunskog uzgoja, organska, bez pesticida“, odgovorio je prodavac, koji je naglasio da je riječ o sorti Rušt Erli.
Ima i onih koji uopšte ne vjeruju da je pomenuta objava ozbiljna, te da je neko, oglasivši da prodaje trešnje po 40 KM, samo htio da malo razbije monotoniju na društvenim mrežama.
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Region3 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet3 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika3 dana ago
JAKE PORUKE NAKON SASTANKA Stanivuković: Mora se čuti glas Republike Srpske
-
Svijet20 sati ago
FICO POLETIO ZA MOSKVU! Prelazi pola Evrope da bi prisustvovao Danu pobjede