Connect with us

Svijet

ČESTI NAPADI I PUCNJAVE! Švedske ulične bande oružje nabavljaju sa Balkana!

Švedske brutalne ulične bande posljednjih godina su mnoga predgrađa švedskih većih gradova pretvorila u ratne zone.

Toga nije pošteđen ni glavni grad Stokholm, u čijim predgrađima nerijetko se dešavaju napadi i pucnjave na dnevnom nivou.

Kako prenose njemački mediji, bande svoj uticaj putem digitalne tehnologije šire i van granica zemlje, što bi trebalo da zabrine i njemačke vlasti.

Kada je, konkretno, riječ o ilegalnom naoružanju poput glok pištolja i kalašnjikova, njih uglavnom nabavljaju iz kriznih područja, najviše sa Balkana, gdje još uvijek ima oružja iz vremena ratnih dešavanja. Neki izvori navode da postoji mogućnost da jedan dio oružja dolazi iz Ukrajine, ali sve je to na nivou spekulacija za razliku od Balkana, za koji se zna da siguran izvor ilegalnog naoružanja.

Današnje bande uveliko koriste i digitalnu tehnologiju, pa tako bukvalno nabavku i kupovinu oružja ugovaraju preko posebnih aplikacija.

Tehnologiju koriste i da bi locirali članove rivalskih bandi, pa im na automobile na automobile stavljaju GPS uređaje.

Upravo je na ovaj način prije nekoliko meseci, 16-godišnjak locirao 15-godišnjaka, upucao ga iz pištolja u lice, stomak i noge u Sodertaljeu, južno od Stokholma. Dječak je jedva preživio. I ovde se radilo o ilegalnom naoružanju.

Bande se takođe oslanjaju na modernu logistiku i prilikom regrutovanja, kaže Sven Granat, švedsi stručnjak za njemače medije

“Na društvenim mrežama kao što su TikTok ili u četovima kompjuterskih igrica na Tvitch-u, istovremeno šalju poruke stotinama mladih ljudi i dece. Mjesecima ih obasipaju pažnjom, nudeći im novac za male poslove dok neki od njih ne rade. Bande ih zatim eksploatišu za krivična djela – uključujući i ubistva”, kaže Granat.

Eksplozije se u poslednje vreme sve češće dešavaju. Članovi bande bacaju ručne bombe nabavljene sa Balkana, ali nerijetko detoniraju i bombe iz “kućne radinosti”. Naime, uglavnom kradu eksploziv sa gradilišta u Švedskoj, a poznato je da se dinamit koristi u nekim građevinskim projektima.

“Oni bukvalno mogu da pomoću 3D štampača i malo eksploziva naprave svoje oružje“, tvrdi Granat.

Svijet

NA INICIJATIVU SLOVENIJE: Savjet bezbjednosti UN pozvao sve na dijalog u BiH

Na inicijativu Slovenije, članice Savjeta bezbjednosti usvojile su izjavu za medije u kojoj pozivaju na politički dijalog, te potvrđuju važnost poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnih zakona Bosne i Hercegovine.

“Članovi Savjeta bezbjednosti izrazili su duboku zabrinutost zbog nedavnih događaja u Bosni i Hercegovini. Članice su ponovno potvrdile punu podršku provedbi Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i njegovih aneksa”, navodi se u izjavi.

Članovi Savjeta bezbjednosti pozvali su oba entiteta, tri konstitutivna naroda i Ostale, te sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se pridržavaju odredbi Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine te da se uključe u iskren, otvoren i konstruktivan dijalog u cilju očuvanja jedinstva i političke stabilnosti zemlje.

Naglasili su potrebu za izbjegavanjem konfrontirajućih pristupa, te za očuvanjem mira i stabilnosti za rješavanje sporova u duhu konsenzusa.

Takođe su pozvali sve strane na suzdržanost i odricanje od provokativne, razdorne retorike i djelovanja. Izrazili su podršku EUFOR-ovoj operaciji Althea koja djeluje u skladu sa svojim mandatom. Savjet bezbjednosti ostaje nedvosmisleno privržen suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine u potpunom skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom

Nastavi čitati

Svijet

UKINUTE MISIJE U INOSTRANSTVU: Svi radnici USAID-a biće otpušteni do kraja septembra

Svi zaposleni u Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID) biće otpušteni do 30. septembra, rekli su Rojtersu neimenovani izvori u Kongresu.

Sve misije USAID-a u inostranstvu biće ugašene u fiskalnoj 2025. godini, koja se završava 30. septembra.

Američki državni sekretar Marko Rubio najavio je reorganizaciju agencije do 1. jula, prenoseći određene nadležnosti USAID-a na Stejt department, uz ukidanje preostalih funkcija koje nisu u skladu sa prioritetima administracije.

Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Tramp obustavio je početkom februara aktivnosti USAID-a, koji je izdvojio značajna sredstva za finansiranje međunarodnih organizacija.

Kasnije je američka administracija otkrila planove da otkaže 92 odsto ugovora o stranoj pomoći te agencije i Stejt departmenta, sa ciljem da državi uštedi oko 60 milijardi dolara.

Rubio, koji je imenovan za privremenog šefa USAID-a, rekao je 10. marta da su ukinuta 83 odsto programa te agencije nakon šestosedmičnog pregleda.

On je dodao da je u okviru 5.200 otkazanih ugovora, desetine milijardi dolara potrošeno na načine koji su bili protiv interesa SAD i, u nekim slučajevima, bili su na štetu interesa Amerike.

Nastavi čitati

Svijet

JOŠ UVIJEK SE BROJE ŽRTVE: U kataklizmičnom zemljotresu u Mjanmaru stradalo više od hiljadu ljudi

Strani spasilački timovi počeli su da pristižu u Mjanmar da bi pomogli u potrazi za preživjelima nakon zemljotresa u kojem je poginulo više od 1.000 ljudi.

Infrastruktura ove zemlje u jugoistočnoj Aziji teško je oštećena u potresu magnitude 7,7 stepeni Rihterove skale.

U Mjanmaru je potvrđena pogibija 1.002 osobe, a u susjednom Tajlandu nastradalo je najmanje devet lica. Oko 30 osoba zatrpano je u ruševinama jednog nebodera u Bangkoku, a 49 je na listi nestalih.

Geološki zavod SAD procijenio je da bi ukupni broj žrtava u Mjanmaru mogao da premaši 10.000, a materijalna šteta može da bude veća od godišnje ekonomske proizvodnje ove zemlje.

U zemljotresu su oštećeni putevi, mostovi i zgrade širom zemlje, saopštila je vladajuća vojna hunta, čiji je najviši general u petak zatražio međunarodnu pomoć.

“U pogođenim oblastima trenutno se izvode operacije potrage i spasavanja”, navela je hunta u saopštenju koje su prenijeli državni mediji.

Kineski spasilački tim stigao je u komercijalnu prijestonicu Mjanmara Jangon, stotinama kilometara od teško pogođenih gradova Mandalaja i Najpijdava.

Nastavi čitati

Aktuelno