Connect with us

Društvo

U BANJALUCI VANREDNO, a Javor mirno “POSMATRA” DOLAZEĆU POPLAVU U PRIJEDORU (VIDEO)

Dok Banja Luka održava sjednicu Štaba za vanredne situacije i preduzima konkretne mjere kako bi zaštitila građane od poplava, u Prijedoru se ponavlja već dobro poznati scenario – nesposobnost gradske vlasti, lažna obećanja i potpuno ignorisanje realne situacije na terenu.

“VODOVOD” PRIJEDOR SIMBOL NERADA pod okupacijom SNSD-a! Zgrade u centru grada mjesecima NEMAJU VODU, fekalije izbijaju iz šahtova! (FOTO, VIDEO)

Gradonačelnik Slobodan Javor (SNSD) po ustaljenoj praksi uvjerava javnost da je „sve pod kontrolom“, dok se Prijedorčani opet suočavaju s prijetnjom poplava. „Vodostaj rijeke Sane u blagom je porastu, ali je i dalje daleko ispod kritičnog nivoa. Obezbijeđen je dvadesetčetvoročasovni nadzor nad svim vodotocima na području grada. Mogu da kažem da je sve pod kontrolom“, izjavio je Javor, iako su u pojedinim dijelovima grada već vidljive posljedice neadekvatne pripreme i loše održavane infrastrukture.


Ovo nije prvi put da gradska vlast pokušava umanjiti problem, dok voda ponovo prijeti domaćinstvima. Sjetimo se predizbornih obećanja da građani Prijedora više nikada neće strahovati od poplava. Međutim, stvarnost je potpuno drugačija – svaka veća kiša donosi istu neizvjesnost i pokazuje nesposobnost vlasti da se nosi s ovim problemom.

Dok druge lokalne zajednice proaktivno rade na prevenciji, Prijedor ponovo tone u vodu, a Javor posmatra i daje izjave koje nemaju uporište u stvarnosti. Da li će i ovaj put građani biti prepušteni sami sebi, dok se gradska uprava pravi da je sve pod kontrolom?


Banjaluka24

Društvo

PRAKSA SA OPASNIM HEMIKALIJAMA: Otkriveno koje voće ima NAJVIŠE OTROVA u sebi

Pune tezge i rafovi ranog povrća donose sa sobom opasnost ukoliko se ne pripreme dobro za ishranu – na domaćem tržištu jagode i zelena salata nose najveći rizik da u sebi sadrže ostatke pesticida.

Da li voće i povrće koje jedemo u sebi ima više ostataka pesticida od onoga što je dozvoljeno pitanje je koje se provlači godinama, a vrste voća u kojima bi se pesticidi najlakše mogli naći su jagode, breskve i jabuke, dok je kod povrća najrizičnija zelena salata.

Prof. dr Milan Stević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, potvrđuje da jagoda sasvim sigurno spada u najrizičnije vrste.

– Kod jagode je vrlo kratak agrotehnički rok od cvjetanja do berbe, a ona je naročito u fazi zrelosti izložena patogenima i štetočinama, kao i truleži. Vi morate da ih tretirate pred berbu – objašnjava Stević, prenosi Lepa i Srećna.

jagode

Pofesor Stević kaže da je i breskva voće kod kojeg se relativno često nalazi povećana koncentracija pesticida.

 Breskva se dosta tretira. Probleme prave insekticidi, koji se koriste blizu berbe, i fungicidi. Kod breskve je stanje nešto povoljnije u odnosu na jagodu – kaže Stević.

Breskva

PageBreak

Jabuka je voće koje se najviše tretira, pogotovo u zemljama iz kojih je uvozimo, kao što su Italija i Poljska.

– Oni tretiraju jabuku od 22 do 24 puta, a kod nas se tretira i do sedam puta manje – kaže Stević.

Međutim, kako objašnjava Stević, to ne znači da u njoj ima najviše ostataka pesticida.

– Jabuka ima daleko duži vegetacioni period od jagoda, a nema tretiranja na tri nedelje do berbe i najveći deo tretiranja obavi se već do maja – dodaje sagovornik.

 

 

Nastavi čitati

Društvo

ŽELJEZNICE RS PREGAZILI DUGOVI! Gubitak 10,5 miliona KM za prva tri mjeseca ove godine

„Željeznice Republike Srpske“ u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom od 10,5 miliona KM, što je za oko četiri miliona više nego prošle godine.

Kvartalni finansijski izvještaj, koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, pokazuje da su ukupni prihodi „Željeznica“ iznosili 10,4 miliona, a rashodi 20,9 miliona KM.

Ukupni rashodi u poređenju sa istim periodom prošle godine su se smanjili za milion KM, ali su im prihodi smanjeni za čak pet miliona, prenosi Capital.

Veliki pad bilježe prihodi od pruženih usluga, koji su smanjeni sa 10,2 miliona na 7,7 miliona KM.

Na plate, naknade i ostala lična primanja potrošeno je 11,7 miliona KM, što je za 200.000 KM manje. Troškovi bruto plata su porasli zbog povećanja minimalne plate, dok su smanjeni troškovi ostalih ličnih primanja.

Preduzeće trenutno ima 1.788 zaposlenih, što je za 166 radnika manje nego godinu ranije.

Uprkos smanjenju broja radnika, ŽRS se suočavaju sa problemima u isplati plata. Zaposlenima su u prethodnim mjesecima kasnile plate, zbog čega su prijetili štrajkom koji nije zaživio.

Uprava preduzeća i nadležni resor u Vladi Srpske garantovali su sindikatu „Željeznica“ da će im biti ispunjeni zahtjevi kao i redovno isplaćivati platu, što se nije ostvarilo.

Akumulirani gubitak preduzeća na kraju marta iznosio je 288 miliona KM.

Podsjećamo, preduzeće je od 2017. do kraja prošle godine sprovodilo proces restrukturiranja uz podršku kredita Svjetske banke vrijednog 100 miliona KM.

Jedan od uslova tog procesa bilo je smanjenje broja zaposlenih za hiljadu, što je do danas i ostvareno.

Međutim, plan da ovo preduzeće nakon restrukturiranja bude finansijski održivo i profitabilno očigledno nije uspio i ono svakim danom tone sve dublje.

Nastavi čitati

Društvo

PAO SNIJEG NA VLAŠIĆU: Jutros izmjereno minus sedam (VIDEO)

I dok su sinoć većinu BiH dočekali pljuskovi, na planini Vlašić nedaleko od Travnika pao je snijeg.

Snimci nastali sinoć oko ponoći pokazuju jake padavine.

U prilog snijegu idu i veoma niske temperature, pa je na Vlašiću jutros izmjereno -7 stepeni.

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti promjenljivo vrijeme i hladnije u odnosu na prethodne dane.

Nastavi čitati

Aktuelno