Connect with us

Politika

STEGLO SA SVIH STRANA! Tužilaštvo Srbije pokrenulo istragu o Dodikovoj kupovini vile na Dedinju

Kupovina vile u elitnom naselju Dedinje u Srbiji godinama je aktivna, saslušanja u ovom predmetu koje je formirano u Tužilaštvu obavljena su 2022. godine, ali priča je ponovo intenzivirana.

Naime, Tužilaštvo BiH je Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske i vlasniku ove vile uputilo novi poziv na saslušanje, međutim, Sandi Dizdarević, stručnjak za sigurnost i kriminolog za N1 je rekao da ne vjeruje da će se tome odazvati kao što nije dosad ni u jednom predmetu koji je protiv njega pokrenut. Dodao je i to da je uporedo i u Srbiji u tužilaštvu otvoren predmet protiv Dodika.

Dodik je u ovom slučaju osumnjičen za krivično djelo pranje novca u vezi sa krivičnim djelima primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja.

Dizdarević se u razgovoru za N1 osvrnuo na nedavnu prvostepenu presudu Dodiku koju mu je izrekao Sud BiH za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, pa je spomenuo i antiustavne poteze koji su uslijedili nakon toga pa su tako predsjednik RS i njegovi bliski saradnici osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH i kao takvi pozvani su na saslušanje u Tužilaštvo BiH, međutim, nikad se nisu pojavili. Nakon nekog vremena raspisana je centralna potjernica, a sagovornik smatra da se Dodik neće odazvati ni na saslušanje u predmetu za vilu na Dedinju.

– Prije nekoliko dana sam ukazao na to da prvostepena presuda Dodiku je predstavljena kao politički progon, međutim, ona je bila okidač za nešto što je trebalo uslijediti prije nekih 10 godina, a tiče se organizovanog kriminala i pranja novca Dodika i osoba oko njega. Kupovina vile na Dedinju je zapravo izvlačenje novca iz banaka na području RS, a koje je Tužilaštvo BiH otvorilo.

– Dugo vremena je taj predmet bio u fazi istrage zbog nemogućnosti dolaska do određenih dokaza koji su u vlasništvu Srbije. Da li su ti dokazi dostavljeni ili se na neki drugi legalan način došlo do njih ne znam i zaista ne bih mogao o tome govoriti ni da znam javno i temeljem tog predmeta je upućen poziv Dodiku kao osumnjičenom, ali sam uvjeren da se ni u ovom pitanju neće pojaviti na saslušanju – rekao je Dizdarević.

Zatim je spomenuo da je po ovom pitanju formiran predmet i u srbijanskom tužilaštvu.

– Poznato je da je u svoj toj fazi traženja dokaza iz Srbije otvoren predmet protiv iste osobe u Specijalnom tužilaštvu Srbije. Poznato mi je i to da, pored ovog, postoji niz drugih predmeta koji uključuju osobe bliskih Dodiku i osobama koje su uz njega – poručio je Dizdarević.

Podsjećanja radi, Dodik je vilu na Dedinju platio najmanje 750.000 eura. Ipak, mnogo toga je sporno u vezi sa kupovinom te luksuzne nekretnine u Beogradu. Osim što je za nju podigao kredit tek godinu nakon što je postao njen vlasnik, problematična je i visina pozajmice, kao i mjesečna rata koja bi, sudeći po uslovima navedenim u katastru, trebalo da iznosi nevjerovatnih 10.000 eura. Dodik je sve pokušao da objasni i pred nadležnim organima i u medijima.

Kako je više puta rečeno, Dodik je kupio vilu na Dedinju 14. maja 2007. godine, a kako je i sam rekao, ona ga je koštala čak 750.000 eura. Toliko, međutim, prema zvaničnim podacima u Katastru nepokretnosti, iznosi samo visina kredita (bez učešća).

U pitanju je luksuzna trospratna nekretnina od 342 kvadrata, sa garažom od 45 i pomoćnim objektom u suterenu od još skoro 64 kvadratna metra, a nalazi se u Ulici Vaska Pope.

I na prvi pogled, mnogo toga je problematično u vezi s kupovinom ove vile na Dedinju. Nakon što je otkriveno je da je kredit podigao i godinu nakon što je pazario taj luksuzni objekat, Tužilaštvo BiH je pokrenulo postupak protiv njega.

Postavlja se pitanje kako je uspio podići toliki kredit i odakle mu novac za otplatu rate.

U Katastru nepokretnosti piše da je Dodik za kupovinu vile na Dedinju uzeo pozajmicu u iznosu od skoro milion i po konvertibilnih maraka, odnosno 750.767 eura. On se zadužio, kao se dalje navodi, 2008. godine, u “Pavlović international bank“ i to na period od 102 mjeseca, odnosno osam i po godina, sa kamatnom stopom od sedam posto.

Upravo zbog svega navedenog taj predmet je formiran pod nazivom “Pavlović banka”.

Ovo su neke od važnih činjenica u ovom predmetu:

Sumnjivi kredit: Postoji mnogo rupa u Dodikovoj priči, posebno u vezi sa spornim kreditom od 750.000 eura koji je navodno korišten za kupovinu vile na Dedinju.

Ogromna mjesečna rata: Navodi se da su mjesečne rate kredita izrazito visoke, što dodatno narušava vjerodostojnost Dodikovih tvrdnji.

Nedostajući dokumenti: U priči nedostaje važan papir koji bi potvrdio uslove i vrijeme podizanja kredita, što stvara sumnje u autentičnost transakcije.

Nelogičnosti u vremenskim okvirima: Postoje kontradikcije u vremenskoj liniji – kredit je podignut godinu nakon kupovine, a papir o transakciji izgubljen, što otežava dokazivanje legitimnosti kupovine.

Posljedice za predmet: Ove nedosljednosti dodatno oslabljavaju Dodikov položaj u predmetu protiv njega, što se koristi kao podsjetnik na brojne propuste u njegovoj priči o kupovini vile.

Politika

NEMA GLASANJA! Ništa od imenovanja zamjenika direktora agencije SIPA

Na sjednici Savjeta ministara koja je počela u 11 sati neće se glasati o imenovanju zamjenika direktora SIPA, saznaje Raport. Ova tačka je skinuta ponovo s dnevnog reda.

Tačku je, kako saznajemo na sjednici Kolegija skinuo Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.

Na listi je samo ime Dragana Andrića, inspektora u SIPA-i koji je bio najbolji kandidat na konkursu koji je Nezavisni odbor PSBiH proveo za ovu poziciju.

Ali, Trojka odbije da se glasa za imenovanje.

Na prošloj sjednici Konaković je oko ove tačke uložio veto.

(Raport)

Nastavi čitati

Politika

SJEDNICA SAVJETA MINISTARA: Hoće li SIPA dobiti zamjenika direktora?

Sjednica Savjeta ministara BiH biće održana danas, a na dnevnom redu naći će se i imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), međutim pitanje je da li će do toga doći s obzirom na to da je ova tačka na prethodnoj sjednici skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH, u maju je Savjetu ministara BiH uputio rang-listu na kojoj je prvorangirani Dragan Andrić. Ta pozicija zamjenika direktora SIPA upražnjena je gotovo godinu dana, odnosno od kada je Zoran Galić, tadašnji zamjenik direktora SIPA, pobjegao iz BiH u Hrvatsku i na taj način izbjegao hapšenje i krivični proces. Zvanično, Galić je sa dužnosti razriješen u oktobru 2024. godine i to na vlastiti zahtjev.

U međuvremenu, SIPA je ostala i bez direktora jer je Darko Ćulum napustio tu funkciju, ali barem zvanično, Savjet ministara BiH nije ga razriješio sa te funkcije, a situacija u SIPA je sad takva da je trenutno vodi glavni inspektor.

Iz tog razloga Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u proceduru je uputio izmjene Zakona o SIPA koje bi se već sljedeće sedmice mogle naći pred poslanicima.

Emrić je naveo da je izmjene Zakona o SIPA u proceduru uputio kako bi se definisalo ko rukovodi Agencijom ako nema direktora ili zamjenika. Kako je rekao, trenutno zakonom je definisano da ako direktor nije u mogućnosti ispunjavati svoju dužnost, to čini zamjenik direktora, ali nije propisano šta ako nema ni zamjenika direktora SIPA, što je sada slučaj.

Ovaj zakon, ukoliko se pojavi pred poslanicima, vrlo lako bi mogao dobiti podršku s obzirom na to da je i SDA rekla da će glasati za njega, ali sve dok se ne usvoji u Domu naroda, od njegovog stupanja na snagu neće biti ništa.

U SDA su rekli da podržavaju sve aktivnosti koje imaju za cilj pronalaženje rješenja, ali da sve te aktivnosti treba posmatrati na način da se javnosti želi prikazati kao da nova većina u Predstavničkom domu nešto radi, iako, kako navode, nijedno pitanje u vezi sa deblokadom rada institucija BiH nisu riješili nakon smjene Nebojše Radmanovića iz SNSD-a sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma u januaru ove godine.

Nastavi čitati

Politika

POSLANICI IMAJU RIJEČ: Nastavljena redovna sjednica parlamenta Srpske

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci razmatranjem Nacrta zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Pred poslanicima su i Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, Nacrt zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj i Nacrt zakona o obilježavanju Dana žalosti.

Poslanici će razmatrati i Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu – građanska inicijativa.

Skupština je juče po hitnom postupku razmotrila više akata među kojima je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima.

Nastavi čitati

Aktuelno