Connect with us

Politika

BELMIN KONAČNO DOLIJAO! Radnici ga POBIJEDILI NA SUDU i stjerali u kut, a MANDAT MU CURI (FOTO)

Jedan od tuženih za Valter je rekao da se odmazda prema radnicima koji su dobili presudu već osjeti. Dvojica kolega ostali su bez predložene stimulacije. Osim toga, Sindikat BHRT-a u ovom procesu je bio na strani menadžmenta.. Istovremeno, RTRS nastavlja nezakonito zadržavati kompletan iznos RTV pretplate prikupljene u RS-u, čime dodatno otežava funkcionisanje državne televizije

Nakon višegodišnje pravne borbe, 13 radnika BHRT-a dobilo je sudsku presudu za neisplaćene doprinose protiv menadžmenta ove javne medijske kuće, čime je potvrđeno da su im godinama uskraćivana osnovna radnička prava.

Presuda dolazi u trenutku kada BHRT grca u dugovima, a stotine zaposlenih ostaje bez uplaćenih doprinosa, čime im se onemogućava ostvarivanje prava na penziju i zdravstvenu zaštitu.

Foto: Prvo pripremno ročište održano u novembru prošle godine

S obzirom da, prema Pravilniku BHTR-a, uposlenici ne smiju bez dozvole menadžmenta istupati u javnosti, jedan od tužitelja za naš portal je potvrdio pravosnažnost presude u korist 13 radnika te pojasnio:

„Tuženi ima pravo žalbe, ali ne vjerujemo da će se žaliti s obzirom da su ranije priznali krivicu.“

UPOSLENICI BEZ OSTVARIVANJA PRAVA NA PENZIJU

Na početku ročišta, a o čemu je Valter izvijestio prije četiri mjeseca, pravni zastupnici BHRT-a priznali su krivicu, a Sud je naložio da se zaposlenicima isplate dugovanja. Prema riječima advokata radnika Ahmeda Ahmetovića, slijedi prinudna naplata neisplaćenih doprinosa za svakog od 13 tužitelja.Međutim, ovaj slučaj samo je vrh ledenog brijega jer se stotine zaposlenika BHRT-a suočava s istim problemom, a sistemsko urušavanje javnog servisa traje godinama.

Za mnoge radnike BHRT-a odlazak u penziju umjesto dostojanstvene završnice karijere postaje noćna mora. Dugogodišnji snimatelji, montažeri i novinari, koji su decenijama gradili javni servis, danas ne mogu ostvariti pravo na penziju jer im doprinosi nisu uplaćeni. Oni koji uspiju ostvariti to pravo suočavaju se s mizernim iznosima. Tako radnici sa 40 godina staža odlaze u penziju s tek 850 KM mjesečno, odnedavno uvođenjem minimalca sa 1.000 KM i uglavnom na isplatu prve penzije čekaju i do šest mjeseci.

U maju prošle godine održani protesti uposlenika BHRT-a (Photo: Armin Durgut/PIXSELL)

Dok radnici mjesecima nisu primali plate, direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović osnovao je privatnu marketinšku firmu, što otvara pitanje sukoba interesa i prioriteta uprave u najtežim trenucima za ovu instituciju. Istovremeno, većina zaposlenika BHRT-a, uključujući tehničko osoblje, novinare i producente, preživljava s platama koje su ispod prosjeka u Federaciji BiH, a zbog neuplaćenog zdravstvenog osiguranja često su primorani plaćati liječenje iz vlastitog džepa.

Godinama se upozorava na finansijski kolaps Bosanskohercegovačke radio-televizije, ali političke institucije ostaju nijeme. Parlamentarna skupština BiH nije poduzela nikakve konkretne mjere za osiguranje stabilnog finansiranja, iako je opstanak BHRT-a jedan od 14 prioriteta koje BiH mora ispuniti na putu ka Evropskoj uniji.

DUG RTRS-a PRELAZI 100 MILIONA KM

Slično se ponašaju i sve političke garniture koje za dvije decenije nisu željele da uspostave formiranje korporacije i obezbjede uslove za stabilno finansiranje ove kuće. Nebrojeno puta u Parlamentu BiH namjerno je pravljena vještačka kriza, pozivalo se na neplaćanje RTV takse (a što je zakonska obaveza) te stečaj i gašenje BHRT-a. Osim toga, odnosom prema BHRT-u svjesno su rušili i napredovanje države ka EU.

Detalj sa sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja ne poduzima nikakve kakve mjere za sanaciju BHRT-a (Photo: Armin Durgut/PIXSELL)

Sudska pobjeda 13 radnika BHRT-a važna je činjenica, ali postavlja se nekoliko ključnih pitanja: da li će im zaista biti i uplaćeni doprinosi, hoće li menadžment konačno odgovarati za godine kršenja zakon, te šta će biti s preostalih 800 zaposlenika koji se suočavaju s istim problemom?

I konačno, da li je cilj političkih struktura uopšte spas BHRT-a, ili njegovo sistemsko gašenje?

Jedan od tuženih za Valter je rekao da se odmazda prema radnicima koji su dobili presudu već osjeti. Dvojica kolega ostali su bez predložene stimulacije. Osim toga, Sindikat BHRT-a u ovom procesu, kako ističe naš sagovornik, je bio na strani menadžmenta. Dodaje da je predsjednica Sindikata Merima Kutović-Pašalić ubjeđivala svakog ponaosob da odustanu od tužbe.

Istovremeno, Radiotelevizija Republike Srpske (RTRS) nastavlja nezakonito zadržavati kompletan iznos RTV pretplate prikupljene u RS-u, čime dodatno otežava funkcionisanje državne televizije. Taj dug sada prelazi 100 miliona KM. To je iznos koji bi bio dovoljan za sanaciju svih dugovanja BHRT-a.

Belmin Karamehmedović i Džemal Šabić, čelni ljudi BHRT-a i FTV-a

U međuvremenu i dalje traje rat između RTV Federacije BiH i BHRT-a oko načina raspodjele sredstava od pretplate, pri čemu je u cijeloj ovoj situaciji amnestirana – RTRS koja, kako smo naveli, sav novac od pretplate od 2017. nezakonito zadržava na računu i njime suvereno raspolaže.

Izvor: Valter

Politika

MARKOVIĆ PITA “Ko su ti STRUČNJACI za koje je Dodikov kabinet daje 4 miliona KM?”

Zašto ste kroz rebalans, odnosno kroz novi budžet za 2025. godinu predvidjeli 4.000.000 KM u kabinetu predsjednika za stručne usluge? Zašto ste stavku reprezentacije predsjednika podigli sa 150.000 na 300.000 KM?
Pitao je ovo Slaviša Marković, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske tokom tokom tačke današnje sjednice koja se tiče rebalansa budžeta, dodajući da prema tome, predsjednik Republike Srpske ima dnevnu reprezentaciju od preko 1000 KM.

– Da li vi mislite da je to normalno? S druge strane, u okviru budžeta Agencije za agrarna plaćanja smanjen je iznos budžeta za poljoprivredu za pet miliona. Ministar finansija, gđa Vidović, rekla je da je u okviru Ministarstva poljoprivrede to nadoknađeno, što nije istina. Jasno vidimo budžet i rebalans i da ta pozicija nije mijenjana – rekao je Marković, koji je dodao da smatra da je bilo potrebno izdvojiti dodatna sredstva za poljoprivredu, zbog suše kao elementarne nepogode.
Govoreći o radu javnih preduzeća, Marković je podsjetio da je „Elektroprivreda Republike Srpske“ 2023. godine iskazala dobit od 145 miliona KM, a 2024. godine gubitak od 40 miliona.

– Da li je normalno da jedno preduzeće za jednu kalendarsku godinu izgubi 80 miliona i da niko ne odgovara? Da li je normalno da dugovanja RiTE „Ugljevik“ budu preko 120 miliona KM, što uključuje obaveze prema dobavljačima i matičnom preduzeću? Da preko 40 puta ima blokirane račune? – pita Marković.

Dodao je da je Vlada izvršila dokapitalizaciju firme „RS gas“ u iznosu od 60 miliona KM, za šta se spekuliše da je prebačeno na račun jedne kiparske firme, da bi se sredstva prebacila biznismenu Rašidu Serdarovu.

– Bitno je da Ministarstvo finansija odgovori da li je to tačno – naveo je Marković.

Nakon što je ukazao na ove činjenice, Markoviću je oduzeta riječ, uz obrazloženje za ne govori o dnevnom redu.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

VATROGASCI ISTJERALI “MAK NA KONAC!” NSRS koriguje zakon o platama

U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je rasprava o Prijedlogu zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave po hitnom postupku.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić rekla je da se Prijedlogom zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave uređuju način utvrđivanja plate, prava na naknadu i pomoć i druga prava iz radnog odnosa službenika, namještenika i ostalih zaposlenih koji nemaju status službenika u gradskoj ili opštinskoj upravi.
Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, koji se u Narodnoj skupštini razmatra po hitnom postupku, Jujićeva je rekla da se njime ova oblast po prvi put nastoji urediti zakonom, budući da je do sada bila regulisana Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske.

Ona je naglasila da se zakonskim regulisanjem ove materije sa jedne strane uvodi jednoobraznost u način utvrđivanja plata i drugih naknada za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave u Srpskoj.

Osim toga, sa druge strane se daje dovoljno autonomije jedinicama lokalne samouprave da, u skladu sa stepenom ekonomskog razvoja i finansijskim mogućnostima, krećući se u zakonskim rasponima, utvrde visinu cijene rada i platne koeficijente.

– Predloženim zakonskim rješenjem uređuje se način utvrđivanja visine cijene rada za jedinice lokalne samouprave koja je predviđena u trogodišnjem rasponu od 120 do 160 KM. Tim aktom definišu se i rasponi koeficijenata za obračun osnovne plate službenika i namještenika koji se razvrstavaju u platne grupe zavisno od stručne spreme, složenosti poslova, samostalnosti u radu i stepena odgovornosti – rekla je Jujićeva.

Odredbe ovog zakona, navela je ona, odnose se i na obračun plata zaposlenih u kabinetu gradonačelnika, odnosno načelnika opštine koji nemaju status službenika ili namještenika u smislu Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave.

Isto tako, kaže Jujićeva, zakonom su utvrđena prava koja proističu iz rada i po osnovu rada kao što su pravo na određene naknade, pravo na novčanu pomoć, prava u slučaju prestanka radnog odnosa i druga čija će visina biti utvrđena Posebnim kolektivnim ugovorom.

– Zakonom se utvrđuje obaveza započinjanja pregovora između Ministarstva i reprezentativnih sindikata u oblasti lokalne samouprave za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora u roku od 15 dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 1. januara 2026. godine – navela je Jujićeva i dodala da će se, ako ne dođe do njegovog zaključivanja u predviđenom roku, primjenjivati odredbe Zakona o radu.

Ona je istakla da se ovaj akt u opštem interesu donosi po hitnom postupku jer se njime stvara pravni okvir za utvrđivanje plata zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave, a koji ne postoji u zadnje dvije godine.

Jujićeva je napomenula da je ovim aktom, između ostalog, predloženo korigovanje donje granice koeficijenata za obračun osnovne plate za radno mjesto vatrogasca-spasioca sa 12,60 na 13,60, zbog složenosti posla koje obavljaju.

Podsjećamo, prethodnih dana vatrogasci su ukazali na činjenicu da će se, ukoliko se ovaj zakon usvoji, plata vatrogasca biti smanjena i iznositi tek oko 1.000 KM, što je neprihvatljivo.

– Nakon protesta vatrogasaca ispred NSRS, održanog u ponedjeljak, predsjednik RS Milorad Dodik izrazio je zainteresovanost za rješavanje problema vatrogasca-spasilaca i preuzeo je obavezu da se Zakon o platama zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave amandmanski ispravi kada se o istom bude raspravljalo u Narodnoj skupštini Republike Srpske – poruili su iz Sindikata uprave RS, što se na današnjoj sjednici NSRS i desilo.

Mondo

Nastavi čitati

Politika

DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”

Godinama upozoravam da fundamentalni islamizam u BiH nije izmišljena prijetnja, već ozbiljna bezbjednosna realnost. Spriječeni teroristički napad u Beču, u kojem su učestvovali radikalizovani migranti, potvrđuje koliko su granice, zakon i saradnja ključni za sigurnost, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Pozdravljam pravovremenu akciju obavještajnih službi i dokaz da međunarodna bezbjednosna saradnja – kada je stvarna i konkretna – spasava živote. Rasprava koju smo pokrenuli u Narodnoj skupštini Republike Srpske o odbacivanju britanskog plana za naseljavanje odbijenih migranata nije bila nikakva ideološka retorika, nego pitanje golih činjenica i bezbjednosti – napisao je Dodik na svom Tviter nalogu.

On je istakao da otkazivanje Evropske konferencije rabina zbog antisemitizma u Sarajevu, kao i otvorena podrška određenih struktura muslimanskim ekstremističkim pokretima, upozorenje su koje niko ozbiljan ne smije ignorisati.
– Nastavićemo sarađivati s našim međunarodnim partnerima i saveznicima u borbi protiv svih oblika terorizma – jer bezbjedna Republika Srpska znači i bezbjednija Evropa – dodao je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno