Connect with us

Politika

BELMIN KONAČNO DOLIJAO! Radnici ga POBIJEDILI NA SUDU i stjerali u kut, a MANDAT MU CURI (FOTO)

Jedan od tuženih za Valter je rekao da se odmazda prema radnicima koji su dobili presudu već osjeti. Dvojica kolega ostali su bez predložene stimulacije. Osim toga, Sindikat BHRT-a u ovom procesu je bio na strani menadžmenta.. Istovremeno, RTRS nastavlja nezakonito zadržavati kompletan iznos RTV pretplate prikupljene u RS-u, čime dodatno otežava funkcionisanje državne televizije

Nakon višegodišnje pravne borbe, 13 radnika BHRT-a dobilo je sudsku presudu za neisplaćene doprinose protiv menadžmenta ove javne medijske kuće, čime je potvrđeno da su im godinama uskraćivana osnovna radnička prava.

Presuda dolazi u trenutku kada BHRT grca u dugovima, a stotine zaposlenih ostaje bez uplaćenih doprinosa, čime im se onemogućava ostvarivanje prava na penziju i zdravstvenu zaštitu.

Foto: Prvo pripremno ročište održano u novembru prošle godine

S obzirom da, prema Pravilniku BHTR-a, uposlenici ne smiju bez dozvole menadžmenta istupati u javnosti, jedan od tužitelja za naš portal je potvrdio pravosnažnost presude u korist 13 radnika te pojasnio:

„Tuženi ima pravo žalbe, ali ne vjerujemo da će se žaliti s obzirom da su ranije priznali krivicu.“

UPOSLENICI BEZ OSTVARIVANJA PRAVA NA PENZIJU

Na početku ročišta, a o čemu je Valter izvijestio prije četiri mjeseca, pravni zastupnici BHRT-a priznali su krivicu, a Sud je naložio da se zaposlenicima isplate dugovanja. Prema riječima advokata radnika Ahmeda Ahmetovića, slijedi prinudna naplata neisplaćenih doprinosa za svakog od 13 tužitelja.Međutim, ovaj slučaj samo je vrh ledenog brijega jer se stotine zaposlenika BHRT-a suočava s istim problemom, a sistemsko urušavanje javnog servisa traje godinama.

Za mnoge radnike BHRT-a odlazak u penziju umjesto dostojanstvene završnice karijere postaje noćna mora. Dugogodišnji snimatelji, montažeri i novinari, koji su decenijama gradili javni servis, danas ne mogu ostvariti pravo na penziju jer im doprinosi nisu uplaćeni. Oni koji uspiju ostvariti to pravo suočavaju se s mizernim iznosima. Tako radnici sa 40 godina staža odlaze u penziju s tek 850 KM mjesečno, odnedavno uvođenjem minimalca sa 1.000 KM i uglavnom na isplatu prve penzije čekaju i do šest mjeseci.

U maju prošle godine održani protesti uposlenika BHRT-a (Photo: Armin Durgut/PIXSELL)

Dok radnici mjesecima nisu primali plate, direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović osnovao je privatnu marketinšku firmu, što otvara pitanje sukoba interesa i prioriteta uprave u najtežim trenucima za ovu instituciju. Istovremeno, većina zaposlenika BHRT-a, uključujući tehničko osoblje, novinare i producente, preživljava s platama koje su ispod prosjeka u Federaciji BiH, a zbog neuplaćenog zdravstvenog osiguranja često su primorani plaćati liječenje iz vlastitog džepa.

Godinama se upozorava na finansijski kolaps Bosanskohercegovačke radio-televizije, ali političke institucije ostaju nijeme. Parlamentarna skupština BiH nije poduzela nikakve konkretne mjere za osiguranje stabilnog finansiranja, iako je opstanak BHRT-a jedan od 14 prioriteta koje BiH mora ispuniti na putu ka Evropskoj uniji.

DUG RTRS-a PRELAZI 100 MILIONA KM

Slično se ponašaju i sve političke garniture koje za dvije decenije nisu željele da uspostave formiranje korporacije i obezbjede uslove za stabilno finansiranje ove kuće. Nebrojeno puta u Parlamentu BiH namjerno je pravljena vještačka kriza, pozivalo se na neplaćanje RTV takse (a što je zakonska obaveza) te stečaj i gašenje BHRT-a. Osim toga, odnosom prema BHRT-u svjesno su rušili i napredovanje države ka EU.

Detalj sa sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja ne poduzima nikakve kakve mjere za sanaciju BHRT-a (Photo: Armin Durgut/PIXSELL)

Sudska pobjeda 13 radnika BHRT-a važna je činjenica, ali postavlja se nekoliko ključnih pitanja: da li će im zaista biti i uplaćeni doprinosi, hoće li menadžment konačno odgovarati za godine kršenja zakon, te šta će biti s preostalih 800 zaposlenika koji se suočavaju s istim problemom?

I konačno, da li je cilj političkih struktura uopšte spas BHRT-a, ili njegovo sistemsko gašenje?

Jedan od tuženih za Valter je rekao da se odmazda prema radnicima koji su dobili presudu već osjeti. Dvojica kolega ostali su bez predložene stimulacije. Osim toga, Sindikat BHRT-a u ovom procesu, kako ističe naš sagovornik, je bio na strani menadžmenta. Dodaje da je predsjednica Sindikata Merima Kutović-Pašalić ubjeđivala svakog ponaosob da odustanu od tužbe.

Istovremeno, Radiotelevizija Republike Srpske (RTRS) nastavlja nezakonito zadržavati kompletan iznos RTV pretplate prikupljene u RS-u, čime dodatno otežava funkcionisanje državne televizije. Taj dug sada prelazi 100 miliona KM. To je iznos koji bi bio dovoljan za sanaciju svih dugovanja BHRT-a.

Belmin Karamehmedović i Džemal Šabić, čelni ljudi BHRT-a i FTV-a

U međuvremenu i dalje traje rat između RTV Federacije BiH i BHRT-a oko načina raspodjele sredstava od pretplate, pri čemu je u cijeloj ovoj situaciji amnestirana – RTRS koja, kako smo naveli, sav novac od pretplate od 2017. nezakonito zadržava na računu i njime suvereno raspolaže.

Izvor: Valter

Politika

NAJVEĆA TRAGEDIJA I PORAZ PRAVA: Nekontrolisana moć uništava jedan narod i državu

Zamislimo da neko, neka bitanga jer samo takvi mogu imati poriv i spremnost da to učine, pribavi sebi toliku moć da pretvori pokrajinu Vojvodinu u svoj privatni posjed, kao što je Milorad Dodik učinio sa Republikom Srpskom.

I zamislimo da taj jednog dana, zbog svojih ličnih interesa koje prikazuje kao navodne interese i odbranu pokrajine, zajedno sa likovima poput Nenada Stevandića, kojeg je upregao za svog predsjednika parlamenta Vojvodine, odluči da donese, i donese većinom ostalih za svoje interese upregnutih poslanika, zakon o zabrani djelovanja MUP-a Srbije na teritoriji Vojvodine.

Takav zakon znači da pododikovljeni policajci Vojvodine imaju obavezu da upotrijebe svu silu protiv MUP-a Srbije, ako bi taj MUP pokušao da obavlja svoje ustavne i zakonske dužnosti na teritoriji Vojvodine.

U tom slučaju bilo bi očigledno da su vojvođanski Dodik, vojvođanski Stevandić i za Dodika upregnuti vojvođanski parlament učinili krivično djelo napada na ustavno uređenje Srbije, iz člana 308. Krivičnog zakonika Srbije, i to silom i prijetnjom upotrebe sile, jer oni policajci vojvođanskog Dodika po tom za Dodika donesenom zakonu moraju da upotrijebe i silu, a ne samo da njome prijete, ako bi MUP Srbije pokušao da na teritoriji Vojvodine obavlja svoje funkcije, bez obzira što su taj isti Dodik i njegovi poslušnici nekoliko godina unazad glasali u parlamentu Srbije za zakon po kojem MUP Srbije ima pravo i dužnost da djeluje na cijeloj teritoriji Srbije, a to znači i u Dodikovoj Vojvodini.

Ubrzo poslije svega vojvođanski Dodik i Stevandić odu u inostranstvo, recimo u Mađarsku, pa tužilaštvo Srbije zatraži, a nadležni sud naredi izdavanje i međunarodne potjernice za njima dvojicom te sve to dostavi Interpolu.

Zvanični Beograd bi se s punim pravom bunio protiv svakoga ko bi ovakvo postupanje pravosuđa Srbije etiketirao kao navodni politički progon, s obzirom na to da u navedenim radnjama vojvođanskog Dodika i Stevandića nema ničega političkog, već samo i isključivo kriminalnog, zbog čega ni pravosuđe Srbije u tom slučaju ne vrši nikakav politički progon, već samo krivičnopravni progon učinilaca krivičnog djela napada na ustavno uređenje, koje krivično djelo propisuju i sve druge države članice Interpola kako bi zaštitile svoje ustavno uređenje.

Najveća tragedija i poraz prava u tom slučaju bilo bi da Interpol odbije da izda međunarodnu potjernicu, uz lakonsko “obrazloženje” da to čini zato što se navodno radi o političkom gonjenju, a da njemu član 3. Ustava Interpola zabranjuje da preduzme bilo koju intervenciju ili akciju političkog, rasnog, vojnog ili vjerskog karaktera.

Kako, pobogu, to, šta to znači, zapitala bi se u tom slučaju s punim pravom zvanična Srbija. Pa moj vojvođanski Dodik i vojvođanski Stevandić nisu preduzimali političke radnje, već krivičnopravne radnje napada na ustavno uređenje Srbije, što je, gospodo iz Interpola, krivično djelo, a ne političko djelo, i to ne samo u Srbiji, već i u vašim državama, bez obzira iz koje od njih ste došli da radite u Interpolu.

Osim toga, rekla bi dalje s pravom Srbija ovima iz Interpola, pa pogledajte i vaš Spisak krivičnih djela za koja se ne može izdati Interpolova crvena potjernica (Spisak ažuriran 28.1.2022. godine). Ni na njemu nije propisano da Interpol ne može izdati crvenu potjernicu za krivično djelo napada na ustavno uređenje države.

Dakle, zaključila bi s pravom zvanična Srbija, niti je krivično procesuiranje za napad na ustavno uređenje države politička radnja u smislu člana 3. Ustava Interpola niti se to krivično djelo nalazi na Interpolovom Spisku krivičnih djela za koja se ne može izdati Interpolova crvena potjernica.

Zato ste, gospodo iz Interpola, vi grubo zloupotrijebili svoja ovlaštenja kada ste protivpravno odbili da izdate crvenu potjernicu za vojvođanskim Dodikom i Stevandićem.

BN

Nastavi čitati

Politika

NENAD VUKOVIĆ “Napuštanje sjednice je KUKAVIČKI POTEZ delegata SNSD-a”

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Nenad Vuković, oštro je kritikovao odluku trojice delegata SNSD-a da napuste jučerašnju sjednicu Doma naroda, ocjenjujući njihov potez kao „kukavički“ i bez valjanog obrazloženja.

„Priča kojom se pravda napuštanje sjednice, uz obrazloženje da se time štiti volja srpskog naroda, je jadna. Smatram da je sramotno što smo svjedočili ovakvom ponašanju i ovakvim opravdanjima. Očigledno je da delegati SNSD-a nemaju uporište ni u čemu što bi im moglo poslužiti kao argument za ovaj potez“, rekao je Vuković.

On je posebno ukazao na ulogu predsjedavajućeg ovog doma Nikole Špirića, podsjetivši da je upravo on u ranijim mandatima konzumirao pozicije i u Domu naroda i u Predstavničkom domu, kao predstavnik tzv. manjine.

„Gospodin Špirić sada ima podršku samo dvojice kolega, uz sopstveni glas. Sa podrškom od tri delegata, od ukupno petnaest, on sada pokušava da nađe opravdanje pred vama i pred narodom, sve u cilju zadržavanja pozicije na kojoj se nalazi“, poručio je Vuković.

Vuković smatra da su napuštanjem sjednice delegati SNSD-a dodatno produbili političke tenzije i da je riječ o pokušaju manipulacije i prikrivanja političke nemoći.

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ: Povrat PDV-a za izgradnju kuća ključan za građane

Narodni poslanik PDP-a Bojan Kresojević komentarisao je to što je juče Dom naroda Bosne i Hercegovine potvrdio izmjene Zakona za povrat PDV-a na prvu nekretninu, naglašavajući da je inicijativu za to uputio još u julu prošle godine.

“Za realizaciju povrata PDV-a, za koji sam uputio inicijativu 22 jula 2024., potrebno je još donošenje pravilnika od strane upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje”, kazao je poslanik PDP-a u NSRS Bojan Kresojević.

Kako kaže, posebno mi je važno da se u ovom tekstu zakona nalazi i mogućnost povrata PDV-a za izgradnju kuća.

“Sve u skladu sa amandmanima koje je PDP podržao. Nastavljamo dalje. Jedna od sljedećih tema su radnička prava”, poručio je on.

Nastavi čitati

Aktuelno