Connect with us

Politika

STIŽE CEH GRAĐANIMA! Vlada RS prihvatila da plati Comsaru 58,6 miliona KM

Vlada Republike Srpske, danas je na posebnoj sjednici prihvatila da kompaniji “Comsar Energy Group Limited” sa Kipra, uplati 58,6 miliona KM, u svrhu otkupa koncesije za eksploataciju uglja na koncesionom polju “Ugljevik-istok2”, koje je nalazi u sklopu Rudnike i TE “Ugljevik”, a koja je u vlasništvu pomenute kiparske firme.
Pomenuti novac biće isplaćen iz budžeta Republike Srpske, a sve po osnovu postignutog dogovora “Comsara” i Preduzeća za gasne projekte “GAS-RES” iz Banjaluke, kojeg je Vlada Srpske ovlastila da bude pregovarač u ovom poslu.

– Vlada konstatuje da je preduzeće ‘GAS-RES’ usaglasilo tekst Nacrta predugovora o prenosu udjela u koncesionom društvu ‘Comsar Energy Republika Srpska’, između ‘Comsar Energy Group Limited’ Kipar i ‘GAS-RES’ i Nacrta ugovora o zalozi udjela, na koji je Vlada u funkciji skupštine ‘GAS-RES’ dala saglasnost Odlukom broj 27. marta 2025 – saopšteno je iz vladinog Biroa za odnose s javnošću.
– Zadužuje se Ministarstvo finansija da potrebna sredstva u iznosu od 58.674.900 KM obezbijede u Budžetu Republike Srpske i doznače ‘Comsar Energy Group Limited’ Kipar – naveli su iz Vlade Srpske.
Takođe, zadužili su Ministarstvo energetike i rudarstva i Preduzeće za gasne projekte “GAS-RES” da preduzme potrebne aktivnosti u cilju povećanja osnovnog kapitala društva “GAS-RES” za pomenuti iznos.

– S tim u vezi, Vlada je donijela Odluku o odobravanju uplate sredstva na ime povećanja osnovnog kapitala privrednog društva ‘GAS-RES’ Banja Luka u iznosu od 58.674.900 KM, te zadužila Ministarstvo finansija i Ministarstvo energetike i rudarstva za realizaciju Odluke. Vlada je zadužila Nadzorni odbor ‘GAS-RES’ da preduzme aktivnosti vezano za dokapitalizaciju, a u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima – istakli su iz Vlade RS. Ipak, kako su pojasnili iz Vlade Srpske, ovo je samo prva tranša od predviđene isplate, ali nisu otkrili koliko će novca morati još da daju po osnovu ovog posla.

U medijima danima kruži informacija da je Rašid Serdarov, vlasnik “Comsara”, za otkup svoje koncesije tražio 300 miliona KM.

O situaciji sa “Comsarom” pričalo se i prije desetak dana u Narodnoj skupštini RS, ali je tada resorni ministar Petar Đokić kazao da su pregovori u toku, te nije htio otkriti više detalja.

Nezavisne novine više puta su pisale o ovoj temi, ali zvanične odgovore institucija nisu dobili.
Sada, kao što vidimo, odluka je donesena praktično prije pet dana.

Neke od informacija po ovom pitanju, a o čemu smo detaljno pisali, jeste da se “Comsar” posljednjim aneksima ugovora koje je potpisao sa Vladom RS, zaštitio od mogućnosti da Srpska jednostrano raskine ugovor ukoliko on ne ispunjava svoje obaveze, te da bi eventualno pokretanje spora Republiku Srpsku koštalo i milijardu maraka.

Ipak, dobro upućeni u ovu problematiku smatraju da se ovaj ugovor mogao raskinuti, pogotovo ako jedna ili nijedna od strana ne izvrši svoje obaveze, što “Comsar” u ovom slučaju nije uradio.

Podsjetimo, Serdarov je 2011. godine dobio koncesiju za izgradnju novog bloka RiTE “Ugljevik”, ali to nikada nije uradio.

S tim u vezi, jasno je Serdarov nije izvršio obaveze koje su ga ugovorom obavezale, ali je po svemu sudeći Srpska ta koja je u ovom slučaju popustila.

Politika

NAJVEĆA TRAGEDIJA I PORAZ PRAVA: Nekontrolisana moć uništava jedan narod i državu

Zamislimo da neko, neka bitanga jer samo takvi mogu imati poriv i spremnost da to učine, pribavi sebi toliku moć da pretvori pokrajinu Vojvodinu u svoj privatni posjed, kao što je Milorad Dodik učinio sa Republikom Srpskom.

I zamislimo da taj jednog dana, zbog svojih ličnih interesa koje prikazuje kao navodne interese i odbranu pokrajine, zajedno sa likovima poput Nenada Stevandića, kojeg je upregao za svog predsjednika parlamenta Vojvodine, odluči da donese, i donese većinom ostalih za svoje interese upregnutih poslanika, zakon o zabrani djelovanja MUP-a Srbije na teritoriji Vojvodine.

Takav zakon znači da pododikovljeni policajci Vojvodine imaju obavezu da upotrijebe svu silu protiv MUP-a Srbije, ako bi taj MUP pokušao da obavlja svoje ustavne i zakonske dužnosti na teritoriji Vojvodine.

U tom slučaju bilo bi očigledno da su vojvođanski Dodik, vojvođanski Stevandić i za Dodika upregnuti vojvođanski parlament učinili krivično djelo napada na ustavno uređenje Srbije, iz člana 308. Krivičnog zakonika Srbije, i to silom i prijetnjom upotrebe sile, jer oni policajci vojvođanskog Dodika po tom za Dodika donesenom zakonu moraju da upotrijebe i silu, a ne samo da njome prijete, ako bi MUP Srbije pokušao da na teritoriji Vojvodine obavlja svoje funkcije, bez obzira što su taj isti Dodik i njegovi poslušnici nekoliko godina unazad glasali u parlamentu Srbije za zakon po kojem MUP Srbije ima pravo i dužnost da djeluje na cijeloj teritoriji Srbije, a to znači i u Dodikovoj Vojvodini.

Ubrzo poslije svega vojvođanski Dodik i Stevandić odu u inostranstvo, recimo u Mađarsku, pa tužilaštvo Srbije zatraži, a nadležni sud naredi izdavanje i međunarodne potjernice za njima dvojicom te sve to dostavi Interpolu.

Zvanični Beograd bi se s punim pravom bunio protiv svakoga ko bi ovakvo postupanje pravosuđa Srbije etiketirao kao navodni politički progon, s obzirom na to da u navedenim radnjama vojvođanskog Dodika i Stevandića nema ničega političkog, već samo i isključivo kriminalnog, zbog čega ni pravosuđe Srbije u tom slučaju ne vrši nikakav politički progon, već samo krivičnopravni progon učinilaca krivičnog djela napada na ustavno uređenje, koje krivično djelo propisuju i sve druge države članice Interpola kako bi zaštitile svoje ustavno uređenje.

Najveća tragedija i poraz prava u tom slučaju bilo bi da Interpol odbije da izda međunarodnu potjernicu, uz lakonsko “obrazloženje” da to čini zato što se navodno radi o političkom gonjenju, a da njemu član 3. Ustava Interpola zabranjuje da preduzme bilo koju intervenciju ili akciju političkog, rasnog, vojnog ili vjerskog karaktera.

Kako, pobogu, to, šta to znači, zapitala bi se u tom slučaju s punim pravom zvanična Srbija. Pa moj vojvođanski Dodik i vojvođanski Stevandić nisu preduzimali političke radnje, već krivičnopravne radnje napada na ustavno uređenje Srbije, što je, gospodo iz Interpola, krivično djelo, a ne političko djelo, i to ne samo u Srbiji, već i u vašim državama, bez obzira iz koje od njih ste došli da radite u Interpolu.

Osim toga, rekla bi dalje s pravom Srbija ovima iz Interpola, pa pogledajte i vaš Spisak krivičnih djela za koja se ne može izdati Interpolova crvena potjernica (Spisak ažuriran 28.1.2022. godine). Ni na njemu nije propisano da Interpol ne može izdati crvenu potjernicu za krivično djelo napada na ustavno uređenje države.

Dakle, zaključila bi s pravom zvanična Srbija, niti je krivično procesuiranje za napad na ustavno uređenje države politička radnja u smislu člana 3. Ustava Interpola niti se to krivično djelo nalazi na Interpolovom Spisku krivičnih djela za koja se ne može izdati Interpolova crvena potjernica.

Zato ste, gospodo iz Interpola, vi grubo zloupotrijebili svoja ovlaštenja kada ste protivpravno odbili da izdate crvenu potjernicu za vojvođanskim Dodikom i Stevandićem.

BN

Nastavi čitati

Politika

NENAD VUKOVIĆ “Napuštanje sjednice je KUKAVIČKI POTEZ delegata SNSD-a”

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Nenad Vuković, oštro je kritikovao odluku trojice delegata SNSD-a da napuste jučerašnju sjednicu Doma naroda, ocjenjujući njihov potez kao „kukavički“ i bez valjanog obrazloženja.

„Priča kojom se pravda napuštanje sjednice, uz obrazloženje da se time štiti volja srpskog naroda, je jadna. Smatram da je sramotno što smo svjedočili ovakvom ponašanju i ovakvim opravdanjima. Očigledno je da delegati SNSD-a nemaju uporište ni u čemu što bi im moglo poslužiti kao argument za ovaj potez“, rekao je Vuković.

On je posebno ukazao na ulogu predsjedavajućeg ovog doma Nikole Špirića, podsjetivši da je upravo on u ranijim mandatima konzumirao pozicije i u Domu naroda i u Predstavničkom domu, kao predstavnik tzv. manjine.

„Gospodin Špirić sada ima podršku samo dvojice kolega, uz sopstveni glas. Sa podrškom od tri delegata, od ukupno petnaest, on sada pokušava da nađe opravdanje pred vama i pred narodom, sve u cilju zadržavanja pozicije na kojoj se nalazi“, poručio je Vuković.

Vuković smatra da su napuštanjem sjednice delegati SNSD-a dodatno produbili političke tenzije i da je riječ o pokušaju manipulacije i prikrivanja političke nemoći.

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ: Povrat PDV-a za izgradnju kuća ključan za građane

Narodni poslanik PDP-a Bojan Kresojević komentarisao je to što je juče Dom naroda Bosne i Hercegovine potvrdio izmjene Zakona za povrat PDV-a na prvu nekretninu, naglašavajući da je inicijativu za to uputio još u julu prošle godine.

“Za realizaciju povrata PDV-a, za koji sam uputio inicijativu 22 jula 2024., potrebno je još donošenje pravilnika od strane upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje”, kazao je poslanik PDP-a u NSRS Bojan Kresojević.

Kako kaže, posebno mi je važno da se u ovom tekstu zakona nalazi i mogućnost povrata PDV-a za izgradnju kuća.

“Sve u skladu sa amandmanima koje je PDP podržao. Nastavljamo dalje. Jedna od sljedećih tema su radnička prava”, poručio je on.

Nastavi čitati

Aktuelno