Connect with us

Hronika

POMAHNITALI POLICAJAC BIVŠOJ DJEVOJCI PRIJETIO UBISTVOM! Ovo nije prvi put, nakon svakog INCIDENTA VRAĆAN NA POSAO!

Sinoć se u Vlasenici dogodila prava drama kada je policijski službenik PS Vlasenica, navodno, prijetio bivšoj djevojci ubistvom.
Kako priča za Srpskainfo Marina Ševkušić, njena sestra je sinoć proživjela pakao, kada joj je bivši partner, koji je inače policajac, prijetio ubistvom i nanio povrede.

-Moja sestra i njena prijateljica su sinoć bile u izlasku. Vozio ih je zajednički prijatelj. Skrenule su u lokalnu pekaru da kupe nešto da jedu. Dok su čekale da im prijatelj donese hranu, automobil je ostao otvoren, a on ih je očigledno pratio sve vrijeme. Na kraju je on „uletio“ u taj auto i odvezao ih na periferiju grada. Zatim je izvadio službeni pištolj, počeo je da maše njime i da im prijeti, govoreći kako će oduzeti život i njoj i sebi. Prijateljica je pokušala da ga spriječi, molila ga je da ne radi to. Udario je i nju, dakle, fizički se obračunao sa obe. Na kraju je policija stigla, jer je prijatelj sa kojim su išle u izlazak prijavio da mu je ukradeno vozilo i privela ga – priča Marina.

Pojašnjava da proganjanje njene sestre traje već jako dugo, više od godinu dana, od kada su prekinuli emotivni odnos.
-Obavila sam razgovor u MUP RS i u Sektoru unutrašnje kontrole, svuda gdje je bilo potrebno. Rekli su mi da vjerujem institucijama, da će se to riješiti. Rekla sam da se plašim za sigurnost sebe i svoje porodice. Obećali su mi da će to provesti do kraja. Kasnije su se pojavili neki lokalni političari koji su, navodno, stali iza njega, tako da, ne da nije odgovarao, već je vraćen na posao sa oružjem i značkom. Nakon toga je provocirao na način da se snimao i kačio na društvene mreže kako mu niko ne može ništa – tvrdi Marina.

Dodaje da je njena sestra bila i ucjenjivana, te da joj je prijetio da će objaviti snimke koje posjeduje još iz emotivnog odnosa, a koje je snimio bez njene saglasnosti.

-Prijetio je da će to pustiti u medijima, da će joj narušiti ugled.. Moja sestra se ne osjeća dobro zbog svega toga. Nemam drugi način da riješim ovaj problem, osim da uključim kompletnu javnost – kaže zabrinuto Marina.

Pojašnjava da je poslije svakog incidenta bio vraćen na posao.
-Moja sestra ima vidne povrede na licu. Slušala sam nadležne, vjerovala sam u zaštitu, ali očigledno da niko ne radi svoj posao i da nikakve zaštite nema. Sljedeći put ishod može biti fatalan – zaključuje Marina.

Hronika

DRINSKA REGATA U SJENCI TUGE! Mladić izgubio život u vodi!

Na jubilarnoj 25. Drinskoj regati, koja je juče održana od Rogačice do Ljubovije, desila se tragedija kada se tridesettrogodišnji mladić iz sela Grabovica kod Ljubovije utopio u Drini, na granici opština Ljubovija i Bajina Bašta.
Prema prvim informacijama, mladić je najverovatnije pao sa čamca koji se nalazio na začelju regate.

Njegovo tijelo izvučeno je iz rijeke, a istragu vodi Više javno tužilaštvo u Užicu, s obzirom na to da se nesreća dogodila na teritoriji opštine Bajina Bašta.

Ovo je prva tragedija sa smrtnim ishodom u istoriji Drinske regate, koja je četvrt vijeka okupljala hiljade učesnika bez ijednog sličnog incidenta. Veselje i radost na Drini, ovog puta, prekinuti su tugom.

(Telegraf.rs)

Nastavi čitati

Hronika

SUD PRIHVATIO DOKAZE: Kriminalce više ne štite Sky aplikacije

Izricanjem prve presude u predmetu u kojem su kao dokaz priznate komunikacije iz aplikacija Sky i Anom, Sud BiH je napravio ključni iskorak u borbi protiv kriminala, saglasni su sagovornici “Nezavisnih novina”.

Dodaju da će se sada svi oni koji su za nezakonite stvari koristili kriptovane aplikacije i mislili da se osjećaju sigurno, uhvatiti za glavu i da je slučaj “Damjanović” tek početak.

“Posebni telefoni sa Sky aplikacijama koštaju nekoliko hiljada maraka. Ja sam stalno govorio da te aplikacije niko ne kupuje kako bi kumu čestitao rođendan ili tako dalje. Jednostavno, koriste ih kriminalci, jer su osjetili da su to zaštićene aplikacije. Međutim, zahvaljujući prije svega FBI-ju, razbijen je taj lanac i te aplikacije i sada to služi kao dokaz”, kaže Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Navodi da je Sud BiH u slučaju “Damjanović” dao odgovor na pitanje koje se postavlja već unazad nekoliko godina, a to je da li Sky aplikacija može biti dokazni materijal pred sudom.

“Ja sam to uvijek zagovarao. Za mene je to apsolutno dokaz i mislim da je ova presuda izuzetno bitna za praksu u BiH. Mi smo na pravu učili da je praksa jedan od izvora prava. Evo, sada imamo praksu i mislim da će u narednom periodu to biti prihvaćeno kod svih slučajeva kao relevantan dokaz”, navodi Pećanac te dodaje da ta činjenica ne ide u korist onima koji se nalaze na Sky aplikacijama, koji su ih koristili ili ih koriste i sada.

“Nije to ni lagan posao, tu imate milione razgovora, milione poruka itd. Ali mislim da će ovo dati vjetar u leđa institucijama koje razotkrivaju sve te razgovore, taj kriminal sa Sky aplikacija, a sigurno je da će, blago rečeno, izazvati glavobolju kod onih koji su to koristili”, naglasio je Pećanac u razgovoru za “Nezavisne novine”.

Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu Armin Kržalić prvu presudu zasnovanu, između ostalih, na dokazima iz kriptovanih aplikacija, naziva presedanom.

“Presuda legitimira korištenje dokaza i specijalizovanih aplikacija koje su korištene od strane kriminalnih grupa. Sa istom se dodatno potvrđuje pravno prihvatanje dokaza pribavljenih putem međunarodnih operacija, poput Trojan Shield (FBI/ANOM) i EMMA (Sky ECC), što jača međuinstitucionalnu pravnu saradnju, te Sud usklađuje svoj rad s praksom sa više europskih zemalja koje su već ranije prihvatile ovakve dokaze – npr. Njemačka, Nizozemska, Francuska i Belgija”, podsjeća Kržalić.

Ovakav sudski pristup će, kako smatra, ubrzati postupak rješavanja slučajeva.

Međutim, dodaje da se može očekivati i da će odbrana osumnjičenih vršiti pritisak na sud na način da će pokušati da ospori ove dokaze.

“Ali ovaj slučaj već pokazuje da Sud ide ka priznavanju međunarodno prikupljenih digitalnih dokaza. Ova presuda predstavlja hladan tuš za mnoge u BiH koji su se oslanjali na ‘sigurnost’ šifrovanih komunikacija. Kriminalne mreže više nisu zaštićene tehnologijom. Presuda šalje jasnu poruku da pravosuđe Bosne i Hercegovine stoji uz savremene standarde borbe protiv organizovanog kriminala i usklađuje se s praksama zemalja EU”, rekao je Kržalić za “Nezavisne novine”.

Sada, kada se u obzir uzme da je sud prihvatio kriptoaplikacije kao dokazni materijal, postavlja se i pitanje da li ova i slične presude mapiraju put narednim sudskim odlukama, odnosno da li će se sud na ročištima pozivati na raniju presudu sa sličnim dokazima.

Odgovarajući na ova pitanja, advokat Aleksandar Jokić kaže da formalno, sudske odluke nisu direktni, odnosno neposredni izvori prava u BiH.

Međutim, kako navodi, u praksi je situacija poprilično drugačija.

“Nakon što sud donese neku odluku, ukoliko postoji još sličnih slučajeva, ta odluka se često ponavlja. To, naravno, ne znači da se ta prvobitna odluka ne može ili neće mijenjati, ali dokle god bude pravosnažna, ona će služiti, ako ništa, kao orijentir drugim sudijama i vijećima”, pojašnjava Jokić za “Nezavisne novine”.

Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, raspakivanje Sky i Anom aplikacija rezultiralo je brojnim hapšenjima i optužnicama u BiH. Na mukama su se našli osumnjičeni za šverc droge, pranje novca, uzimanje mita i druga teška krivična djela.

Prema podacima dostupnim na sajtu Tužilaštva BiH, u periodu od 2021. do kraja 2024. godine, tim tužilaca zaduženih za predmet Sky je u saradnji sa policijskim i bezbjednosnim agencijama u BiH sproveo oko 30 različitih operacija koje su kao rezultat imale hapšenje ili pritvor više od 170 osumnjičenih.

Do sada je podignuto i potvrđeno 10 optužnica protiv 68 osoba, a 16 optuženih se u tri slučaja izjasnilo krivim i po tom pitanju su donesene pravosnažne presude.

Treba dodati i činjenicu da je dosadašnjim istragama obuhvaćeno 28 zaposlenih u policijskim i agencijama za sprovođenje zakona, od čega su pet policijski službenici, a tu je i jedan ministar bezbjednosti BiH.

“Među osumnjičenima se nalaze aktivni policijski službenici, uključujući i visoke zvaničnike iz raznih agencija za provođenje zakona, kao i dva advokata i sudija”, podsjećaju iz Tužilaštva BiH.

Nastavi čitati

Hronika

PUŠKA, DROGA I VAGA! Policija upalau kuću i hapsila, sve pronađeno u pretresu u Srpcu!

Policija iz Gradiške uhapsila je Č.B. (41) iz Srpca, nakon što je kod njega pronađeno oružje i marihuana, potvrđeno je za “Nezavisne novine”.

Kako su rekli iz PU Gradiška uhapšen je zbog sumnje da je počinio krivična djela nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija i omogućavanje uživanja opojnih droga.

“Na osnovu Naredbe Osnovnog suda u Gradišci izvršen je pretres kuće koju koristi osumnjičeno lice, kojom prilikom je pronađena i oduzeta vojna puška, municija, kutija u kojoj se nalazila zelena biljna materija koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuana ukupne bruto mase 85 grama, digitalna vaga i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnih djela”, kazali su iz PU Gradiške.

O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka koji je naložio da se po kompletiranju predmeta dostavi izvještaj o počinjenim krivičnim djelima protiv osumnjičenog lica.

Nastavi čitati

Aktuelno