Politika
“NIJE LAKO”… Ovo su novi obračuni plata u Vladi Srpske

Vlada Republike Srpske utvrdila je 1. aprila set zakona koji se odnose na povećanje plata u javnom sektoru.
Tako se, kako je ranije najavljeno, povećavaju plate zaposlenih za 10 odsto za sve zaposlene u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, zaposlene u javnim službama Srpske, zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, u oblasti kulture, zaposlene u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima, u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda, u institucijama pravosuđa, te organima uprave Republike Srpske.
“Osim toga, policijskim službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova se Zakonom o platama zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, po hitnom postupku, utvrđuje pravo na naknadu za težinu, prirodu posla i posebne uslove rada u visini od 30% od osnovne plate. Predmetna naknada se uvodi s obzirom na obavezu policijskih službenika da rade u posebnim uslovima kada su takvi uslovi neophodni za izvršenje poslova i zadataka Ministarstva unutrašnjih poslova”, saopšteno je iz Vlade RS.
Piše da donošenje ovih zakona predstavlja jednu od mjera Vlade Republike Srpske koje doprinose privrednom rastu i povećanju plata radnika, kao i poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih u navedenim oblastima.
Ipak, ovim povećanjem su obuhvaćeni i ministri u Vladi Republike Srpske te premijer Radovan Višković.
Kako je pisao “Capital”, Višković će u narednom periodu imati platu od 8.387 KM u bruto iznosu, odnosno oko 5.103 KM nakon što se plate porezi i doprinosi.
Potpredsjednici Vlade Srpske i ministri u ovom sazivu Miloš Bukejlović i Alen Šeranić će imati bruto platu od 7.357 KM, odnosno 4.477 KM neto, dok će ostali ministri, njih 14, imati bruto platu 6.328 KM ili 3.851 KM neto.
Postavlja se pitanje da li su oni u prethodnom periodu svojim angažmanom zaslužili povećanje ionako visokih plata.
Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, rekao je za “Nezavisne novine” da se, što se tiče plata ministara i premijera, one vezuju za plate zaposlenih u organima uprave.
“Da li zaslužuju povećanja plate? To najbolje govore građani koji njima iskazuju ili ne iskazuju povjerenje. Što se nas iz Sindikata tiče, oni nisu ispunili svoj zadatak da dobiju to povećanje iz prostog razloga jer smo mi vidjeli da oni apsolutno ne odrađuju svoj posao, već da i ovo povećanje što je sada bilo nije bio rezultat njihovog rada, već izjave predsjednika Milorada Dodika, koji je izašao i rekao da će doći do povećanja”, istakao je Marić.
Dodao je da je Sindikat dva mjeseca prije toga sa Vladom RS vodio razgovore o povećanju plata te da im je rečeno da nema novca i da ne mogu da im izađu u susret.
“Postavlja se pitanje kako je moguće, kad izađe jedan čovjek i kaže biće povećanje, da se onda nađe novac. Ministri apsolutno nisu odradili svoj posao, niti premijer”, kazao je Marić.
Ekonomista Milenko Stanić naglasio je da, prema njegovom mišljenju, ministri i premijer nisu zaslužili povećanje plata.
“Uspostavljen je potpuno pogrešan sistem raspodjele u Republici Srpskoj, i to da javni sektor određuje plate i svoje prihode nezavisno od realnog sektora koji izdržava taj javni sektor. Poslodavci stalno na to ukazuju, da je to nerealno, da oni ne mogu više da plaćaju taj veliki javni sektor sa toliko zaposlenih”, objasnio je Stanić.
Prema njegovim riječima, generalno, plate funkcionera i većine zaposlenih su potpuno iznad plata realnog sektora.
“Što se tiče funkcionera, oni kreiraju jednu takvu pogrešnu politiku i apsolutno ne zaslužuju toliki nivo plata. Osnovni princip u ekonomiji važi da možete povećati plate, ali i budžete srazmjerno povećanju BDP-a. Procjene govore da je rast BDP-a prošle godine iznosio 2,5 ili 2,6 odsto. Ni u jednom slučaju se nije smjelo ići sa povećanjem iznad tog nivoa. Ove odluke nemaju nikakvo ekonomsko uporište. Zbog toga dolazi već do stagnacije naplate direktnih poreza”, istakao je Stanić.
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, istakao je da Vlada Republike Srpske treba da se pažljivo odnosi prema trošenju budžeta.
“Već duže vrijeme privreda zastupa vrlo jasan stav u vezi s pitanjem plata u realnom i javnom sektoru, a to je da nikako ne bi smjelo da plate u javnom sektoru značajno odstupaju. Morale bi da prate one plate koje su u realnom sektoru, odnosno plate koje stvaraju sve uslove da bi se plate u javnom sektoru mogle isplaćivati. Ono što nama smeta jeste da bi trebalo da postoji tačan i jasan odnos između ovih vrsta primanja što se tiče budžetskih prihoda, koji jesu prethodnih godina rasli.”
Naveo je da tokom prošle godine i početkom ove pada privredna aktivnost i broj zaposlenih u privredi.
“Sa bilo kakvim povećanjem javnih rashoda moramo biti veoma oprezni. Možemo doći u situaciju da dođe do pada javnih prihoda, jer se očekuju nove velike krize u Evropi, te bi moglo da bude upitno finansiranje cijele javne potrošnje”, zaključio je Škrebić.
Politika
IMENOVANJE U SIPA SKINUTO SA DNEVNOG REDA: Podnesene krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto

Savjet ministara BiH ponovo na dnevni red nije stavio imenovanje zamjenika direktora SIPA.
Kao i ranije, protiv je bio Selvid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, a na ranijim sjednicama ovoj tački dnegnog reda protivio se i Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.
Inače, imenovanje zamjednika direktora SIPA već nekoliko puta planira se kao tačka dnevnog reda Savjeta ministara BiH, međutim neposredno pred samu sjednicu, bošnjački ministri se tome usprotive i ta tačka bude skinuta sa dnevnog reda.
Podsjećanja radi, Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH još ranije je okončao konkursnu proceduru za zamjenika direktora SIPA i rezultate dostavio Ministarstvu bezbjednosti BiH, odnosno Savjetu ministara BiH.
U skladu sa procedurom Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH Savjetu ministara BiH dostavio je prijedlog o imenovanju Dragana Andrića, za zamjenika direktora SIPA međutim nekoliko puta do sada to je skidano sa dnevnog reda.
Kada je riječ o SIPA, Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, poslanici Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH podnijeli su krivične prijave protiv Darka Ćuluma, direktora SIPA i Borjane Krišto, predsjedavajuće Savjeta ministara BiH.
U prijavi protiv Ćuluma, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.
Emrić i Mehmedović su naveli da je Ćulum zloupotrijebio svoju poziciju direktora SIPA i odbio izvršiti nalog Suda BIH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim po nalugu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske podnio neopozicu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik.
Naveli su da je Ćulum nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA iako mu je “po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine”.
Inače, Ćulum se nakon što je podnio stavku vratio na mjesto direktora SIPA i normalno obavlja svoje zadatke. Njegovu ostakvu koju je podnio Savjet ministara BiH nije ni razmatrao, a nakon nekog vrema Ćulum se najnormalnije vratio na mjesto direktora.
Kada je riječ o krivičnoj prijavi protiv Krišto, i nju terete za zloupotrebu službenog položaja jer je bila upoznata sa postupcima Ćuluma, a nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora.
Politika
CILJ JE LIČNA SLOBODA BEZ OBZIRA NA CIJENU: Tajni odlazak Dodika, Stevandića i Viškovića u Sud BiH je NACIONALNO PONIŽENJE i prevara srpskog naroda

Narodna skupština Republike Srpske je zgažena nakon odluke najviših zvaničnika Republike Srpske da u tajnosti odu u Sud BiH i istrguju ukidanje pritvora. Neustavne institucije, kako su ih nazivali i donijeli zakone kojima se zabranjuje njihov rad u RS, su na taj način priznate, a narod prevaren, rekao je u rubrici “Bez uvijanja”, Jutarnjeg programa BN TV Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a i gradonačelnik Banjaluke.
Umjetnost je u životu ići i ne sudariti se sa samim sobom, a ponašanje najviših zvaničnika Srpske pred Sudom BiH, bio je lančani sudar u političkom smislu, kaže Stanivuković i dodaje:
“Višković sa Dodikom, Dodik sa Dodikom, Dodik sa Stevandićem, Stevandić sa Stevandićem i opet sa Viškovićem. To je nacionalno poniženje, to je jedno lično poniženje svakog od njih. To je prevara srpskog naroda”.
Njihov cilj je, kaže Stanivuković. lična sloboda, do koje se dolazi tako što se atmosfera zagrije do usijanja, a onda pregovarate izdajom i gaženjem sopstvenog naroda.
Stanivuković je komentarisao i najnovije Šmitovo nametanje o “Vijaduktu” i skenerima.
“`Vijadukt` je nepoštovanje ugovornih obaveza. Ostavili su nas bez 50, 60 škola. Vidjeli ste galamu Dodika, ali nijednom nije rekao nećemo poštovati”, kaže Stanivuković.
On kaže i da ga raduje da izbori budu fer i pošteni i da građani počnu vjerovati da je njihov glas zaista njihov. Istakao je i da, u slučaju osuđujuće drugostepene presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, nije za prijevremene izbore, te da je o tome obavijestio opozicione kolege.
“Ja sam rekao ovako, ovo je naš stav. Mi ga branimo, mi smo sigurni da je ispravan. Ako vi smatrate drugačije, da mi niko ne bi prišio kako radim za nečiji interes, mi ćemo vas podržati u tome, ali PDP nije zainteresovan ni da daje kandidate ni da ide u tom pravcu. Hiljade razloga, zamislite sada , birate predsjednika na pet mjeseci, idu opet izbori, dva izborna ciklusa, krize, ovi hoće po ovom izbornom zakonu, ovi po onom. I šta se opet dešava, u devet mjeseci društvo je zatočeno samo politikom”, kaže Stanivuković.
Otkriva i da se vode razgovori o ideji udruživanja PDP-a sa drugim političkim subjektima i pokretima, ali da još nije vrijeme da priča o detaljima.
“Ambicija našeg ukrupnjavanja, da taj naš neću reći pokret, nije to ta odluka, ali buduća politička platforma, po broju mandata i svemu, može biti ona koja će biti vodeća i sutra praviti nove većine i sastavljati nove vlade koje će ovoj zemlji donijeti reforme”.
Stanivuković odbacuje sve kritike o izboru hrvatske firme za posao javne rasvjete u Banjaluci težak 35 miliona maraka, ističući da je proveden međunarodni tender i izabran najpovoljniji ponuđač. Ističe da će se u narednih 15 godina za struju izdvajati 10 miliona manje, te da se taj novac može usmjeriti u druge projekte važne za građane Banjaluke.
Politika
Kako će teći proces glasanja na izborima uz NOVE TEHNOLOGIJE?

Iako je Centralna izborna komisija BiH (CIK) na prethodnim izborima sprovela nekoliko pilot projekata u vezi sa uvođenjem novih tehnologija u izborni proces, Studija izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija predviđa samo optičko skeniranje glasačkih listića i biometrijsku identifikaciju birača.
To će biti jedine novine u slučaju da se u djelo sprovede nalog Kristijana Šmita, koji je nametnuo odluke o finansiranju tih projekata.
Sve ostalo, o čemu se posljednjih dana moglo čuti u javnosti, kao što je postavljanje kamera na svim biralištima itd…, neće biti obuhvaćeno, i na izborima 2026. godine jedine novine biće elektronska identifikacija birača i skeniranje glasačkih listića.
To će u praksi značiti da će prilikom dolaska na glasačko mjesto birač biti identifikovan elektronski, odnosno u uređaj će staviti svoju ličnu kartu i svoj identitet potvrditi otiskom prsta, a nakon glasanja, listić će umjesto u kutiju morati provući kroz skener koji će automatski registrovati kome je dat glas i da li je listić važeći ili nije.
“Procjenjuje se da bi postavljanje 6.000 uređaja za verifikaciju birača, kao i 6.000 skenera glasačkih listića, te sprovođenje svih drugih neophodnih aktivnosti koštalo okvirno oko 112.500.000 KM za izbore 2026. godine. Ove količine uključuju rezervne uređaje za nepredviđene slučajeve. Dodatno, procjena uključuje sve kapacitete koje CIK treba da izgradi, poput novih zapošljavanja, kupovine i pripreme uređaja i podrške potrebne za primjenu izborne tehnologije”, piše u Studiji izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija koju je izradio CIK.
Iz Studije se može zaključiti da će eventualno uvođenje novih izbornih tehnologija biti i veliki logistički izazov, pa tako, recimo, osim članova biračkog odbora, na dan izbora biće potrebno i 5.300 operatera koji će instalirati i deinstalirati opremu na početku i na kraju glasanja. Osim njih 5.300, biće neophodno obezbijediti i do pet odsto rezervnih operatera.
Osim toga, planiran je i angažman 650 tehničara, a svaki od njih bio bi zadužen za deset biračkih mjesta, a plan je i da se uspostavi “nacionalni pozivni centar za podršku”, koji bi služio kao podrška operaterima i tehničarima na terenu, a u njemu bi radilo 70 osoba, sedam supervizora i jedan koordinator.
Uz te logističke, neophodno bi bilo osigurati i skladište za skladištenje elektronske opreme i za te namjene potreban je prostor od oko 1.500 kvadrata, gdje je procjena da će se uskladištiti 600 standardnih paleta. Za “pripremnu površinu” trebaće hiljadu kvadrata prostora, gdje bi radilo oko 90 operatera na vrhuncu rada, a uz sve to neophodna je i administrativna površina koja bi se prostirala na 200 metara kvadratnih.
Irena Hadžiabdić, član Centralne izborne komisije, nedavno je rekla da će se već ove sedmice početi raditi na operativnom planu, te da su već tražili da ministarstva i agencije pošalju svoje predstavnike kako bi pomogli CIK-u.
“Do sada smo dobili predstavnike IDDEEA, Ministarstva transporta i komunikacija, Agencije za javne nabavke, Agencije za zaštitu ličnih podataka. Još uvijek čekamo da nam Ministarstvo finansija i Ministarstvo bezbjednosti dostave svoje predstavnike. Za sada je ovo dovoljno da već naredne sedmice počnemo praviti operativni plan”, rekla je prošle sedmice Hadžiabdićeva, a prenijeli su mediji u Federaciji BiH.
Podsjećanja radi, Šmit je nedavno nametnuo odluku koja podrazumijeva da se obezbijedi novac za potrebe uvođenja novih tehnologija, i to onoliko koliko CIK bude tražio. Procedura, po Šmitovim nametnutim odlukama, podrazumijeva da CIK uputi zahtjev Ministarstvu finansija i trezora, koje će biti u obavezi da ga odobri u roku od sedam dana, a nakon toga dostavi sredstva na račun CIK-a. U slučaju da ministar, u ovom slučaju Srđan Amidžić, ne postupi po tom zahtjevu, njegov zamjenik Mehmed Hasanović biće u obavezi da to uradi.
Nakon operativnog plana CIK-a, treba očekivati da se u skorije vrijeme raspiše tender za nabavku opreme, koji će biti međunarodni i koji može trajati nekoliko mjeseci.
Uvođenje novih tehnologija u izborni proces komentarisao je i Dragan Čović, predsjednik HDZ-a, koji je rekao da BiH trebaju transparentni i pravedni izbori, te da ima jako puno pristupa za to.
“Da li je trebalo izdvojiti 100 miliona za opremu, zašto je nema negdje drugo, da li toliko vrijedi, neka to rade eksperti, mi nećemo ulaziti u to. Mi ćemo dati svoje predstavnike ispred HDZ-a, kako bismo osigurali da ne bude zloupotreba. Mi ćemo podržati sve elemente koji će osigurati čistoću na izborima. Za nas je, što se tiče Izbornog zakona, broj jedan ono što smo predlagali i to ćemo staviti na glasanje kada dobijemo adekvatnu većinu”, naglasio je Čović.
Potrebno za nove tehnologije na izborima
– 112,5 miliona KM
– 6.000 skenera
– 6.000 uređaja za identifikaciju birača
– 5.300 operatera
– 650 tehničara
– Više od 70 ljudi u “nacionalnom centru”
– Prostor od 1.500 kvadrata
-
Zdravlje7 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Svijet3 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ: Sanja Vulić više nije mjera za glupost, sad postaje mjera za LAŽ! OTIMAČINA 120 MILIONA KM MORA NA SUD!
-
Banjaluka3 dana ago
DAMJAN VRAČAR predgrupa Ceci Ražnatović na SPEKTAKLU NA KASTELU!
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ U PAVLOVCU: Nova svetinja uzdiže duh i identitet našeg naroda
-
Politika2 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Banjaluka1 dan ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo1 dan ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!