Politika
MIR, MIR, MIR, MARFI JE KRIV: Kako su Čović i Nikšić raskrinkali bivšeg američkog ambasadora

“Dragane, izvini”. Ove dvije riječi, koje je predsjednik SPD Nermin Nikšić uputio lideru HDZ Draganu Čoviću, pokazale su kako BiH (ne) funkcioniše.
Naime, Niškić se izvinio Čoviću, jer su ih, pod pritiskom bivšeg američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija, preglasali prilikom usvajanja Zakona o južnoj interkonekciji.
Ovim je Niškić, jasno i glasno, priznao da se SAD direktno miješaju u unutrašnja pitanja BiH i da im to, zahvaljujući poltronstvu pojedinih domaćih aktera, i te kako ide od ruke.
Marfi je, podsjetimo, za južnu gasnu interkonekciju javno lobirao, pa se i linkom obraćao poslanicima na sjednici federalnog parlamenta, kada je to pitanje došlo na dnevni red.

U narednih 15 dana će se, kako su najavili Nikšić i Čović, pokušati doći do dogovora, kako “izvini, Dragane”, ne bi ostalo samo na riječima.
Valja podsjetiti da ovo nije prvo priznanje koje je palo nakon odlaska Marfija iz BiH. Bivši američki ambasador je, kako je to onomad rekao Čović, umiješao prste i prilikom formiranja vlasti na nivou BiH.
-Marfi nas je jako motivisao da pravimo vlast s Trojkom, kao što je motivisao Bošnjake da glasaju za Južnu interkonekciju. Na to više nikad neću pristati – rekao je tada Čović.
Sjetimo se da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, u više navrata upozoravao da Marfi krši sve dogovore u BiH i da se miješa u sve i svašta, pa mu je, simbolično, dodijelio i nadimak – vegeta.
Bojan Šolaja iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije, kaže da ovdje nije riječ samo o Majklu Marfiju i SAD, nego i o mnogim drugim prethodnim ambasadorima, čije su zemlje imale jak uticaj u BiH.
-Vidjeli smo ta dva priznanja Dragana Čovića i Nermina Nikšića, što nas vraća na sam početak ovog mandata, kada su partneri na nivou BiH u pitanju. Ako se sjećate, od samog početka se govorilo o ubrzanom putu ka EU, pri čemu treba provesti određene reforme, pa je to, u jednom trenutku, dovelo do jako pozitivnog dogovora u Laktašima, za koji se ispostavilo, po tvrdnjama koje su došle iz Republike Srpske, da je mijenjan bukvalno na putu ka Sarajevu. Naravno, to je demantovano, da bismo dvije godine kasnije imali potvrdu tog načina djelovanja – kaže Šolaja.
Farsa
Kaže da je, sve vrijeme, postojala očigledna saradnja između Kristijana Šmita, koga Republika Srpske ne priznaje za visokog predstavnika, i američke ambasade.

Ovo je, dodaje, poražavajuće za BiH i za one koji su pristali da funkcionišu na taj način.
-Evo, gospodin Niškić je imao izliv iskrenosti prema partneru u vlasti, i to u javnom prostoru. Jako zanimljivo! Kako onda da govorimo o povjerenju u političkom smislu, kako će se neko u budućnosti dogovarati? Na šta da računamo? Meni je sada jasno zašto u Sarajevu izbjegavaju dijalog. Oni su, izgleda, navikli da im se rješenja nameću, a ne da putem dijaloga postižu dogovore. Tragično je za ovu zemlju što imamo dokaz da njom 30 godina upravljaju oni izvana. BiH je protektorat, koji ima jednog neokolonijalnog upravnika, koji ima svoje sponzore. Mi, koji živimo ovdje, nismo bitni. Mi živimo u društvu u kojem drugi diktiraju pravila i odlučuju o našim sudbinama – kategoričan je Šolaja.
Krivična djela
O ovome se oglasio i pravnik Milko Grmuša, koji je naglasio da je Nikšić javno priznao da se zakoni u FBiH i BiH ne donose na osnovu suverene političke volje, već na osnovu pritiska stranaca, čime je, kako kaže, priznao postojanje više krivičnih djela, uključujući i ona protiv ustavnog poretka FBiH i BiH.
-Obzirom da je evidentno da su FBiH i BiH planski, namjerno, umišljajno i organizovano dovedene u položaj potčinjenosti prema drugim zemljama i imajući u vidu činjenicu da je predsjednik jedne vlade javno naveo da se u FBiH i BiH zakoni usvajaju pod pritiskom neizabranih pojedinaca i(li) organizovanih grupa, nadležna tužilaštva moraju odmah preduzeti zakonom predviđene radnje ili protiv Nikšića ili protiv Marfija, koji je optužen da je stajao iza tog pritiska pod kojim se u FBiH usvajaju zakoni. Treće nema. Odnosno ima – nema, onda, BiH – kategoričan je Grmuša.
O kakvoj vladavini prava, ustavnom poretku i političkoj nezavisnosti i suverenosti BiH, pita Grmuša, možemo da pričamo nakon ovoga.
-Predsjednik Vlade, čovjek čiji je osnovni posao da štiti i sprovodi ustav i zakone ove zemlje, javno priznaje da njegova vlada predlaže zakone u koje, ne da ne vjeruje, već ih sama smatra štetnim, ali da mora da to radi usred pritiska. Da li će na ovo da reaguje Delegacija EU u BiH? Da li će na ovo da reaguju ambasade Kvinte? Da li će na ovo da reaguje nevladin sektor? Da li će na ovo da reaguju mediji? Da li će na ovo da reaguje pravosuđe? Ne, neće niko. Nijedan politički faktor u BiH na ovo takođe neće reagovati, jer je riječ o kukavicama. Čak ni vlasti u Srpskoj nemaju kredibilitet da o ovome pričaju jer su svjesno i namjerno prihvatili čin agresije i okupacije Šmita koji je, suspenzijom Ustava FBiH na jedan dan, omogućio da stranke Trojke dođu na vlast – kaže Grmuša.
BiH, zaključuje, ne postoji kao organizovana država. I za to krivi strance.
– I sve što bude slijedilo, kakve god štete da nastanu, mora se locirati prava adresa – stranci – rekao je on.
Srpskainfo
Politika
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE

Austrija, Rusija, Poljska, Francuska, Mađarska, Turska… brojne su destinacije koje su iz kabineta predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na račun građana posjetili tokom 2024. godine.
Od štanda sa kobasicama u Beču do smještaja u luksuznim hotelima u Parizu i Antaliji više od 400 hiljada KM potrošeno je u 2024. samo na troškove hotelskog smještaja i restorana za Kabinet predsjednika Republike Srpske.
Sada kada mu sve više zemalja uvodi sankcije – posljednje su Austrija i Njemačka zabranile ulazak u te zemlje – predsjednik Srpske silom prilika manje će trošiti u ovim državama.
U bečkom hotelu Sacher noćenje košta između hiljadu pa do čak 4.500 KM, u zavisnosti od perioda u godini. Trinaestog marta prošle godine datiran je ugovor za smještaj u ovom hotelu u iznosu višem od 13 hiljada KM.
Istog dana – drugi bečki hotel – La Meridian Beč – iznos skoro 10 hiljada KM. Tokom 2024. sa ovim hotelima sklopljeno je više ugovora na iznose od dvije do oko 10 hiljada KM.
Opet 13. maja – hotel Ritz Carlton – iznos skoro 13 hiljada KM.
U aprilu više puta – pariški L’Hotel du Collectionneur blizu Trijumfalne kapije. Račun od nekoliko stotina do šest hiljada KM.
Blizu Pariške opere nalazi se hotel Bowmann. Noćenje u ovom hotelu trenutno košta oko 1.200 KM.
Dva računa iz jula prošle godine iznose skoro 50 hiljada KM.
Kad ponese luksuz teško se kontrolisati, pa i najobičniju kobasicu platiti iz vlastitog džepa.
O tom svjedoči i račun iz januara prošle godine nešto viši od 80 KM sa štanda/catteringa J. Bitzinger Bmbh, na kojem se prodaju kobasice, te sitni troškovi za hamburgere i piće u lokalnim bečkim zalogajnicama.
Na listi su često i domaći ugostiteljski objekti i hoteli – Integra Banja Luka, restorani Kazamat, Mala stanica, Kod cige… sve do restorana Dionysos Zonars sa pogledom na atenski Akropolj, u kojem je u aprilu prošle godine potrošeno oko 2.300 KM.
Još jedna luksuzna destinacija bilo je odmaralište Calista Luxury.
Na ovo treba dodati i to da je početkom godine Milorad Dodik angažovao i firmu Megavision za vlastitu promociju za što planira potrošiti skoro 250 hiljada KM, prenosi Žurnal.
Služba predsjednika Republike Srpske, na čijem je čelu Milorad Dodik, ne planira stati s putovanjima – barem ako je suditi po najnovijem javnom pozivu.
Naime, ovih dana su raspisali tender za usluge rezervacije i prodaje avio karata. Vrijednost? Simboličnih 49.000 KM bez PDV, naravno.
Riječ je o jednogodišnjem ugovoru koji predviđa “okvirni sporazum”, što u prevodu znači: karte se kupuju po potrebi, ali neka para bude spremna – za svaki slučaj. Jer nikad ne znaš kada će zatrebati let do Budimpešte, Pariza, Antalije… ili svih destinacija redom.
Srpskainfo
Politika
MINISTARSTVO ZA EVROPSKE INTEGRACIJE: Četiri kantona u FBiH blokirali usvajanje Plana rasta

Niko više od Republike Srpske ne želi da se konačno odblokira evropski put, ali usvajanje Plana rasta za BiH blokirala su četiri kantona u Federaciji BiH, u kojima je na vlasti SDA, saopšteno je iz Kabineta ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.
U saopštenju se naglašava da niko više od Republike Srpske ne želi da se vrati fokus na pregovore o pristupanju i usvoji Plan rasta za BiH.
– Taj izuzetno važan dokument pomogao bi ekonomiji, približio bi nas EU i donio konkretne koristi građanima – ukazali su iz Kabineta ministra Zlatana Klokića.
U saopštenju se ističe da SDA blokira usvajanje Plana rasta jer trenutno nije na vlasti ni u FBiH, ni na nivou zajedničkih institucija BiH, pa im ne odgovara da aktuelna vlast postigne bilo kakav napredak.
– Drugim riječima, ne žele da njihovi politički protivnici dobiju poene, čak i ako to znači da građani ostanu bez koristi od ovog plana – naveli su iz Kabineta ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.
U saopštenju se dodaje da postoje i pokušaji da se ovaj proces iskoristi za centralizaciju BiH, odnosno da se nadležnosti koje imaju entiteti i kantoni prebace na nivo BiH, što je suprotno Ustavu.
– Umjesto da svi zajedno radimo na napretku, pojedini politički akteri komplikuju situaciju, dovode u pitanje stvari o kojima je već postignut dogovor i pokušavaju da predstave kao da samo nivo BiH može voditi evropske integracije, što nije tačno, jer u tom procesu učestvuju svi nivoi vlasti, uključujući i Republiku Srpsku – navodi se u saopštenju.
Iz Kabineta ministra su napomenuli da je BiH trenutno jedina zemlja na zapadnom Balkanu koja još nije usvojila taj važan dokument, uprkos trudu domaćih i evropskih partnera.
– Republika Srpska podržava put ka EU i radi sve što je potrebno da ispuni svoje obaveze. Ali taj put mora da bude u skladu sa Ustavom BiH i dogovorenim mehanizmom koordinacije – navodi se u saopštenju
Politika
Članovi Predsjedništva BiH se sastali s Erdoganom, OGLASILA SE CVIJANOVIĆEVA

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u razgovoru sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom u Antaliji ukazala je da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH.
“Dobar razgovor sa predsjednikom Erdoganom tokom radnog doručka koji je upriličio za članove Predsjedništva BiH. Ukazala sam da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH”, napisala je Cvijanovićeva na “Instagramu”, prenosi Srna.
Cvijanovićeva u Antaliji učestvuje na Diplomatskom forumu, koji je počeo juče, a tokom tri dana okupio je više od 4.800 učesnika iz više od 140 zemalja.
Forum se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Erdogana, a tema je “Povratak diplomatije u fragmentiranom svijetu”.
-
Hronika2 dana ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika2 dana ago
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?
-
Banjaluka3 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆEVA UPOZORAVA: “Biću prinuđena da zatražim zaštitu”, apel Soreki i Barbu da ne produbljuju krizu
-
Politika2 dana ago
STIGLO NE! Stranke “trojke” odbile Dodikov poziv za razgovor
-
Politika3 dana ago
PREKINUT MU KONTAKT SA PORODICOM! Radovana Karadžića optužili da planira bijeg!?
-
Politika2 dana ago
VUKOMANOVIĆ: SIPA hapsi po Srpskoj, a MI IZDAJNICI jer upozoravamo na besmislene zakone
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Republici Srpskoj ne treba trgovac, VEĆ DRŽAVNIK”