Politika
ĐOKIĆ “BiH mora izmiriti obavezu prema “Vijaduktu”, a ne Srpska”

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da ne postoji nikakva pravna mogućnost da Srpska prihvati izmirenje obaveze prema slovenačkoj kompaniji “Vijadukt”, već da to mora da izvrši BiH na teret vlastitih finansijskih sredstava.
– U slučaju “Vijadukta” tužena je BiH, a ne Republika Srpska. Nakon arbitražnog postupka u kome je tužbeni zahtjev tužioca prihvaćen, okončana je arbitraža obavezom da se tužiocima isplati određeni iznos na teret sredstava BiH – izjavio je Đokić Srni.
Đokić je naveo da niko iz Republike Srpske nije sporio do sada da Srpska izvršava svoje međunarodne obaveze bilo kog karaktera i u bilo kom periodu kada su one nastale.
– Republika Srpska će svaku svoju sljedeću obavezu izvršavati. Mi ne možemo izvršavati obavezu za račun nekoga ko od nas ne traži to izvršenje. Zastupnici tužioca traže da se naknada štete izvrši na teret sredstava BiH, koja treba ovo da plati – pojasnio je Đokić.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske rekao je da sporazum koji postoji može biti predmet odnosa kojim bi se to pitanje uređivalo između BiH i Republike Srpske u nekom narednom periodu.
On je podsjetio da je Republika Srpska u završnoj fazi arbitražnog postupka predlagala na osnovu sporazuma da se prihvati promjena pozicije dužnika.
– Zastupnici tužioca u arbitraži to nisu prihvatili, ostali su pri tome da je BiH u obavezi kao strana u slučaju da BiH izgubi taj spor da će ona biti povjerilac, odnosno imati obavezu da plati iznos štete koja je dosuđena u korist te kompanije – ukazao je Đokić.
On je podsjetio da Republika Srpska nije jednostrano raskinula ugovor o koncesiji, već je to uradio tužilac, odnosno kompanija “Vijadukt” u oktobru 2015. godine, nakon čega se opredijelila da pokrene arbitražu protiv BiH, a ne protiv Republike Srpske.
– To što je bio zaključen sporazum između Republike Srpske i Savjeta ministara 2017. godine desilo se zbog toga što je tada trebalo platiti određene troškove u toku trajanja arbitražnog postupka – naveo je Đokić.
Prema njegovim riječima, institucije BiH nisu željele da plate sudski trošak, iako su tada znale da se protiv BiH vodi arbitražni postupak, a ne protiv Srpske, ali je Republika Srpska tada prihvatila da obezbijedi ta sredatva i da se to sporazumom reguliše.
– Republika Srpska da nije uplatila tadašnje sudske troškove, mogli su odmah donijeti odluku i riješiti tužbeni zahtjev u korist tužioca – istakao je Đokić.
On je naveo da BiH ima obavezu da plati troškove slovenačkoj kompaniji “Vijadukt”, koja je “tašna-mašna” firma.
– Nevjerovatno je da je Arbitražni tribunal, koji je vodio ovaj spor, mogao donijeti takvu presudu u korist takve kompanije, a da uopšte ne utvrđuje njenu kredibilnost, a radi se o firmi koja nije izvršila nijednu ugovornu obavezu u tom periodu i nije imala osnov za podnošenje takvog zahtjeva – rekao je Đokić.
Đokić je naglasio da to govori o rejtingu i poslovnoj reputaciji BiH u svijetu prema kojoj se odnose na takav način na međunarodnom planu.
– Vlada Republike Srpske je zahtijevala da nadležni organi Srpske, tužilaštvo, MUP Republike Srpske sprovedu određeni postupak protiv tih lica. Ovaj postupak je sproveden u jednoj fazi i izvještaj je dostavljen tužilaštvu na dalje postupanje u ovom postupku – zaključio je Đokić.
Premijer FBiH Nermin Nikšić na sjednici Fiskalnog savjeta BiH stavio je veto na odluku kojom bi bile isplaćene obaveze prema slovenačkom “Vijaduktu” i time ugrozio funkcionisanje institucija na nivou BiH.
Politika
VIŠKOVIĆ O ISPLATI 200 MILIONA KM narodnog novca “Viaductu”: NEĆETE NAM PREVIŠE NAŠKODITI!

Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, rekao je da Kristijan Šmit, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, nametanjem odluke o isplati novca Viaductu, zadire u budžet Republike Srpske, te da će Srpska preživjeti njegov udar.
“Poreski obveznici i svi stanovnici Srpske moraju da znaju na koji račun će se proslijediti sredstva u slučaju “Viaduct””, naglasio je on.
Premijer podsjeća da je po međunarodnim sporazumima tužena BiH i da je ona ta koja treba da izvrši arbitažu, a da poslije toga ide odštetni zahtjev prema Republici Srpskoj.
“Republika Srpska je predlagala da se obaveza prema ‘Viaductu’ isplati iz dobiti Centralne banke BiH, jer je Centralna banka vlasništvo oba entiteta i imamo puno pravo da raspoređujemo i dobit koja se ostvari. Međutim ono što vrijedi za sve druge zemlje ne vrijedi za BiH”, naveo je Višković za RTRS.
Podsjetio je da od strane Delegacije EU u BiH nisu dobili konkretne odgovore po ovom pitanju, te da je očigledno da su oni podržali su nametnutu Šmitovu odluku.
“Odgovori na pitanja o ‘Viaductu’, upućena šefu Delegacije Evropske unije u BiH, su izbjegnuta kao da nisu ni postavljena Ako je to slovenačka firma zašto se sredstva ne uplate na tamošnji račun. Koja zemlja stoji iza svega?”, upitao je Višković.
Najavio je da Srpska preko pravnih timova istražuje način kako pojedince iz BiH tužiti za štetu koju su načinili građanima BiH.
“Šmit je samo u jednom danu sa svojim nametnutim odlukama uzeto Srpskoj oko 200 miliona KM ali poručujem i njemu i svima drugima da ćemo mi preživjeti i ovaj udar na Republiku Srpsku i nećete nam previše naškoditi ali budite sigurni da ćete odgovarati za sva ova pitanja na koja smo tražili odgovore. I nećemo prestati da pitamo sve dok postoji Kancelarija OHR i ambasador EU u BiH koji je dužan da građanima Srpske pruži odgovore”, naveo je premijer Srpske.
“Evropske države izbacuju nove tehnologije za provođenje izbora”
Višković se ovom prilikom dotakao i druge odluke koju je nametnuo Šmit, a koja se, podsjetimo odnosi da 112,5 miliona KM iz profita Centralne banke BiH bude ustupljeno za modernizaciju izbornog procesa.
Premijer je kazao da evropske zemlje izbacuju tu opremu i ne koriste je jer se nije pokazala kao dobra već više predmet mogućih spekulacija.
“Na prošlim izborima ta oprema je tesno korištena u Doboju i Zvorniku gdje navodno izborni rezultati nisu korektni, i ništa se spektakularno nije desilo osim što je SNSD imao bolje rezultate nego kada nije bilo opreme”, naveo je Višković.
Istakao je i da ne isključuje mogućnost da BiH u nekom trenutku nije trebala nabaviti opremu za unapređenje izbornog procesa, ali poučen dosadašnjim iskustvom on sumnja u manipulaciju u cijeli proces.
“Posebno što se svi podaci slivaju na jedno mjesto i ne može se vjerovati da se neće nešto loše uraditi po Republiku Srpku.Zato izražavamo sumnju u namjere nabavke te opreme. Po dosadašnjim iskustvima mislim da smo više nego u pravu”, naglasio je Višković.
Politika
Kresojević upitao: Kako lobiranje u Americi može biti važnije od VRTIĆA?

Za koga se lobira u Americi iz sredstava namjenjenih za vrtiće?
Upitao je ovo Narodni poslanik PDP-a Bojan Kresojević.
– Objavljen je novi ugovor za lobiranje u Sjedinjenim Američkim Državama sa kompanijom “MO Strategies, Inc.” u mjesečnom iznosu od 10.000$ – naveo je Kresojević.
On je istakao da se postavlja pitanje u čije se ime i za čije interese zapravo lobira, s obzirom na to da vlast o tome ćuti.
– Postavlja se pitanje za čije interese se lobira u Americi, ako vlast o tome ćuti. Ako se lobiranje sprovodi sa ciljem unapređenja privrednih odnosa sa SAD, tada bi vlast sa ponosom iznosila ove informacije – poručio je Kresojević.
Međutim, prema njegovim riječima, sve ukazuje na suprotno, a kao dokaz navodi i nedavno najavljene carine koje SAD uvode na robu iz Bosne i Hercegovine.
– Ali očigledno to nije slučaj. Najavljene američke carine za robu koja dolazi iz Bosne i Hercegovine, tako i Republike Srpske to najbolje potvrđuju – dodao je on.
View this post on Instagram
Posebno je problematično, tvrdi Kresojević, to što se ugovor o lobiranju finansira sredstvima preusmjerenim sa budžetske stavke za izgradnju vrtića.
– Postavlja se pitanje kakvo lobiranje u Americi može imati prioritet u odnosu na vrtiće? Jer sredstva u rebalansu budžeta, iz kojih se finansira ovaj ugovor, obezbjeđena su umanjenjem sredstava namjenjenih za izgradnju vrtića – naglasio je.
Kresojević upozorava da je u rebalansu budžeta, koji je donesen usred godine, vlast odlučila da izdvoji gotovo 50 miliona KM za lobiranje, što smatra neprihvatljivim.
– Posve je neobično da je, na pola godine, rebalansom, vlast odluči da obezbjedi skoro 50 miliona KM za lobiranje. Za koga? – upitao je Kresojević.
Na kraju, zaključio je da je prioritet trenutne vlasti ostanak na funkcijama, dok se zanemaruje budućnost djece.
– Dok druge nacije sve ulažu za budućnost djece, naša vlast sve daje za ostanak na funkcijama – zaključio je Kresojević.
Politika
BORS TRAŽI HITNU REAKCIJU: Pojedine lokalne zajednice otpuštaju djecu poginulih i RVI, a zapošljavaju POLITIČKI PODOBNE kadrove

Boračka organizacija Republike Srpske (BORS) upozorava na zabrinjavajuću praksu u pojedinim lokalnim zajednicama, gdje se sa posla otpuštaju djeca poginulih boraca i ratni vojni invalidi, a umjesto njih zapošljavaju politički podobne osobe.
Ova pojava, kako navode iz BORS, nije izolovan incident, već obrazac koji se ponavlja širom Republike Srpske.
U dopisu koji je BORS 18. jula uputio svim opštinama i gradovima u Srpskoj, izražava se oštro negodovanje zbog ovakvih poteza i jasno stavlja do znanja da će, ukoliko se ova praksa hitno ne obustavi, organizacija biti primorana da preduzme radikalne mjere prema pojedincima koji upražnjuju ovakvu praksu, ali nisu naveli o kojim tačno mjerama je riječ.
– Utvrdili smo da se u pojedinim lokalnim zajednicama s posla otpuštaju djeca poginulih boraca i RVI, dok se na njihova mjesta primaju politički podobni kadrovi. Takvi postupci su neprihvatljivi i duboko uvredljivi za sve one koji su dali najviše za stvaranje Republike Srpske – navedeno je u dopisu koji potpisuje predsjednik Predsjedništva BORS Milovan Gagić.
Kao konkretan primjer, iz BORS navode slučaj iz opštine Sokolac, gdje je sa posla otpuštena Milanka Tomanić, kojoj su u ratu poginuli otac i dva brata, a i sama je bila borac Vojske RS.
Ovakvi slučajevi vrijeđaju ne samo porodice poginulih boraca, već i temeljne vrijednosti na kojima je stvorena RS. Tražimo od načelnika i gradonačelnika da odmah zaustave ovu sramnu praksu i uvaže zakonom zagarantovana prava djece poginulih i RVI – poručuju iz BORS.
Dodaju da je Predsjedništvo BORS još u maju ove godine upozoravalo Savez opština i gradova na ovaj problem, ali, kako navode, ni nakon 2 mjeseca nisu dobili nikakav odgovor.
Podsjećamo, mediji su ranije objavili da je načelnik opštine Sokolac, Strahinja Bašević, osim Tomanićeve, do sada otpustio još 24 radnika Opštinske uprave Sokolac, među kojima ima i bivših boraca ili njihovih potomaka.
-
Zdravlje1 dan ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika1 dan ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo1 dan ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Društvo2 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Sport3 dana ago
Jokić u Kini prepoznao ćirilicu: “Ovo je moj jezik” (VIDEO)