Connect with us

Društvo

Sud udlučio da ministarstvo mora objaviti ugovor o gradnji autoputa Banjaluka – Prijedor

Sud je odlučio da je ministarstvo nezakonito skrivalo ugovor o koncesiji za izgradnju auto puta Banjaluka – Prijedor.

Organizacija Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BIH) dobila je sudski spor protiv Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske. Sud je odlučio da je ministarstvo nezakonito skrivalo ugovor o koncesiji za izgradnju auto puta Banjaluka – Prijedor. Okružni sud u Banjaluci donio je presudu kojom se nalaže Ministarstvu da dostavi TI BIH-u ugovor koji je 2018. godine zaključen sa kineskom kompanijom “Shandong Hi-Speed International (SDHS)”.

Prema informacijama koje je ranije objavio portal Capital.ba, koncesionim ugovorom koji bi trebalo da traje 30 godina definisano je da kineska kompanija uloži oko 297 miliona evra u izgradnju auto puta, a trebalo bi da zaradi oko 975 miliona eura kroz naplatu putarine i nedostajuća sredstva koja će se namiriti iz budžeta Republike Srpske.

Zbog sumnje da je ovaj posao sklopljen pod štetnim uslovima za Republiku Srpsku, TI BiH je tražio od Ministarstva kopiju ugovora ali je ovaj zahtjev odbijen uz obrazloženje da bi objavljivanje ugovora moglo naštetiti komercijalnim interesima kineske kompanije.

“Kako je vlast u ovom slučaju interes privatnog investitora očigledno stavila iznad interesa javnosti, TI BIH je podnio tužbu Okružnom sudu u Banjaluci, koji je uvažio tužbu i naložio Ministarstvu da ponovo sprovede postupak uz vrlo jasnu pouku da je njegova zadaća da služi interesima građana, a ne da brine o poslovnim tajnama ili bilo kakvim drugim finansijskim kombinacijama ugovorne strane kojoj je dato da 30 godina eksploatiše i ubire javne prihode”, saopšteno je iz TI BiH.

U presudi se još navodi da je Ministarstvo zamijenilo ulogu javnog organa koji raspolaže sa javnim novcem i djeluje da bi štitilo javni interes, sa ulogom zaštitnika poslovnog partnera.

“Nesumnjiv je interes javnosti da ima potpuni uvid i saznanja da li su za Republiku Srpsku i njene građane ugovoreni povoljni uslovi, da li su isti u skladu sa javnim interesom, te upoređuje da li su mogli da se ugovore bolji uslovi, ali suprotno tome, interes javnosti nije zaštita poslovanja pravnog lica sa kojim je zaključen ugovor, odnosno briga da li će u periodu od tri decenije njegovo poslovanje biti isplativo ili ipak neće”, navodi se u presudi.

Sud je prihvatio argumentaciju TI BiH da Ministarstvo nije obrazložilo kakva bi to šteta proizašla objavljivanjem traženih informacija. Kada je Ministarstvo odbilo zahtjev TI BIH da objavi ugovor, navelo je da on sadrži povjerljive informacije o metodama naplate prihoda od putarina, formule za izračunavanje novčanih tokova, finansijski plan koncesionara. Takođe navode da je ekonomska vrijednost ovih podataka upravo u tome što nije široko poznata javnosti.

Sud konstatuje da rješenje nema veze sa zakonom, već je zasnovano na potrebi tuženog da se stavi u službu zaštite koncesionara i podsjeća da je jedan od osnovih principa Zakona o koncesijama transparentnost, tržišna konkurencija, jednak tretman za sve. Ugovor sa kompanijom SDHS nije sklopljen putem javnog poziva nego putem pregovaračkog postupka, što je Vlada RS do sada često koristila zaobilazeći javno nadmetanje, a takvi ugovori često su završavali štetom po javne finansije.

“TI BiH podsjeća da je slična praksa uočena i kod drugih organa pri sklapanju ugovora sa kineskim kompanijama, gdje se gotovo isti razlozi navode za nedostavljanje ugovora, te ova sudska odluka potvrđuje upozorenja TI BiH da se komercijalni interesi kineskih kompanija ne smiju stavljati iznad interesa građana BiH”, saopšteno je iz ove organizacije.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.

Nastavi čitati

Društvo

KOLAPS U GRADIŠCI! Evo šta je izvazvalo kvar na granici BiH i Hrvatske

Na graničnom prelazu Stara Gradiška obustavljen je sav saobraćaj, a vozila se preusmjeravaju na najbliže dostupne granične prelaze, saopštila je hrvatska policija, javljaju tamošnji mediji.

Prelaz je zatvoren nakon što je došlo do prekida u komunikacijskim vezama na području Policijske uprave brodsko-posavske, tačnije Policijske stanice Okučani, Stanice granične policije Stara Gradiška i samog graničnog prelaza Stara Gradiška.

Prema informacijama iz policije, do problema je došlo danas oko 13.15 zbog oštećenja optičkog kabla u mjestu Mašić, što je izazvalo potpuni prekid telefonskih i internet veza.
Ovlaštene ekipe za otklanjanje tehničkih kvarova odmah su upućene na teren, a radovi na sanaciji oštećenog kabla su u toku.

Nakon što se komunikacija uspostavi i kvar bude otklonjen, javnost će biti pravovremeno obaviještena, poručili su iz policije, prenosi Index.

Nastavi čitati

Društvo

KLIZIŠTE UGROZILO IZGRADNJU “HE Bistrica”! Za sanaciju potrebno više od šest miliona maraka

Na gradilištu elektroenergetskog sistema „HE Bistrica“ pojavilo se klizište za čiju sanaciju biti potrebno više od šest miliona maraka.

Ovaj projekat obuhvata gradnju tri hidrocentrale, a klizište se pojavilo na pregradnom mjestu centrale B2 i pristupnom putu.

Ugovor o sanacije je nedavno potpisan sa firmom „Bossil“ iz Viteza koja je bila najpovoljnija na tenderu sa ponudom od 4,99 miliona KM bez PDV-a, odnosno 5,84 milona KM kada se obračuna porez.
U ovu cijenu ulaze zemljani i betonski radovi te sanaciju klizišta šipovima i sidrima.

Takođe, u toku je i tender za uslugu tehničkog nadzora, čija je procijenjena vrijednost 300.000 KM bez PDV-a, odnosno 351.000 KM sa ovim porezom.

Do objave teksta nismo uspjeli stupiti u kontakt sa direktorom preduzeća „HE Bistrica“ Dejanom Pavlovićem kako bi dobili više informacija.
Linker
On je krajem prošle godine za „Nezavisne novine“ izjavio da je urađeno 40 odsto posla na ovom projektu te da će objekti biti na mreži u prvoj polovini 2027. godine.

U Centru za životnu sredinu Banjaluka napominju da je Studija uticaja na životnu sredinu nekvalitetna.

„Sama studija je rekla da će sve proći u najboljem redu, a sada vidimo da se javljaju problemi na terenu“, kazali su oni.

Podsjećamo, ugovor o izgradnji ovih elektrana potpisan je 2019. godine sa kineskom firmom AVIC-ENG, a radovi na projektu vrijednom preko 100 miliona evra su počeli 2021. godine.

Početku radova prethodio je nesvakidašnji dogovor između Elektroprivrede Republike Srpske i laktaškog biznismena Milenka Čičića.
Naime, Srpska je Čičiću, odnosno njegovom preduzeću “Kaldera” prije 17 godina za 6,8 miliona maraka prodala kocesiono preduzeće “HE Bistrica”.

Iako na gradnji hidrocentrala nije uradio ništa, Republika Srpska, odnosno „Elektroprivreda RS“ je 2019. godine kupila preduzeće i po tom osnovu mu isplatila preko 21 milion maraka.

Hidroelektane se grade u donjem toku rijeke Bistrice, uz magistralni put Foča-Sarajevo, a svaka će se sastojati od brane, dovodnog tunela, cjevovoda i mašinske zgrade, prenosi Capital.

Ukupna instalisana snaga ovog sistema je 39 megavata sa ukupnom godišnjom proizvodnjom 152 gigavat časa električne energije.

Nastavi čitati

Aktuelno