Svijet
Tramp planira uvesti carine od 100 odsto na SVE FILMOVE PROIZVEDENE VAN SAD!

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je uvođenje carine od 100 odsto na sve filmove proizvedene van Sjedinjenih Američkih Država i tom prilikom optužio strane vlade da subvencijama i poreskim olakšicama ugrožavaju američku filmsku industriju.
U objavi na platformi Truth Social, Tramp je naveo da američka kinematografija “brzo odumire” usljed “koordinisanih napora drugih nacija” da privuku produkcije, prenosi Rojters.
“To je i bezbjednosna prijetnja, jer se radi o porukama i propagandi”, naveo je Tramp i dodao da je naložio američkom Ministarstvu trgovine i drugim nadležnim tijelima da odmah otpočnu proceduru za uvođenje nove trgovinske mjere.
Američki sekretar za trgovinu Hauard Latnik je poručio putem mreže Iks: “Radimo na tome”.
Za sada nisu poznati detalji najavljene mjere, a nije jasno ni da li će ona obuhvatiti i američke producente koji snimaju u inostranstvu.
Prema podacima organizacije FilmLA, filmska i televizijska produkcija u Los Anđelesu opala je za skoro 40 odsto tokom posljednje decenije.
Zemlje poput Kanade, Velike Britanije, Australije i Novog Zelanda su istovremeno uvele značajne poreske olakšice kako bi privukle produkcije, tako da su velike američke kompanije poput Diznija, Netfliksa i Juniverzala preselile dio proizvodnje u inostranstvo.
Trampova najava izazvala je zabrinutost među filmskim profesionalcima i političarima, prenosi CNBC.
Bivši visoki zvaničnik Ministarstva trgovine Vilijam Rajnš izjavio je da bi odmazda drugih zemalja mogla biti pogubna za američku filmsku industriju i naglasio da Sjedinjene Američe Države mogu “mnogo više da izgube nego da dobiju”, prenosi Tanjug.
Svijet
Ko je “rumunski Tramp”!? Simion želi dijelove Moldavije i Ukrajine, kritičan prema Rusiji

Nacionalistički kandidat George Simion (Đorđe Simion) osigurao je više nego uvjerljivu pobjedu u prvom krugu ponovljenih predsjedničkih izbora u Rumuniji. Osvojio je 40,5 posto glasova. Drugo mjesto zauzeo je gradonačelnik Bukurešta Nicusor Dan (Nikušor Dan) s 20,89 posto glasova, a treći je završio zajednički kandidat vladajuće koalicije, Crin Antonescu (Krin Antonesku), s 20,34 posto glasova.
U unaprijed snimljenom govoru, Simion, 38-godišnji vođa Alijanse za jedinstvo Rumuna (AUR), poručio je da su se Rumuni “uzdigli” i da ima samo jedan cilj ako bude izabran: “vratiti rumunskom narodu ono što mu je oduzeto”.
Kako bi se shvatilo šta to znači, potrebno je baciti bliži pogled na Simiona kao osobu te njegovu gotovo idolizaciju američkog predsjednika Donalda Trampa i pokreta Make America Great Again (MAGA), piše AFP. Simion često nosi crvenu kapu MAGA i hvali se svojom direktnom vezom s Vašingtonom.
Prije šest godina osnovao stranku
Stranku AUR osnovao je 2019. godine. U samo šest kratkih godina, stranka, koja je započela kao marginalna antivakserska grupa tokom pandemije koronavirusa, izrasla je u drugu najveću rumunsku stranku, privlačeći dijasporu i mlade birače, iskoristivši bijes naroda usmjeren prema mainstream političarima.
Kao konzervativni hrišćanin, podržao je neuspješni referendum 2018. o promjeni rumunskog ustava kako bi se istospolni parovi spriječili da ikada sklope brak. Mnogi politički stavovi AUR-a podudaraju se s onima Trampovog pokreta MAGA, od konzervativizma u društvenim pitanjima do zaustavljanja vojne pomoći Ukrajini.
Izborna tijela trenutno istražuju finansiranje njegove kampanje nakon što je prijavio nula sredstava potrošenih na online promociju. Takođe je pod istragom zbog navodnog podsticanja ljudi na nasilje nakon što je rekao da bi izborne zvaničnike trebalo “oderati” jer su zabranili kandidaturu Calinu Georgescuu (Kalin Đorđesku). Kasnije je rekao da nije mislio ozbiljno.
Simion je najavio da mu je u slučaju pobjede “jedna od opcija” imenovati Georgescua za premijera. Opisujući sebe kao “umjerenijeg” od Georgescua, Simion je više puta insistirao na rumunskom “suverenitetu”.
Pozvao je da Rumunija vrati dijelove teritorije od Moldavije i Ukrajine, a trenutno mu je zabranjen ulazak u obje zemlje. Dok ga Ukrajina optužuje za “sistematske antiukrajinske aktivnosti”, Moldavija tvrdi da ugrožava nacionalnu bezbjednost.
Simion oštro kritikuje Evropsku uniju te je zaprijetio da će prekršiti bilo koji zakon iz Brisela s kojim se ne slaže. Ipak, smatra da Rumunija treba ostati članica.
U oštroj suprotnosti s Georgescuom, Simion je često osuđivao Rusiju, istovremeno napadajući Bruxelles i okrećući se prema Sjedinjenim Državama.
“Mi smo sigurno jedini koji imamo odnose sa State Departmentom i drugim dijelovima američke vlade”, izjavio je.
Meloni nazvao svojim političkim herojem
Simion je rekao da želi uspostaviti savez zemalja u duhu MAGA unutar Evropske unije.
Poput Ministarstva za efikasnost vlade (DOGE), savjetodavnog tijela Trampove administracije koje navodno prati prevare i rasipničko trošenje u američkim javnim institucijama, Simion želi da smanji broj radnih mjesta u nastojanju da “uloži u odbranu”.
Obećao je da će gotovo udvostručiti vojni budžet Rumunije, zemlje članice NATO-a koja graniči s ratom razorenom Ukrajinom, na četiri posto BDP-a u sljedećih pet godina.
Italijansku premijerku Giorgiju Meloni nazvao je svojim političkim herojem, pozvavši na “melonizaciju” Europe. “Vjerujte mi, bit će i ‘simionizacije’”, rekao je za Politico prošlog studenog, neposredno prije poništenih predsjedničkih izbora u Rumunjskoj, na kojima je osvojio četvrto mjesto.
U mjesecima otkako su ti izborni rezultati poništeni, njegova popularnost naglo je počela rasti. Žestoko je osudio poništenje prošlogodišnjih izbora, naglasivši da je u tijeku bitka za “demokraciju, volju naroda, vladavinu prava i ustavni poredak”.
Na televizijskoj debati predsjedničkih kandidata prošlog mjeseca, pojavio se s buketom cvijeća za Elenu Lasconi, kandidatkinju desnog centra koja je bila druga na prošlogodišnjem poništenom glasovanju, prije nego što je izašao u znak protesta zbog poništenih izbora.
Uticaj izbora
Ishod drugog kruga predsjedničkih izbora u Rumuniji s nestrpljenjem će se očekivati u evropskim prestonicama, Vašingtonu, Kijevu i Moskvi. Rumunija je važna tranzitna ruta za slanje oružja u Ukrajinu. Zemlja ima američki raketni štit u Deveseluu i tri glavne vazduhoplovne baze iz kojih NATO provodi misije vazdušnog nadzora do granice Ukrajine i Moldavije te preko Crnog mora.
Ukrajina izvozi 70% svog žita niz obalu Crnog mora, kroz rumunske teritorijalne vode, prema Istanbulu. Rumunska mornarica razminira te vode, a rumunsko vazduhoplovstvo obučava ukrajinske pilote za letenje F-16. Trampova administracija preispituje svoje odnose s Rumunijom. Sporazum o ukidanju viza naglo je otkazan uoči izbora.
Kao čelnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost, rumunski predsjednik može staviti veto na bilo koju odluku i ima snažan uticaj na bezbjednosnu politiku. Simion je u razgovoru za BBC jasno dao do znanja kako smatra da je “Rusija najveća opasnost za Rumuniju, Poljsku i baltičke države”.
Međutim, uvjeren je da rat u Ukrajini “ne vodi nikuda”. Izjavio je kako se nada da će mirovni pregovori koje je organizovala Trampova administracija rezultovati prekidom vatre i mirovnim pregovorima. Javno ogorčenje zbog rumunske finansijske podrške ukrajinskim izbjeglicama bila je jedna od centralnih tačaka njegove kampanje, prenosi index.hr.
Svijet
EVROPA NA RUBU! Luksuz je gotov, počinje borba za opstanak!

“Da bi stvari ostale iste, sve se mora promijeniti”, aforizam je iz “Geparda”, romana Giuseppea Tomasi di Lampeduse o aristokratiji iz 19. stoljeća, koja pokušava sačuvati svoj privilegirani status dok Sicilija ključa zbog revolucije.
List Economist piše da ovaj aforizam sažima tešku situaciju Evrope u 21. vijeku.
“Evropska unija u srcu kontinenta neobično njeguje bezbrižno uvjerenje da se može promijeniti samo ako je na to prisiljena krizom. Zbog toga je od vitalnog značaja da shvati da je u krizi. Dugo se oslanjajući na kinesko tržište radi svog ekonomskog rasta, ruski plin radi svoje industrije i američku vojsku radi svoje sigurnosti, EU je potresena trogodišnjim ratom u Ukrajini i tromjesečnim agresivnim transakcionizmom Donalda Trampa u Americi”, naveo je Economist.
U tekstu ovog lista je konstatirano da Stari kontinent mora prihvatiti promjene usljed svjetskih previranja, a da bi to trebao početi odricanjem od politike luksuza, za koju je istaknuto da se uzimala zdravo za gotovo. Riječ je o, kako se dodaje, pretjeranom užitku koji se sada teško može priuštiti.
Ono prvo što je sugerisano jeste da EU mora promijeniti odnos prema Velikoj Britaniji koja je prije pet godina istupila iz Unije. Smatra se da je EU tretirala Veliku Britaniju kao loše dijete, dijelom i zbog toga da bi izbjegla to da druge članice pokušaju ono što je Velika Britanija uradila 2020. Economist piše da bi EU trebala poboljšati odnos prema Velikoj Britaniji zbog toga što ova zemlja ima vojnu, geopolitičku i industrijsku težinu.
Sljedeća sugerisana promjena jeste promjena “sebičnog” odnosa EU prema udaljenijim državama.
“EU je godinama pokušavala nametnuti svoja pravila, bilo da je riječ o onima koja se odnose na okoliš, uslove rada ili mnogo toga drugog. Eurokrati su uživali u ‘briselskom efektu’, pri čemu su propisi osmišljeni u Briselu brzo postali svjetski standardi. Zabrinutost iziritiranih zemalja, kao što je Indonezija, kojima je rečeno da uzgajaju palme na ovaj ili onaj način, nonšalantno je odbačena kao da nije evropski problem”, ukazano je.
Naglašeno je da je prethodno sugerirana promjena nužnija u trenutku kada EU treba potpisati mnogo trgovinskih sporazuma kako bi neutralizirala američki protekcionizam.
Jedna promjena se već događa, a to je uklanjanje administrativnih barijera u poslovanju. Posljedica toga bi mogla biti da članice više posluju jedna s drugom ako EU više ne mogne toliko slobodno poslovati sa Sjedinjenim Američkim državama. Ipak, prema procjeni Međunarodnog monetarnog fonda, administrativne barijere za trgovinu među državama Unije su jednake carinskoj stopi od 110 posto.
Economist je kao posebno dekadentnom osobinom Evrope istakao odgađanje problema sve dok ne postane toliko akutan da njegovo rješavanje košta bogatstvo. Kao primjer za to je navedena demografija.
“Evropa je 1980-ih imala pet radnika na jednog penzionera. Sada ima tri radnika na jednog penzionera, a do 2050. će imati dva radnika na jednog penzionera. Neka od rješenja za ispravljanje ravnoteže po ovom pitanju djeluju privlačno, ali su nepraktična. Prisiljavanje Evropljana da imaju više djece nije bilo uspješno, a uvoz migranata je politički sporan”, napomenuto je.
Britanski list smatra da se izbjegava očigledno rješenje, a to je da se ljudi primoraju da duže rade. Shodno tome, konstatirano je da je luksuz izostanak podizanja starosne granice za penzionisanje usljed produženja očekivanog životnog vijeka.
Kao posljednja, peta stvar koja se mora promijeniti istaknuta je “hedonistička navika u posljednjih nekoliko decenija – štednja u odbrani”, što je značilo više novca za socijalnu potrošnju, piše Economist.
Svijet
POSLJEDNJA ŽELJA! Papa Franjo poklonio papamobil djeci Gaze, BIĆE OPREMLJEN MEDICINSKOM OPREMOM

Jedan od papamobila pape Franje biće prenamijenjeno u mobilnu medicinsku jedinicu za djecu Gaze, koja će im pružati osnovnu zdravstvenu pomoć u uslovima humanitarne katastrofe, ispunjavajući jednu od posljednjih želja bivšeg poglavara Rimokatoličke crkve, objavio je zvanični medij Vatikana.
Vozilo koje je pokojni papa koristio tokom svoje posjete Svetoj zemlji 2014. godine, biće opremljeno medicinskom opremom za dijagnostiku, testiranje i liječenje, uključujući brze testove na infekcije, dijagnostičke uređaje, vakcine, setove za zbrinjavanje rana i drugu hitnu pomoć.
Vozilom će upravljati ljekari i medicinski radnici koji će, čim humanitarni pristup Gazi bude omogućen, krenuti prema najizolovanijim dijelovima te palestinske teritorije razorene izraelskom invazijom, piše Reuters.
Papa Franjo, koji je preminuo 21. aprila, povjerio je ovu inicijativu katoličkoj humanitarnoj organizaciji Caritas Jerusalem nekoliko mjeseci prije smrti, navodi Vatican News.
“Zahvaljujući ovom vozilu, moći ćemo doći do djece koja danas nemaju pristup zdravstvenoj pomoći – djece koja su ranjena i pothranjena. Ovo je konkretna, životno važna intervencija u trenutku kada je zdravstveni sistem u Gazi gotovo potpuno urušen”, izjavio je Peter Brune, generalni sekretar Caritasa Švedske, za Vatican News.
Dodao je da “ovo nije samo vozilo” i da je “to poruka da svijet nije zaboravio na djecu u Gazi.”
Gaza ima malu kršćansku zajednicu, a Vatikan je naveo da je pokojni papa Franjo tokom većeg dijela rata, koji je počeo u oktobru 2023. nakon napada Hamasa na jug Izraela, gotovo svakodnevno zvao crkvu Svete Porodice u Gazi.
Palestinski militantni pokret Hamas su Sjedinjene Države i Evropska unija označili kao terorističku organizaciju.
Papa Franjo imao je više papamobila, a vozilo korišteno tokom njegove posjete Izraelu i palestinskim teritorijama 2014. godine ostalo je u toj regiji nakon njegovog povratka u Vatikan. Konklava za izbor novog pape počinje u srijedu 7. maja, prenosi Radio Slobodna Evropa.
-
Hronika10 sati ago
DETALJI UBISTVA U BANJALUCI! Ubijen Savo Čolić, imao bogat kriminalni dosije!
-
Hronika2 dana ago
TEŠKA SAOBRAĆAJNA NESREĆA U HRVATSKOJ! Učestvovao autobus iz BiH, ima poginulih
-
Politika11 sati ago
KO JE OSTAO VJERAN? Ove stranke su izgubile najviše poslanika u NSRS?
-
Banjaluka2 dana ago
TALENAT KOJI OSVAJA REGION Čavić ponovo u trci za najbolju fotografiju
-
Politika2 dana ago
KRUNIĆ U DOBROVOLJAČKOJ: „Srbi su platili visoku cijenu za slobodu, a zločinci i dalje nekažnjeni“
-
Banjaluka1 dan ago
ZAŠTITNIK BANJALUKE! Sutra Sveti Platon, vjernici će se moći pokloniti moštima
-
Region3 dana ago
VUČIĆU POZLILO, vraća se ranije iz Amerike
-
Politika3 dana ago
“ON JE SVE VIŠE IZOLOVAN” Austrijska ministarka reagovala na Dodikove izjave!