Banjaluka
VIJEST KAKVU ŽELIMO ČUTI! Cijene parkinga na banjalučkom aerodromu niže do 60 odsto

Putnici koji lete sa banjalučkog aerodroma za parkiranje automobila treba da izdvoje pet maraka po danu, što predstavlja pojeftinjenje od oko 60 odsto u odnosu na prethodni cjenovnik, a u upravi ovog javnog preduzeća tvrde da je cilj pristupačnija usluga za korisnike kojih je iz dana u dan sve više.
Nova odluka o izmjenjenom cjenovniku, koja je objavljena na sajtu Aerodroma Banjaluka, juče je stupila na snagu, a prema tokom dokumentu parking mjesto za putničko vozilo do 60 minuta košta tri KM. Za vozila koja se zadržavaju duže od jednog sata vozači će platiti pet maraka, koliko iznosi i cijena cjelodnevnog parkiranja, bez obzira na dane zadržavanja.
Direktorica Aerodroma Banjaluka Valentina Kecman kaže za “Glas” da su ove cijene u odnosu na prethodne niže oko 60 odsto.
Prema starom cjenovniku prvi sat parkinga naplaćivan je pet KM i za taj iznos cijena se uvećavala u prva tri sata, to jest dva sata su koštala deset KM, a tri 15 maraka koliko je koštalo i parkiranje u prva 24 sata, dok je svaki ostali dan naplaćivan 10 maraka. To je bilo preskupo za naše korisnike, potpuno je nerealno očekivati od putnika koji se voze niskotarifnim avio-kompanijama da toliko novca izdvoje za parking mjesto. Novim cjenovnikom pokušavamo to da ispravimo – rekla je Kecmanova.
Dodala je da odluka o pojeftinjenju donesena u sklopu mjera za unapređenje sistema naplate parkinga koji je bio kritična tačka ovog javnog preduzeća.
– Zbog sistema naplate, koji nije funkcionisao, stvarale su se velike gužve pri ulasku i izlasku vozila sa aerodroma, pogotovo u ljetnim mjesecima. Vozači su stajali u kolonama da bi platiti parking, nije se moglo ući i izaći sa aerodroma po sat vremena, što nije išlo u korak sa međunarodnim aerodromima zbog čega smo kreirali novi sistem naplate i samim tim donijeli odluku o smanjivanju cijena. Cilj je da putnicima ne stvaramo pritisak, da ne moraju brinuti gdje će ostaviti auto dok su na putu. Obezbijedili smo im pristupačan parking koji je sada najjeftiniji u poređenju sa aerodromima u regionu. Vidjećemo kao će se to odraziti na naše prihode, zadovoljstvo korisnika ovdje je ključno – naglasila je Kecmanova i dodala da je želja uprave preduzeća, na čijem je čelu nešto duže od pola godine, da sve usluge koje nude putnicima budu pristupačne za budžet građana Srpske.
Ona je istakla da je lani proširen parking, da imaju dovoljno kapaciteta, te da je u planu uređenje pristupnog puta.
– U prva četiri mjeseca ove godine prevezli smo 40.000 putnika više nego u istom periodu prošle godine, a rast broja putnika mora da prati unapređenje infrastrukture, to je naš primarni cilj – kazala je Kecmanova.
Vlasnici privatnih parking prostora, koji su posljednjih godina “nikli” u blizini aerodroma, smatraju da će se ovo pojeftinjenje značajno odraziti na njihovo poslovanje.
Jedan od iznajmljivača privatnog parkinga u Mahovljanima B. K. za “Glas” kaže da je prethodnih godina radio vrlo solidno, a sada očekuje manje vozača koji će od njega iznajmljivati parking.
– Prije četiri godine prvi sam počeo da se bavim ovim poslom. Naplaćivao sam pet maraka po danu za vozila koja su na otvorenom, dok je cijena pod nadstrešnicom 10 KM. Još nisam donio odluku da li ću smanjiti cijenu zbog poteza Aerodroma – rekao je on.
NAPLATA
Valentina Kecman je istakla da je juče u pristanišnoj zgradi aerodroma instaliran jedan aparat za naplatu parkinga, te da će do kraja mjeseca dobiti još jedan.
– Vozači parking mogu platiti i putem svog telefona, preko aplikacije ili jednostavnim slanjem SMS poruke. Rampe su regulisane putem kamera koje evidentiraju tablice pri ulazu i senzor reaguje pri izlazu. Eliminisana je svaka mogućnost za malverzaciju, kao i ljudski faktor, jer više nema radnika koji će naplaćivati parking – rekla je Kecmanova.
Banjaluka
BANJALUKA: Uklonjen sporni saobraćajni znak u Vidovdanskoj ulici

Nakon medijskih natpisa uklonjen sporni saobraćajni znak u Vidovdanskoj ulici, saopšteno izu Gradske uprave, naglašavajući da gradske službe nisu postavile taj znak.
“Nadležne gradske službe uklonile su nakon prijave sporni saobraćajni znak u Vidovdanskoj ulici. Iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve navode da gradske službe nisu postavile ovaj znak na pomenutoj lokaciji”, kaže se u saopštenju.
Dalje nvode da je zabranjeno na svoju ruku postavljati bilo kakve saobraćajne znakove.
Podsjetimo da je sabraćajni znak visio na jednom šarafu i ugrožava prolaznike koji prolaze tom ulicom.
Banjaluka
PROTEST U BANJALUCI! Ne možemo više dopustiti nepravdu nad nama i našom bolesnom djecom

Udruženje roditelja “Glas tišine” iz Banjaluke i Udruženje MNRL Laktaši mirno su protestovali danas na Trgu Krajine u Banjaluci.
Cilj protesta je iskazivanje nezadovoljstva zbog ukidanja naknade za roditelje-njegovatelje nakon navršenih 30 godina djeteta, te poziv na izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti Republike Srpske.
“Ne možemo više dopustiti nepravdu i diskriminaciju nad nama i našom bolesnom djecom koju nam Republika Srpska radi godinama. U Federaciji BiH je taj isti zakon potpuno drugačiji”, poručila je je članica UG “Glas Tišine” Bobana Miljević.
Podsjećamo, u Banjaluci je pokrenuta inicijativa za izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti, a koja se tiče statusa roditelj-njegovatelj.
Inicijativu pokreće upravo Udruženje roditelja “Glas tišine ” iz Banjaluke i Udruženje za pomoć MNRL Gradiška.
S obzirom na sadašnja zakonska rješenja kojima su ograničena prava roditelja njegovatelja i činjenica da pojedina zakonska rješenja diskriminišu prava djece/lica sa invaliditetom koja trebaju 24 sata brigu i njegu drugog lica, pokrenuta je inicijativa s ciljem izmjena i dopuna Zakona o dječjoj zaštiti u dijelu koji se odnosi na status roditelja-njegovatelja.
U protekle tri godine sve više majki djece sa smetnjama u razvoju gubi pravo na naknadu roditelj-njegovatelj. Majke ostaju bez ovog prava jer im djeca pohađaju školu ili su korisnici dnevnih centara, prenosi BHRT.
Oglasilo se i resorno ministarstvo u RS
Sistem socijalne i dječije zaštite u Republici Srpskoj prepoznaje i uvažava specifičnost položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica kao najosjetljivijih kategorija i pruža im neophodnu podršku, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.
Iz Ministarstvo navode da sa pažnjom prate izjave u vezi sa pravom roditelj-njegovatelj/njegovatelj, te konstatuje da se iznose nepotpune informacije, a istovremeno neke činjenice zanemaruju, što nije za dobrobit sistema dječije i socijalne zaštite, koji pruža različite vidove podrške hiljadama korisnika.
Svjesni činjenice da je teško dosegnuti nivo stoodstotnog ispunjenja svih očekivanja, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite podsjeća da su posljednjih godina učinjeni ogromni pomaci i izdvojena značajna sredstva za unapređivanje prava i podršku porodicama, a da se prava ostvaruju u skladu sa zakonom.
U Ministarstvu navode da se u saradnji i po zahtjevima saveza i udruženja koji okupljaju lica sa invaliditetom i djecu sa smetnjama u razvoju, kao i u razgovorima i sa neformalnim grupama roditelja, u kontinutitetu radi na unapređenju i proširenju njihovih prava i iznalaženju sistemskih rješenja u interesu djece.
Republika Srpska je, navode u Ministarstvu, među prvima uvela pravo na naknadu roditelju-njegovatelju ili njegovatelju od januara 2020. godine, a potom i značajno povećala iznos sa prvobitnih 100 KM na 650 KM, što je upravo rezultat saradnje sa savezima i udruženjima koja okupljaju osobe sa invaliditetom.
Prilikom uvođenja ovog prava, ono je zajednički definisano kao važan iskorak prema osobama sa najtežim oblicima invaliditeta i podrška njihovim porodicama, te stoga nije svim licima koja su potpuno zavisna od tuđe njege i pomoći potrebna i posebna njega, odnosno cjelodnevna njega koju podrazumijeva pravo na naknadu roditelju-njegovatelju ili njegovatelju.
U Ministarstvu ističu da porodice u sistemu socijalne i dječije zaštite u Republici Srpskoj ostvaruju brojna prava, a da je pravo na naknadu roditelju-njegovatelju/njegovatelju specifično pravo, koje podrazumijeva posebnu cjelodnevnu njegu.
“To znači preduzimanje medicinskih i nemedicinskih radnji od strane roditelja-njegovatelja 24 časa dnevno. Posebna njega je isključivo njega koja se pruža u kućnim uslovima i predstavlja podršku porodici radi prevencije smještaja u ustanovu socijalne zaštite”, pojašnjavaju u resornom ministarstvu.
Navodi se i da je tokom razgovora sa roditeljima i predstavnicima udruženja nedvosmisleno rečeno da je to pravo specifično i namijenjeno roditeljima koji njeguju dijete sa najtežim oblicima smetnji i da, kao takvo treba da bude ostvareno jednakopravno i dosljedno primijenjeno od strane stručnih komisija i Javnog fonda za dječiju zaštitu.
“Kada je u pitanju pravo na naknadu roditelju-njegovatenju/njegovatelju, ističemo da se ne može govoriti o bilo kakvom ukidanju prava ili uslovljavanju roditelja i djece, već je riječ isključivo o dosljednom provođenju zakona”, naglašavaju u Ministarstvu.
Subjekti socijalne i dječije zaštite, napominju u Ministarstvu, prolaze i stručne obuke, kako bi se osigurala vjerodostojna primjena ovih prava, u skladu sa Međunarodnom klasifikacijom zdravlja, invaliditeta i funkcionisanja (MKF), što očekuje i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Uz podršku Unicefa u BiH, Ministarstvo intenzivno radi na detaljnoj pripremi reforme sistema procjene, praćenja i upućivanja djece sa smetnjama u razvoju u Republici Srpskoj, u skladu sa najboljim svjetskim standardima.
Time se radi na unapređenju sistema procjene i upućivanja, a to podrazumijeva i uključivanje roditelja djeteta od samog početka procjene.
Pravo na naknadu roditelju-njegovatelju proističe iz Zakona o dječijoj zaštiti, što podrazumijeva uzrast do 30 godina, a djeca sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom u Republici Srpskoj najveći dio svojih prava ostvaruju na osnovu Zakona o socijalnoj zaštiti, tokom cijelog života, odnosno i nakon 30. godine.
Na taj način, brojne porodice u Republici Srpskoj ostvaruju prava iz sistema socijalne i dječije zaštite po više osnova, istovremeno, a uvođenje prava na naknadu roditelju-njegovatelju nijedno od tih prava nije isključilo.
Porodice sa djecom sa poteškoćama u razvoju, pored naknade roditelju-njegovatelju, imaju i pravo na ličnu invalidninu od 238 KM, pravo na dodatak za pomoć i njegu drugog lica od 308 KM i pravo na uvećani dječiji dodatak od 208 KM.
U Ministarstvu podsjećaju i na pravo na uvećan dječji dodatak dok se djeca školuju, refundaciju naknade plate za rad sa polovinom radnog vremena za roditelje djece sa smetnjama u razvoju, kao i pomoć i podršku koju pružaju razna udruženja građana koja se finansiraju iz budžeta RS, opština i drugih izvora.
Istovremeno, jedinice lokalne samouprave, prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, takođe mogu svojom odlukom, u skladu sa potrebama stanovništva, utvrditi i druga prava i usluge za svoje građane.
“U razgovoru sa predstavnicima Ministarstva, roditelji su naglasili da je u interesu djece sa poteškoćama u razvoju u prvom redu unapređivanje usluga, poput dnevnih centara i slično, jer su one te koje najviše unapređuju kvalitet života porodice sa djetetom sa smetnjama u razvoju”, navode u saopštenju.
S tim u vezi, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, apeluje da se lokalne zajednice, u skladu sa svojim nadležnostima, aktivno uključe u pružanje podrške ovim porodicama, te omoguće usluge dnevnih centara koje roditelji traže.
Banjaluka
SAVIĆ BANJAC “Naredne sedmice intenziviramo radove na uređenju”

Nakon perioda nestabilnog vremena, naredne sedmice biće pojačane aktivnosti na redovnom održavanju i higijeni, pa će tako započeti i drugi ciklus košenja i uređenja javnih zelenih površina u naseljima, te nastaviti sanacija udarnih rupa na području grada.
-Održavanje i higijenu smo stavili u fokus kako bi stanje na ovom polju bilo značajno poboljšano. Tako će sve ekipe nastaviti intenzivnije sa ovim aktivnostima i tokom naredne sedmice u skladu sa vremenskim uslovima – kazala je gradski menadžer Mirna Savić – Banjac.
Podsjetila je da sugrađani i dalje imaju priliku da svoj kabasti otpad besplatno odlože u reciklažno dvorište na Malti, koje je otvoreno u okviru proljećne akcije uređenja grada.
-I ovom prilikom pozivamo sugrađane da krupni otpad odlože u reciklažno dvorište, a ne na mjesta koja nisu predviđena za to jer time se stvaraju divlje deponije i narušava slika grada – navela je Savić – Banjac.
Besplatno odložite krupni otpad u reciklažnog dvorišta
Podsjećamo, u reciklažno dvorište sugrađani mogu odložiti stari namještaj, bijelu tehniku ili neki drugi krupni otpad.
Reciklažno dvorište nalazi se na lokaciji autobuskog terminala na Malti i otvoreno je svakim radnim danom u periodu od 9.00 do 19.00 časova, te subotom i nedjeljom od 9.00 do 15.00 časova. Sugrađani sve informacije mogu dobiti i putem broja telefona u reciklažnom dvorištu: 066/875-207.
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Horoskop2 dana ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Politika1 dan ago
DRAMA U BRČKOM Specijalci pokušali UHAPSITI RADOVANA VIŠKOVIĆA, spremili sačekušu za njegovu pratnju
-
Zanimljivosti2 dana ago
BITNA JE MJERA! Ovo su znakovi da pijete previše vode
-
Politika1 dan ago
“MOGU DA SE SMIJU ALI VIDJEĆE”: Dodik poručio da ukoliko Slovenija krene POLITIKOM SANKCIJA, slijedi odgovor iz Srpske
-
Društvo2 dana ago
PUKOVNIK VLADO ZRNIĆ (95) iz Gradiške počasni gost na Paradi pobjede u Moskvi (FOTO)
-
Hronika2 dana ago
ŠOKANTNE TVRDNJE MAJKE UBIJENOG DELE “Dejanovog ubicu pustili da pobjegne” (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
CRNADAK CVIJANOVIĆEVOJ “To što radite nije patriotizam,TO JE SRAMOTA”