Politika
SVI DETALJI SU TU! Šta piše u francusko-njemačkom non – pejperu o BiH

Francuska i Njemačka izradile su i partnerima u Evropskoj uniji uputile non – pejper o situaciji u Bosni i Hercegovini. Tim dokumentom, između ostalog, pozvali su na reakciju istovremeno navodeći da “spoljni uticaj treba biti ograničen”.
“Cilj Evropske unije ostaje očuvanje i izgradnja mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne evropske države Bosne i Hercegovine, koja poštuje principe i vrijednosti na kojima počiva Evropska unija: demokratska društva, vladavina prava, te budućnost Bosne i Hercegovine unutar Evropske unije”, piše u non – pejperu koji je objavila FTV.
U nastavku teksta prenosimo non-pejper u cjelosti.
Dokument datira od 12. maj 2025.
Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH
Ovaj dokument predstavlja ažuriranu verziju dokumenta predstavljenog 3. novembra 2023. godine, i napisan je u svjetlu zaključaka PSC-a usvojenih 26. marta 2025. godine, koji su otvorili put za dalju aktivnu uključenost država članica EU u vezi s tekućom ustavnom krizom u Bosni i Hercegovini (BiH). Njegov cilj je da olakša diskusiju o odgovoru EU na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH.
Obrazloženje
Trenutna ustavna kriza u BiH predstavlja najozbiljniji izazov suverenitetu, jedinstvu, kao i funkcionalnom i teritorijalnom integritetu BiH u posljednjih 30 godina, od potpisivanja Dejtonskog-pariskog okvirnog sporazuma za mir. Tokom prethodnih sedmica, potezi i pravni procesi unutar RS, koji su uslijedili nakon presude protiv predsjednika RS Milorada Dodika 26. februara 2025. godine, otvoreno su napali ustavni poredak BiH.
Naime:
• Odluka o mjerama i zadacima koji proizilaze iz neustavnih odluka i postupaka neustavnih institucija BiH od 26. februara 2025.
• Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS od 27. februara 2025.
• Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani aktivnosti vanustavnih institucija BiH u RS (Sud BiH, Tužilaštvo BiH, SIPA) od 27. februara 2025.
• Izmjene i dopune Krivičnog zakona RS od 27. februara 2025.
• Zakon o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija od 27. februara 2025.
• Nacrt ustava RS od 13. marta 2025.
• Zakon o zaštiti ustavnog poretka RS od 13. marta 2025.
Evropska unija i njene države članice su u različitim formatima i jednostrano izrazile svoju nedvosmislenu osudu ovih akata, nazivajući ih prijetnjom funkcionalnosti institucija države i osnovnim slobodama njenih građana. Ovi akti su u suprotnosti s obavezama koje je BiH preuzela na svom putu prema EU, godinu dana nakon što je EU odlučila otvoriti pregovore o pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.
Evropska unija se u zaključcima Vijeća od 17. decembra 2024. godine pozvala na moguće odgovore EU na aktivnosti i aktere koji podrivaju i prijete ustavnom poretku, suverenitetu, teritorijalnom integritetu i međunarodnoj ličnosti BiH.
EU je naglasila potrebu da se razmotre sve opcije i ozbiljne posljedice dostupne u okviru instrumenata EU.
Evropska unija je dodatno potvrdila da ostaje posvećena Dejtonskom-pariskom okvirnom sporazumu za mir i ustavnom poretku BiH. Osim toga, Evropska unija ozbiljno shvata svoju odgovornost za stabilnost i mir u BiH i regionu Zapadnog Balkana.
Cilj
Lokalno preuzimanje odgovornosti u mirnom rješavanju krize ostaje ključno. Vlasti i postupci na lokalnom nivou treba da vode ka stabilizaciji situacije. Spoljni uticaj treba biti ograničen.
Cilj Evropske unije ostaje očuvanje i izgradnja mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne evropske države Bosne i Hercegovine, koja poštuje principe i vrijednosti na kojima počiva Evropska unija: demokratska društva, vladavina prava, te budućnost Bosne i Hercegovine unutar Evropske unije.
Neposredni cilj je ukidanje neustavnih zakona i povlačenje nacrta novog ustava. Sve opcije za postizanje ovog cilja treba istražiti.
Trajno rješenje krize zahtijeva, prije svega, potpun i nepovratan povratak Republike Srpske ustavnom poretku Bosne i Hercegovine, ponovno opredjeljenje političkih predstavnika Srba za pravilno funkcionisanje državnih institucija i njihova obnova posvećenosti provođenju svih relevantnih koraka navedenih u preporukama Komisije od 12. oktobra 2022. godine kako bi napredovali u procesu pristupanja EU.
Sljedeći koraci
Sljedeće mjere bi trebale biti dio instrumenata Evropske unije:
Finansijska podrška
Svi projekti koji su direktno ili djelimično korisni za RS u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) treba da ostanu suspendovani. Države članice treba da istraže s Komisijom mogućnosti za prekid dva suspendovana projekta. Komisija treba da se uzdrži od predlaganja novih projekata koji bi koristili RS.
Kriteriji za ukidanje ovih mjera zavisiće od preduzimanja konstruktivnih koraka od strane rukovodstva RS. Države članice će morati biti prethodno konsultovane.
EU bi trebala stupiti u kontakt i s drugim relevantnim međunarodnim finansijskim institucijama, kao što je Svjetska banka, kako bi se osiguralo da i one usvoje sličan pristup.
Bilateralna finansijska pomoć projektima koji su direktno ili djelimično korisni za RS treba biti suspendovana.
Sankcije
Evropska unija treba da razmotri ciljani okvir za primjenu restriktivnih mjera (Odluka Vijeća 2011/173/ZVSP) u kontekstu situacije u Bosni i Hercegovini, usvajanjem restriktivnih mjera prema pojedincima ili entitetima koji podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine. Očekuju se prijedlozi od strane Visokog predstavnika za vanjsku politiku EU u narednim sedmicama u vezi s tim.
U nedostatku konsenzusa na nivou EU, nacionalne mjere, uključujući ciljanje pojedinaca (npr. zabrane putovanja), trebaju biti razmotrene i koordinirane među državama članicama. Usvajanje mjera od strane pojedinačnih članica EU treba biti praćeno lokalnim rješenjima koja bi trebala imati prioritet. Nacionalne mjere treba da budu privremene i reverzibilne restriktivne mjere koje imaju za cilj promjenu ponašanja ciljanih entiteta i pojedinaca.
Proširenje
EU i njene države članice treba da naglase da postupci RS-a idu suprotno evropskom putu Bosne i Hercegovine i interesima stanovništva BiH, uključujući i stanovništvo Republike Srpske. Napredak u procesu pristupanja zavisiće od sprovođenja potrebnih koraka navedenih u preporukama Komisije od 12. oktobra 2022. godine. Istovremeno, EU i njene države članice treba da svoju javnu komunikaciju fokusiraju na koristi evropskih integracija.
Kontakti s zvaničnicima Republike Srpske
Angažman EU i njenih država članica prema zvaničnicima iz vlasti RS-a ili SNSD-a treba da se fokusira na naglašavanje rizika daljeg sprovođenja neustavnog kursa predsjednika RS-a Dodika. Ovaj angažman treba da sadrži poruke kojima se izražava spremnost EU na otvorenost i ublažavanje tenzija čim postanu vidljivi znakovi povlačenja neustavnih poteza, te angažman s opozicijom iz RS i civilnim društvom. Kontakti na visokom nivou s liderima RS-a koji su osuđeni ili optuženi (M. Dodik, R. Stevandić i N. Visković) trebaju biti suspendovani.
Politika
VULIĆEVA UDARILA NA BORENOVIĆA “Jadna ti je i politika i ideologija kada ti je jedina misija srušiti Milorada Dodika”

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić rekla je Srni da Branislav Borenović još jednom dokazao da nije dorastao ni funkciji poslanika, a kamoli srpskog člana Kolegijuma Parlamentarne skupštine BiH jer vodi ličnu, opsesivnu kampanju protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Vulićeva je rekla da, dok narod traži jedinstvo i odlučnost u odbrani ustavnog poretka i interesa Republike Srpske, Borenović vodi ličnu, opsesivnu kampanju protiv Dodika, predsjednika kojeg je narod Srpske jasno i glasno izabrao.
“Umjesto da, kao odgovoran Srbin i predstavnik svog naroda, traži objašnjenje kako i zašto pravosudne institucije BiH izvršavaju naloge nelegitimnog Kristijana Šmita, Borenović zaokuplja Tužilaštvo pitanjem, zašto je ukinut pritvor predsjedniku Republike Srpske”, rekla je Vulićeva i dodala da je to sramota. Prema njenim riječima, to što Borenoviću ne smeta što Šmit ruši Ustav, zakone i nadležnosti, već mu jedino smeta Dodik, otkriva Borenovićev pravi politički cilj, a to je slabljenje Republike Srpske, slabljenje srpskog faktora i ispunjavanje agende onih koji godinama žele da Srpska nestane kao ustavna kategorija.
Vulićeva je rekla da narod treba dobro da vidi ko se bori za interese Republike Srpske, a ko služi stranim centrima moći i koristi pravosuđe kao sredstvo političke likvidacije.
Ona je poručila da će doći vrijeme kada će se otvoriti pitanje ko je i na koji način učestvovao u pokušajima da se legalno izabrani predsjednik Republike Srpske skloni sa političke scene, ne voljom naroda, već voljom stranih ambasada i njihovih poslušnika. “Branislave Borenoviću, jadna ti je i politika i ideologija kada ti je jedina misija srušiti Milorada Dodika. Zapamti, narod Republike Srpske pamti i ne zaboravlja!”, poručila je Vulićeva.
Na dnevni red današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, kojoj ne prisustvuju poslanici SNSD-a i njihovih koalicionih partnera, naknadno je, nakon Proširenog kolegijuma, uvršten i prijedlog zaključka kojim se traži izvještaj Tužilaštva BiH o postupanju u istrazi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog navodnog napada na ustavni poredak.
Podnosilac prijedloga zaključka je Komisija za borbu protiv korupcije čiji je i Borenović član.
Politika
“INSTITUCIJE SU POGAŽENE” Vukomanović o odlasku Viškovića i Stevandića pred Sud BiH

Najveća ironija što mi, koje godinama nazivaju izdanicima, danas sjedimo u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a oni koji se nazivaju patriotama sjede u institucijama koje je ta ista Narodna skupština Narodna skupština proglasila nevažećim.
Rekla je ovo poslanik PDP Tanja Vukomanović tokom današnje sjednice Narodni skupštine Republike Srpske, komentarišući pojavljivanje predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića i predsjednika NSRS Nenada Stevandića na ročištu u Sudu BiH.
– Odlaskom u Sud BiH funkcioneri jesu sačuvali sebe, ali institucije Republike Srpske nisu. Institucije su pogažene – tvrdi Vukomanovićeva.
Dodaje da je apsurd kada poslanici SNSD govore da Milorad Dodik pregovara u ime Republike Srpske.
– To nije istina – nažalost, gospodin Dodik trguje Republikom Srpskom – poručila je Vukomanovićeva.
BLink
Politika
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oglasio se povodom štrajka zaposlenih u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, ističući da razumije borbu za bolji standard, ali da je, kako navodi, neophodno zadržati osjećaj za realnost i odgovornost prema gradu i građanima.
– Danas, u vrijeme kada se svaka porodica bori za bolji standard, razumljivo je da svako želi veća primanja. I ja to podržavam. Ali isto tako, moramo imati osjećaj za realnost i odgovornost prema gradu i građanima, poručio je Stanivuković.
On je podsjetio da je u protekle četiri godine Grad prvi put nakon decenija sistemski ulagao u zaposlene u ovoj ustanovi:
– Plate su povećane dva puta – ukupno 250 KM neto. Dodatnih 10% uvedeno je za vaspitače koji rade s djecom s poteškoćama u razvoju. Potpisan je kolektivni ugovor nakon skoro 20 godina čekanja. Povećani su koeficijenti, a svi doprinosi i obaveze redovno se izmiruju. To nisu obećanja, to su činjenice, istakao je gradonačelnik.
U svom obraćanju, Stanivuković je ukazao na finansijske blokade s kojima se Grad suočava, navodeći da sindikalni predstavnici ne pominju ključne probleme koji otežavaju dalja ulaganja.
– Danas, kada stižu novi zahtjevi, ne čujem da bilo ko od predstavnika sindikata govori o tome kako se Banjaluci svakodnevno otima novac – kako se uskraćuju prihodi od PDV-a, kako se ne naplaćuje parking, kako važne odluke za finansijsku stabilnost Grada stoje u fioci skupštinske većine. Baš ta sredstva mogla bi biti iskorištena za nova povećanja plata, nove vrtiće i bolje uslove za rad, naglasio je.
Posebno se osvrnuo na političku ulogu direktora Centra, Petra Jokanovića.
– Postavljam pitanje – gdje je odgovornost onih koji sjede u Skupštini, a vode ustanove poput Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje? Kako je moguće da neformalni sindikalni predsjednik i ujedno direktor Centra, gospodin Petar Jokanović, čini skupštinsku većinu koja blokira odluke koje donose direktne prihode gradu?, upitao je Stanivuković.
Gradonačelnik je zaključio da podržava borbu za bolji standard, ali da ovaj štrajk, u kojem najviše ispaštaju roditelji i djeca, nije pravi put.
– Ne možemo tražiti više, a istovremeno blokirati prilike da Banjaluka više zaradi. Naš plan je da, kada se za to steknu uslovi, plate povećamo svim radnicima Gradske uprave, javnih ustanova i preduzeća – sistemski i u kontinuitetu, kao što smo to radili u prethodne četiri godine. Pozivam na dijalog, na odgovornost i na jedinstvo – ne u štrajku, nego u borbi za pravdu prema Banjaluci. Samo ako se izborimo da naš grad zadrži ono što mu pripada, moći ćemo svima dati ono što zaslužuju, poručio je Stanivuković.
-
Region1 dan ago
TOMPSON BROJI MILIONE, UGOSTITELJI U DEBELOM MINUSU “Domoljublje” se itekako isplati, ali samo pjevaču!
-
Region2 dana ago
STRAVA U PODGORICI! Pakistanac silovao dijete, kćerku svoje partnerke
-
Politika1 dan ago
SENA UZUNOVIĆ UDARILA NA DODIKA! Prijavila ga zbog LAŽNOG PRIJAVLJIVANJA!
-
Hronika3 dana ago
HOROR KOD KOZARCA Sudar autobusa i tri auta! Više povrijeđenih, jedan u kritičnom stanju!
-
Region2 dana ago
OČEKUJE SE NAJVEĆA POSJETA U ISTORIJI: Tompson zakazao novi koncert na godišnjicu “Oluje”
-
Društvo2 dana ago
VLADIKA SERGIJE “Ponovo pjevaju pjesme koje su pjevane kada su Srbe vodili na klanje”
-
Društvo2 dana ago
PRIJEDORSKA POLICIJA TRAŽI POMOĆ: Nestao Vladan Bosančić
-
Hronika2 dana ago
JOŠ JEDNA NESREĆA! Zapalio se autobus iz Srpske na putu u Crnoj Gori