Connect with us

Društvo

CIJENE OSNOVNIH NAMIRNICA KAO NA ROLERKOSTERU: Evo gdje je hrana najviše poskupjela u posljednjih pet godina

Zemlje koje su najteže pogođene poskupljenjem hrane od 2020.

Cijene osnovnih namirnica poput jaja i mlijeka vrtoglavo su oscilirale u posljednjih pet godina. U većini zemalja, cijene hrane su naglo porasle, usljed kombinacije faktora kao što su poremećaji u lancima snabdjevanja nakon pandemije, rat u Ukrajini, rast cijena sirovina, klimatske promjene i bolesti životinja. Ipak, u nekoliko zemalja cijene u prodavnicama su čak i pale.

Evo u kojim evropskim zemljama su cijene hrane najdramatičnije skočile u posljednjih pet godina, prema sajtu o cijenama Numbeo.

Numbeo indeks cijena namirnica
Najveća svjetska baza podataka o troškovima života, Numbeo, ratpi cijene svakodnevnih potrepština u 151 zemlji i teritoriji, koristeći podatke koje unose korisnici, ali i zvanične izvore.

Za ovu analizu korišćena je korpa osnovnih namirnica u kojoj se nalaze: litar mlijeka, pola kilograma bijelog hleba, kilogram bijelog pirinča, desetak jaja standardne veličine, kilogram lokalnog sira, kilogram pilećih fileta, kao i po kilogram banana, paradajza, krompira i crnog luka, plus flaša od 1,5 litara vode.

Belgija: poskupljenje od 12,5 odsto
Inflacija hrane u Belgiji dostigla je vrhunac u martu 2023, kada je premašila 18 odsto. Do jula iste godine cijene su se stabilizovale, a inflacija pala ispod 1 odsto. Od tada je ponovo u blagom porastu, sa 2,8 odsto u aprilu.

U poređenju sa drugim evropskim zemljama, Belgijanci su prošli relativno dobro – poskupljenje osnovne potrošačke korpe za pet godina iznosi “podnošljivih” 12,5 odsto.

Irska: poskupljenje od 17,3 odsto
U Irskoj su cijene osnovnih namirnica porasle za 17,3 odsto od 2020. godine. Iako to nije zanemarljivo, nije ni neuobičajeno za Evropu. Članstvo u EU i visok nivo prehrambene sigurnosti pomogli su da se rast cijena zadrži pod kontrolom – za razliku od, recimo, Velike Britanije.

Ipak, očekuje se novi rast cena usljed velike potražnje i ograničene ponude.

Francuska: poskupljenje od 17,4 odsto
U Francuskoj su cijene hrane naglo skočile zbog rata u Ukrajini, ali i usled manjka radne snage. Inflacija hrane dostigla je vrhunac od 15,9 odsto u martu 2023.

Srećom, pritisci su se brzo smanjili. Iako je inflacija ponovo počela da raste, trenutno je na skromnih 1,2 odsto, što bi mnogi Evropljani dočekali sa olakšanjem.

Italija: poskupljenje od 20,6 odsto
Italijani su osjetili ozbiljan udar po džepu. Inflacija hrane je krajem 2022. i početkom 2023. bila iznad 13 odsto. U jednom trenutku najavljena je i neformalna “štrajk pasta”, jer su cene omiljene namirnice otišle u nebesa.

Protest je ipak otkazan jer su cijene krenule da padaju, ali od tada ponovo rastu – u aprilu je inflacija iznosila 3,2 odsto.

Španija: poskupljenje od 23 odsto
Španija je teško pogođena inflacijom posle pandemije i globalnim poremećajem cena hrane. Inflacija je 2022. snažno rasla, a početkom 2023. prešla i 16 odsto. Danas je usporila na 2 odsto, ali građani i dalje osjećaju posljedice.

Na primer, maslinovo ulje – koje nije u ovoj potrošačkoj korpi, ali je osnovna namirnica u Španiji – poskupelo je čak 60 odsto od 2020, zbog loših žetvi i rasta proizvodnih troškova.

Njemačka: poskupljenje od 43,3 odsto
Rat u Ukrajini snažno je pogodio njemačku ekonomiju, što je dovelo do rasta cijena osnovne korpe za čak 43,3 odsto u posljednjih pet godina.

U martu 2023. inflacija hrane probila je granicu od 20 odsto. Iako je do kraja godine pala gotovo na nulu, od tada je opet u porastu – trenutno iznosi 3,8 odsto, dijelom zbog rasta troškova za proizvođače.

Austrija: poskupljenje od 43,6 odsto
Njemački sused Austrija doživeo je sličan rast cijena. Inflacija hrane dostigla je rekordnih 17 odsto u januaru 2023. Do kraja 2024. pala je na 1 odsto, ali je početkom 2025. ponovo ubrzala i sada iznosi 2,9 odsto.

Dobra vijest je da je Austrija jedna od samo dvije OECD zemlje u ovom istraživanju koje su zabeležile realni rast plata od 2021, pa su građani ipak prošli bolje nego njihovi njemački susjedi.

Švajcarska: poskupljenje od 3,1 odsto
U prvoj polovini 2023. godine, inflacija cijena hrane u Švajcarskoj dostigla je 6,3 odsto, ali se potom naglo usporila, a 2024. godine bilježen je i pad cijena.

Visok početni nivo cijena, snažan franak i fleksibilan sistem carina koji se prilagođava tržištu pomogli su da se izbjegne drastičan rast cijena. Nizak energetski utrošak u efikasnoj poljoprivredi, stabilno energetsko tržište i umjerena povećanja plata dodatno su doprineli stabilnosti. Ipak, ključni faktor su stroge kontrole cijena hrane.

(EUpravo zato/YahooFinance)

Društvo

OVO JE TAČAN SPISAK: Evo koji dokumenti će biti potrebni građanima za povrat PDV-a na prvu nekretninu

Za povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu biće potrebno sedam dokumenata, potvrdio je za “Nezavisne novine” Srđan Amidžić, predsjedavajući Upravnog odbora (UO) Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

On je rekao da bi sjednica UO UIO trebala da bude održana krajem ovog mjeseca.

“Mi smo imali rok od 60 dana da završimo posao koji se odnosi na podzakonske akte. Trebalo nam je nešto više, a razlog je da pojednostavimo proceduru”, naveo je Amidžić.

Govoreći o dokumentima koji će biti potrebni, rekao je između ostalog, da su u pitanju rodni list, vjenčani list, uvjerenje o državljanstvu, dokument iz Poreske uprave kojima dokazujete da ranije niste imali promet nekretnina, zatim dokument iz RUGIPP-a kojim se dokazuje da niste bili vlasnik nekretnine, potvrda kojom dokazujete da ste izmirili sve obaveze prema prodavcu nekretnine.

“Realno govoreći, ako će se neko tome posvetiti, u roku od pet dana može skupiti sve papire”, naveo je Amidžić.

Nastavi čitati

Društvo

KAKO SE MUP SRPSKE priprema za skup u Srebrenici

– Policijska uprave Zvornik saopštila je da se preduzimaju sve mjere i radnje da bi predstojeći skupovi u Srebrenici protekli mirno i bezbjedno zbog čega su na snazi i određene zabrane u odvijanju saobraćaja.
Iz policije su podsjetili da je naredba o zabrani saobraćaja za teretna vozila ukupne mase iznad tri i po tone na snazi danas od 12.00 do 20.00 časova na putnim pravcima Luke-Vlasenica, Vlasenica-Konjević Polje, Konjević Polje-Bratunac i dionica regionalnog puta Bratunac-Srebrenica.

Zabrana saobraćaja za teretna vozila nosivosti od 3,5 tone i više biće i sutra od 5.00 do 20.00 časova na putnim pravcima Konjević Polje-Bratunac, Bratunac-Srebrenica-Zeleni Jadar, te Zeleni Jadar-Milići.

Na snazi je i naredba o zabrani prevoza eksplozivnih materija, naoružanja i vojne opreme u drumskom saobraćaju, osim za prevoz protivgradnih raketa za potrebe Javnog preduzeća “Protivgradna preventiva Republike Srpske” na području u nadležnosti zvorničke Policijske uprave.

Zabrana je na snazi danas od ponoći do sutra u ponoć na putnim pravcima Drinjača–Konjević Polje–Milići–Vlasenica, Vlasenica-Luke, Konjević Polje–Bratunac, Drinjača-Bratunac, Bratunac-Srebrenica i Srebrenica-Zeleni Jadar.

Iz Policijske uprave Zvornik podsjećaju predstavnike madija, drugih subjekata, kao i građane, da je zbog bezbjednosti svih učesnika zabranjena upotreba dronova.

“Apelujemo da svi učesnici i građani pokažu toleranciju i saradnju, imajući u vidu da će 11. jula, zbog pojačanih mjera bezbjednosti, naročito u saobraćaju, doći do određenih ograničenja i privremenog obustavljanja”, navodi se u saopštenju Policijske uprave Zvornik.
Glas

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno, na jugu sunčanije

U Republici Srpskoj očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, dok će u Hercegovini i na sjeveru zemlje preovladavati nešto sunčanije. U jutarnjim satima, po kotlinama i uz riječne tokove, moguća je magla ili niska oblačnost.

Tokom poslijepodneva, u pojedinim dijelovima Bosne mogući su povremeni i slabi lokalni pljuskovi. Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom sjevernog i sjeverozapadnog smjera.

Jutarnje temperature kretat će se između 10 i 16 stepeni, na jugu zemlje do 18, dok će dnevne biti u rasponu od 21 do 27 stepeni, a na jugu do 30 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Aktuelno