Politika
PREVARA VLADE SRPSKE: Prijetnja od nove arbitraže od 200 miliona KM

Privredno društvo “Kermas Energija” iz Zagreba, prema najnovijoj informaciji iz Pravobranilaštva BiH, pred podnošenjem je arbitražne tužbe protiv Bosne i Hercegovine, zbog činjenice da je Vlada Republike Srpske jednostrano raskinula ugovor o koncesiji za gradnju vjetroparka “Trusina” kod Nevesinja. Tužbeni iznos je veći od 200 miliona KM.
Prema posljednjoj informaciji s kojom raspolaže Pravobranilaštvo BiH, navedena firma iz Zagreba, koju zastupa advokatska kancelarija “Baroš & Partners”, nije pristala na produženje roka za mirno rješavanje spora, a kojeg je tražila Vlada RS.
Tužba pred ICSID-om
Međutim, Zagrepčani još uvijek ostavljaju prostor BiH odnosno Republici Srpskoj da se sporazumno urede odnosi, ali pod velikim upitnikom koliko će još čekati prije nego što definitivno podnesu tužbu protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje sporova (ICSID-om) u Wašingtonu.
Tako bi se BiH mogla suočiti s još jednim drastičnim finansijskim udarom poput slučaja “Viaduct” kojeg je, kao što je poznato, Republika Srpska prouzrokovala po istoj matrici, jednostranim raskidom ugovora.
Kada je riječ o projektu vjetroparka Trusina, kaže se u aktu Pravobranilaštva BiH, Kermas Energija je vlasnik 97 posto udjela u društvu Eol Prvi d.o.o., sa sjedištem Nevesinju, koje je 19.10.2012. godine sa Vladom Republike Srpske zaključilo Ugovor o koncesiji za izgradnju i korištenje parka vjetrenjača na lokaciji Trusina.
Nakon zaključenog osnovnog ugovora, između ovih ugovornih strana zaključena su tri aneksa ugovora i to 04.09.2014., 17.12.2014. godine i 07.01.2016. godine.
Vlada Republike Srpske, kao davalac koncesije je potom, rješenjem, broj: 04/1-012-2-645/9 od 07.03.2019. godine jednostrano raskinula zaključeni Ugovor o koncesiji i na taj način jednostrano oduzela koncesionaru koncesiono pravo, odnosno onemogućila izgradnju i korištenje Vjetroparka Trusina.
Bez pravnog osnova
Iz zagrebačke firme navode da je Vlada Republika Srpska jednostrano rsakinula koncesioni ugovor iako za to nije postojao pravni osnov, jer su izvršili sve obaveze.
Uprkos tome, navode, Vlada je “prikrivajući stvarne činjenice, predložila je NSRS usvajanje po hitnom postupku, izmjena i dopuna Zakona o obnovijivim izvorima energije i na taj način onemogućila Koncesionaru ostvarivanje prava na garantovanu otkupnu cijenu proizvedene električne energije”.
Kažu da je Vlada RS jednostrano raskinula Ugovor o koncesiji u momentu dok je još uvijek trajala procedura zaključenja Aneksa VI Ugovora koje je predviđao produženje roka za izgradnju VE Trusina do 31.12.2020. godine i izmjenu visine bankarske garancije u skladu as novim propisima koji su stupili na snagu nakon zaključenja Ugovora o koncesiji.
Dalje navode da je Komisija za koncesije po prijedlogu i na zahtjev Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske dala saglasnost za zaključenje Aneksa VI Ugovora o koncesiji, čime je, tvrde, grubo prekršila domaće propise, kao i međunarodne konvencije koje se odnose na zaštitu stranih ulagaca.
Na ovaj način, po navodima ove firme, izgubljena dobit Kermas Energije iznosi 102.056.122 evra.
Prijedlog Vlade Republike Srpske
Inače, pravni osnov za nadležnost ICSID-a po navodima tužioca sadržan je u Međunarodnom ugovoru o podsticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja, koji je Bosna i Hercegovina zaključila sa Republikom Hrvatskom u decembru 1996. godine, te u dodatnom Protokolu o izmjenama i dopunama Ugovora od avgusta 2013. godine.
Zagrepčani predlažu da zbog postojanja obostranog interesa da u cilju izbjegavanja skupih i dugotrajnih arbitražnih postupaka, strane postignu sporazum o isplati odgovarajuće naknade po osnovu, kako navode, nezakonitog oduzimanja koncesionog prava Kermas Energiji.
Dodatno ističu da je Kermas Energija svojim dopisom od 08.02.2024. godine Vladi Republike Srpske uputila prijedlog za sporazumno uređenje međusobnih odnosa, na način da Vlada Republike Srspke vrati nezakonito raskinutu koncesiju i omogući Kermas Energiji izgradnju Vjetroparka Trusina ili isplati potraživani novčani iznos od 102.056.122 evra.
Treba naglasiti da je na prijedlog Vlade Republike Srpske Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine već jednom tražilo produženje roka za mirno rješenje spora, međutim tužioci na to nisu pristali, ali su istakli da i dalje stoje pri stavu da su spremni na sporazumno uređenje uzajamnih odnosa.
(Fokus)
Politika
ĆULUM SE VRAĆA NA ČELO SIPA-e: Izbor ministra bezbjednosti i dalje blokiran

Za Vukanovića nije bilo političkog dogovora, Selak povukao kandidaturu
Nakon što se politička scena u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci okrenula za 360 stepeni, rukovodstvo Republike Srpske je pristalo na saradnju i priznalo nadležnosti pravosudnih institucija, pa se i Darko Ćulum vratio na poziciju direktora SIPA-e BiH, koju je bio napustio, očekuje li nas konačan rasplet i kada je riječ o izboru ministra bezbjednosti BiH?
Na ovo pitanje iz kabineta predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Borjane Krišto juče nisu imali ništa novo za reći, jer sve su kazali ranije izbor ministra zavisi od političkog dogovora na nivou predstavnika parlamentarne većine.
Pozicija ministra bezbjednosti BiH upražnjena je od januara ove godine i praktično sve poslove ministra obavlja zamjenik Ivica Bošnjak.
Nakon što je uhapšen zbog korupcije, bivši ministar Nenad Nešić ostavku je podnio u danu u kojem je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH trebao glasati o njegovoj smjeni.
– Ovim putem želim podnijeti ostavku na mjesto ministra bezbjednosti Bosne i Hercegovine iz moralnih razloga, zbog svih prošlih događaja, koji će sutra biti najavljeni i predati svim ovlaštenim institucijama preko mojih advokata – naveo je Nešić.
28. januara Krišto je prihvatila njegovu ostavku i razriješila ga dužnosti. Polovinom februara istaknuta je kandidatura Gorana Selaka, predsjednika SPS-a, a početkom marta nadležne institucije, uključujući Agenciju za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i Centralnu izbornu komisiju BiH, završile su sve provjere. 7. marta Krišto je Selaka imenovala za ministra, a trebao je stupiti na dužnost nakon što imenovanje potvrdi Predstavnički dom PS BiH.
Desetak dana kasnije, na dan održavanja sjednice, Selak je povukao kandidaturu jer nije imao podršku stranaka trojke, a u medijskim istupima je isticao da će “čekati neka bolja vremena”, piše Avaz.
Jesu li ta vremena došla i je li stvorena politička klima da predsjedavajuća Krišto ponovo predloži kandidata kojeg je ranije imenovala, pod uslovom da on to prihvati, trebalo bi biti poznato uskoro.
Ništa bez dogovora
Inače, predsjedavajuća Savjeta ministara od januara insistira na političkom dogovoru o ovom pitanju, što je navela i u odgovoru inicijatorima imenovanja Nebojše Vukanovića na ovu dužnost.
– Pozicija mene kao predsjedavajuće Savjeta ministara i svakog od ministara i zamjenika ministara je politička pozicija na koju se dolazi prijedlogom i voljom političkih stranaka i u proceduri propisanoj u Zakonu o Savjetu ministara BiH, u skladu s odredbama Ustava BiH. Mjesto i adresa za ovakve i slične inicijative su političke stranke, koje u okviru programskih sporazuma ili koalicija za uspostavu ili redefinisanje parlamentarne većine dogovaraju stavove i smjernice potrebne za uspostavu i uspješno funkcioniranje zakonodavne i izvršne vlasti – navela je Krišto u odgovoru klubovima stranaka u PS BiH.
Politika
POSTUPAJU PO ZAHTJEVU TUŽILAŠTVA: SIPA potvrdila da istražuje Konakovićevu partiju

Agencija za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ provjerava finansiranje političke partije Narod i pravda Elmedina Konakovića, potvrđeno je Srni iz ove agencije.
Iz Sipe je rečeno da postupaju po zahtjevu Tužilaštva BiH.
“Zahtjev se odnosi na određene provjere, a u ovoj fazi ne možemo davati više informacija”, navedeno je iz Sipe.
Tužilaštvo BiH naredilo je Sipi da u okviru istrage u predmetu “Crna kravata” provjeri finansiranje političke partije Narod i pravda Elmedina Konakovića, jer se, prema pisanju “Avaza” sumnja da je to činjeno novcem narko-kartela.
Politika
STANIŠIĆ TRAŽI HITNU REVIZIJU POSLOVANJA! Šume RS izgubile 5,2 miliona KM u pola godine

Кo normalan može izgubiti novac u drvetu?
Кo normalan može izgubiti novac u drvetu? Samo onaj ko ga nikad nije posadio. I samo onaj ko se nikada nije bojao da će mu narod zatražiti račun.
Ovako je Miloš Stanišić, član Predsjedništva PDP prokomentarisao gubitak od 5,2 miliona КM u Javnom preduzeću „Šume Republike Srpske“ u prvih šest mjeseci ove godine.
– Ovo je još jedan dokaz potpunog odsustva domaćinskog upravljanja javnim resursima. Govorimo o preduzeću koje gazduje jednim od najvećih prirodnih bogatstava Republike Srpske, a posluje sa gubicima. To nije posljedica vremenskih uslova ili tržišta, kako se pravda direktor, već neodgovornosti, partijskog zapošljavanja i namjerno lošeg upravljanja“, rekao je Stanišić.
On je istakao da dodatno zabrinjava podatak da „Šume RS“ godišnje izdvajaju čak tri miliona КM za održavanje SAP informacionog sistema, za koje direktor priznaje da ne znaju da ga koriste.
– Ako je to model upravljanja resursima Republike Srpske, onda je jasno zašto gubimo i u arbitražama, i u privredi, i u povjerenju građana“, rekao je Stanišić.
On je podsjetio da Republiku Srpsku istovremeno opterećuju ogromne arbitražne obaveze.
– Samo arbitraža u slučaju „Vijadukt“ košta preko 113 miliona maraka, a dug raste svakog dana za novih 18.600 КM. Ukupni arbitražni rizik već prelazi dvije milijarde maraka. Dok jedna javna firma ne zna ni šta radi sa drvetom, na drugoj strani plaćamo penale i kamate – i niko za to ne odgovara“, rekao je Stanišić.
On je poručio da se javna preduzeća ne mogu više posmatrati kao partijska svojina, već kao javni sistemi koji moraju biti predmet stroge kontrole.
– Tražimo hitnu reviziju poslovanja JP “Šume Republike Srpske”, uključujući sve ugovore, nabavke, sistemske troškove poput SAP-a i politiku zapošljavanja. Ljudi u Republici Srpskoj plaćaju tuđe greške, a one više nisu slučajne – nego sistemske“, zaključio je Stanišić
-
Hronika2 dana ago
ŠOKANTNO! Policija Oštre Luke BRUTALNO pretukla Zorana Karana!
-
Politika3 dana ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Region3 dana ago
VUČIĆ SE OBRUŠIO NA OPTUŽBE BEĆIROVIĆA: “Ovo neće stati na lažima”
-
Hronika2 dana ago
OVO SU OTAC I SIN MILAN (13) KOJI SU UBIJENI! Ujak ih namamio u kuću, pa upucao bez milosti
-
Politika3 dana ago
MILIONI ZA LOBISTE, A GRAĐANI BEZ LIJEKOVA! Ko puni džepove preko okeana i ZBOG ČEGA?!
-
Zanimljivosti24 sata ago
IMA POSLA KO HOĆE DA RADI Ivana napustila selo selo kraj Niša, pa postala porno-zvijezda
-
Politika24 sata ago
DIREKTOR PROPALIH “ŠUMA RS!” “Imamo radnike koji NE SMIJU UPALITI MOTORKU”
-
Politika1 dan ago
AMERIKANCI prijete BiH zbog granata: Tvornica u HAOSU, stižu TUŽBE!