Društvo
KAJGANA POSTALA LUKSUZ: Evo koliko koštaju jaja u marketima širom Srpske

Svakodnevna poskupljenja hrane u trgovinama, počev od hljeba, mlijeka, mesa i prerađevina, nisu zaobišla ni kokošja jaja.
Tako sada paket od 10 komada košta oko 3,5 maraka, dok je početkom godine cijena bila od 1,5 do dvije. Za pakovanje od 30 komada jaja potrošači sada treba da izdvoje od devet pa do 15 KM, dok se cijena po komadu kreće od 0,30 do 0,50 feninga.
Predrag Miličić, predsjednik Udruženja živinara RS, kaže da svjedoče enormnim povećanjima cijena svih inputa kad je živinarska proizvodnja u pitanju. Riječ je o cijenama kukuruza, sojine sačme, pšenice, ali i pogonskih goriva, ambalaže.
– Kad je u pitanju formiranje krajnje cijene jaja od avgusta su cijene više za 18 odsto. Cijene bi bile i veće ali se prilagođavamo zakonima ponude i potražnje. Naše tržište je siromašno i cijena jaja je niža u odnosu na okruženje – rekao je Miličić.
Proizvođači nisu u dobroj situaciji, ali još uvijek održavaju kapacitete koji su smanjeni u odnosu na ranije periode.
– Konzumnih jaja ima dovoljno za naše stanovništvo. Kad je živinarstvo u pitanju, može se reći da smo čak izvozno orijentisani i procjenjuje se da su izvozni poslovi takođe smanjeni, jer smo fokusirani na snabdijevanje domaćeg tržišta – kaže Miličić i dodaje da ga brine loša godina kad je proizvodnja kukuruza u pitanju koji je osnovna komponenta za stočnu hranu.
Dragan Jovičić, referent u službi nabavke jednog trgovačkog lanca iz Dervente, kaže da je tokom ljetnjeg perioda bilo otežano snabdijevanje svježim jajima usljed promjene jata kod većine proizvođača.
– U opticaju su bila samo jaja „S“ klase, koja su previše sitna da bi zadovoljila potrebe kupaca. Uglavnom se kupci snabdjevaju „M“ i „L“ klasom. Takođe, u tom periodu dovoljne količine su imali samo dobavljači koji uvoze iz Srbije. Krajem avgusta kada su se već i na domaćem tržištu formirala nova jata, tržište se normalizovalo. Što se tiče cijena, od tada iz mjeseca u mjesec cijene nastavljaju da rastu usljed stalnog porasta cijene goriva i ostalih troškova. Trenutno su dobro snabdjeveni naši objekti svježim jajima i cijena je prihvatljiva – rekao je Jovičić.
Od početka godine do danas nabavne cijene su porasle za 20 odsto, sa tendecijom daljeg rasta.
Murisa Marić, predsjednica udruženja potrošača „Don“, ističe da smo se suočili sa teškim periodom, gdje posljednjih mjeseci građani sebi teško bilo šta mogu da prišušte, pa čak i jaja.
KRIZA NAJVIŠE POGODILA MALE
KRIZI najviše svjedoče mali proizvođači koji su zabrinuti kako u ovim uslovima dalje poslovati.
– Mali proizvođači u ovim uslovima su na mukama i veoma ugroženi. Sve je neizvjesno, ne znamo šta će biti. Nemamo velike smještajne kapacitete ni lagere, da li ćemo se uopšte izvući iz ove godine, veliki možda i mogu, ali zabrinuti smo, koliko će koštati kukuruz, soja i druga stočna hrana – kaže za „Novosti“ vlasnica jedne farme jaja iz Doboja.
Srpska info
Društvo
SINDIKATI ZABRINUTI! Država kuka za radnicima, ali LAKŠE UVOZI STRANCE nego vraća naše!

Protokol, koji olakšava dovođenje stranih radnika u BiH, nedavno potpisan u Sarajevu, izazvao je oštre reakcije pojedinih sindikata.
Dok domaći radnici zbog malih plata i loših uslova rada bježe na Zapad, radnici iz Turske i sa dalekog istoka sve češće se zapošjavaju u BiH.
Nameće se logično pitanje: kako to da poslodavcima, koji horski kukaju na svako povećanje minimalca, nije teško ga strancima isplate i plate i doprinose i uz to im obezbijede smještaj i hranu, a nerijetko i prevodioce?
I da li će u tom procesu koji ekonomisti zovu “globalizacija tržišta radne snage”, radnici iz BiH biti gubitnici? Ili će, u situaciji kada se broj domaćih mladih radnika rapidno smanjuje, a broj penzionera povećava, upravo gastarbajteri spasiti penzioni fond i obezbijediti penzije našim građanima?
Čega se boje sindikalci?
Protokol, koji je ponovo aktuelizovao ova pitanja, nije donio nikakvu epohalnu promjenu. Zbog dokumenta, koji su potpisli ministar inostranih poslova BiH Elemedin Konaković i zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima Almin Imamović, broj stranih radnika u BiH se neće povećati, ali će procedura za njihov dolazak biti olakšana.
Zahtjeve za odobrenje boravka u BiH i za izdavanje radnih dozvola strani radnici će moći predati u ambasadama i konzulatima, što će ubrzati proces i smanjiti glavobolje, i njima i njihovim poslodavcima.
– Imali smo situaciju da strani radnici prvo dobijaju dozvole za dolazak i boravak u BiH, a onda pokreću proceduru za dobijanje radnih dozvola. Poslodavci, koji dovedu radnika, morali su čekati mjesec ili dva da bi taj radnik mogao početi da radi – objasnio je Konaković.
On je dodao da bi se “digitalizacijom procesa trebalo olakšati i slanje dokumentacije”.
Odmah su reagovali iz Saveza samostalnih sindikata BiH. Tvrde da nezaposlenost u BiH raste, a da vlasti istovremeno vode “kontradiktornu politiku, koja zbunjuje i građane i radnike i dijasporu”.
– Vlasti pozivaju dijasporu da se vrati i pomogne u obnovi BiH, a istovremeno potpisuju sporazume koji omogućavaju masovni uvoz stranih radnika – poručili sui z ove sindikalne centrale.
Samo 0,7 odsto radnika stranaca
Međutim, to što će dokumente moći slati mejlom, a zahtjeve predavati u konzulatima, ne znači da će radnici iz inostanstva masovno pohrliti u BiH.
Jer, broj stranih radnika je ograničen kvotama, koji se određuju svake godine, na osnovu iskazanih potreba privrede i stanja na biroima za zapošljavanje.
Zvanični podaci kažu da je prošle godine, kada je kvota bila rekordnih 6.073 stranih radnika, a izdato je ukupno 5.798 radnih dozvola, udio stranaca u ukupnom broju zaposlenih u BiH iznosio samo 0,7 odsto.
Teško da će ih i ove godine biti više od jednog procenta, čak i ako se stopostotno iskoristi kvota, koja u 2025. dozvoljava zapošljavanje 7.229 stranaca.
Ko nam mijesi hljeb i gradi zgrade
Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH, stranci se najčešće angažuju u građevinarstvu, prerađivačkoj industriji i uslužnim djelatnostima. Najviše stranih radnika dolazi iz Turske, Indije, Nepala, Bangladeša i iz Srbije.
Praksa pokazuje da gastarbajteri najčešće rade poslove koje domaći radnici ne žele.
Tako je u Banjaluci, kako je ranije pisala Srpskainfo, na građevinama najviše zidara, tesara i armirača iz Turske, dok se radnici iz Nepala, Šri Lanke i sa Filipina najčešće zapošljavaju u pekarstvu.
I dok sindikalci gunđaju, poslodavci tvrde da je sadašnji broj gastarbajtera samo kap u moru. Za spas i napredak privrede, tvrde, potrebno ih je mnogo više.
U narednih 10 godina potreba za stranim radnicima u Repubici Srpskoj će porasti na skoro 40.000, a u čitavoj BiH na oko 100.000 radnika – kaže za Srpskainfo Zoran Škrebić, predsjendik Unije poslodavaca RS.
On upozorava i na demografske izazove. Ne samo da naši radnici odlaze u instranstvo, nego se u RS, prema dostupnim podacima, godišnje penzioniše oko 15.000 ljudi, dok je broj mladih koji stasavaju za tržište rada znatno manji i procjenjuje se na oko 9.000.
– Zbog odnosa penzionera i radnika koji je sad trenutno 1:1,17, popunjavanjem tih radnih mjesta stranim radnicima dobićemo pozitivan efekat na budžetske fondove, a samim tim i budžet – smatra Škrebić.
“BiH je parking za radnike sa istoka”
Znači li to da će nam gastarbajteri sa Istoka zarađivati penziju?
Danko Ružičić, generalni sekretar Saveza sindikata Republike Srpske, kaže da se ne bismo trebali previše pouzdati u ovakvu računicu.
– Stranci dolaze, to je neminovnost, ali oni i odlaze. Mi im često služimo samo kao parking na putu prema zapadu. Uostalom, svi žele da zarađuju više, to je legitimno, a njih, kao i naše radnike, čekaju duplo veće plate čim pređu Savu i kroče u EU – kaže Ružičić za Srpskainfo.
Dodaje da, ako u poslednje 3 godine pratimo i analiziramo dolazak stranih radnika, vidjećemo da se oni ovdje ne zadržavaju i da poslodavci u Republici Srpskeoj već treću godinu za redom ne traže povećanje kvote, koja im dozvoljava uvoz 2.000 stranih radnika.
Sve to, kako tvrdi, ukazuje da se niko u BiH ne može osloniti na strane radnike, koji u većini slučajeva rade za minimalac, da će oni spasiti penzione fondove.
-Morali bismo se ozbiljnije potruditi da, kroz socijalni dijalog, sindikata sa poslodavcima i vladom napravimo društveni dogovor, kako poboljšati povećati plate radnika i zaštititi prava iz radnog odnosa, da bismo zadržali naše radnike i pokušali vratiti one koji su odavde otišli na zapad – zaključuje Danko Ružičić.
Podaci Ministarstva cvilnih poslova BiH pokazuju da u Federaciju BiH dolazi znatno više stranih radnika, nego u Republiku Srpsku. Tako je za ovu godinu u F BiH odobreno zapošljavanje 4.490, a u RS 2.000 stranih radnika. Preostlih 739 stranaca će se zaposliti u Brčko Distriktu. Zanimljivo je da raste broj žena strankinja koje se zapošljavaju u BiH: lani ih je bilo 804, što je 14 odsto od ukupnog broja gastarbajtera, piše Srpskainfo.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno vrijeme sa sunčanim periodima, temperatura do 28 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH sutra se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa sunčanim periodima, uz dnevnu temperaturu vazduha do 28 stepeni Celzijusovih.
Jutro će biti svježe i uglavnom sunčano, na krajnjem zapadu i u Hercegovini preovladavaće oblačnije vrijeme, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana biće ugodno toplo, uz sunčane periode i promjenljivu oblačnost, dok se u Hercegovini očekuje veći razvoj oblačnosti, iz koje će se lokalno javiti prolazna kiša ili pljusak.
Duvaće slab vjetar istočni i sjeveroistočni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od devet do 14, na jugu do 17, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 23 do 28, u višim krajevima od 18 stepeni Celzijusovih.
Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časova: Han Pijesak 16, Sokolac 17, Šipovo, Srebrenica i Čemerno i Jajce 18, Drvar, Bihać i Sanski Most 19, Bugojno i Prijedor 20, Višegrad, Prijedor, Rudo i Livno 21, Srbac, Zvornik, Sarajevo i Zenica 22, Doboj i Tuzla 23, Banjaluka, Novi Grad i Foča 24, Bileća 25, Bijeljina 26, Trebinje 27, te Mostar 28 stepeni Celzijusa.
Društvo
OD EU NEMA NIŠTA! Dvije i po godine kasnije, BiH je nefunkcionalnija nego ikad!

Nakon što je formiran aktuelni saziv Savjeta ministara BiH, činilo se da je BiH upalila sve motore za što brže približavanje EU, dok danas imamo sve – samo ne napredak.
Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, u januaru 2023. godine, izglasan je novi Savjet ministara, sa Borjanom Krišto na čelu, a mjeseci koji su uslijedili ulivali su veliki optimizam. Danas, dvije i po godine kasnije, imamo potpuno drugačiju političku klimu, koja je naš evropski put prekrila maglom.
“Kada je tek formirano Vijeće ministara, imali smo tu retoriku da, ako se već ne slažu oko ostalih stvari, po pitanju evropskog puta su manje-više sve političke stranke na istim političkim pozicijama i da BiH treba krenuti ka evropskim integracijama”, ocjenjuje Danijal Hadžović, novinar iz Sarajeva.
U jednom trenutku se, dodaje, zaista činilo da bi Savjet ministara BiH, nakon više godina zastoja i blokada, mogao konačno otvoriti ovaj proces i početi usvajati evropske zakone, te sprovoditi reforme. Međutim…
“Onda se po dobro poznatoj matrici u BiH desio sukob između političkih aktera u vezi sa nekim drugim pitanjima, što je sada kulminiralo presudom Miloradu Dodiku i odlukom Centralne izborne komisije (CIK). Zatim je zbog tih drugih pitanja fokus potpuno preusmjeren sa evropskih integracija, a počeli su se prepucavati o državnom uređenju, nadležnostima i tako dalje. A država tapka u mjestu”, rekao je Hadžović za “Nezavisne novine”.
I novinar iz Banjaluke Dejan Šajinović podsjeća da je na početku mandata vladao optimizam da će ovaj saziv biti drugačiji od prethodnih i da će sprovesti sve reforme na evropskom putu.
“Vidjeli smo više evropskih zvaničnika koji su dolazili u Sarajevo i hvalili vlasti za ono što su obećali da će sprovesti. Međutim, na kraju se pokazalo da se ništa značajno nije desilo. BiH iz ovog mandata izlazi nefunkcionalnija nego što je u njega ušla, a čak se ne zna ni ko je dio većine, a ko je u opoziciji”, ističe Šajinović.
Prema njegovim riječima, BiH je imala veliku šansu jer su se međunarodne okolnosti posložile na način da je u Briselu postojala iskrena želja da se pomogne evropskim integracijama zapadnog Balkana i BiH.
“Nažalost, mi tu šansu nismo iskoristili, i teško je da će se ovakva prilika ponovo otvoriti”, smatra Šajinović.
Denis Hadžović, predsjednik Centra za sigurnosne studije, podsjeća da je BiH u decembru 2022. dobila status kandidata.
“To je bilo priznanje staroj vlasti i novoj vjetar u leđa. I to je funkcionisalo ispočetka, do februara prošle godine, kada iz nekih razloga nisu postignuti dogovori ni o Sudu ni o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu. U međuvremenu se politička klima promijenila, a odnosi među političkim partnerima se zakomplikovali, te time i naš evropski put. Koliko mogu vidjeti, ne očekuje niko ništa do novih izbora. Još mnogo je posla ostalo do ispunjavanja 14 prioriteta. Nažalost, to je naša realnost, korak naprijed, dva nazad”, ocijenio je Denis Hadžović za “Nezavisne novine”.
Pored političke klime u BiH, promijenila se, treba naglasiti, i klima među stanovništvom. Interesovanje građana za ulazak BiH u EU je nikad manje.
U slučaju raspisivanja referenduma, za ulazak BiH u Evropsku uniju bi sada glasalo 69,9 odsto građana BiH, pokazuje posljednje istraživanje, dok je ranijih godina taj procenat bio veći i dostizao je i 80,6 procenata.
Najnovije istraživanje je Direkcija za evropske integracije sprovela u junu 2025. godine, na uzorku od 1.200 ispitanika, koji je reprezentativan na nivou cijele BiH.
“U slučaju raspisivanja referenduma za ulazak BiH u Evropsku uniju bi glasalo 69,9 odsto građana BiH, odnosno sedam od 10 građana. Ulazak u Evropsku uniju bi podržalo 82,9 odsto ispitanika u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj 46,1 odsto, te u Brčko distriktu 71,3 odsto. U odnosu na prošlu godinu, procenat podrške ispitanika je manji za 1,3 odsto”, naveli su iz Direkcije za evropske integracije, pišu Nezavisne novine.
-
Društvo3 dana ago
VELIKO BRAVO! Saša iz BiH ušao u svjetski top 10 KUVARA zahvaljujući kvrguši
-
Banjaluka3 dana ago
JOVANA KISIN OPET SVAKOJ ČORBI MIROĐIJA! Pravila SCENE u Sokolskom domu braneći čovjeka SNSD-a!
-
Region3 dana ago
VUČEVIĆ “Danas širom Srbije OKUPLJANJA GRAĐANA protiv blokada”
-
Hronika3 dana ago
DRAMA U NJEMAČKOJ! Autobus iz Srbije se sudario s kamionom, ima mnogo povrijeđenih
-
Politika2 dana ago
SANJA VULIĆ NAPALA CRNATKA “Politički manijače, ti si dno srpske politike”
-
Politika2 dana ago
Stanivuković “Dodikov AVANTURIZAM i najave referenduma VODE SRPSKU U NOVU OPASNOST”
-
Region3 dana ago
HOROR u prirodi – MEDVJED KAMENJEM napao putnike, Veljko i Nikola sve ispričali
-
Svijet3 dana ago
AUSTRIJA KAZNILA svoje DRŽAVLJANE zbog prisustva na NASTUPU TOMPSONA