Connect with us

Politika

42 MILIONA BAČENO U BETONSKU RUPU! Garaža zjapi nezavršena, a roditelji djece sa invaliditetom bez MARKE POMOĆI!

Dok vlast Republike Srpske ćutke prebacuje milione iz budžeta u još jednu propalu investiciju – famoznu garažu UKC-a – roditelji djece sa 100% invaliditetom ostaju bez svojih naknada i bez odgovora kada će i da li će im išta biti isplaćeno.

Na ovo je danas ukazala narodna poslanica PDP-a, Tanja Vukomanović, oštro kritikujući Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, koje, umjesto odgovora, poručuje da se „čeka UKC“ da kaže šta će biti s gradilištem koje već godinama zjapi kao rana u centru Banjaluke.

– Najnovije informacije govore da je Ministarstvo zdravlja odobrilo dodatnih 7 miliona KM za nastavak radova. Pa da li oni uopšte znaju gdje ide taj novac? Garaža nije završena, radovi su stali, a niko ne zna hoće li ikada biti završeni. Sramotno je da ministar ne zna gdje su milioni i ko je odgovoran za ovaj fijasko, izjavila je Vukomanović.

Ističe da je dodatno ponižavajuće to što se isti to Ministarstvo “štedi” upravo na roditeljima-njegovateljima, onima koji danonoćno brinu o najranjivijim članovima društva.

– Kako da se ti roditelji osjećaju kad čuju da za njih „nema para“, a 42 miliona maraka je doslovno bačeno u betonsku rupu? Živimo u zemlji u kojoj je betonska konstrukcija važnija od djeteta!, poručila je ona.

Vukomanović je dodala da je danas, zajedno sa poslanikom Bojanom Kresojevićem, održala sastanak sa roditeljima-njegovateljima koji već mjesecima trpe institucionalnu nepravdu i tišinu nadležnih.

– Njihova borba zaslužuje sistemsku podršku, a ne ignorisanje. Da li je ovo ta patriotska ljubav o kojoj funkcioneri pričaju svakog dana – da roditelju koji 24 sata dnevno brine o djetetu oduzmete podršku, a 42 miliona bacite na ruševinu bez kraja? upitala je ona.

Vukomanović zaključuje da patriotizam ne stanuje u govorima ni svečanim izjavama, već u tome kako tretirate one koji su najugroženiji.

– Bacanje desetina miliona na sumnjive projekte, dok roditelji djece sa invaliditetom žive bez osnovne podrške, sramota je čitavog sistema!

Politika

“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM

Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.

Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.

Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.

Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.

Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.

Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.

Nastavi čitati

Politika

BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen

U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.

Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.

“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.

Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:

“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.

Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.

“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.

On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.

“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.

On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.

“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.

Nastavi čitati

Politika

UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.

Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.

Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.

Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.

U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.

Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.

U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.

Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.

Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.

Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.

Nastavi čitati

Aktuelno