Connect with us

Politika

VLADA SRPSKE: Utvrđen prijedlog drugog rebalansa budžeta od 4,51 milijarde KM

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na posebnoj sjednici, Prijedlog drugog rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu čiji okvir iznosi četiri milijarde 510 miliona KM, kojim je stanovništu usmjereno 477 miliona KM.

Navedeni okvir predstavlja uvećanje od 128 miliona KM, odnosno povećanje od 2,9 odsto u odnosu na rebalans budžeta za ovu godinu, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Predloženi drugi rebalans budžeta je za 486 miliona KM veći u odnosu na budžet za ovu godinu, a razlog donošenja drugog rebalansa je usklađivanje prihoda i rashoda.

Do rasta prihoda, koji su u odnosu na rebalans usvojen u maju veći za 471 milion KM, došlo je zbog značajno visoke inflacije, povećanja koeficijenata raspodjele indirektnih poreza, te povećanja privredne aktivnosti, praćene visokom pokrivenošću uvoza izvozom, pojasnili su iz Vlade.

Od povećanih prihoda, drugim rebalansom je stanovništvu usmjereno 477 miliona KM, izuzev 81,4 miliona KM koji su usmjereni na javne investicije od kojih će građani imati indirektnu koristi.

Ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u 2022. godini iznose 3.777,2 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 116,8 miliona KM, odnosno 3,2 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta Republike Srpske za ovu godinu.

Poreski prihodi planirani su u iznosu od tri milijarde i 483,3 miliona KM u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta za 2022. godinu, što je više za 3,9 odsto ili 130,8 miliona KM u odnosu na poreske prihode planirane prvim rebalansom budžeta za 2022. godinu.

Prihodi po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta iznose jednu milijardu 191,2 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 40,4 miliona KM ili 3,5 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

„Navedena procjena je usklađena sa dosadašnjim kretanjem prihoda od ovog doprinosa i rastom plata i broja zaposlenih u Republici Srpskoj u 2022. godini“, navedeno je u saopštenju.

Prijedlogom drugog rebalansa planiran je prihod od indirektnih poreza u iznosu od milijardu i 730 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 56,2 miliona KM ili 3,4 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

Do rasta prihoda od indirektnih poreza došlo je zbog značajnog rasta cijena, te krajnje potrošnje u Republici Srpskoj, što je uticalo na rast koeficijenta raspodjele prihoda od indirektnih poreza za Republiku Srpsku, kao i zbog značajnog oporavka privrede i spoljnotrgovinske razmjene u odnosu na situaciju tokom 2020. i 2021. godine.

U saopštenju se ističe da neporeski prihodi u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta Republike Srpske za 2022. godinu iznose 285,1 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 15,3 miliona KM ili 5,1 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta Republike Srpske za 2022. godinu.

Budžetski rashodi u drugom rebalansu iznose tri milijarde 846,5 miliona KM i veći su od rebalansa sa 211,5 miliona KM, a od budžeta za 545,5 miliona KM.

„Rashodi su usmjereni za podršku standardu građana, kako bi se amortizovale posljedice inflacije i ostalih negativnih ekonomskih trendova u svijetu kao što je poskupljenje energenata, a koji su se reflektovali na domaću ekonomiju“, istaknuto je u saopštenju.

Drugim rebalansom budžeta povećana su izdvajanja za lična primanja zaposlenih za 79,5 miliona KM u odnosu na budžet Republike Srpske za 2022. godinu.

Za boračke kategorije u Republici Srpskoj drugim rebalansom je povećan iznos za 20,1 milion KM, a uz jednokratnu pomoć od 43,1 milion, ukupno uvećanje u odnosu na budžet je bilo 63,2 miliona KM.

Novčana pomoć nezaposlenoj djeci poginulih boraca iznosila je 3,8 miliona KM i za toliko je povećano izdvajanje rebalansom, a socijalna zaštita je u odnosu na usvojeni budžet veća za 6,5 miliona KM.

Drugim rebalansom je obuhvaćena i pomoć mladima u iznosu od 39,4 miliona KM, dok je za roditelje četvoro i više djece koji nisu zaposleni drugim rebalansom usmjereno 12.070.000 KM.

„Planirano je da od sljedeće godine ove porodice steknu zakonsku mogućnost na mjesečno primanje za koje će prema sadašnjim procjenama u budžetu biti potrebno obezbjediti 75 miliona KM“, istaknuto je u saopštenju.

Javne investicije su povećane za 81,4 miliona KM u odnosu na budžet, dok su drugim rebalansom subvencije za privrednike i poljoprivrednike veće za 57 miliona KM u odnosu na budžet.

Istovremeno, drugim rebalansom je povećan i iznos potreban za sport za 8,4 miliona KM u odnosu na budžet Republike Srpske.

Iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade Srpske je saopšteno i da je Vlada danas utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2022. godinu.

Politika

“BRAVO” ZA SNSD! Odvoz smeća u Trebinju poskupljuje za 20 odsto

Lokalna vlast u Trebinju na čelu sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem spremila je za građane i privrednike poskupljenje usluge odvoza smeća za 20 odsto i usput uvela dodatni namet u vidu paušala za održavanje komunalne opreme.

Inicijativa za poskupljenje usluga je potekla od preduzeća „Komunalno“, a o njoj će se raspravljati na narednom skupštinskom zasjedanju koje je zakazano za 28. maj.

S obzirom na to da SNSD ima većinu u gradskom parlamentu, a da je predlagač gradonačelnik, nema sumnje da će poskupljenje biti izglasano.

Kako se navodi u prijedlogu odluke, usluga odvoza smeća za domaćinstva trebalo bi da poskupi sa 0,13 na 0,16 KM po kvadratu, Republičke gradske ustanove sa 0,20 na 0,24 KM i za pravna lica sa 0,26 na 0,31 KM.

Odvoz smeća će poskupiti i za one koji plaćaju uslugu paušalno. To su mesnice, piljare i restorani koji će plaćati ovu uslugu 62,40 KM mjesečno, a prethodno je iznosila 59,80KM.

Ugostiteljski objekti, pekare, kladionice i apoteke umjesto 41,4 ubuduće će plaćati 43,2 KM, a butici, zlatare i advokati umjesto 20 plaćaće 24 KM bez PDV-a.

Ovom odlukom svima se uvodi i naknada za održavanje komunalne opreme, sortiranje i reciklažu otpada u paušalnom iznosu od 0,85 KM bez PDV-a, odnosno jednu marku sa porezom.

U obrazloženju odluke navodi se da je poskupljenje neophodno zbog inflacije.

„Davalac komunalne usluge „Komunalno“ Trebinje uputilo je zahtjev za povećavanje usluga sakupljanja i odvoza komunalnog otpada, obrazlažući istu porastom cijene svih pratećih aktivnosti koje su potrebne za pružanje ove usluge kao i inflacijom koja je nastupila u odnosu na period zadnjeg utvrđivanja cijene navedene usluge“, navodi se u odluci.

Nastavi čitati

Politika

DISCIPLINSKI POSTUPAK protiv glavnog tužioca u predmetu “RiTE Gacko”

Kancelarija disciplinskog tužioca pokrenula je, nakon prijave Transparency Internationala u BiH, disciplinski postupak protiv glavnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, kao postupajućeg u slučaju nabavki goriva za RITE Gacko.
TI BiH je krivičnu prijavu u ovom predmetu podnio još 2021. godine jer je uprava ovog javnog preduzeća bez ikakvog javnog nadmetanja dijelila milionske poslove Optima Grupi.

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju odlučilo je još u novembru 2022. godine da neće provoditi istragu po ovoj prijavi, a ta informacija nije dostavljena TI BiH-u kao prijaviocu.

Tek prošle godine nakon upita o ishodu ovog slučaja dostavljena je naredba o nesprovođenju istrage. Na taj način TI BIH-u je uskraćena mogućnost izjavljivanja pritužbe na ovu tužilačku odluku, zbog čega je upućena prijavu Kancelariji disciplinskog tužioca (UDT).

Iz KDT-a su obavijestili TI BiH da je nakon “istrage i prikupljenih dokaza, zaključeno da su navodi pritužbe osnovani, te da je u konkretnom slučaju počinjen disciplinski prekršaj neopravdano kašnjenje u provođenju radnji u vezi s vršenjem funkcije tužioca”.

Odluku o odgovornosti tužioca koji je radio na ovom slučaju donijeće disciplinska komisija VSTS-a. Sa druge strane, slučaj nezakonitih nabavki goriva u RITE Gacko je zatvoren i niko neće odgovarati, iako je po mišljenju više institucija zakon grubo prekršen.

RITE Gacko godinama bez javnog nadmetanja nabavlja gorivo od istog ponuđača, a izgovor je svaki put bila „krajnja hitnost uzrokovana nepredvidivim događajima“ jer su tender obarale žalbe nezadovoljnih ponuđača.

Po mišljenju TI BiH, radi se o otvorenoj zloupotrebi zakonske mogućnosti čije korišćenje se ne može pravdati razlozima koji se mogu povezati sa organom koji sprovodi nabavku.

Ovdje je potpuno jasno da uprava godinama sama uzrokuje ove „nepredvidive događaje,“ a na kršenje zakona su više puta ukazali Kancelarija za razmatranje žalbi, Služba za reviziju Republike Srpske kao i Agencija za javne nabavke koja je takođe tužilaštvu dostavljala infomracije u ovom slučaju.

Ipak Tužilaštvo je zaključilo da nema ništa sporno u ovakvom postupanju, jer žaliocima koji nisu mogli učestvovati u nabavci nije nanesena “nikakva šteta”.

“Nabavkom robe na ovaj način u konkretnom slučaju nije nanesena šteta niti je teže povrijeđeno pravo drugog, jer da predmetnu robu ugovorni organ nije nabavio na tad navedeni i jedini mogući način isti bi došao u situaciju da RITE Gacko obustavi proces proizvodnje što bi imalo nesagledive posljedice za javni interes i štetu samog preduzeća”, navodi se u tužilačkoj odluci.

Tužilaštvo očigledno nije tražilo obrazloženje za činjenicu da je ova praksa trajala skoro deset godina, da su milionski poslovi dodijeljeni istom ponuđaču, a da su u isto vrijeme oštećeni ostali ponuđači koji nisu mogli učestvovati u procesu.

Posljednji takav slučaj zabilježen je u februaru ove godine kada je uprava RITE Gacko dodijelila istom ponuđaču 2,8 miliona KM pregovaračkim postupkom ponovo pod izgovorom krajnje hitnosti.

Po mišljenju TI BiH ovakvom odlukom tužilaštva poslata je loša poruka brojnim ugovornim organima u BiH da mogu otvoreno i nekažnjeno kršiti zakon o javnim nabavkama, bez ikakvih posljedica.

Treba podsjetiti da ovo nije jedini primjer gdje tužioci prave otvorene propuste u predmetima koji se tiču najvećih korupcijskih afera.

Gotovo u istom slučaju TI BiH nije obavješten ni o obustavi istrage u slučaju nezakonitih nabavki Rudnika Kreka Tuzla zbog čega je takođe podnesena disciplinska prijava protiv postupajućeg tužioca.

Zato TI BiH očekuje da se ovakvi propusti adekvatno sankcionišu, posebno zbog poraznih rezultata koje BH pravosuđe ima na polju borbe protiv korupcije.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

SMIJENJEN DRAGUTIN ŠKREBIĆ! Izabran novi predsjednik Skupštine grada Teslić

Novoformirana većina u Skupštini grada Teslića okupljena oko SDS-a smijenila je danas Dragutina Škrebića sa funkcije predsjednika gradskog parlamenta na koju je potom izabrala Slavena Jelića.

Jelić je po preuzimanju dužnosti rekao da je izborna procedura izvršena u skladu Statutom i Poslovnikom o radu.

Za novog potpredsjednika Skupštine grada Teslić izabran je Mehmed Dubravac iz Pokreta za Teslić, dok je sa ove funkcije razriješen Veljko Jotanović iz koalicije “Zajedno za bolji Teslić Demos-Ujedinjena Srpska”.

Nastavku sjednice, koja je počela jutros, prisustvuje 15 od ukupno 29 odbornika, odnosno ne prisustvuje osam odbornika SNSD-a, tri SPS-a, te po jedan koalicije Demos-Ujedinjena Srpska, BH Zeleni i SDA.

Do izbora predsjednika i potpredsjednika Skupštine grada sjednicom je kao najstariji odbornik predsjedavao Neđo Simić iz SDS-a.

Na dnevnom redu sjednice nalazi se 29 tačaka, među kojima izvještaji za 2024. godinu o izvršenju budžeta, o radu načelnika i odjeljenja, te o radu i poslovanju javnih preduzeća i ustanova.

Pred odbornicima se nalazi i izvještaji o planu rada javnih preduzeća i ustanova za tekuću godinu, te prijedlog o razrješenju direktora i članova Upravnog odbora Centra za socijalni rad.

Novu skupštinsku većinu čini 11 odbornika SDS-a, te po jedan iz Pokreta za Teslić, HDZ-a 1990, SDA i nezavisni odbornik Slaven Jelić.

Sjednica Skupštine grada prekinuta je jutros nakon što je formirana nova skupštinska većina okupljena oko SDS-a, kojoj se priključio odbornik SDA Meša Jašarević.

Nakon toga je uslijedila dojava o postavljenoj minsko-eksplozivnoj napravi, pa su evakuisani svi iz objekta. Naknadno je utvrđeno da je dojava bila lažna.

Nastavi čitati

Aktuelno