Politika
USKORO NOVA IZVRŠNA VLAST: Vlada Srpske ostaje u krugu koalicije
Republika Srpska u utorak, 2. septembra 2025. godine, bira novu vladu.
Odlučeno je to na telefonskoj sjednici Kolegijuma Narodne skupštine RS, nakon što je mandatar Savo Minić podnio prijedlog za održavanje sjednice.
U novoj vladi sa Minićem na čelu biće isključivo ministri iz reda vladajuće većine, iako je, ako je vjerovati Miniću, čuvano mjesto za predstavnike opozicije.
“Mislim da je bio red da dođu, da kažu da nisu zadovoljni, da nismo radili dobro i da kažu ako je negdje bilo problema. Evo, u redu, daćemo vam ministarstvo na godinu dana da vi odlučujete. Imali bismo tako vladu nacionalnog jedinstva”, rekao je Minić.
U petak nije bilo poznato kakve će definitivno biti promjene u ministarstvima i da li će ispuniti želje svih koalicionih partnera, koji su tražili minimalno jedan, a neki i više resora, ali je izvjesno da će većina aktuelnih ministara ostati na Trgu Republike, čak i ako dođe do određenih rokada u foteljama.
Do petka poslijepodne Minić je tvrdio da ne zna ko će u njegov kabinet.
“Sastaću se sa predstavnicima političkih partija kako bismo se dogovorili o ministrima u novoj vladi. Da vidimo šta ćemo dobiti kao prijedlog”, kazao je Minić tada.
Komentarišući navode da vlada koju planira da formira neće imati legitimitet jer je njega kao mandatara predložio Milorad Dodik, kojem je CIK BiH oduzeo mandat predsjednika Republike Srpske, Minić je kazao da imaju zacrtan put kojim će ići bez obzira na sve.
“Svako radi svoj posao, oni koji žele da nam oduzmu svoje nadležnosti, i mi koji radimo svoj. Vrijeme će pokazati ko je legalan, ko nije. Svjestan sam tih priča, čak i tereta koji ću morati podnijeti. Imamo svoj zacrtan put i idemo svojim putem”, rekao je Minić.
Na pitanje zašto u dokumentu u kojem je on predložen za predsjednika Vlade RS, a koji je upućen Narodnoj skupštini RS, nema imena predlagača (to bi trebalo da bude predsjednik Republike Srpske), Minić je odgovorio da mu to nije poznato.
A pred njim, ako je vjerovati da već nije znao ko će biti ministri u novoj vladi, neće biti jednostavan posao, jer partije iz koalicije sa SNSD-om znaju tačno šta da očekuju.
Minimalno dva resora žele Socijalistička partija i koalicija NPS-DNS.
Socijalisti su predložili da ministri i dalje ostanu Petar Đokić i Selma Čabrić, i to po mogućnosti u istim resorima, energetika i rudarstvo, te porodica, omladina i sport.
Što se tiče NPS-DNS, tu je zasad samo Senka Jujić, ali žele još jedan resor.
Spekuliše se da je to saobraćaj i veze, a kandidat Aco Trninić, aktuelni šef Civilne zaštite.
Ako se to ispostavi kao tačno, fotelju gubi Nedeljko Čubrilović iz Demosa.
Međutim, iz ove stranke su za “Nezavisne novine” kazali da se nadaju da će imati člana vlade i da će to biti upravo Čubrilović. Ipak, nisu kazali i u koji bi resor.
Ujedinjena Srpska ima ministra Bojana Vipotnika, a da li očekuju promjenu u vezi s tim pitanjem, ali nismo dobili odgovor.
S druge strane, SPS-u je obećana fotelja ministra, što je otkrio i Goran Selak, lider ove partije, nakon konsultacija kod Sava Minića, ali nismo uspjeli saznati ko bi to mogao biti.
Najviše se spekuliše da će to biti upravo Selak, a kao mogući resori se spominju rad i boračko-invalidska zaštita ili privreda.
Ipak, šanse da uđe u resor koji se bavi pitanjem rada i boraca za Selaka su smanjene, jer su predstavnici boraca poručili da je aktuelni ministar Danijel Egić iz SNSD-a odličan izbor.
Ako ovo bude dovoljno, onda je Egićeva fotelja sigurna, ali zato, prema ocjeni analitičara, nije sigurna većini ostalih ministara iz SNSD-a, pogotovo ukoliko Minić bude morao da ispuni želje svih iz koalicije.
U toj situaciji, SNSD se mora odreći minimalno dvije fotelje, od 11 koliko ih trenutno ima.
Ono što je sigurno, promjene slijede u resoru poljoprivrede, gdje je Minić bio ministar, a kao novo ime spominje se Miroslav Bojić, aktuelni gradonačelnik Laktaša, a sa Trga Republike trebalo bi da ode i Željka Stojičić, ministarka prosvjete i kulture.
Minić je, govoreći o novoj vladi, nekoliko puta rekao da će većina ministara ostati kako bi završili započete projekte, a oni koji prate situaciju smatraju da su nedodirljivi Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje, Zora Vidović, ministar finansija, te Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju.
Politika
“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM
Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.
Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.
Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.
Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.
Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.
Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.
Politika
BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen
U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.
Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.
“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.
Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:
“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.
Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.
“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.
On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.
“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.
On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.
“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.
У Савјету Европе у Стразбуру указао сам на све озбиљнији проблем вишесатних чекања на границама са Европском унијом и потребу ургентног прилагођавања новог ЕЕС система евидентирања улазака и излазака са реалним стањем на граничним прелазима и аеродромима.
⤵️⤵️⤵️
То је проблем… pic.twitter.com/Vr0D8d5EyB— Branislav Borenović (@BBorenovic) June 26, 2026
Politika
UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.
Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.
Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.
Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.
U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.
Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.
U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.
Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.
Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.
Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.
-
Politika2 dana agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika1 dan agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Politika1 dan agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Politika2 dana agoDODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
-
Banjaluka2 dana ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Politika3 dana agoRASPRODAJA DJEDOVINE! Dug nas gura u provaliju, stranci nam uzimaju RIJEKE, ŠUME RUDNIKE!
