Društvo
SUNOVRAT U PRETISU: Dug 368 miliona, robe nema, na računu 311.000 KM

Kompaniji Pretis prijeti zatvaranje. Odbor za reviziju je utvrdio da su dugovanja Pretisa preko 368 miliona maraka. Istovremeno, v.d. direktora Pretisa obavijestio je Vladu Federacije BiH da na računu firme ima svega 311 hiljada marka.
“Ukupne obaveze kompanije iznose oko 368,6 miliona KM, od čega je približno 78% vezano za primljene avanse od kupaca (286,7 miliona KM). Ove obaveze predstavljaju ugovornu odgovornost za isporuku robe i usluga, čiji kapacitet pokrivanja je u ovom trenutku neizvjestan. Likvidna sredstva su izrazito niska (oko 1,06 milion KM), dok potraživanja iznose 52,3 miliona KM, ali nisu naplaćena – navedeno je u izvještaju Odbora za reviziju koji je dostavljen Nadzornom odboru Pretisa”, piše Istraga.
Zalihe u skladištima iznose 287 miliona, ali “te zalihe nisu jasno povezane sa avansima koje je preduzeće uzimalo”. Ukratko, Pretis je sklapao ugovore, uzimao avanse za te ooslove, ali roba nije isporučena kupcima.
“Firma se nalazi u stanju u kojem su primljena sredstva avansa preuzeta, ali ne postoji jasan operativni i finansijski kapacitet da se obaveze ispune”, navedeno je u izvještaju Odbora za reviziju.
U dokumentu se upozorava i na visok stepen rashoda.
“Ukupni rashodi za prvih pet mjeseci 2024. godine iznose 34,46 miliona KM, što ukazuje na potencijalno visoke godišnje rashode, znatno veće od prihoda. Posebno su identifikovani visoki troškovi putovanja, naknada zaposlenima, zastupanja i marketinga, koji nisu održivi u trenutnim uslovima”, navedeno je u odbora za reviziju koju u cjelosti možete pročitati OVDJE.
Revizori u svom izvještaju pištu da je “mogućnost ispunjenja obaveza po avansima – NISKA”.
“Firma je preuzela odgovornost da isporuči robu ili usluge u vrijednosti od skoro 287 miliona KM, što je ogromna obaveza. Ove obaveze nisu dugovi prema bankama, ali su jednako opasne jer ih prati ugovorna odgovornost i penalizacija u slučaju neizvršenja”, navedeno je u dokumentu.
Osim dugovanja i avansa, sporne su i investicije koje su krajem juna najavili čelnici Vlade FBiH. Oni su saopšrili da Prets gradi fabriku namjenske industrije u Tuzli.
“Kada je riječ o projektu u Tuzli, spremna je potrebna dokumentacija koja nam je bila neophodna da nastavimo dalje s implementacijom. Zadovoljan sam kako sve napreduje”, rekao je ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić 22. juna ove godine.
Odbor za reviziju, međutim, u svom izvještaju piše da Pretis nema ni građevinsku dozvolu za gradnju objekta u Tuzli.
“Investicija u Tuzli, vrijedna oko 60 miliona KM, nije pokrivena građevinskom dozvolom, čime se povećava rizik gubitka uloženih sredstava”, navedeno je u izvještaju.
Izvještaj v.d. direktora
Osim Odbora za reviziju, alarmantni izvještaj Nadzornom odboru je dostavio i v.d. direktora Ajdin Kupus. Ovo su ključni detalji njegovog izvještaja od 30. juna ove godine. Kompletan izvještaj možete pročitati ukoliko kliknete ovdje.
“Stanje na računu na dan 30.05.2025 iznosi 311.858 KM sa ukupnim obavezama prema kreditima 36.643.828 KM sa ukupnim obavezama prema dobavljačima 30.872.956 KM kao i ukupnim obavezama prema primljenim avansima čak 286.716.045 KM. Sirovina, materijala i ostalih potrepština za nastavak proizvodnje nedostaje, a da bi se nastavila proizvodnja potrebno je platiti obaveze prema dobavljačima. Većinom su to milionski dugovi prema dobavljačima sirovina koje je potrebno na vrijeme dobaviti da bi imali kontinuiranu proizvodnju.
Prilivi su nedovoljni da pokriju troškove svega, ponajviše iz sljedećeg razloga: Broj aktivnih ugovora je 41 pri čemu je svaki Ugovor vrijedan nekoliko miliona (ukupna vrijednost) i za skoro sve ugovore je uzet avans, većinom 50%. Međutim, nijedan od tih Ugovora nije ispoštovan do kraja a neki nisu još ni započeti niti su obezbjeđeni materijal i sirovine za njih tj. roba nije dostavljena na vrijeme ili nije dostavljena nikako niti je kupljen materijal za tu robu.
U tom slučaju, Pretis d.d ima obavezu da sada nabavi materijal, plati dobavljače, proizvede navedenu robu i sve to proda po 50 % nižoj cijeni po isporuci zbog avansa koji je uzet na početku za cijeli ugovor. Neki ugovori su čak i unaprijed 100% plaćeni a da se apsolutno ništa od robe nije dostavilo što predstavlja jedan od velikih problema za Pretis d.d tj. kako i sa kojim sredstvima kupiti materijal, platiti carine, obezbjediti logistiku i servise i na kraju proizvesti samu robu za koju je potrebno nekoliko mjeseci i dostaviti sve to besplatno kupcu samo da bi se zatvorio jedan Ugovor.
Svi ti kupci sada stvaraju dodatni pritisak jer konstantno zahtjevaju i prijete da im se isporuči roba u što kraćem periodu dok Pretis d.d nije u mogućnosti da sve to ispoštuje pogotovo jer ne očekujemo apsolutno nikakvo plaćanje niti naknadnu za to ali opet ostajemo dosljedni da se ti ugovori što prije završe. Za završavanje svih ovih ugovora bez nekih korekcija sa trenutnim kapacitetom, procjena je da je potrebno oko 3,5 godine.
Stoga je potrebno napraviti mnoge izmjene, korigovati ugovore, revidirati ili zatvoriti što i planiramo u narednom periodu, uložiti ciljano u opremu koja povećava kapacitete, kupiti neke komponente i sl. u cilju skraćenja roka izrade. Samo troškovi materijala tj. sirovina na mjesečnom nivou za tekuće kapacitete iznose oko I I miliona KM.
Glavni problem je nedostatak tekućih sredstava tj. zbog niskih cijena naših proizvoda gdje su cijene daleko ispod trenutne tržišne cijene kao i povećanja cijena sirovina na tržištu, cijena rada, i već unaprijed uzetih avansa koji rezultiraju daljom naplatom 50% nižom već unaprijed niske cijene, prilivi koji pristižu iz isporuka po kalkulaciji nisu dovoljni ni da pokriju troškove izrade samog proizvoda. Mnogi dobavljači su dostigli krajnje limite svojih mogućnosti tako da zahtjevaju novac za robu koju su isporučili ili za onu koju tek trebamo preuzeti.
Sa kupcima je još gora situacija. Mnogi od njih takoder već prijete tužbama, penalima, traženjem povrata avansa koji su uzeti kao i blokiranjem bankovnih računa i svim drugim mehanizmima koje ne želim ni navoditi u ovom izvještaju u cilju stvaranja pritiska na Upravu da im se dostavi roba ili novac koji je nažalost već potrošen nazad.
Takoder neki od ugovora su napravljeni da nam se umjesto novca, dostavljaju razne komponente pri čemu se opet vraćamo na stavku da Pretis d.d tenutno ima problem sa obrtnim i tekućim sredstvima. Sve ovo traje već duži period a da se pravo stanje nije predočilo Nadzornom odboru niti Skupštini vjerovatno u cilju prikrivanja lošeg stanja da bi se stekao dojam uspješnog upravljanja.
Rješenju se pristupalo kratkoročno tako što su se unedogled potpisivali ugovori u cilju uzimanja avansa i time se isplaćivala tekuća potraživanja poput plate, kao i drugih obaveza i potraživanja i sl. Bilo bi daleko lakše da su se avansi uzimali ispod 30% u cilju pokrivanja materijala i plata tako da bi bilo ih lakše vratiti a također velikih ulaganja od ovih avansa u opremu za povećanje kapaciteta nije
Budući da sam već na usvajanju izvještaja za 2024. godinu spomenuo npr. Ugovor gdje stoji da je realizirano 10 000 jedinica metka 125, a provjereno znam da se taj metak nije proizvodio unazad 4 godine i u toj količini, nepoznanica je još uvijek kako je prikazano u izvještaju i da li ostale parametre treba preispitati.
Takode, količina primljene robe i isporučene kao i one što koja se nalazi na skladištu ne odgovara. Kupci koji su primili robu i platili ju uopće je nisu dobili a da za to vrijeme roba više nije ni na stoku u Pretisu. To znači da imamo još potraživanja robe za koju smo dobili novac i koju imamo obavezu dostaviti kupcu a ne možemo je naplatiiti jer je već naplaćena i dodatno je još moramo i proizvesti, kupiti materijal i komponente i uložiti mjesece rada jer kupac smatra daje roba na stokovima budući da je prisustvovao prijemu dok je ta roba otišla vjerovatno nekom drugom kupcu. Sve ovo je potrebno uraditi besplatno bez očekivanja ikakvih daljih priliva.
Nekih završeni ugovori kao i tekući imaju reklamacije na dostavljenu robu što znači da će i tu biti nepredviđenih troškova u cilju otklanjanja grešaka da li zamjenom proizvoda, komponenti i sl. i logističkim troškovima u okviru toga.
Zbog svega navedenog, smatram daje neophodno pod hitno izvršiti reviziju poslovanja za prethodne godine od strane neovisnih revizorskih agencija sa detaljnom i usmjerenijom analizom budući da izražavam opravdanu sumnju na prethodne dostavljene izvještaje. Na sastanku Nadzornog odbora, 03.06.2025. nakon izlaganja Uprave o trenutnom finansijskom stanju firme, donesena je jednoglasno odluka od strane NO da se izvrši revizija od strane Federalnog ureda za reviziju kao i neke druge međunarodne revizorske agencije u cilju objektivnijeg sagledavanja cjelokupne situacije. Napominjem, daje već 2020. spriječena revizija Federalnog ureda za reviziju i da od tada nisu ulazili u prostorije Pretis d.d jer im je zabranjen uvid u određenu dokumentaciju. Također na Skupštini preduzeća 10.06.2025. Uprava je takođe upoznala prisutne dioničare kao i predstavnike sindikata na sastanku poslije o stanju u preduzeću.
Zbog neispunjenja ugovora, neke države nam prijete tužbama, rušenjem reputacije i imidža firme kao i lošim bilateralnim odnosima što predstavlja problem i za druge grane privrede i njihovu saradnju s tim državama. Većina ugovora je štetna zbog kombinacije niske cijene, kratkih rokova isporuke i bilo bi najbolje ih raskinuti. Međutim najveći problem za tu aktivnost jesu preuzeti i potrošeni avansi što onemogućava te opcije bez vraćanja istog.
Primjer toga je i Vijest o dobijanju tendera iz Malezije za projektil 125 mm koji sam zaprimio drugi dan svog mandata pri čemu je dat jako kratak rok izrade zbog čega je i dobijen sam tender s istim ciljem a to je da se kratko stabiliše finansijska situacija a dugorično preduzeću stvara veliki teg oko vrata.
U ovom trenutku, nema previše opcija osim toga da je potrebno pokušati potpisati što kvalitetnije ugovore sa većom cijenom i što većim rokom isporuke robe kao i ugovore koji ne remete postojeće proizvodne linije da bi se barem donekle stabilizovalo stanje i dobila neka obrtna sredstva da bi se dalje mogla raspoređivati za realizaciju starijih ugovora jer trenutni prilivi su nedovoljni za održivost firme i na taj način ćemo smanjiti opterećenja koja su stvorena.
Zatim treba pokušati revidirati neke Ugovore za dobivanje veće cijene budući da su sirovine poskupjele i u nekoliko navrata im je dizana cijena dok je cijena naših proizvoda ostajala ista. Takođe, neke ugovore pokušati prekinuti u slučaju ako nema uzetog avansa jer u protivnom obligatorni smo ga isplatiti natrag.
U svakom slučaju, loša strana je to daje Pretis d.d prekršio brojne obaveze te da mnogi kupci zaziru da posluju nadalje s nama u strahu da nećemo ispoštovati ugovore dok su neka tržišta vjerovatno i trajno zatvorena zbog odnosa prema njima i neispunjenja obaveza svih ovih godina. U ovih mjesec dana i nadalje posvećujem najviše vremena na to da sa svakim od kupaca i dobavljača razgovaram i pokušam smiriti situaciju.
Ti razgovori znaju biti jako neprijatni od strane kupaca ili dobavljača budući da se osjećaju prevareno ali iako psihički jako izazovno, sa svakim od njih pokušavam izgladiti situaciju i pronaći neko rješenje i kompromis. Drago mi je da mogu reći da sam na konto toga već uspio obezbijediti neke odgode plaćanja po dobavljačima kao i odgode isporuke za neke kupce a u usmeno sam zajedan ugovor već i dogovorio povećanje cijene usluge a imamo i neke nove ugovore koji bi nam pomogli da premostimo naredni period i dobijemo određena tekuća sredstva za dalju realizaciju ugovora.
Najveći problem je što je prevelik broj kupaca i dobavljača po potraživanjima ali bez obzira na to mi ćemo se i dalje truditi i pokušavati riješiti situaciju. Samo za čelik, eksploziv i barut moramo odvojiti višemilionska sredstva mjesečno da bih ih na vrijeme dobavili i imali kontinuiran rad bez prekida. Pokušat ćemo zaključiti kvalitetnije ugovore sa većom cijenom i većim rokom isporuke da bi na taj način zatvorili stare ugovore koji su za nas štetni i obezbjedili sirovine za proizvodnju novih kao i redovna primanja i ostale obaveze.
Ono što mi kao Uprava pokušavamo svim snagama jeste to da konsolidujemo preduzeće, vratimo povjerenje kupaca, dobavljača, proširimo tržišta, vratimo izgubljena tržišta, obezbjedimo redovna primanja radnicima i bolje uslove rada. Taj poduhvat neće biti lagan, ali ćemo uložiti svo svoje znanje i sposobnosti da idemo u tom pravcu.
Molim vas i ujedno pozivam da najprije zajedno izvršimo analizu sve dokumentacije i izvještaja, angažujemo sve potrebne i relevantne zakonske i državne institucije da bi mogli sagledati jasnu sliku stanja preduzeća i prema tome odrediti strategiju kojom ćemo se voditi u cilju izlaska iz krize.
Budući da pored svih ovih problema sa kupcima, dobavljačima, proizvodnjom tokom preuzmanja menadžmenta dešavaju se također neka druga ometanja poslovanja lokalnog tipa. Dana 02.06.2025. došlo je do problema sa mrežom i podacima unutar pravne službe gdje su neki dokumenti naprasito nestali. Sačinjen je izvještaj o događaju od strane Pravne službe i IT sektora. Taj segment je posebno bitan, budući da je jedan običan proces poput upisivanja u sudski registar kao V.D direktora toliko otežan i zakomplikovan zbog unaprijed loše pripremljene dokumentacije kao i mnoštvo drugih stvari, smatram daje potrebno istražiti hronologiju tih događaja i utvrditi uzrok jer smatram da nije u pitanju koincidencija već pokušaj opstruiranja normalnog funkcionisanja Uprave koji predstavlja dodatna otežanja u već unaprijed teškoj situaciji zbog svih ovih finansijskih problema iako iskreno ne vidim razlog za takve postupke. Vjerovatno ću i dalje nailaziti na nova saznanja a o njima ću vas obavijestiti naknadno.
Budući da su ukupna dugovanja prema dobavljačima 30.872.956 KM i kreditima 36.643.828 KM kao i ukupne obaveze po osnovu primljenih avansa 286.716.045 KM što predstavlja katastofalno stanje sa jako malim očekivanim prilivima od isporuka a stanje u izvještajima je okarakterizirano kao dobro, bez potrebe da prejudiciram bilo šta ili insinuiram na nešto, smatram da treba obavijestiti nadležne državne institucije i istražne agencije koje bi nam pomogle u rasvjetljavanju cjelokupne situacije i dobijanja jasne slike o stanju u firmi na osnovu svih ovih zabilježenih aktivnosti.
Zamolio bih vas kao svoje nadredene da pokrenete te aktivnosti ili da nama Upravi date smjernice i saglasnost kako da djelujemo po pitanju istog budući da moramo znati koje tačno agencije su nadležne za Pretis d.d kojima ćemo se obratiti i koja dokumentacija je dostupna na uvid zbog složenosti industrije i zakona kojma podliježemo prvenstveno Zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme, Zakona o tajnim podacima i drugim zakonima definisanim Statutom.
Mi kao Uprava stojimo potpuno na raspolaganju svim istražnim i izvršnim organima i potpuno smo otvoreni za saradnju, uvid u izvještaje, dokumentaciju i sl. u skladu sa svim postojećim zakonima i spremni smo postupiti urgento po ovom pitanju čim dobijemo jasne upute za postupanje. Vjerovatno postoji još potencijalnih nepravilnosti do kojih još nismo došli budući daje ova analiza urađena samo unutar mjesec dana a zahtjeva potpunu posvećenost što je uz sav operativni posao koji zahtjeva normalno vođenje firme jako otežavajuće tako da je neophodno da se tome dalje posvete državne agencije koje će nam rasvjetliti stanje i omogućiti nama Upravi za to vrijeme da normalno vodimo firmu i posvetimo se poslovima vodenja ne osvrčući se previše na ove stvari i na taj način omogućiti puni fokus na radu izlaska iz krize jer je to sada prioritet u svemu ovome kao i to da nam se pomogne u eliminisanju svih nepravilnosti čime težimo da napravimo jednu zdravu sredinu.
Mi se iskreno nadamo da će analiza pokazati da je sve dosad uredno izvršeno i zakonski ispravno a sve potencijalne nepravilnosti koje su zapažene da su samo na pogrešan način interpretirane pa da se u tom slučaju možemo potpuno fokusirati naprijed bez gledanja unazad ali mi nismo kompetentni da donesemo te zaključke već to moraju istražni organi i mi kao nova Uprava i vi kao Nadzorni odbor moramo znati realnu sliku i sa čime trenutno raspolažemo jer nije ispravno niti uredu da bilo ko na poziciji preuzima odgovornost i obaveze za nešto što je urađeno od strane bivšeg menadžmenta ili odbora.
Biće potrebni veliki napori da bi se konsolidovalo poslovanje, realizovale obaveze prema kupcima i dobavljačima i povratilo povjerenje ali mi ostajemo postojani na tom putu”, navedeno je u dopisu v.d. direktora Ajdina Kupusa.
Društvo
PENZIONERI NAJAVILI PROTEST, Vlada FBiH im osniva vijeće

Vlada Federacije BiH ovlastila je Nermina Nikšića, premijera Federacije BiH, da u ime Vlade potpiše Sporazum o osnivanju vijeća penzionera Federacije BiH.
Pored Nikšića, sporazum će potpisati i predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera u FBiH te predsjednik Saveza kantonalnih udruženja penzionera FBiH.
Zanimljivo je da se Vlada Federacije BiH na formiranje ovog vijeća odlučila nakon ozbiljnih prijetnji penzionera da će izaći na ulice i tražiti svoja prava, odnosno veće penzije, koje im, kako su ranije rekli, i pripadaju.
Upravni odbor Saveza penzionera u Federaciji BiH na ranijoj sjednici donio je i odluku da se ide u štrajk, ali su ipak ostavili vremena Vladi i Parlamentu FBiH da promijene zakon i omoguće vanredno usklađivanje penzija, odnosno promijene formulu za usklađivanje penzija koja umjesto rasta BDP-a treba da sadrži rast prosječne plate.
Inače, sadašnji Zakon o PIO/MIO Federacije BiH omogućava samo jedno usklađivanje penzija godišnje, koje je posljednjih godina podrazumijevalo da penzije rastu simbolično, iako su troškovi života drastično porasli.
Vijeće penzionera, kako je saopšteno iz Vlade Federacije BiH, biće najviši oblik socijalnog dijaloga.
“Istovremeno, osnivanjem tog vijeća ne umanjuju se uloga, značaj, reprezentativnost i sveukupna pozicija saveza udruženja penzionera registrovanih na nivou Federacije BiH, koji i dalje imaju ključnu ulogu zastupanja interesa svojih članova prema Vladi Federacije i drugim institucijama”, saopšteno je iz Vlade Federacije BiH.
Između ostalog, sporazum predviđa da je vijeće penzionera savjetodavno tijelo Vlade FBiH koje o pitanjima iz svog djelokruga rada, područja penzionog i zdravstvenog osiguranja i socijalne politike prati, razmatra i ocjenjuje uticaj socijalne politike i mjera na razvoj i socijalnu stabilnost penzionog sistema i položaj penzionera.
Takođe, razmatra i predlaže izmjenu propisa iz oblasti penzionog i invalidskog osiguranja, preporuke, informacije, mišljenja i zaključke dostavlja Vladi putem resornog ministarstva, podstiče mirno rješavanje svih pitanja iz oblasti penzionog i invalidskog sistema, razmatra nacrte zakona, podzakonskih akata, programa i drugih dokumenata iz djelokruga svog rada i svoja mišljenja o tim dokumentima putem resornog ministarstva dostavlja Vladi.
Društvo
RASPLAMSALI SE POŽARI U HERCEGOVINI: Vatrogasci ne pamte težu noć (VIDEO)

Veliki požari rasplamsali su se noćas u Hercegovini, na području Popovog Polja, sela Tulje i Mrkonjići, a nakon što su vatrogasci i mještani od kuća odbili vatru u naseljima Hrupjela i Podglivlju, novi požar prijeti kućama u Popovom Polju.
“Izuzetno teška noć za pripadnike nadležnih službi, ni najstariji vatrogasci ne pamte posljednjih 15, 20 godina da je tako nešto zabilježeno u našem gradu. Herojska borba u naseljima Hrupjela i Podglivlju, gdje su u pitanju porodične kuće, vatrogasne službe zajedno sa dobrovoljnim vatrogasnim društvima i velikim brojem mještanima uspjeli da odbrane”, rekao je za RTRS Stevan Bekan, načelnik Štaba za vanredne situacije Trebinje.
Istakao je da su već jutros od 6 časova ekipe na terenu.
“Vatrogasne jedinice su uspjele da odbrane vatru od kuća, dejstvovaće i helikopter MUP-a Srpske. Očekuje nas izuzetno težak dan”, naveo je Bekan.
U podnožju planine Leotar požar se spustio do magistralnog puta Trebinje-Bileća.
Vatrogasci su na terenu, dežuraju da požar ne pređe put.
Društvo
PRI KRAJU ŽETVA PŠENICE! Teško do dogovara o cijeni hljebnog žita

Nakon ječma pri kraju je i žetva pšenice, prinosi i kvalitet su iznad svih očekivanja, ali sreću domaćih ratara kvari niska otkupna cijena, koja je višegodišnji razlog neslaganja otkupljivača i proizvođača koji će sutra sjesti za pregovarački sto da bi pokušali da nađu zajednički jezik i prevaziđu nezadovoljstvo.
Zbog aktuelnog stanja u sektoru ratarstva i mlinsko-pekarske industrije Srpske u prostorijama Privredne komore sutra će biti održan sastanak predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Ministarstva trgovine i turizma RS, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, primarnih poljoprivrednih proizvođača i predstavnika Grupacije mlinsko-pekarska industrija koja djeluje unutar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne komore RS.
– Osnovni cilj sastanka je detaljna analiza aktuelnog stanja u sektoru uz učešće svih relevantnih subjekata – naveli su iz Privrede komore RS. Pomoćnik ministra poljoprivrede Saša Lalić za “Glas” kaže da ovim sastankom nastoje još jednom posredovati u prevazilaženju problema.
– Svake godine u junu se pravi kriza kada je riječ o otkupu pšenice i iako cijenu određuje tržište, počesto se percepira kao da ministarstvo diktira taj iznos. Cilj sastanka je da se vidi postoji li mogućnost za pregovore i dogovore, da mlinsko-pekarski sektor kaže koje su im sorte pšenice potrebne i interesantne i za koje bi na kraju platili više dabi ih poljoprivrednici imali u asortimanu, bar iduće godine. Da bude skrojen neki dogovor ili ugovorena proizvodnja, što bi bilo najbolje za proizvođače, ali i sve ostale u ovom sektoru – kazao je Lalić.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković ići će na sastanak, ali nema prevelika očekivanja. – Čisto sumnjamo da se na tom sastanku može postići bilo kakav dogovor, ali nada da će preovladati zdrav razum i da će konačno neko shvatiti važnost svega što poljoprivrednici rade postoji. Iznijećemo svoje stavove, ali nismo optimistični da će se to završiti išta bolje nego sastanci proteklih godina – rekao je Marinković.
Na sastanak bi trebalo da dođe i direktor Poljoprivredno-proizvodnog preduzeća “Jelena” iz Kozarske Dubice Marko Vlajsević, koji smatra da probleme treba rješavati, ali ne u žetvi, već mnogo ranije.
– Mi smo već izašli sa otkupnom cijenom. Stočnu pšenicu plaćamo 36 feninga, a visokokvalitetne sorte između 39 i 42 feninga. Do sada smo primili 5.000 tona žita na skladištenje, ali samo 1.500 tona je onog kvalitetnog koje ćemo otkupiti i samljeti u brašno. To je generalno najveći problem kada je riječ o domaćoj pšenici, mahom je stočna, oko 85 odsto, dok je svega 15 odsto pogodno za mlinsku proizvodnju. Nastojim bar sa ratarima u Kozarskoj Dubici da to promijenim, da nagnam kooperante da siju kvalitetnu pšenicu, zato i nudim višu cijenu za nju – rekao je Vlajsević.
On smatra da se na republičkom nivou mora težiti ka proizvodnji u omjeru 50 odsto stočna, 50 odsto kvalitetna mlinska pšenica. – U tom slučaju bismo manje uvozili, a ovako se ne možemo osloniti na domaće ratare, jer ako ne uvezemo pšenicu, uvozićemo brašno – smatra Vlajsević.
U Semberiji, kao najvećoj žitnici Srpske, otkupna cijena znatno je niža.
– “Žitopromet” je najavio okvirnu otkupnu cijenu pšenice za ovu sezonu, koja se kreće između 0,34 i 0,36 KM po kilogramu. To je van svake pameti, ali mi nemamo drugog izbora. Većina proizvođača im je već predala rod, jer nema gdje da je skladišti i sada nam je mogu platiti koliko hoće. Ne vjerujem da sastanak može šta promijeniti – istakao je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača “Sela Semberije” Boško Radić.
PODRŠKA
Saša Lalić kaže da je kvalitet ovogodišnjeg roda odličan te da prinosi u prosjeku dostižu oko šest i po tona po hektaru.
– To je iznad višegodišnjeg prosjeka, s tim da ima proizvođača kod kojih su prinosi po devet i deset tona po hektaru. I iako mi na cijenu otkupa ne možemo uticati direktno, indirektno i te kako utičemo kroz podršku koju pružamo ratarima. Lani smo proizvođačima pšenice isplatili devet miliona KM, a ove godine direktno blizu 12 miliona KM, kao i dva miliona za dizel gorivo – podsjetio je Lalić.
-
Region2 dana ago
TOMPSON BROJI MILIONE, UGOSTITELJI U DEBELOM MINUSU “Domoljublje” se itekako isplati, ali samo pjevaču!
-
Region3 dana ago
STRAVA U PODGORICI! Pakistanac silovao dijete, kćerku svoje partnerke
-
Politika2 dana ago
SENA UZUNOVIĆ UDARILA NA DODIKA! Prijavila ga zbog LAŽNOG PRIJAVLJIVANJA!
-
Region2 dana ago
OČEKUJE SE NAJVEĆA POSJETA U ISTORIJI: Tompson zakazao novi koncert na godišnjicu “Oluje”
-
Društvo3 dana ago
VLADIKA SERGIJE “Ponovo pjevaju pjesme koje su pjevane kada su Srbe vodili na klanje”
-
Društvo2 dana ago
PRIJEDORSKA POLICIJA TRAŽI POMOĆ: Nestao Vladan Bosančić
-
Hronika3 dana ago
JOŠ JEDNA NESREĆA! Zapalio se autobus iz Srpske na putu u Crnoj Gori
-
Svijet3 dana ago
LAVROV “Lavrov: Moskva će Kijevu predati SPISAK DJECE za koju traži da se vrate u Rusiju”