Connect with us

Svijet

Kako se ZAPADNI BALKAN pojavio u sporazumu koje su potpisale Njemačka i Britanija? OVO SU DETALJI DOKUMENTA

Dokument od 27 stranica potpisali su njemački kancelar Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, predstavlja “potvrdu i proširivanje njemačko-britanskog partnerstva”

Njemačka i Velika Britanija sklopile su Sporazum o prijateljstvu koji podrazumijeva bližu saradnju ove dvije zemlje. Dokument od 27 stranica potpisali su nemački kancelar Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, predstavlja “potvrdu i proširivanje njemačko-britanskog partnerstva” i obećava više trgovine, više razmjene, a prije svega više bezbjednosti i regionalne saradnje. Upravo u tom dijelu sporazuma, pominje se i Zapadni Balkan, što je izazvalo posebnu pažnju regiona.

Kao cilj sporazuma formuliše se da su obje zemlje “vođene željom da, u svjetlu suštinskih promjena u geopolitičkom okruženju, udruže svoje snage kako bi svojim građankama i građanima, kao i svojim otvorenim, demokratskim društvima, obezbijedile budućnost obilježenu blagostanjem, bezbjednošću i održivošću.”

Šta predviđa Sporazum o prijateljstvu i koje oblasti obuhvata?
· Bezbjednost – Njemačka i Velika Britanija potvrđuju blisku saradnju u toj oblasti. Upadljivo je da se ugovara klauzula o uzajamnoj pomoći, koja treba bilateralno da dopuni član 5 NATO ugovora.

Tamo se navodi:

“Svjesne bliske podudarnosti svojih suštinskih interesa i u uvjerenju da ne postoji strateška prijetnja za jednu stranu koja ne bi bila i strateška prijetnja za drugu, ugovorne strane kao bliski saveznici potvrđuju svoju duboku posvećenost međusobnoj odbrani i pružaju jedna drugoj pomoć u slučaju oružanog napada na drugu ugovornu stranu, uključujući i vojna sredstva,” i trebalo bi da važi i u novim oblastima, poput sajber-bezbjednosti, piše DW.

· Politika naoružanja – Dogovorena je, na primjer, izrada rakete s dometom većim od 2.000 kilometara. Taj cilj su Njemačka i Britanija već objavile sredinom maja. Takav sistem naoružanja još ne postoji iz evropske proizvodnje.

Takođe se planira i bliža saradnja u razvoju bespilotnih vazdušnih sistema, projektima poput oklopnog transportnog vozila “Bokser“, na istočnom krilu NATO i u oblasti podvodne bezbjednosti u Sjevernom moru. Saradnja u izvozu oružja trebalo bi da bude proširena. Izvoz zajednički proizvedene vojne opreme treba da bude olakšan. Njemačka je do sada, zbog vrlo strogih pravila, često kočila takve projekte. Britanci se nadaju da će promjena kursa doneti dodatni izvoz u vrijednosti od više milijardi.

· Ukrajina – Obje zemlje obavezale su se da će nastaviti da podržavaju Ukrajinu – u njenoj odbrani od Rusije, ali i u obnovi.

· Zapadni Balkan – Velika Britanija takođe želi da se uključi u tzv. Berlinski proces, koji treba da približi zemlje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji kroz pojačanu međuregionalnu saradnju.

· Migraciona politika – Za suzbijanje neregularnih migracija dvije zemlje žele da uspostave sopstveni akcioni plan. Borba protiv trgovine ljudima biće unapređena, između ostalog, kroz međusobnu pravnu pomoć, podršku u gonjenju kriminalaca i efikasne granične kontrole.

Više od 20.000 izbjeglica prešlo je Lamanš od početka godine. Njemačka važi kao tranzitna tačka za gumene čamce i drugu opremu, i kao prolazna stanica za migrante. Takođe, trebalo bi pojačati saradnju u borbi protiv prekograničnog kriminala. To se posebno odnosi na pranje novca, ilegalne finansijske tokove i trgovinu drogom.

· Putovanja – Do kraja godine trebalo bi da budu omogućena putovanja školskih grupa bez viza između Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke. Trenutno je problem što učenici bez njemačkog pasoša – npr. iz Sirije ili Avganistana – moraju da traže vizu za Veliku Britaniju. To je često komplikovano. Kako ta djeca ne bi bila faktički isključena iz školskih ekskurzija, neke škole trenutno potpuno odustaju od razmjene s Velikom Britanijom.

Od kraja avgusta biće olakšano putovanje Britanaca u Njemačku kroz takozvane “E-Gates“ terminale na graničnim prelazima. Razlog za trenutnu regulativu je to što Britanija ne samo da je napustila EU, već nikada nije ni pristupila Šengenskom prostoru – što stvara znatne probleme Britancima pri putovanjima u Uniju.

· Ekonomija – Dogovoren je njemačko-britanski ekonomski forum. Saradnja bi trebalo da se proširi u oblastima visoke tehnologije i poslovnih finansija.

· Energetika – Obje zemlje žele da sarađuju u snabdijevanju energijom preko Sjevernog mora i u izgradnji infrastrukture za vodonik i CO₂.

· Saobraćaj – Za deset godina trebalo bi da saobraćaju prvi direktni vozovi iz Njemačke za Veliku Britaniju – ispod Lamanša. Trenutno je to, zbog kontrole pasoša, moguće samo sa presjedanjem. Za realizaciju željezničke veze biće formirana radna grupa.

Svijet

INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima

Grupa muškaraca, koji su se predstavili kao mudžahedini, okupila se kod spomen-obilježja pripadnicima Hrvatskog vijeća odbrane na Pješčari kod Travnika, odakle je pozvala na obračun sa Hrvatima i obavila vjerski obred.

Na video-snimcima objavljenim na društvenim mrežama okupljeni navode da su mudžahedini, a jedan od njih poziva na spaljivanje kako bi se vidjelo da su tu.

Iz HDZ-a BiH oštro su osudili incident na Pješčari i pozvali nadležne institucije da brzo i efikasno riješe ovaj slučaj.

Navode da je Pješčara važno simboličko mjesto za Hrvate, da je ovaj incident ozbiljan udarac hrvatskoj zajednici, te upozoravaju na opasnost destabilizacije međunacionalnih odnosa.

“Ovaj incident je i prilika da pokažemo kako nećemo stati u borbi za našu budućnost, čast i slobodu. Odgovorni za ove provokacije moraju biti odgovarajuće kažnjeni”, dodaju iz HDZ-a BiH.

Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović rekao je da je skrnavljenje spomen-obilježja Pješčara napad na BiH.

Iz udružena veterana HVO-a iz Travnika navode da su jučerašnji incident na Pješčari prijavili policiji koja je pregledala videozapise i identifikovala počinioce, prenosi Hina.

Oni su istakli da “eksremisti ponovo izazivaju sukobe”.

Hrvatski mediji prenose da je Pješčara strateški važno mjesto u travničkoj opštini u sukobu takozvane Armije BiH i HVO-a u proteklom ratu, te da je spomen-obilježje i ranije bilo meta napada.

(Srna)

Nastavi čitati

Svijet

PREMINUO “USPAVANI” SAUDISKI PRINC (36): Otac ga 20 godina držao na aparatima, sad objavio potresnu poruku

Princ Al-Valid je 2005. godine doživio moždano krvarenje nakon saobraćajne nesreće dok je studirao na vojnoj akademiji u Londonu.

Saudijski “uspavani princ”, član kraljevske porodice koji je proveo 20 godina u komi nakon saobraćajne nesreće u Londonu, preminuo je, prenosi The Sun.

Princ Al-Valid bin Kaled bin Talal preminuo je u subotu u 36. godini života. Njegov ožalošćeni otac, princ Halid bin Talal bin Abdulaziz, potvrdio je vijest na društvenim mrežama.

Napisao je na platformi X:

“S vjerom u Alahovu volju i odredbu, i s dubokom tugom i žaljenjem, oplakujemo našeg voljenog sina: princa Al-Valida bin Halida bin Talala bin Abdulaziza Al Sauda, neka mu se Allah smiluje, koji je danas preminuo”.

Princ Al-Valid je 2005. godine doživio moždano krvarenje nakon saobraćajne nesreće dok je studirao na vojnoj akademiji u Londonu. Nakon nesreće bio je hospitalizovan u Medicinskom centru kralj Abdulaziz u Rijadu, gdje je ostao u komi. Bio je priključen na respirator i pod stalnim medicinskim nadzorom.

Uprkos medicinskim savejtima da se prekine održavanje života, otac princa Al-Valida, princ Kaled bin Talal Al Saud, dosljedno je birao da zadrži brigu o svom sinu, držeći se nade u čudo od oporavka. “Da je Bog želio da on umre tog dana, učinio bi”, rekao je jednom, čvrst u svojoj odluci.

U 2019. pojavili su se izvještaji da je princ pokazivao manje pokrete, poput podizanja prsta ili blagog okretanja glave, ali nikada nije povratio potpunu svijest. Princ Al-Valid ostajao je simbol trajne nade za mnoge u kraljevstvu, čak i u decenijama dugoj komi.

Član saudijske kraljevske porodice, princ Al-Valid bio je praunuk kralja Abdulaziza, osnivača moderne Saudijske Arabije, i unuk princa Talala bin Abdulaziza. Iako nije u direktnoj liniji sukcesije, on je pranećak sadašnjeg monarha, kralja Salmana bin Abdulaziza.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN O SUKOBU U UKRAJINI: Ideja o porazu Rusije je bezumna fantazija

Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da je pomisao o porazu Rusije u ukrajinskom sukobu bezumna fantazija, te upozorio da Kijev nema prednost ni u ljudstvu ni u naoružanju u sukobu sa nuklearnom supersilom.

“Misao o tome da Ukrajina može pobijediti Rusiju i izazvati njenu destabilizaciju oduvijek je bila bezumna fantazija”, napisao je Orban na platformi “Iks”.

On je naglasio da sukob traje bez ikakvog izgleda na vojnu pobkedu Kijeva, s obzirom na disbalans snaga.

Američki mediji preneli su danas da NATO nije u mogućnosti da spriječi potencijalni poraz Ukrajine, čak i u slučaju da saveznici preuzmu potpunu logističku podršku u isporuci naoružanja.

Američki predsjednik Donald Tramp je početkom sedmice saopštio da su Vašington i Brisel postigli dogovor o isporuci američkog oružja Ukrajini, pri čemu će troškove snositi EU.

Kako prenose mediji, buduće pošiljke uključivaće PVO sisteme “patriot”, a ne samo rakete.

Prema istim izvorima, SAD pritiskaju NJemačku da udvostruči nabavku tih sistema, uprkos ranijim dogovorima.

Francuska, Italija, Češka i Mađarska odbile su da učestvuju u toj inicijativi.

Nastavi čitati

Aktuelno