Connect with us

Društvo

PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!

Odbornik PDP-a u Novom Gradu, Dario Carić, zajedno sa mještanima i opozicionim odbornicima, podnio je danas zvaničnu inicijativu Opštini Novi Grad, kojom se zahtijeva hitna intervencija na sanaciji lokalnog puta koji vodi od naselja Rakani i Damjanići prema opštini Кrupa na Uni.

Кako je navedeno u inicijativi, dionica puta je u izuzetno lošem stanju, a poseban problem predstavlja nekontrolisano rastinje koje je u potpunosti zauzelo bankine i dio kolovoza, što značajno smanjuje preglednost i ugrožava bezbjednost saobraćaja.

– Smatramo da je u interesu svih građana da nadležne službe u što kraćem roku pristupe sistematskom krčenju rastinja i uređenju ove dionice puta, kako bi se obezbijedila sigurnost i normalno odvijanje saobraćaja – poručio je Carić.

Mještani ovog kraja, koji se godinama suočavaju sa istim problemom, ističu da više nemaju strpljenja da čekaju i da očekuju hitnu reakciju nadležnih.

Društvo

NA TRPEZAMA PILETINA SUMNJIVOG PORIJEKLA! U BiH se prodaje odmrznuti turski file nepoznate starosti!

U BiH se uvozi smrznuti pileći file iz Turske, kojem je starost nepoznata i koji se nezakonito stavlja u promet, nakon što se odmrzava i koristi u prodaji kao svježi proizvod u prodavnicam, restoranima i roštiljnicama.

Upozoravaju na ovo iz Koordinacionog odobra živinara/peradara BiH.

-Proizvođači živinarskih/peradarskih proizvoda traže da se onemogući stavljanje u promet odmrznutog filea i da se propišu drastične kazne radi narušavanja zdravlja potrošača. Posebno djece, te odraslih osoba – navodi se u saopštenju.

Naime, najveće firme u oblasti živinarske/peradarske proizvodnje i proizvodnje hrane za životinje, koje pokrivaju 90% proizvodnje sektora BiH, ukazali na probleme sa kojim se konstantno susreću. Poskupljenje energenata, sirovina i repromaterijala, velika opterećenja od strane države, problemi radne snage i uvoza živinarskih/peradarskih proizvoda drastino se odražavaju na proizvodnju.

-Konstantan uvoz piletine sumnjivog kvaliteta pored domacih proizvodnih kapaciteta poznatih po kvalitetu piletine i sa dozvolom za izvoz na trzište zemalja EU, a koji mogu zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta, je problem za proizvođače – poručuju iz Koordinacionog odobra živinara/peradara BiH.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

NOVI UDAR NA DŽEPOVE RODITELJA! Cijene udžbenika u Srpskoj veće za pet odsto

Uoči početka nove školske godine roditelje osnovaca u Srpskoj dočekaće nimalo prijatno iznenađenje, kompleti udžbenika za školsku 2025/2026. godinu u prosjeku će biti skuplji za pet odsto u odnosu na lani, a ove korekcije uz rast cijena ostalih potrepština neophodnih za đake zasigurno će predstavljati veliki udar na kućne budžete.

Da će doći do promjene cjenovnika za “Glas” su potvrdili u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, navodeći da su na taj korak primorani zbog porasta cijene udžbenika.

– Za školsku 2025/2026. godinu došlo je do usklađivanja cijena sa cijenom koštanja udžbenika, a to podrazumijeva cijenu materijala od kojih se udžbenici izrađuju, cijenu štampe, autorska prava i druge pojedinosti koje ulaze u cijenu koštanja. Uzimajući u obzir sve navedeno, kod nekih udžbenika je došlo do povećanja, a kod nekih do pada maloprodajne cijene. Povećanje nije išlo linearno, već isključivo prema troškovima proizvodnje i nabavke. U prosjeku cijena kompleta udžbenika povećana je za pet odsto. Ovdje isključivo govorimo o udžbenicima koji su u našem izdanju – pojasnili su iz Zavoda i dodali da još nisu dobili cijene udžbenika za pojedine strane jezike kao i udžbenika namijenjenih djeci koja izučavaju nacionalnu grupu predmeta po nekom od NPP-a kantona, a za koje Vlada Srpske nabavlja knjige, jer traje tenderska procedura.

Poredeći sa prethodnom godinom u Zavodu navode da je povećanje cijene kompleta išlo od četiri KM, koliko je poskupio komplet udžbenika za šesti razred pa do 21,50 KM za peti razred, navodeći činjenicu da od ove školske godine imaju udžbenik za nastavni predmet digitalni svijet, koji do sada nije postojao.

– Cijena kompleta udžbenika za peti razred je 166,50 KM i data je sa dvorazrednim udžbenicima – Muzičkom kulturom četiri i pet i Atlasom nijemih karata četiri i pet. Bez ova dva udžbenika cijena iznosi 146,50 KM. Takođe, cijene kompleta za šesti razred iskazane su sa drugim stranim jezikom, njemačkim, čiji smo mi izdavač, baš kao i za sedmi, osmi i deveti razred, s tim da u ta tri kompleta nije uračunat Školski geografski atlas, koji učenici kupuju najčešće u šestom razredu i traje do kraja osnovnoškolskog obrazovanja – pojasnili su u Zavodu.

Dodaju da pripremu i štampu udžbenika privodi kraju te da se nadaju da će u prvoj sedmici avgusta u knjižarama imati sve knjige, uključujući i nove odobrene.

– U našim knjižarama ovih dana nije zabilježena veća potražnja za udžbenicima. Kako je jul mjesec godišnjih odmora i kako većina roditelja zna da još traje štampa, veću potražnju očekujemo od narednog mjeseca, a gužve u posljednjoj sedmici avgusta i prvoj sedmici septembra. Sve knjižare će imati dovoljne količine udžbenika i za osnovnu i za srednju školu – kazali su u Zavodu.

I ove godine, baš kao i prethodnih, Zavod je roditeljima ponudio mogućnost kupovine udžbenika i školskog pribora na rate.

– To su aktivnosti koje sprovodimo desetak godina. Na taj način želimo roditelje rasteretiti većeg udara na kućni budžet u septembru, kada je, pored udžbenika i školskog pribora, potrebno zadovoljiti i sve druge potrebe koje nastaju polaskom djeteta u školu, odnosno spremanjem školaraca za novu školsku godinu – rekli su u Zavodu.

Predsjednica dobojskog udruženja građana “ToPeeR” Snežana Šešlija za “Glas” kaže da je neprijatno iznenađena odlukom o poskupljenju udžbenika, navodeći da ne vidi potrebu za takvim potezom.

– Ovo poskupljenje će zasigurno biti još jedan udarac za većinu roditelja u Srpskoj. Veoma mali broj lokalnih zajednica dijeli besplatno udžbenike i to ne svim učenicima, rijetko su obuhvaćene sve kategorije djece, tako da je ovo neprijatno iznenađenje, jer nije dovoljno samo kupiti knjige. Školarcima se mora obezbijediti i pribor, rančevi, odjeća, obuća, što roditeljima odnosi daleko više novca. Obrazovanje ne smije biti luksuz, a ovako to ispada – kategorična je Šešlija.

Vlada Srpske već godinama obezbjeđuje besplatne udžbenike za osnovce od prvog do četvrtog razreda te za pojedine kategorije učenika, poput pobjednika republičkog takmičenja ili za socijalno osjetljive kategorije, a prošle godine ovom odlukom bilo je obuhvaćeno 43.870 đaka, odnosno 53 odsto ukupnog broja učenika. Pojedine lokalne zajednice, poput Banjaluke, obezbjeđuju besplatne udžbenike za sve osnovce od petog do devetog razreda.

Cijene kompleta udžbenika za školsku 2025/2026. godinu

RAZRED CIJENA (u KM)

prvi 27

drugi 133

treći 144

četvrti 151,50

peti 166,50

šesti 237

sedmi 252

osmi 271

deveti 261

SREDNjE ŠKOLE

U Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva RS napomenuli su da su cijene udžbenika za srednju školu mahom ostale na prošlogodišnjem nivou.

– Samo kod pojedinih udžbenika je došlo do povećanja cijene i tu je bilo neminovno da dođe do korekcije, to jest povećanja maloprodajne cijene. Naglašavamo da od ove godine prvi put imamo udžbenike za određene predmete u strukama zdravstvo, saobraćaj i ekonomija, pravo i trgovina te se nadamo da ćemo ovim olakšati savladavanje sadržaja i doprinijeti kvalitetu nastavnog procesa – rekli su u Zavodu, prenosi Glas Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA KO DA SIPA KAFU! Ugostitelji u Bijeljini pred kolapsom, konobari masovno bježe u EU!

Ugostiteljski sektor na području grada Bijeljina se već duže vrijeme suočava sa izazovom nedostatka kvalifikovane radne snage, naročito u zanimanjima kao što su konobari i kuvari.

Ovaj trend se, prema procjenama Područne privredne komore Bijeljina, nastavlja i tokom ove ljetne sezone, s obzirom na povećanu tražnju za ovim uslugama.

“Problem je dodatno izražen zbog velike mobilnosti radno sposobnog stanovništva, koje lako nalazi zaposlenje u zemljama Evropske unije. Poslodavci iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore u velikoj mjeri traže radnike iz Republike Srpske i Federacije BiH i to konobare, kuvare, sobarice, skladištare i građevinske radnike. Često i direktno kontaktiraju potencijalne radnike, nudeći bolje uslove, naročito u pogledu zarada”, kažu iz Područne privredne komore Bijeljina za portal InfoBijeljina.

Ipak, vjeruju da će mjere Vlade Republike Srpske, poput povećanja minimalne plate i subvencionisanja poreza na povećanje plata doprinijeti smanjenju odliva radne snage. Takve mjere, kako tvrde, predstavljaju ohrabrenje poslodavcima da poboljšaju uslove rada, čime se stvaraju preduslovi za veće zadržavanje radnika u domaćem ugostiteljstvu.

“Dodatno, rast najniže i prosječne plate u Republici Srpskoj, kao i poboljšanje uslova unutar ugostiteljske djelatnosti, može smanjiti pritisak na odlazak radne snage u inostranstvo. Treba naglasiti da situacija u zemljama regiona, iako naizgled atraktivna, nije bez izazova”, rekli su iz Područne privredne komore Bijeljina za portal InfoBijeljina.

Područna privredna komora Bijeljina, kako tvrde, aktivno radi na povezivanju privrednih društava sa obrazovnim ustanovama koje školuju kadar u ovoj oblasti, te podržava inicijative za prekvalifikacije, dodatne obuke odraslih i jačanje praktične nastave u realnom sektoru.

“U Srednjoj stručnoj školi Janja postoji obrazovni program koji između ostalog školuje kadrove za zanimanja kao što su kuvar, konobar, ugostiteljski i kulinarski tehničar. Kroz proces dualnog obrazovanja, za čije sprovođenje je ovlašćena Privredna komora, učenici praktičnu nastavu obavljaju u ugostiteljskim objektima koji im često po završetku školovanja nude stalno zaposlenje”, dodali su.

Nastavi čitati

Aktuelno