Connect with us

Politika

DODIK “Tražiću da Moskva podrži REFERENDUM O NEZAVISNOSTI SRPSKE”

Milorad Dodik, kome je CIK oduzeo mandat predsjednika Republike Srpske, najavio je da će otići u posjetu Rusiji kako bi pridobio podršku Moskve za nastojanja Srpske da ide sa referendumom do nezavisnosti.

Dodik je rekao će ići u posjetu Moskvi sa namjerom da animira ruske prijatelje u nekoj vrsti priprema za Generalnu skupštinu UN.

“Zamoliću ih da objasne ovu situaciju i da nas podrže u nastojanju da idemo sa referendumom do nezavisnosti”, izjavio je Dodik za “Sputnjik”, nakon današnje odluke CIK-a BiH da “prijevremeni predsjednički izbori u Srpskoj budu održani 23. novembra”.

Na pitanje šta će prenijeti sagovornicima u Rusiji, Dodik je rekao da će najvjerovatnije od ruskih prijatelja tražiti da na Savjetu bezbjednosti ukinu saglasnost i ulože veto za produžetak mandata misije EU u BiH “Altea”.

“One su se najčešće koristile kao prijetnja nama Srbima i kao dio te okupacione međunarodne vlasti. Da bismo se mi oslobodili svega toga, moramo tražiti da se povuku te okupacione snage i da se stranci sklone od odlučivanja. To nije moguće na nivou BiH i zato se Republika Srpska mora proglasiti nezavisnom i imati svoj sistem funkcionisanja, mimo Sarajeva i mimo stranaca”, naglasio je Dodik.

On je naveo da su se Rusi veoma korektno ponašali sve vrijeme i bili veoma angažovani na tome da očuvaju međunarodno pravo i u Savjetu bezbjednosti kad se raspravljalo o situaciji u BiH.

“Uvijek su bili objektivni, ali je zapadna strana bila iluzorna i umislila da srpskom narodu može da nametne ponašanje u skladu sa svojim razmišljanjima”, kaže Dodik.

On ističe da Srpska zato nema nijednog razloga da uvaži Zapad, oličen u Njemačkoj i Velikoj Britaniji, ali ima razloga da uvaži SAD i američkog Donalda Trampa koji kažu da se više neće baviti izgradnjom tuđih nemogućih država.

“Čitamo da je to i BiH. U toj nezavršenoj državi mi ne želimo da živimo. Mi ćemo živjeti u nekoj drugoj državi, a ne u BiH. U svakom slučaju ruska strana je veoma korektna, da ne pričamo od Srbiji i predsjedniku Aleksandru Vučiću koji se pokazao kao dosljedan branilac međunarodnog sporazuma.

Dodik je ukazao da to nije bilo dovoljno – jer su sa Zapada Dejtonski sporazum rušili pokušavajući da realizuju koncept duha, a ne slova Dejtona, prenosi Srna.

Milorad Dodik izjavio je da je nastupio jedan od trenutaka kada se bez oklijevanja mora ići ka glavnom cilju, a to je da Republika Srpska definitivno riješi svoj status.

“Ja neću nikom reći `naprijed`, nikom `za mnom`. Ja ću ići, a onaj ko hoće da ide sa mnom nek se pridruži. I to mi je uspijevalo u životu, to je bila moja deviza”, istakao je Dodik.

Dodik je naveo da je ostvario zavidnu političku i životnu karijeru, te da bi “možda bilo vrijeme da se skloni i da iz nekog prikrajka govori šta valja, a šta ne valja”.

“Ali, to bi značilo da odustanem od borbe za Republiku Srpsku, a ja to ne mogu”, istakao je Dodik za “Sputnjik”.

Dodik je naglasio da će na ovim prostorima jedina trajna stabilizacija biti kada se BiH raspadne.

“Ovdje nema nikakve mogućnosti da BiH preživi, ona je ušla u definitivnu fazu raspada. A potpuno sam uvjeren da nema mogućnosti za bilo kakve sukobe”, smatra Dodik.

Prema njegovim riječima, ono što su Amerikanci odlično uradili to je što su povukli granice unutar BiH.

“Mi nemamo ambicija ništa izvan tih granica, ali Republiku Srpsku ćemo braniti i politički i svim drugim sredstvima. Očekujem da niko neće biti toliko lud da na naše političke odluke koje donosimo upotrijebi bilo kakvu silu”, naglasio je Dodik.

Politika

GRUBAČIĆ UPOZORAVA: Srpskа izgubilа polovinu studenаtа, ko će nаs sutrа liječiti, obrаzovаti i grаditi?!

Upisni rok nа fаkultetimа u Republici Srpskoj počinje 22. junа, u trenutku kаdа se visoko obrаzovаnje suočаvа sа ozbiljnim problemimа. Dok fаkulteti očekuju novu generаciju studenаtа, podаci pokаzuju zаbrinjаvаjuću činjenicu – broj studenаtа u Republici Srpskoj u posljednjih 15 godinа skoro je prepolovljen.

Izjаvilа je ovo predsjednicа Ženа PSS i člаn Predsjedništvа PSS Sаnjа Grubаčić, kojа kаže dа premа podаcimа Republičkog zаvodа zа stаtistiku Republike Srpske, u аkаdemskoj 2011/2012. godini bilo je upisаno 46.574 studenаtа, što je predstаvljаlo nаjveći broj studenаtа nа domаćim visokoškolskim ustаnovаmа. U аkаdemskoj 2025/2026. godini tаj broj iznosio je svegа 23.878.

-Ovаj pаd pokаzuje koliko su ozbiljni demogrаfski problemi sа kojimа se suočаvаmo. Nekаdа su аmfiteаtri bili puni, а dаnаs se fаkulteti bore zа svаkog novog studentа.
Zbog ovih podаtаkа nаmeću se vаžnа pitаnjа. Kаko smo došli u situаciju dа zа mаnje od 15 godinа izgubimo polovinu studentske populаcije i zаšto se nа ovаj problem nije reаgovаlo rаnije?
Rаzlozi su dobro poznаti. U Republici Srpskoj se rаđа sve mаnje djece, а veliki broj mlаdih odlаzi nа studije u Srbiju, Sloveniju, Austriju, NJemаčku i druge evropske zemlje. Mnogi od njih nаkon školovаnjа ostаju dа žive i rаde u inostrаnstvu. Istovremeno, stаnovništvo Republike Srpske je sve stаrije, а mlаdih je sve mаnje – nаvodi Grubаčić i dodаje:

-Zаto se postаvljаju ozbiljnа pitаnjа. Ko će nаs u budućnosti liječiti, obrаzovаti i grаditi аko nаjbolji učenici i studenti odlаze? Štа se mlаdimа nudi nаkon diplomirаnjа i možemo li ih uopšte kriviti što odlаze аko im, po zаvršetku fаkultetа, ne možemo ponuditi sigurnost, posаo zаsnovаn nа znаnju i sposobnostimа, а ne nа pаrtijskoj knjižici, kаo ni uslove zа dostojаnstven život?
Ako se ovа situаcijа ne počne mijenjаti, posljedice neće osjetiti sаmo fаkulteti. Nedostаtаk mlаdih i obrаzovаnih ljudi pogodiće privredu, zdrаvstvo i ukupаn rаzvoj Republike Srpske. Zаto pitаnje brojа studenаtа nije sаmo temа zа univerzitete, već pitаnje budućnosti cijelog društvа – kаže onа.

Krаjnje je vrijeme, nаvodi Grubаčić, dа institucije Republike Srpske zаdržаvаnje mlаdih i jаčаnje visokog obrаzovаnjа stаve među svoje nаjvаžnije prioritete.

-Potrebno je stvoriti uslove u kojimа će mlаdi ljudi imаti rаzlog dа ostаnu, studirаju, rаde i grаde svoju budućnost ovdje.
Nа krаju, ostаje nаjvаžnije pitаnje: postoji li jаsаn i konkretаn plаn dа se ovo stаnje promijeni? Borbа zа svаkog studentа dаnаs nije sаmo pitаnje obrаzovаnjа. To je pitаnje opstаnkа, rаzvojа i budućnosti Republike Srpske – zаključilа je onа.

Nastavi čitati

Politika

DOK PRIČAJU O ŠMITU, PROŠLOST IH SUSTIŽE: SNSD godinama sprovodio odluke visokih predstavnika

Kako se bliže izbori, na političkoj sceni Republike Srpske kao po pravilu se ponovo vraćaju priče kojima se fokus građana premješta daleko od njihovih svakodnevnih problema.

U gotovo svakom predizbornom periodu prednjači priča vlasti o navodnim patriotama i izdajnicima. Tako se iz redova SNSD-a u prvi plan ponovo stavljaju priče o strancima i visokim predstavnicima, dok iz opozicije odgovaraju da je SNSD posljednji koji ima pravo da govori o odnosima funkcionera Republike Srpske sa stranim zvaničnicima.

Gotovo da ne prođe ni mjesec dana, a da iz redova vladajućih ne stigne priča o navodnim vezama opozicije i Kristijana Šmita. Aktuelni premijer Savo Minić je nedavno rekao da postoji velika vjerovatnoća da će biti kandidat SNSD-a za predsjednika Republike Srpske, a onda nastavio o Šmitu.

“Nema tog iz SNSD-a koji je grlio Šmita. Nema. Ne postoji. Nema tog iz SNSD-a koji je sa bilo kojim predstavnikom koji želi Republici Srpskoj da nanese bilo kakvu štetu, a kamoli da je ukine”, rekao je Minić.

-Treba li Minića podsjećati ko je imao bliske odnose sa Madlen Olbrajt, te visokim predstavnicima Ešdaunom i Vestendorpom, upitao je Nedeljko Glamočak iz Srpske demokratske stranke.

“Upravo je politika SNSD-a legalizovala visokog predstavnika mimo ovlašćenja koje je on imao u izvornom Dejtonskom sporazumu kroz prihvatanje zakona koje je nametao visoki predstavnik u ranijim vremenima i Petrič i svi ostali pa do ukidanja obilježja Republike Srpske, grba, zastave i himne i do donošenja Zakona o Ustavnom sudi i Tužilaštvu BiH. E sada se sve to SNSD-u vraća kao bumerang”, kaže Glamočak.

Narodni poslanik Milanko Mihajilica podsjeća da je upravo SNSD na vlast došao sa dva poslanika u parlamentu Republike Srpske.

“Nismo svi zaboravili 1998. i 1999. godinu kada se SNSD isto kao i danas zove SNSD, samo što im je tada to odgovaralo da bi došli na vlast, a danas izbjegavaju da o tome govore i to zaboravljaju, ali ne zaboravljamo svi”, kaže Mihajilica.

U pitanju je, kako navodi Mihajilica, vrijeme žestokog međunarodnog intervencionizma, gdje su Dodik i SNSD stajali uz visoke predstavnike koji su mnogo jače udarali na Republiku Srpsku i njene nadležnosti.

“Mi se nećemo ponašati kao nekada SNSD i Dodik prema odlukama visokog predstavnika u kojima je cijelu garnituru SDS-a i predsjednika RS izabranog voljom naroda Nikole Poplašena brutalno eliminisan sa političke scene”, kaže Mihajilica.

O visokim predstavnicima nedavno se oštro raspravljalo i u Narodnoj skupštini. Poslanici parlamentarne većine su tvrdili da OHR izaziva ustavnu krizu, dok su iz opozicije uzvratili da je vlast predvođena SNSD-om provela svaku odluku visokog predstavnika.

Nastavi čitati

Politika

LAŽ I IZMIŠLJOTINA! BLAGOJEVIĆ DEMNATOVAO VUKANOVIĆA: Nisam tražio kandidaturu, SDS je mene pozvao

Gospodin Nebojša Vukanović je na svom blogu Nebojša Vukanović.info napisao i objavio tekst u čijem naslovu između ostalog piše:

“dr Blagojević traži da bude nosilac za Parlament BiH”.

U tekstu je, kao i u naslovu, napisao da sam ja navodno: “tražio mjesto nosioca liste SDS za Parlamentarnu skupštinu BiH”.

Prema ovako sročenom tekstu ispade da sam ja gladan kandidature na izborima i funkcije u vlasti.

Međutim, istina je sasvim drugačija od toga, zbog čega moram da se javno oglasim i demantujem pomenute navode gospodina Vukanovića.

Naime, istina je da me prof. dr Branko Blanuša kao predsjednik SDS-a pozvao telefonom u utorak 16. juna ove godine i zamolio da se naredni dan nađemo na kafi, ne rekavši mi tada razlog za taj susret.

Narednog dana, dakle u srijedu 17.6. ove godine u 10:30 sati, ja i profesor Blanuša našli smo se na kafi u jednom ugostiteljskom objektu u Banjaluci.

Tom prilikom profesor Blanuša mi je u svojstvu predsjednika SDS-a rekao da on i SDS žele da ja budem nosilac liste SDS za Izbornu jedinicu 1 za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

S obzirom na to da cijenim SDS i profesora Blanušu, prihvatio sam taj poziv, nakon čega mi je profesor Blanuša rekao da će to predložiti nadležnom organu stranke.

Dakle, nije istina da sam ja tražio da budem kandidat SDS-a za navedenu funkciju, kako navodi gospodin Nebojša Vukanović, što može značiti da sam gladan funkcije i vlasti, iako sam ja sasvin drugačiji čovjek od toga.

Zato molim gospodina Vukanovića da ne iznosi ovakve navode o meni, već da sve što mu drugi kažu, a odnosi se na mene, prethodno provjeri sa mnom. Meni se uvijek može slobodno obratiti, a ja ću mu uvijek reći sve što ga interesuje.

Nastavi čitati

Aktuelno