Connect with us

Politika

POD LUPOM: Doboj i Zvornik kao „tradicionalni“ centri izborne krađe

Analiza podataka sa biračkih mjesta na kojima su izbori poništeni pokazuje više indikatora koji upućuju na ozbiljne nepravilnosti, pri čemu se posebno izdvajaju Doboj i Zvornik kao sredine u kojima su zabilježeni brojni problemi, saopšteno je iz Koalicije “Pod lupom”.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) je 24. decembra donijela Odluku o poništavanju prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske na 136 biračkih mjesta u 17 pština i gradova. Sud BiH je odbio žalbe, čime je potvrđena odluka CIK-a.

Iz Koalicije “Pod lupom” navode da su na mjestima gdje će izbori biti ponovljeni 8. februara utvrđene brojne nepravilnosti.

Razlike u rezultatima nakon ponovnog brojanja

• Ponovno brojanje provedeno je na 110 od 136 biračkih mjesta na kojima su poništeni izbori.
• Na 60 biračkih mjesta utvrđena su odstupanja između rezultata sa biračkih mjesta i rezultata nakon ponovnog brojanja.
• Sporno je najmanje 787 glasova koji su “pogrešno” pripisani ili umanjeni kandidatima.
• Kandidatu Siniši Karanu nezakonito je dodano najmanje 447 glasova, dok je kandidatu Branku Blanuši nezakonito oduzeto najmanje 260 glasova; objedinjeno posmatrano, na tih 60 biračkih mjesta ukradeno je najmanje 707 glasova u korist kandidata Siniše Karana.

Abnormalna izlaznost i sumnje na zloupotrebu identiteta

• Natprosječna, dvotrećinska izlaznost zabilježena je na 6 biračkih mjesta, uz ekstremne vrijednosti poput 91,3% i 80,1% na pojedinim biračkim mjestima u Doboju, te 83% u Loparama i 72,5% u Laktašima.
• Abnormalna izlaznost sa statistički značajnim odstupanjima baca sumnju na to da se dešavala zloupotreba identiteta birača tj. glasanje umjesto drugih osoba i dopisivanje glasova na neiskorištene glasačke listiće.
• CIK je ranije saopštio da je na ovim biračkim mjestima 908 osoba glasalo bez validnih identifikacionih dokumenata, a grafološkim vještačenjem utvrđeno je falsifikovanje potpisa birača na 107 biračkih mjesta.

Ekstremno visoka podrška jednom kandidatu

• Na 43 od 136 biračkih mjesta jedan kandidat je osvojio više od 75% glasova izašlih birača (u svim slučajevima riječ je o Siniši Karanu).
• Posebno se izdvajaju biračka mjesta sa rezultatima od preko 90%, uključujući i vrijednosti do 97,9% u Zvorniku i 97,4% u Doboju.
• Natprosječan broj glasova za jednog kandidata, posebno u ekstremnim vrijednostima u kombinaciji sa abnormalnom izlaznošću, upućuje na nezakonito dodavanje glasova jednom kandidatu tj. na krađu glasova.

Neuobičajeno visok udio nevažećih listića na pojedinim biračkim mjestima

• Iako je ukupan procenat nevažećih listića na ovim izborima bio historijski nizak (1,7%), na pojedinim biračkim mjestima zabilježena su velika odstupanja – npr. u Doboju do 18,7%, a u Zvorniku do 13,9% nevažećih glasačkih listića.
• Ovakvi skokovi mogu upućivati na namjerno poništavanje važećih glasova za političke oponente.

O biračkim mjestima na kojima su poništeni izbori: Pravo glasa ima 84.249 birača

Ponovljeni izbori provode se na osnovu istih kandidatskih listi i istih izvoda iz Centralnog biračkog spiska koji su korišteni na poništenim izborima.

Na poništenim izborima na 136 biračkih mjesta pravo glasa imalo je ukupno 84.249 birača, dok je njih 38.992 „glasalo“ (izlaznost je bila 46,3%).

Rezultati sa ovih biračkih mjesta su pokazali da je kandidat Siniša Karan (SNSD) imao 26.700 glasova (70%), kandidat Branko Blanuša (SDS) 11.130 glasova (29,2%), dok su svi preostali kandidati zajedno imali 339 glasova. 823 glasačka listića proglašena su nevažećim.

Razlika između dva vodeća kandidata na biračkim mjestima na kojima su poništeni izbori bila je 15.570 glasova.

Zašto je sve ovo važno?

Podaci ukazuju da poništavanje izbora nije izolovan incident, već signal ozbiljnih slabosti u zaštiti integriteta izbora i glasova građana birača. Neophodno je osigurati da ponovljeni izbori budu praćeni pojačanom kontrolom, sankcionisanjem odgovornih i mjerama koje onemogućavaju ponavljanje nepravilnosti – od pravilne identifikacije birača i rada biračkih odbora, do transparentnosti brojanja glasova i obrade rezultata. Elektronska identifikacija birača i skeneri glasačkih listića koji su planirani na narednim izborima doprinose upravo tome.

Politika

PONIŽENJE GODINE U BIJELJINI! Svi su gledali u Dodika i Minića, a niko nije mogao da vjeruje šta su uradili Karanu!

Kada je 12. juna polagan kamen temeljac za izgradnju nove dionice autoputa Bijeljina – Brčko, lopate u rukama su držali predsjednik SNSD Milorad Dodik, premijer Republike Srpske Savo Minić, resorni ministar Zoran Stevanović i direktor Autoputeva Radovan Višković. Upadljivo je nedostajao predsjednik Republike Srpske Siniša Karan, koji, kako saznajemo, nije ni pozvan na ovu svečanost kojom je obilježen početak radova na dionici dugoj 17,7 km,čija je cijena 274 miliona KM.

Naime, kada je par dana ranije objavljen protokol premijera RS za ovaj događaj, među zvanicama nije bilo Karanovog imena. Naši izvori tvrde da je Karan lično kontaktirao premijera Minića i pitao ga zašto nije pozvan, napomenuvši da je u ovakvim situacijama uobičajeno prisustvo i predsjednika Republike Srpske.

Minić mu je, kako navode izvori, kratko rekao: – Molim te, nemoj mi praviti probleme. Ako ti nešto nije jasno, zovi predsjednika (Dodika) pa njega pitaj!

Slučajno, ili ne, Siniša Karan je u ponedjeljak popodne, osmog juna, privremeno hospitalizovan na UKC RS radi, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, “obavljanja ranije zakazanih kontrolnih medicinskih pregleda, koji su dio redovnog zdravstvenog nadzora”.

Nije nam poznato kakav je bio ishod razgovora između Karana i Dodika, ali ovo nije prvi put, kako tvrde naši izvori, da je formalnom predsjedniku Republike Srpske, nakon razgovora sa neformalnim šefom njegovog kabineta, pozlilo.

Karanov kontrolni pregled samo nekoliko dana prije polaganja kamena temeljca mogao bi biti pokušaj da se izbjegne sramota pred javnošću i opravda izostanak sa ovog predizbornog događaja na kome su se okupili svi viđeniji funkcioneri SNSD-a, osim Karana.

(BN) Foto: Fejsbuk

Nastavi čitati

Politika

AKO OVO ODBIJU, ČEKA IH PROPAST! Dramatičan apel iz vrha SDS-a “Predstoji nam najteža borba do sada”

Član Gradskog odbora SDS-a Daniel Jakovljević iznio je stav da bi ulazak kompletnog PSS-a u SDS predstavljao istorijsku priliku za dodatno jačanje Srpske demokratske stranke i konsolidaciju opozicionog bloka pred predstojeće opšte izbore.

Jakovljević je poručio da se nada da ponuda Draška Stanivukovića, prema kojoj bi kompletan PSS pristupio SDS-u, još uvijek postoji i da će o tome biti ozbiljno razgovarano na stranačkim organima.

– Ja se iskreno nadam da ponuda Stanivukovića da kompletan PSS uđe u SDS još uvijek važi i da još ima nade da se na našim stranačkim organima nešto promijeni. Ne mislim na bilo kakvu fuziju ili zajedničke liste, već na mogućnost da svi uzmu članske karte SDS-a i time ga ojačaju za skoro duplo. Ako bi se desilo ovako nešto, SDS bi preko noći postao najjača politička organizacija u Republici Srpskoj, sa skoro zagarantovanom pobjedom na izborima po svim trendovima i pokazateljima – istakao je Jakovljević.

Prema njegovim riječima, jedino što bi se od SDS-a tražilo jeste da za predsjednika Republike Srpske kandiduje Draška Stanivukovića kao kandidata SDS-a, a ne PSS-a.

– Srpska demokratska stranka je i ranije pokazivala spremnost na sabornost i zajedništvo. To smo činili i kada za to nismo imali direktnu političku korist, jer smo uvijek interese Republike Srpske i jedinstvo srpskog naroda stavljali ispred partijskih interesa – naveo je Jakovljević.

On smatra da bi samostalan nastup SDS-a na izborima predstavljao izuzetno težak izazov, posebno imajući u vidu finansijske i medijske okolnosti u kojima djeluje opozicija.

Jakovljević je upozorio da bi rasipanje opozicionih glasova moglo dodatno otežati političku borbu protiv vladajuće koalicije, te naglasio da je neophodno donositi odluke koje će dugoročno jačati SDS i opozicioni blok.

– Ako se ova prilika propusti, SDS-u predstoji najteža politička borba do sada. Ipak, kakva god odluka bude donesena, ona se mora poštovati. Moja želja je da SDS ostane snažan i da nastavi da bude ključni politički faktor u Republici Srpskoj – poručio je Jakovljević.

Na kraju je istakao da će konačnu riječ dati stranački organi, uz uvjerenje da će odluke koje budu donesene biti u najboljem interesu SDS-a i Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

OD ZAPUŠTENOG PROSTORA DO RAJA ZA SUGRADANE! Drinić otkrio detalje velike estetske revolucije u Banjaluci!

Radovi na potpunoj rekonstrukciji sportskog igrališta kod Osnovne škole „Borisav Stanković“ u naselju Lazarevo odvijaju se planiranom dinamikom, a završetkom ovog projekta mještani će dobiti još jedan moderan prostor za sport, rekreaciju i druženje.

Generalni sekretar PSS-a Nebojša Drinić istakao je da je cilj gradske administracije da u svakom naselju stvara što bolje uslove za kvalitetno i zdravo odrastanje djece, ali i kvalitetniji život svih građana.

– Radovi na potpunoj rekonstrukciji sportskog igrališta kod Osnovne škole „Borisav Stanković“ napreduju planiranom dinamikom. Opredijeljeni smo da u svakom naselju stvaramo što bolje uslove za kvalitetno i zdravo odrastanje naše djece. U Lazarevu realizovali smo brojne projekte – od izgradnje i sanacije puteva, vodovodne infrastrukture i rasvjete, do legalizacije objekata, subvencija za vrtiće i besplatnih udžbenika – rekao je Drinić.

On je naglasio da razvoj Lazareva neće stati na ovom projektu, te da su planirani i novi sadržaji koji će dodatno unaprijediti kvalitet života u ovom dijelu grada.

– Uz Ulicu Milana Mirića uredićemo i prostor koji je danas zapušten i pretvoriti ga u učionicu na otvorenom, sa novim sadržajima, zelenilom i mjestom za okupljanje i druženje svih generacija naših sugrađana – poručio je Drinić.

Rekonstrukcija sportskog igrališta i uređenje dodatnih javnih površina dio su šireg plana unapređenja komunalne i društvene infrastrukture, s ciljem stvaranja modernijih i funkcionalnijih naselja za život građana Banjaluke.

Nastavi čitati

Aktuelno