Društvo
U Banjaluci se otvaraju IT kompanije, a zatvaraju kafane

Od početka ove godine registrovana su nova 802 preduzetnika i to najviše iz IT sektora, dok se ugostiteljske djelatnosti iz godine u godinu sve više gase.
Podaci su ovo Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj Gradske uprave, koji potvrđuju da privredna djelatnost u Banjaluci cvjeta, i to naročito za preduzetnike iz oblasti informacionih tehnologija i komunikacije.
Trend sve većeg otvaranja IT kampanija, a zatvaranja ugostiteljskih objekata počeo je još prošle godine, a 2022. godina je nastavila u istom smjeru.
“Tokom 2021. godine zabilježena su ukupno 874 novoregistrovana preduzetnika, najviše iz oblasti informacione tehnologije i komunikacije, a odjavljena su 482 preduzetnika, od kojih je većina iz oblasti ugostiteljstva”, kazali su iz nadležnog odjeljenja za “Nezavisne”.
Podaci za ovu godinu idu u prilog cvjetanja privredne djelatnosti u Banjaluci, a kao i prethodne godine, prednjače preduzetnici iz IT oblasti.
“U periodu od 1. januara do 19. oktobra ove godine novoregistrovana su ukupno 802 preduzetnika, i to najviše iz oblasti informacionih tehnologija i komunikacije”, kazali su oni.
Prema njihovim riječima, 2022. godine odjavljeno je ukupno 396 preduzetnika, od kojih je opet najviše ugostiteljskih objekata.
Nezavisno od oblasti otvaranja, na osnovu podataka može se zaključiti da je privredna aktivnost u Banjaluci iz godine u godinu sve veća.
Tako je tokom cijele 2020. godine bilo registrovano ukupno 596 novih preduzetnika, a te godine najviše su se otvarali ugostiteljski objekti.
Drago Gverić, direktor Inovacionog centra Banjaluka, istakao je da broj novoosnovanih preduzetnika ili startap preduzeća rapidno raste te da pod krovom Inovacionog centra preduzetnici iz IT sektora čine 90 odsto od ukupnog broja novih preduzeća.
“Naši preduzetnici iz ove oblasti relativno lako dolaze do stabilnog tržišta i klijenata iz inostranstva. Naše firme ovdje postaju konkurentne i razumiju ponašanje evropskog tržišta”, kazao je Gverić za “Nezavisne”.
Prema njegovim riječima, dovoljno smo geografski blizu da možemo ostvariti saradnju s klijentom, a kulturološki se ne razlikujemo mnogo od zemalja zapadne Evrope. Kako kaže, odavno je težište prebačeno na digitalne servise i alate za koje nije bitno mjesto rada već je jedino važno isporučiti dobar servis ili uslugu. Trend povećanja ove vrste preduzeća, prema njegovim riječima, će se nastaviti, ali ga ograničava nedostatak radne snage koji predstavlja posljedicu ove pojave.
“Susrećemo se sa problemom nedostatka radne snage, naročito starijih ili senior developera, dok se za mlađe ili juniore snalazimo kroz razne interne i eksterne oblike edukacije i usavršavanja”, kazao je Gverić.
Društvo
STANIVUKOVIĆ U OBILASKU MANASTIRA U DALMACIJI “Imamo obavezu da se naše svetinje ne samo obnove, već i ožive!” (FOTO)

Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković obilazeći Dalmaciju posjetio je srpske svetinje na ovom području.
-Ostao sam zadivljen ljepotom pravoslavnih manastira i crkava, kao i samog krajolika, obilazeći prelijepu Dalmaciju. Ljepota ovih svetinja oduzima dah. Malo gdje možete vidjeti ovoliki broj srpskih svetinja kao što možete u Dalmaciji. Od Krke i Krupe, do Crkve Svetog Petra i manastira Dragović, svako mjesto govori o vjekovnom prisustvu, istrajnosti i snazi našeg naroda-istakao je Stanivuković.
Ipak, navodi nije sve tako blistavo kao što se čini.
-Pored svetinja koje plijene svojom duhovnom i istorijskom vrijednošću, sreo sam i ono što boli, razrušeni domovi, zapuštene crkve, i tragovi stradanja koje je naš narod ovdje proživio. Upravo zbog toga, sa sveštenicima i narodom sam razgovarao o obnovi, kako lično, tako i institucionalno, pružićemo podršku da se svako naše svetište podigne i obnovi. Najviše me raduje to što se ljudi vraćaju. Iako su bili progonjeni i preživjeli golgotu, obilaze svoja ognjišta, vraćaju se u svoje manastire, svoje korijene. Iako korijeni moje porodice nisu iz ovih krajeva, duboko osjećam snagu korijena našeg naroda ovdje. I zato ova posjeta Lici i Dalmaciji zauzima posebno mjesto u mom srcu – kazao je on i poručio:
-Imamo obavezu, kao narod i kao institucije, da ne dozvolimo da ovi hramovi tišine ostanu sami. Da glas zvona ponovo odjekuje ovim krajevima. Da se naše svetinje ne samo obnove, već i ožive. Dalmacija nije samo prostor, ona je dio identiteta našeg naroda.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno oblačno uz moguće lokalne pljuskove

Prema najavama meteorologa se u većem dijelu Bosne očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz postepeno smanjenje oblačnosti u poslijepodnevnim satima. U Hercegovini će preovladavati sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost.
Tokom dana mogući su rijetki i slabi lokalni pljuskovi, posebno u centralnim, istočnim i jugozapadnim krajevima Bosne.
Vjetar će biti slab: u Bosni će duvati iz smjera sjevera i sjeveroistoka, dok će u Hercegovini, tokom većeg dijela dana, preovladavati zapadni i jugozapadni vjetar.
Jutarnje temperature kretat će se između 7 i 13 stepeni Celzijusa, na jugu do 15 °C. Najviše dnevne temperature bit će između 15 i 21 °C, a na jugu zemlje do 25 °C.
Stanovnicima se preporučuje slojevito odijevanje, s obzirom na svježija jutra i moguće kratkotrajne pljuskove tokom dana.
Društvo
DOŠLO JE 5 DO 12! U nedjelju protest nezadovoljnih roditelja djece sa invaliditetom, žele da ISPRAVE NEPRAVDU!

Udruženje roditelja “Glas tišine” iz Banjaluke i Udruženje MNRL Laktaši najavili su mirno okupljanje građana koje će se održati 11. maja na Trgu Krajine s početkom u 11:55 časova.
Cilj protesta je iskazivanje nezadovoljstva zbog ukidanja naknade za roditelje-njegovatelje nakon navršeih 30 godina djeteta, te poziv na izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti Republike Srpske.
-Ne možemo više dopustiti nepravdu i diskriminaciju nad nama i našom bolesnom djecom koju nam Republika Srpska radi godinama. U Federaciji BiH je taj isti zakon potpuno drugačiji. Zato vas pozivam, da nam se pridružite, da nas podržite, da budete glas onih koji ne mogu pričati, da budete borci za one koji to ne mogu samostalno uraditi. Treba nam pomoć svih vas – poručila je je članica UG “Glas Tišine” Bobana Miljević,
Ona je pozvala i zvaničnike od lokalnih do republičkih vlasti da se pridruže.
– Posebno pozivam ministra Šeranića da nam se pridružite na Trgu i poručujem vam da odustati nećemo. Pokažite nam da nismo sami! – poručila je ona.
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Region3 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika3 dana ago
JAKE PORUKE NAKON SASTANKA Stanivuković: Mora se čuti glas Republike Srpske
-
Svijet1 dan ago
FICO POLETIO ZA MOSKVU! Prelazi pola Evrope da bi prisustvovao Danu pobjede
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Region2 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ POLETIO ZA MOSKVU: Kremlj najavio razgovor sa Putinom