Društvo
POJAČANE INSPEKCIJE! Šta su pokazale kontrole mesa u RS?
Veterinarska inspekcija, koja je u proteklih mjesec dana vršila pojačane nadzore prometa i deklarisanja mesa, u 90 kontrola nije zatekla u maloprodaji zaleđeno meso a da se ono prodavalo kao svježe, na šta su ranije upozoravali domaći farmeri.
Šta treba da znate:
Inspekcija u 90 kontrola nije utvrdila prodaju zamrznutog mesa kao svježeg
Kontrole pojačane nakon sumnji u uvoz mesa iz Južne Amerike
Privremeno zabranjen uvoz govedine iz više zemalja zbog laboratorijskih nalaza
Fokus na deklaracije i zaštitu potrošača
Kako su iz Inspektorata Republike Srpske istakli za “Nezavisne novine”, inspektori su izvršili kontrole u objektima za klanje, preradu i promet mesa.
Rezultati pojačanih inspekcijskih kontrola
“Poseban akcenat u kontrolama usmjeren je na deklaracije, da li iste odgovaraju po datumu proizvodnje, zemlji porijekla, roku trajanja mesu zatečenom u hladnjači ili ranije dopremljenom mesu, što se može utvrditi povezivanjem deklaracija sa ulaznim fakturama”, naveli su oni.
Kako dodaju, kontrole se vrše i od strane veterinarske inspekcije jedinica lokalne samouprave, te će konačan izvještaj biti dostupan kada se sumiraju i podaci svih opštinskih i gradskih inspektora.
“Važno je naglasiti da je uvidom na terenu utvrđeno da su deklaracije svježeg mesa u pravilu uredno istaknute na rashladnim vitrinama, u gornjem ili donjem dijelu vitrine, i da sadrže sve propisane informacije. U tom smislu važno je da svi mi kao potrošači radimo na vlastitoj edukaciji, jer još uvijek nemamo razvijenu naviku da čitamo deklaracije na proizvodima”, poručuju iz Inspektorata Republike Srpske.
Zabrana uvoza i reakcije institucija
Naime, pojačane kontrole krenule su nakon sumnje s početka ove godine da je dio zamrznutog junećeg mesa koje je stiglo iz Brazila, Argentine i Paragvaja na tržištu prodavan kao svježe.
Tada je reagovalo i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, koje je, između ostalih, zatražilo inspekcijske kontrole u Srpskoj.
“Želimo da naši građani koji kupe svježe meso zaista i dobiju to svježe meso, a ne da dolazi smrzlo meso koje se odledi. Bude li se utvrdilo da i ko vrši ovakve vidove zloupotreba, biće najstrože sankcionisan”, rekao je tada Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo.
Uskoro nakon toga, odnosno krajem januara ove godine, Kancelarija za veterinarstvo Bosne i Hercegovine donosi uputstvo o privremenoj zabrani uvoza mesa goveda iz zemalja Južne Amerike (Brazila, Argentine, Paragvaja i Urugvaja).
“Na osnovu izvršenog uzorkovanja uvezenih pošiljki mesa goveda porijeklom iz zemalja Južne Amerike te dostavljenih nezadovoljavajućih/neusklađenih rezultata laboratorijskih analiza, a u cilju zaštite zdravlja ljudi i životinja, zabranjuje se uvoz pošiljki mesa goveda porijeklom iz Južne Amerike”, navodi se u njihovoj odluci.
Šta potrošači treba da provjeravaju
Iz Inspektorata Republike Srpske objasnili su za “Nezavisne novine” da deklaracija svježeg neupakovanog mesa namijenjenog krajnjem potrošaču, između ostalog, treba da sadrži i podatke o državi rođenja životinje “Rođeno u (naziv države)”, nazivi država u kojoj je obavljen uzgoj, pod navodom “Uzgajano u (nazivi država)”, državu u kojoj je obavljeno klanje pod navodom “Zaklano u (naziv države)” i veterinarski kontrolni broj, državu rasijecanja: “Rasječeno u (naziv države)” i veterinarski kontrolni broj, zatim podatke o vrsti mesa i kategoriji, datumu klanja životinje, svim posebnim uslovima skladištenja i/ili uslovima upotrebe i datum upotrebe (upotrijebiti do).
“Deklaracija svježeg mesa mora biti označena na vidljivom mjestu na rashladnoj vitrini tako da bude lako uočljiva, jasno čitljiva i prema potrebi, neizbrisiva i to velikim štampanim slovima čija je visina jednaka ili veća od 3,00 mm”, naveli su oni.
Društvo
STIŽE PROMJENA VREMENA: Sunce, sparina pa pljuskovi i grmljavina!
U Republici Srpskoj i BiH danas (3. juna) očekuje se promjenljivo i nestabilno vrijeme. Tokom prijepodneva biće pretežno sunčano uz malu do umjerenu oblačnost, dok će u poslijepodnevnim časovima doći do razvoja oblačnosti koja će mjestimično usloviti pljuskove sa grmljavinom.
Lokalno su moguće i jače vremenske nepogode praćene pojačanim vjetrom, obilnijim padavinama, pa čak i pojavom grada. Najveća vjerovatnoća za nestabilnosti očekuje se u centralnim, zapadnim i sjevernim krajevima.
Jutarnja temperatura vazduha kretaće se od 13 do 18 stepeni, na jugu do 20°C, dok će najviša dnevna temperatura biti između 26 i 32 stepena Celzijusa.
Vjetar slab do umjeren, uglavnom južnih smjerova, a tokom pljuskova prolazno pojačan.
Građanima se savjetuje oprez u poslijepodnevnim časovima zbog mogućih grmljavinskih procesa i naglih promjena vremena.
Društvo
TEŠKI DANI ZA DRVNU INDUSTRIJU U SRPSKOJ: Pad proizvodnje i izvoza sve dublji, kriza traje godinama
Drvoprerađivački sektor u Republici Srpskoj i u ovoj godini suočava se s višestrukim problemima – od zatvorenog tržišta, rasta troškova i pada konkurentnosti, do sve izraženijeg nedostatka radne snage, ističu sagovornici.
Oni upozoravaju da se sektor nalazi u teškom periodu, uz ograničene mogućnosti povećanja cijena i sve izraženiji pritisak na poslovanje.
Situacija i dalje teška
Darko Partalo, direktor banjalučke kompanije “Drvoprodex”, kazao je za “Nezavisne novine” da je situacija u drvoprerađivačkom sektoru i dalje izuzetno teška, a tržište je u velikoj mjeri zatvoreno.
Prema njegovim riječima, situacija se razlikuje od proizvoda do proizvoda, a stabilnost u poslovanju trenutno diktiraju dugoročni aranžmani.
Dobra stvar je što smo prije nekoliko dana sa našim partnerima potpisali petogodišnje ugovore. Kada je riječ o plasmanu, pelet se traži i dobro se prodaje, dok prodaja ostalih drvnih proizvoda zavisi od slučaja do slučaja. Sve varira u zavisnosti od proizvoda i kupaca, nema pravila, ali je situacija generalno veoma teška – ističe Partalo.
Nova rješenja van granica Evrope
On objašnjava da se s vremena na vrijeme pojave sporadični partneri, zbog čega ova kompanija aktivno traži nova rješenja van granica Evrope.
– Širimo se na američko tržište, mada i dalje najviše izvozimo u zemlje Evropske unije – naglašava Partalo.
Kako je pojasnio, veliki izazov za drvoprerađivače predstavlja i globalna nestabilnost, koja direktno utiče na troškove proizvodnje. Ipak, prostor za korekciju prodajnih cijena na tržištu trenutno ne postoji.
Cijene goriva i nafte u velikom porastu
– Cijene goriva i nafte su u velikom porastu, što vrši ogroman pritisak na konačnu kalkulaciju i troškove poslovanja. S druge strane, naše cijene se nisu mijenjale jer ih je u trenutnim okolnostima veoma teško pomjeriti nagore – pojasnio je Partalo.
Zaključio je da se kompletna privreda nada smirivanju geopolitičkih tenzija koje diktiraju ekonomska kretanja.
– Generalno se nadamo da će se konačno završiti sukobi, kako na Bliskom istoku, tako i u Ukrajini, što bi donijelo stabilizaciju i oporavak tržišta – poručio Partalo.
Blagi oporavak
Iako statistički podaci za prva četiri mjeseca ove godine pokazuju blagi oporavak u sektoru šumarstva i drvoprerade u odnosu na isti period prošle godine, ta je slika u praksi prividna, ocijenio je za “Nezavisne novine” Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Republike Srpske.
– Kada se poredimo sa prošlom godinom, koja je bila izuzetno loša, taj statistički plus zapravo ne znači mnogo – upozorava Andrić.
Nagomilani problemi
Ističe da se domaći drvoprerađivači suočavaju sa čitavim nizom nagomilanih problema – od nedostatka radne snage, preko gubitka narudžbi, pa sve do zatvaranja tradicionalnih tržišta.
– Domaći proizvođači jednostavno ne mogu povećati cijene svojih finalnih proizvoda na inostranom tržištu, dok sa druge strane cijene svega ostalog u lancu proizvodnje nezaustavljivo rastu – objašnjava Andrić.
Logističke barijere
U potrazi za izlazom iz krize, mnoga preduzeća pokušavaju da se okrenu trećim tržištima, izvan granica Evropske unije, ali taj proces ide veoma teško i nailazi na logističke barijere.
– Mi smo tradicionalno i geografski naslonjeni na tržišta koja su nam najbliža, prije svega na Evropsku uniju. Izlazak na nova, daleka tržišta je komplikovan jer poluproizvodi ne mogu da podnesu visoke troškove transporta. Zbog toga mi gubimo konkurentnost ako pokušamo da izvozimo na Bliski istok, a o Americi da i ne govorimo – pojasnio je Andrić.
Učešće transporta u konačnoj cijeni robe
Prema njegovim riječima, ključni faktor u ovoj računici je učešće transporta u konačnoj cijeni robe.
– Samo skup i visokofinalizovan proizvod može da prođe na dalekim tržištima jer njegova vrijednost može da istrpi visoke troškove prevoza. Za sve jeftinije proizvode i poluproizvode to je potpuno neisplativo. Zbog toga se u trenutnim okolnostima svi ponovo okreću regionalnom i domaćem tržištu – zaključio je Andrić.
Društvo
CRVENI ALARM: U Hrvatsku stigao insekt koji uništava stotine biljnih vrsta
U Park-šumi Maksimir 23. januara 2026. godine prvi je put u Hrvatskoj potvrđen nalaz karantinskog štetnog organizma Popillia japonica Newman, poznatijeg kao japanski pivac, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Hrvatske.
Nalaz je potvrđen u sklopu službenog nadziranja, nakon što je jedna jedinka pronađena u feromonskoj lovki, a identifikaciju je potvrdila referentna laboratorijska analiza Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Kako će Hrvatska spriječiti širenje japanskog pivca?
S obzirom na nalaz u Maksimiru te mogućnost slučajnog unosa putem ljudi, opreme ili vozila, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Hrvatske izradilo je Akcijski plan za sprečavanje njegova daljeg širenja i mogućeg udomaćivanja u toj zemlji.
“Planom su predviđene mjere nadzora, praćenja i, po potrebi, iskorjenjivanja štetnog organizma. Aktivnosti uključuju dodatno postavljanje feromonskih lovki, vizualne preglede terena te kontinuirano praćenje pojave štetnika”, navode iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Hrvatske.
Akcijski plan, navode iz ministarstva, biće fleksibilan i prema potrebi ažuriran u skladu s novim nalazima i rezultatima nadzora.
Šta građani treba da urade ako primijete japanskog pivca?
Ministarstvo je pozvalo građane, posjetioce i šetače u Maksimiru na saradnju tokom provođenja pojačanog nadgledanja.
Na području parka već su postavljene feromonske lovke koje služe za praćenje prisutnosti štetnika. Građani se mole da lovke ne diraju, ne premještaju i ne oštećuju kako bi se praćenje bilo što bolje.
U slučaju uočavanja sumnjivih jedinki ili znakova prisutnosti japanskog pivca, građani se pozivaju da jave, po mogućnosti uz fotografiju i lokaciju, dostave na e-mail Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Odjel za biljno zdravstvo: HR_plant.health@mps.hr ili Državnog inspektorata Republike Hrvatske fitosanitarna.inspekcija@dirh.hr.
Nadležne institucije ističu kako su pravodobna dojava i saradnja javnosti ključne za rano otkrivanje i sprečavanje širenja ove opasne invazivne štetočine.
Zašto je japanski pivac jedna od najopasnijih invazivnih štetočina
Inače, japanski pivac svrstan je među prioritetne karantinske štetne organizme Evropske unije zbog potencijalno velikih ekonomskih, okolišnih i društvenih posljedica. Riječ je o izrazito polifagnoj štetočini koji napada više od 400 biljnih vrsta, uključujući poljoprivredne, voćarske, povrtlarske i ukrasne kulture.
Odrasli oblici hrane se lišćem, cvjetovima i plodovima, dok larve oštećuju korijenov sistem, što može dovesti do slabljenja biljaka, propadanja travnjaka te značajnih gubitaka u poljoprivrednoj proizvodnji.
Odakle dolazi japanski pivac i gdje je već pronađen?
Štetočina potiče iz istočne Azije, a u posljednjim decenijama proširio se na Sjevernu Ameriku te pojedine dijelove Evrope, gdje se smatra ozbiljnom prijetnjom biljnim kulturama i ekosistemima.
Prije dvije godine pronađen je u Sloveniji.
-
Društvo1 dan agoRODITELJIMA KOJI ODBIJU VAKCINACIJU PRIJETI KAZNA DO 1.000 KM: Inspektorat Srpske kontroliše imunizaciju djece
-
Društvo2 dana agoLEGALIZACIJA BESPRAVLJA: Umjesto rušenja, za gradnju uz rijeke plaćaće se naknada?
-
Hronika2 dana agoAUTOMOBIL ZAVRŠIO U RIJECI: Teška nesreća u Banjaluci, ima povrijeđenih
-
Politika2 dana agoHERCEGOVCI SRDAČNO DOČEKALI STANIVUKOVIĆA: Već ga proglasili PREDSJEDNIKOM SRPSKE
-
Politika3 dana agoAMERIKA PONOVO STEŽE OBRUČ: Dodiku zaprijećeno novim sankcijama!
-
Banjaluka2 dana agoGRAD DISAO KAO JEDAN: Završen deveti Moto-fest (FOTO)
-
Politika2 dana agoPUKOTINE U ČOVIĆEVOM TABORU: Procurio audio sa sjednice najužeg rukovodstva HNS-a
-
Hronika2 dana agoALARMANTAN PORAST SLUČAJEVA: Sve više djece na meti predatora u Srpskoj
